۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟

سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال همچنان به‌دنبال پاسخ این سؤال‌اند که کف و نقطه پایان روند نزولی بیت کوین کجاست. در جواب به این پرسش باید گفت که شاخص‌های زیادی نشان می‌دهند کف قیمتی بیت کوین جایی در اطراف محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار است.

به گزارش کوین تلگراف، تاریخ نشان داده است که معامله‌گران در بازارهای نزولی با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. علاوه بر این، شاخص‌های «قابل‌اعتمادی» که می‌بایست نقاط ورود را تعیین کنند، نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که زمستان ارزهای دیجیتال ممکن است چقدر ادامه یابد.

با صعود اخیر قیمت بیت کوین به بالای ۲۰,۰۰۰ دلار که مقاومت روانی مهمی محسوب می‌شود، بسیاری از معامله‌گران تصور می‌کردند این ارز دیجیتال به کف خود رسیده‌ است. با این حال داده‌های موجود نشان می‌دهد که صعود کوتاه‌مدت بیت کوین احتمالاً دلیل کافی برای تغییر روند کلی آن نیست.

گزارش اخیر شرکت تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital) نشان می‌دهد که معامله‌گران می‌بایست بیشتر احتیاط کنند. طبق این گزارش، «قبل از اینکه مطمئن شویم بازار به کف خود رسیده‌ است، باید کمی بیشتر درد بکشیم».

همه می‌دانند که معامله‌گران از ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰) که بیت کوین خودش را به اوج تاریخی جدیدی رساند، ضرر زیادی را متحمل شده‌اند. با این حال، با مقایسه روند اصلاحی بیت کوین از ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰) و روند اصلاحی سال ۲۰۱۷ به این نتیجه می‌رسیم که قیمت بیت کوین به احتمال زیاد در آینده‌ نزدیک بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
قیمت استانداردشده بیت کوین به دلار از زمان اوج تاریخی آن (اوج بیت کوین در روند فعلی و سال ۲۰۱۷).

در جریان بازارهای نزولی قبلی، قیمت بیت کوین نسبت به اوج چرخه تقریباً ۸۵ درصد کاهش یافته است. به‌گفته دلفی دیجیتال، اگر تاریخ دوباره تکرار شود، بیت کوین «به کمی بالاتر از ۱۰,۰۰۰ دلار می‌رسد و نسبت‌به قیمت فعلی خود حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد».

پیش‌بینی‌های مربوط به اتریوم حتی بدتر از بیت کوین است؛ زیرا قیمت این ارز دیجیتال در بازار نزولی قبلی نسبت به اوج خود ۹۵ درصد کاهش یافته بود. در نتیجه، اگر همین اتفاق دوباره بیفتد، قیمت اتریوم ممکن است تا ۳۰۰ دلار کاهش یابد.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
درصد کاهش قیمت اتریوم (اوج روند قبلی اتریوم در مقایسه با اوج روند فعلی آن).

دلفی دیجیتال در این باره در گزارش خود نوشته است:

خطر تکرار سقوط قبلی بیشتر از چیزی است که اکثر مردم پیش‌بینی می‌کنند؛ خصوصاً اگر بیت کوین نتواند حمایت خود در محدوده ۱۴,۰۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ دلار را حفظ کند.

وضعیت اشباع فروش همچنان ادامه دارد

داده‌های موجود به معامله‌گرانی که می‌خواهند کف چرخه نزولی فعلی را بدانند، نشان می‌دهد که پایان روندهای نزولی قبلی با ورود بازار به وضعیت اشباع فروش مصادف بوده است.

همان طور که در نمودار هفتگی زیر می‌بینید، شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در نمای ۱۴ هفته‌ای، اخیراً برای سومین بار در تاریخ خود به زیر سطح ۳۰ (منطقه اشباع فروش) سقوط کرده است. گفتنی است در دو سری قبلی که این اتفاق افتاد، قیمت بیت کوین در نزدیکی نقطه پایان روند نزولی بود.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین همراه با شاخص قدرت نسبی ۱۴ هفته‌ای.

هرچند برخی ممکن است این وضعیت را سیگنالی برای ورود مجدد به بازار بدانند، دلفی دیجیتال به کسانی که منتظرند بیت کوین سریعاً رشد کند، هشدار داده‌ و گفته‌ است که «در دو مورد قبلی، بیت کوین به مدت چند ماه در یک محدوده و کانال متلاطم در نوسان بود و بعد از آن، توانست بهبود یابد و روند صعودی قوی خود را آغاز کند.

بررسی میانگین متحرک ساده (SMA) ۲۰۰هفته‌ای بیت کوین، این سؤال را مطرح می‌کند که آیا حمایت تاریخی این ارز دیجیتال دوباره حفظ خواهد شد یا نه.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
قیمت بیت کوین به دلار در مقایسه با میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای و شاخص قدرت نسبی ۱۴ هفته‌ای.

