از هر سقوط بیت کوین درس بگیریم

از هر سقوط بیت کوین درس بگیریم

پس از مدت‌ها که تمامی فعالیت‌ها و تغییرات ارزهای دیجیتالی به‌ویژه بیت کوین، زیر ذره‌بین قرار گرفت، همه ما متوجه شدیم که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی در چند ماه گذشته با کاهش قیمت مواجه شدند. در ادامه قصد داریم تا به برسی دلایل احتمالی، تأثیرات آن بر بازار ارزها، واکنش بازار و اتفاقات بعدی بپردازیم. با ارز دیجیتال همراه باشید.

چرا بیت کوین اخیرا سقوط کرد؟

نمی‌توان به قطع یک دلیل مشخص را برای این موضوع بیان کرد. دلایل مختلفی از جمله تمایل مردم برای خرید بیت کوین در قیمت‌های بالاتر و حتی بالاترین قیمت آن، بدون در نظر گرفتن پیش بینی ها و حدس و گمان‌های قیمت آینده آن باعث شده تا قیمت بیت کوین کم شود. شاید آن دسته از سرمایه‌گذارانی که پیش از خرید اقدام به برسی و آنالیز قیمت این ارز کنند، به‌محض عبور قیمت بیت کوین از یازده هزار دلار دیگر اقدام به خرید آن نمی‌کردند.

با بالا رفتن خرید بیت کوین در قیمت‌های بالاتر، بر طبق اصل عرضه و تقاضا، هیچ فرد تازه‌کاری در این عرصه، بیت کوین نمی‌خرد، درنتیجه قیمت بیت کوین سقوط می‌کند. این دقیقاً همان اتفاقی بود که باعث شد تا قیمت بیت کوین از نوزده هزار دلار به شانزده، سپس به پانزده، بعدازآن به سیزده، دوازده، ده، نه، و سرانجام به هفت هزار دلار برسد.

با سقوط قیمت این ارز بود که بسیاری از منتقدین بیت کوین بدون هیچ ترسی شروع به کوبیدن آن کردند. از بیانیه‌های رسمی دولت‌مردان و مقامات گرفته تا برداشت‌ها و تفسیرهای اشتباه از این صحبت‌ها، همه و همه باعث شد تا بر کاهش این قیمت‌ها دامن زده شود.

چرا بقیه ارزهای دیجیتالی هم سقوط کردند؟

ارزهای دیجیتالی دیگر به‌جز بیت کوین که از آنها با عنوان آلت کوین (Altcoin) یاد می‌شود، به دنبال تبدیل‌شدن به بیت کوین یا اتریوم های دنیای آینده‌اند. این ارزها که شاید بر پایه بلاک چین اتریوم پایه‌ریزی شده‌اند یا هرکدام بلاک چین مختص به خود را دارند، با کاهش قیمت بیت کوین، سقوط کردند.

دلیل این مسئله را می‌توان وجود بیت کوین به‌عنوان ارز مرجع آنها دانست. تقریباً تمام صرافی‌های بزرگ، ارزهای دیجیتالی دیگر را بر پایه بیت کوین مبادله می‌کنند. این یعنی، افراد برای تبادل ارزهای دیگر، مجبور به خرید بیت کوین‌اند. وقتی‌که بیت کوین با کاهش قیمت مواجه شود، مردم سراسیمه اقدام به فروش سکه‌های خود می‌کنند، یا عده نیز برای حفظ سرمایه‌های خود، ارزهای دیگرشان را به بیت کوین تبدیل می‌کنند؛ چنین اقدامی در مورد سرمایه‌گذاران باتجربه تر هیچ‌گاه صورت نمی‌گیرد. درنتیجه با کاهش میزان تقاضای ارزهای دیجیتالی دیگر به‌جز بیت کوین، قیمت آنها نیز سقوط می‌کند. از همین رو نمودار قیمتی آلت کوین‌ها نیز به بیت کوین شباهت بسیار دارد.

اصلاح قیمت چیست؟

اصلاح قیمت را می‌توان یکی از بهترین کلمات و سازوکارها برای سرمایه‌گذاران کارکشته بیت کوین دانست. این سرمایه‌گذاران را اغلب تاجران ماهر و کسانی تشکیل می‌دهند که به بیت کوین به‌واقع باور دارند. درواقع اصلاح قیمت را می‌توان سازوکاری دانست که در هنگام افزایش قیمت ناگهانی یک کالا، اتفاق میافتد. این افزایش قیمت معمولاً ناشی از هایپ ها و افزایش قابل‌توجه در میزان خریداری آن کالا رخ می‌دهد. پس از رسیدن قیمت به یک مرز مشخص، در هنگامی‌که دیگر خریداران میلی به خرید نداشته باشند، قیمت شروع به کاهش خواهد کرد. این کاهش تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که پشتیبانی‌ها دوباره به حد معمول بازگردد.

در مورد گمانه‌های زنی‌های عجولانه و رفتن به سمت خرید در چنین قیمت‌هایی، حتماً باید انتظار سقوط را نیز داشت چرا که این قیمت‌ها برای یک کالا کاذب هستند. پس از پایان هایپ ها، قیمت‌ها به میزان عادی خود بر خواهند گشت که این اتفاق با عنوان اصلاح قیمت یاد می‌شود.

