atlasarzdigital

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

بیت‌کوین‌ اتم، شاخه‌ای از بیت‌کوین است که با هدف حل مشکلی اساسی در دنیای ارزهای رمزپایه به‌وجود آمده است. این پروژه که از مبادلات اتمی (atomic swaps) استفاده می‌کند به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌هایشان را با هزینه‌ی کم و بدون هر واسطه‌ یا مبادلات متمرکزی، مبادله کنند. این پروژه همچنین قصد دارد مبادلات موسوم به لایتنینگ (یا صاعقه) (LS) را وارد کار کند تا سرعت معاملات را بالا برده و هزینه‌ها را کاهش دهد.

اگرچه جذاب‌ترین قسمت بیت‌کوین‌ اتم این است که راه‌حلی برای مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه می‌دهد؛ ولی نقاط متمایزکننده‌ای هم درمورد آن وجود دارد. شاید یکی‌ از موراد قابل توجه این باشد که بیت‌کوین‌ اتم از یک مدل اجماع ترکیبی استفاده می‌کند: بیت‌کوین‌ اتم دو الگوریتم متفاوت Proof of Work یا (POW)  و Proof of Stake یا (POS) را ترکیب می‌کند تا به یک اجماع یا توافق برسر اینکه آیا یک معامله معتبر است یا خیر برسد و این‌کار را قبل‌ از اضافه شدن این توافق یا اجماع به زنجیره‌‌ی بلوکی انجام می‌دهد. هدف این مدل ترکیبی، افزایش ثبات شبکه و کاهش احتمال خرابکاری در سیستم توسط اکثر گروه ماینرها است.

روند فعلی معاملات در ارزهای رمزپایه شامل چندین مرحله از جمله مبادله و هزینه‌های شبکه است. به‌عنوان مثال اگر شما بخواهید بیت‌کوین را با اتریوم مبادله کنید باید یک حساب در یک محل مبادلاتی مثل بیترکس یا بایننس بسازید و در آنجا کار خود را پیگیری کنید. اما شما بااستفاده از بیت‌کوین‌ اتم قادر خواهید بود به‌طور مستقیم و بدون نیاز به واسطه این مبادله را انجام دهید (به‌گونه‌ای که انگار ارزهای دیجیتال مانند پول نقد در کیف پول شما هستند.)

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

مبادلات اتمی روندی دومرحله‌ای دارند: قرار دادن سفارش شما داخل گره؛ سپس دریافت ارز رمزپایه‌ای که به‌دنبال آن بودید. کاربران بیت‌کوین‌ اتم با حذف شخص ثالث و میانجی می‌توانند هویت خودشان را مخفی نگه دارند، مبادلات سریع‌تری انجام دهند، و هزینه‌های مبادله را کاهش دهند.

 

در مبادلات اتمی، هم ممکن است امر مبادله رخ دهد و هم نه. در واقع نیازی نیست که شما لزوما به حزب دیگری برای عمل‌ کردن به تعهداتش درخصوص معامله اعتماد کنید و همچنین نیازی نیست که برای فرستادن دارایی‌هایتان به شخص ثالث نگران باشید.

سائل مربوط‌ به مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، مانعی بزرگ برای به‌کارگیری آن توسط جریان‌ اصلی به‌وجود آورده است. ازآنجایی‌که هزینه‌ی هر معامله‌ی بیت‌کوین در چند ماهه گذشته چیزی حدود ۳۰ دلار بوده است، بسیاری از افراد خبره در ارزهای رمزپایه به‌دنبال راه‌حلی برای آن می‌گردند.

اخیرا در هر ثانیه، ۳ تا ۴ معامله در بیت‌کوین انجام می‌شود. بیت‌کوین می‌تواند با استفاده‌از سگ‌ویت (یک آپدیت برای پروتکل اصلی) ازنظر تئوری ۶ معامله در ثانیه انجام دهد. اتریوم که درحال‌ حاضر رتبه‌ی دوم در سرمایه‌گذاری بازار ارزهای رمزپایه را به خود اختصاص داده است، در هر ثانیه ۲۰ معامله انجام می‌دهد. پی‌پل نیز قادر است تا ۱۹۳ معامله در ثانیه پردازش کند. میانگین معاملات ویزا، ۱۶۶۷ معامله در ثانیه است که تخمین زده می‌شود که حتی می‌تواند بیش‌از ۵۶ هزار معامله را پردازش کند.

این نرخ برای توکن بیت‌کوین که می‌خواهد پرداخت‌های جهانی را متحول کند، کافی نیست.

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

برخی‌از شاخه‌های بیت‌کوین بارها برای برطرف کردن مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین تلاش کرده‌اند، اما تمرکز اصلی آنها روی توسعه‌ی اندازه‌‌ی بلوک یک مگابایتی بیت‌کوین بوده است. به‌عنوان مثال بیت‌کوین‌ کش اندازه‌‌ی بلوک را به ۸ مگابایت افزایش داده است که این کار موجب کاهش هزینه‌ی معاملات می‌شود. اما مشکل اینجاست که راه‌ حل‌ها برای اندازه‌‌ی بلوک هم محدود هستند. مشکل مربوطه خطی نیست و حتی یک اندازه‌‌ی بلوک ۱۰۰ مگابایتی هم نمی‌تواند مشکل را به‌طور کامل حل کند. اینجا جایی است که بیت‌کوین‌ اتم وارد میدان می‌شود.