بیت کوین در روزهای اخیر برای اولین بار از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای خود رسید. گفتنی است در روندهای نزولی قبلی، بیت کوین به مدت چند هفته زیر این سطح معامله می‌شد. در نتیجه این امر نشان می‌دهد که بزرگترین ارز دیجیتال بازار احتمالاً به‌زودی می‌تواند کف خود را پیدا کند.

ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟

هم‌اکنون بازار ارزهای دیجیتال به‌دنبال موج فروش نهایی معامله‌گران است. تاریخ نشان داده‌ است که این اتفاق در انتهای یک روند نزولی و در ابتدای چرخه بعد رخ می‌دهد.

هرچند ناامیدی معامله‌گران در حال حاضر به بیشترین میزان خود از زمان سقوط بازار در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) به‌خاطر شیوع ویروس کرونا رسیده‌، هنوز کمتر از ناامیدی معامله‌گران در سال ۲۰۱۸ است.

دلفی دیجیتال در این باره نوشته است:

قبل از اینکه بهبود احساسات معامله‌گران شروع شود، ممکن است نیاز داشته باشیم درد بیشتری را تحمل کنیم.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال.

با اینکه بازار ارزهای دیجیتال به‌طور کلی از پایان سال ۲۰۲۱ ضعیف‌تر شده‌، نیروی محرکه واقعی سقوط آن تورم افسارگسیخته و افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا بوده‌ است.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
نمودار قیمت بیت کوین در مقایسه با تغییرات نرخ بهره و ترازنامه فدرال رزرو.

با افزایش نرخ بهره بانکی معمولاً بازارهای مالی با اصلاحاتی مواجه می‌شوند و با توجه به اینکه فدرال رزرو قصد دارد نرخ بهره را همچنان افزایش دهد، بیت ‌کوین و سایر دارایی‌های پرریسک احتمالاً در ادامه با اصلاح بیشتری مواجه می‌شوند.

شاخص دیگری که نشان می‌دهد «ریزش نهایی» هنوز رخ نداده، سهم واحدهای در سود از عرضه درگردش بیت کوین است. شایان ذکر است که در بازارهای نزولی قبلی، این نرخ تا ۴۰ درصد هم پایین آمده است.

۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟
قیمت بیت کوین به دلار در مقایسه با سهم واحدهای در سود از عرضه درگردش.

طبق داده‌های سایت گلسنود (Glassnode)، این شاخص در حال حاضر روی سطح ۵۴.۹ درصد است. در نتیجه همچنان می‌توان ادعا کرد که بازار قبل از رسیدن به کف واقعی خود، یک روند نزولی دیگر را تجربه خواهد کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

20 دیدگاه
سامان عزیزی
سامان عزیزی
1 سال قبل

صعود بیت تا ۲۸۵۰۰ قطعی است . قطعیت فقط برای حرفه ای ها وجود دارد . برای ۹۹ درصد فقط احتمالات! هست . واقعن خنده داره پذیرفتن تصادفی بودن حرکات بازار!

حاجی واشنگتون
حاجی واشنگتون
1 سال قبل

از اونجایی که آمریکا از این به بعد قراره با تورم دست و پنجه نرم کنه و بایدن اعلام کرده حداقل 2 سال این تورم 5 6 درصدی هست و باید باهاش زندگی کنیم ، میشه نتیجه گرفت اصلاحات زیاد هست و نوسان فراوان . عزیزان بلند مدتی خدا قوت خسته نباشید آخر خطه و دلاوران نوسان گیر ، کندل های زندگیتون سبز باشه... :)

رضا
رضا
1 سال قبل

به بازار با نگرش های مختلف میشه نگاه کرد و همیشه میشه براش خط روند و یا محدوده های حمایتی/ مقاومت مختلف ترسیم کرد! ولی چیزی رو که هیچ تحلیلگری به شما نمیگه اینه که بازار بی نهایت مثال داره که خارج از این قواعد حرکت کرده! همینطور بی نهایت مثال داره که با همین قواعد حرکت کرده! پس هیچوقت نمیشه بگیم این اتفاق میوفته یا این کف و سقف هست
بحث فقط بحث احتمالات هست هیچ تضمینی هم برای اجرایی شدن احتمال درنظر گرفته شده نیست!
مثل حرکت کردن در تاریکی مطلق هست که سعی میکنیم با لمس اجسام اطرافمون رو تشخیص بدیم!
فقط میشه گفت با توجه به شاخص DXY روند بازار نزولی هست یا صعودی فقط همین