اصلاح قیمت معمولاً موجب فروش‌های استرسی خواهد شد که توسط سرمایه‌گذاران تازه‌وارد انجام می‌شود. در این مرحله سرمایه‌گذار به واهمه و ترس مواجه می‌شود و درنتیجه کالاهای خود را می‌فروشد. با ادامه روند این فروش‌های استرسی، وارد مرحله بانام فروش بیش‌ازاندازه می‌شویم که با بالا رفتن میزان فروش به وجود می‌آید. چنین وضعیت‌هایی معمولاً بهترین زمان خرید محسوب می‌شوند. از همین رو پس از هر اصلاح قیمت موفق، افزایش قیمت انتظار می‌رود.

سلسله اتفاقاتی که موجب کاهش قیمت شدند

علاوه بر کاهش قیمت، باکم شدن قیمت یک کالا، اتفاقات منفی دیگر نیز شروع به رخ دادن کرد که در میان آنها از اخبار دروغین گرفته تا تفاسیر غیرواقعی دیده می‌شود. در پایان، تمام این اتفاقات موجب کاهش هر چه بیشتر قیمت‌ها شدند. اتفاقاتی که در ادامه به چندی از آنها اشاره خواهیم کرد.

چگونه وضعیت بهتر می‌شود؟

درست به‌مانند هایپ ها، اتفاقات بد هم تا ابد ادامه پیدا نخواهند کرد. در میان تاجران با تجربه‌ی وال استریتی، مدیران صندوق‌ها و آنالیزورهایشان، افرادی که بر اساس الگوهای ویژه، فرمول‌های ریاضی یا اصول پایه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند. تمام آنها بر پایه محاسبه قیمت درست بر اساس فاکتورهای بالا سرمایه‌گذاری خود را انجام می‌دهند تا در زمان مناسب این کار را صورت دهند. چنین عملی که در آن باوجود تقاضای مناسب، قیمت نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد را «حمایت» میگویند.

با رسیدن به چنین قیمتی، کالا شروع به تغییر خواهد کرد و به طبع آن سرمایه گذار نیز باید تغییر کند. اینجاست که پای تحلیل‌ها و حدس و گمان‌ها به میان می‌آید. صد البته رخداد چنین اتفاقاتی توسط وال‌ها سرعت بخشیده می‌شود.

آیا آلت کوین ها نیز همراه بیت کوین رشد میکنند؟

سوال بسیار خوبی است. در این مورد چندین احتمال وجود دارد.

در صورتی که قیمت بیت کوین به شکل ثابتی افزایش پیدا کند، این ارزها نیز به تناسب آن رشد خواهند کرد. چرا که ثبات در قیمت بیت کوین، سرمایه گذاران بیشتری را به سمت آن جذب میکند و به طبع آن، این سرمایه گذاران به دنبال پیدا کردن پروژه های سودآور نیز میگردند که بر پایه بلاک چین کار میکنند؛ از همین رو تقاضا برای آلت کوین ها نیز بالا خواهد رفت.

اگر بیت کوین با رشد بسیار سریعی مواجه شود، آن دسته از سرمایه گذارانی که آلت کوین های خود را در قیمت بالایی خریداری کرده اند، برای پیوستن به رشد سریع بیت کوین، ارزهای دیگر خود را میفروشند. در چنین وضعیتی قیمت آلت کوین ها پایین خواهد رفت. نمونه چنین اتفاقی را میتوان در رشد ماه نوامبر بیت کوین از ۷ هزار به ۱۹ هزار دلار مشاهده نمود.

در شرایط دیگری، در صورت افزایش معقول بیت کوین، قیمت آلت کوین ها نیز افزایش خواهد یافت. با ثابت شدن این قیمت، افراد به منظور بالا بردن میزان سود خود، اقدام به خرید آلت کوین ها خواهند کرد. در اینجا با بالا رفتن میزان تقاضا، حتی درمورد پروژه های فرعی و تقلبی، قیمت آلت کوین ها افزایش پیدا میکند.

با توجه به شرایط بازار خرسی فعلی، رخ دادن هر کدام از شرایط بالا امکان پذیر است. در وضعیت فعلی تمامی افراد می بایست هوشیار باشند و به دقت اخبار را دنبال نمایند تا بر اساس آنها بتوانند تصمیم درست را اتخاذ نمایند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
محسن پورعادل
محسن پورعادل
5 سال قبل

سلام،
ما به بالا رفتن ارز های دیجیتالی امید وار باشیم(بیت کوین) ؟؟؟
به احتمال چند درصد بالا میره؟؟؟

Sinohe
Sinohe
6 سال قبل

اگه این ارزهارو مثل سهام در بورس ها در نظر بگیریم این روند کاملا طبیعی هستش و میشه گفت سود اوری این ارزها در ترید کردن دقیقا بخاطر همین بالا و پایین رفتن هاست. اگر قرار باشه که بیت کوین و بقیه ارزها همینجوری شتابان برن بالا که دیگه خریدو فروش معنی نمیده و فقط خرید انجام میشه! یک دلیل بزرگ دیگه اینه که در هر ساعت شایدم در هر دقیقه یه پروژه ico در حال انجامه و باعث جذب قسمتی از سرمایه هاست و مردم هم به امید سود چند صد برابری به سراغ ارزهای جدید میرن تا شاید با اقبال روبرو بشن قطعا تا یکی دو سال اینده نود درصد الت کوین ها از بین میرن و ده درصد باقی مونده به عنوان رمز ارزهای اصلی در دنیا به کار گرفته میشن. دوستان ایرانی حواستون به سرمایه گذاریها باشه . انشالله که موفق باشید