 یک راه‌حل اتمی

بیت‌کوین‌اتم ( که نشانه ارز آن BCA است) شاخه‌ای از بیت‌کوین است که سگ‌ویت در آن فعال است و همان‌طور که در بالا بدان اشاره کردیم، از مبادلات داخل زنجیره‌ای اتمی و مدل اجماع ترکیبی استفاده می‌کند.

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

بیت‌کوین‌ اتم اندازه‌‌ی بلوک را توسعه نمی‌دهد و درواقع الگوی عملکرد توکن را تغییر می‌دهد. بیت‌کوین‌ اتم به‌جای اینکه سعی در افزایش اندازه‌‌ی بلوک بیت‌کوین از ۱ مگابایت به ۱۰۰ مگابایت داشته باشد تا با این کار شبکه بتواند استک‌های بیشتری را با سرعت بالاتر به بلاک چین اضافه کند، نحوه‌ی اجرای معاملات را به‌صورت اساسی تغییر می‌دهد.

یک مبادله‌ی اتمی به‌عنوان یک قرارداد هوشمند قدرتمند ازنظر رمزنگاری، مبادله‌ای مستقیم و بدون نیاز به اعتماد را به‌وجود می‌آورد. مفهوم مبادله‌ی اتمی ازسال ۲۰۱۳ وجود داشت، اما مفهومی بود که نیاز به کار و پیشرفت داشت. چارلی لی، موسس لایت‌کوین در سپتامبر سال ۲۰۱۷، اولین مبادله اتمی لایت‌کوین-بیت‌کوین بین‌زنجیره‌ای را انجام داد. این کار او برای اولین بار ثابت کرد که مبادله‌ی اتمی می‌تواند مفید واقع شود و به‌خوبی کار کند. درواقع این کار به‌عنوان یک محرک برای پروژه بیت‌کوین‌اتم عمل کرد.

افکار پایانی

در دنیایی که همه بیت‌کوین را به‌عنوان سرآمد هزاران پروژه‌ی بلاک چین می‌شناختند، بیت‌کوین رفته‌رفته به یک کشتی‌ جنگی قدیمی تبدیل شد که کشتی‌های سریع‌تر و قوی‌تر جای آن را گرفتند. به‌همان اندازه که بیت‌کوین درحال از دست دادن قدرت غالبش در بازار است، رقبای آن در این عرصه درحال قدرت گرفتن هستند. این شاخه‌ها، اسکلت و ساختار زنجیره‌بلوکی بیت‌کوین را ازآن خود کرده‌اند و قابلیت‌های جدیدی به آن افزوده‌اند.

مهم‌ترین چالش برای پروژه‌های درگیر در این زمینه باقی‌ماندن در صحنه است. شاخه‌هایی مانند بیت‌کوین‌ اتم به‌دنبال فناوری‌هایی هستند که در این راه به آنها کمک کند و مزیت‌های رقابتی به آنها اعطا کند. البته اجرای راه‌حلی که همیشگی و معتبر باشد به‌خودی‌خود یک چالش دیگر است. ما نمی‌دانیم که این شاخه یعنی بیت‌کوین‌ اتم نیز تا چه اندازه باارزش خواهد بود و آن را درعمل ارزیابی کنیم.

انتظار می‌رود که بیت‌کوین اتم این هفته وارد عرصه شود؛ زمانی‌که بیت‌کوین به ۵۰۵۸۸۸‌ امین بلوک خود دست پیدا کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
سامان لطفی
سامان لطفی
2 سال پیش

سلام خانم کحال میشه پاسخ بدین که آیا بیت کوین اتم همان BCA موجود در کوین کپ مارکت هست یا خیر؟

سامان لطفی
سامان لطفی
2 سال پیش

من هم سوالم همینه دقیقا” و ۲ عدد خریدم و قیمتش داره میریزه اگر این نیست بگین که بفروشم

محمدرضا محمدی
محمدرضا محمدی
2 سال پیش

سلام خانم کحال ممنون از اطلاع رسانیتون.
میشه لطفا بفرمایید که بیت کوین اتم همون bca (bitcoin atom futures) s هست یا نه؟
چون با توجه به خبر شما به نظر میاد که هنوز بیت کوین اتم شروع به کار نکرده ولی bca حدود یک ماه از شروع کارش میگذره.

سامان لطفی
سامان لطفی
2 سال پیش

من هم سوالم همینه دقیقا” و 2 عدد خریدم و قیمتش داره میریزه اگر این نیست بگین که بفروشم

سعید احمدی
سعید احمدی
2 سال پیش

سلام
میدونید کدوم صرافی ها پشتیبانی‌شده می‌کنن
اگر اطلاع دارید بفرمایید که با انتقال بیت کوین به اونجا معادلش از این بگیریم
ممنون

محمد
محمد
2 سال پیش

سلام از این صرافی yobit.net میتونید تهیه کنید..

احمد
احمد
2 سال پیش

اصلا امیدی به این ارز هست؟ نزول قیمتش رو دیدید؟ از ۱۷۰۰ دلار رسیده زیر ۵۰ دلار! یا ارز b2x چطور؟ اونم خیلی افت کرد

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
7
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x