علیرضاامیری
علیرضاامیری
1 سال قبل

فعلا مهم نیس تاکجا میاد،مهم اینه که محکوم به نزول هست.باتوجه به تورم آمریکا و افزایش پله ای نرخ بهره و وجوددرگیری بین کشورها وجنگ ترس زیادی داخل بازارهست وسرمایه گذاری اصلا پیشنهادنمیشه.بیت کوین اکثر اوردبلاک ها رو هم داره مصرف میکنه و هیچکدام از اوردربلاکها تا حالا قوی عمل نکرده پس ریزش بیشتری داره

بهمن
بهمن
1 سال قبل

من با موهایی که تو این بازار سفید کردم و پولایی که از دست دادم به این نتیجه رسیدم که خودتون رو بی دلیل برای شناسایی کف و سقف ها خسته نکنید این کار شدنی نیست اگر هم بعضی اوقات پیش بینی فردی درست از آب درمیاد بدونید که صرفا یک احتمال بوده و نه پیش بینی درست!
کف و سقف ها موقعی خودشون رو به شما نشون میدن که اتفاق افتادن!

صالحی
صالحی
1 سال قبل
پاسخ  بهمن

این حرف شما از روی ناامیدی و درمانده گیه.... خیلیها از اولش هم میدونستند که چند عدد کد و عدد و رقم وقتی بی رویه و بدون پشتوانه بالا میره... همون جور هم بدون پشتوانه پایین میاد و سقوط میکنه.... این چیزهارو کسایی میدونند که قبلا باج و ضرر خودشون رو به زندگی و یا تو بازار داده اند

تخمه ژاپنی
تخمه ژاپنی
1 سال قبل

اینکه کف دقیقا مشخص بشه ممکن نیست ولی در کل بازار نشانه صعودی نداره اما از این جاها میشه پله ای وارد شد و خرید زد

الیاس پیام عسکری
الیاس پیام عسکری
1 سال قبل

من با بازار زیاد اشنا نیستم .اما تو همین یکسال که فعالیت دارم فهمیدم به هیچ تحلیلی نمیشه اتکا کرد .گاهی برعکس تحلیل عمل میکنه گاهی هم نه.این بازار فقط در حال حاضر تحت تاثیر تورم و بورس امریکا هست .تمام

احمد
احمد
1 سال قبل

سلام. درسته تاریخ تکرار می‌شود ولی نه کامل مثل گذشته. چون افرادی هم تجربه گذشته را استفاده میکنند.
مخصوصا در مورد تکنولوژی های جدید ، افت قیمت‌های اولیه به چند دلیل با شدت کمتری اتفاق می افتند.
۱- اعتماد عمومی نسبت به افت قبلی به اوج دوباره قیمت بیشتر می شود.
۲- شناخت جامعه و مقبولیت عمومی آن تکنولوژی بیشتر می شود.
۳- اندازه بازار نسبت به قبل بزرگتر می شود.

پس نمی توان مطمئن بود که تاریخ کاملا به صورت گذشته تکرار می شود.

senator b
senator b
1 سال قبل

به نظرم برای تحلیل قیمت بیت کوین دیگه نباید و نمیشه به گذشته رجوع کرد چون ریزش های قبلی فضا و احساسات و شرایط خاص خودشون رو داشتن اصلا و ابدا شرایط و اگاهی کنونی با چند سال پیش قابل قیاس نیست مثلا سرمایه گذار با خودش میگفت من ارز میخرم چون قراره بلاکچین جایگزین شبکه های کنونی بشه همه چی تحت تسلط بلاچین قرار خواهد گرفت و قیمت رشد خواهد کرد خب نشد به دلایل مختلف !!!! و ریزش کرد الان چی میخواد بگه ؟ با چه دلیلی بخره ؟ اصلا چه دلیلی وجود داره مثلا بیت به شصت هزار تا برسه ؟ با کدوم منطق ؟هزاران دلیل وجود داره ریزش بیشتر میشه و طولانی مدت و بالعکس برای رشد قیمت من هیچ دلیلی فعلا نمی بینم

rasol rasol
rasol rasol
1 سال قبل
پاسخ  senator b

بزرگترین دلیل احتمال صعود این هست که شما دلیلی بر رشد مجدد نمیبینی
بازار بر خلاف احساسات عمومی حرکت میکنه
وبعد که جرقه های شروع رشد زده شد
تازه شاخص های سنتیمنتال از خواب زمستونی بیدار میشن
پس زیاد به دنبال دلیل نگرد بلکه سعی کن رد پولهای درشت و بگیری

فرامرز
فرامرز
1 سال قبل

سلام با تشکر ازاطلاعات مفیدتون
راستش رو بخواهید شما (سایت ارز دیجیتال)بنده را با ارزهای دیجیتال آشنا کردید
سوالم اینه
این هفته ریزش انجام میشه؟

Arshad
Arshad
1 سال قبل
پاسخ  فرامرز

الان از کی اینقدر مطمئن پرسیدی؟🤩ساتوشی کجایی جواب بدی به ملت بدبخت ارزهای دیجیتال..؟ مخصوصا از نوع ایرانی