بانک مرکزی اروپا: باید آماده عرضه ارز دیجیتال یورو باشیم!

بانک مرکزی اروپا: باید آماده عرضه ارز دیجیتال یورو باشیم!

بانک مرکزی اروپا (ECB)، دیروز با انتشار گزارشی جامع در ارتباط با یوروی دیجیتال اعلام کرد که این نهاد باید برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال آماده باشد تا در صورت نیاز آن را عرضه کند.

به گزارش «The Block»، در این گزارش ۵۰ صفحه‌ای، از یوروی دیجیتال به‌عنوان مکمل سیستم مبتنی بر پول نقد یاد شده است و نه جایگزینی برای آن. کارگروه ارشد یوروسیستم تدوین این گزارش را بر عهده داشته و شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا نیز آن را تأیید کرده است. فعالیت این کارگروه با محوریت ارز دیجیتال ملی اروپا است. در بخشی از این گزارش آمده است:

هنوز تصمیمی مبنی بر عرضه یک ارز دیجیتال اتخاذ نشده است، اما باید خود را برای این کار آماده کنیم. این احتمال وجود دارد که [در آینده] نیاز به چنین ارزی وجود داشته باشد.

بانک مرکزی اروپا از ۴ سناریوی مختلف به‌عنوان شرایطی یاد کرده است که در صورت مشاهده آنها، عرضه ارز دیجیتال ضروری است:

  • افزایش تقاضا برای پرداخت‌های الکترونیکی
  • کاهش چشم‌گیر در استفاده از پول نقد
  • عرضه ابزارهای پرداخت جهانی توسط شرکت‌های خصوصی
  • استفاده گسترده ارزهای دیجیتال ملی توسط بانک‌های مرکزی خارجی

کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، رئیس بانک مرکزی اروپا، در اظهارنظر خود اعلام کرده بود که اروپایی‌ها به‌سرعت در حال رفتن به‌سمت گزینه‌های دیجیتال برای «سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و خرج‌کردن» پول‌های خود هستند. او در ادامه افزود:

این یعنی باید مطمئن باشیم که یورو برای دوران دیجیتال هم مناسب است. اگر نیاز به یورو دیجیتال ایجاد شود، باید آماده عرضه یورو دیجیتال باشیم.

در گزارش بانک مرکزی اروپا، از یوروی دیجیتال، به‌عنوان شکلی الکترونیکی از ارز اتحادیه اروپا یاد شده است که در دسترس شهروندان و شرکت‌های اروپایی قرار خواهد گرفت. طبق اعلام این بانک مرکزی، عرضه چنین ارزی باعث بهبود تجربه افراد درباره پرداخت‌ها می‌شود.

متمرکز یا غیرمتمرکز؟

از نقطه‌نظر فنی، بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است که ارز دیجیتال یورو ممکن است متمرکز باشد؛ یعنی تمام تراکنش‌ها در دفتر کل بانک مرکزی ثبت می‌شوند. طبق اعلام این بانک، احتمال استفاده از برخی ویژگی‌های غیرمتمرکز نیز وجود دارد. مثلا ممکن است برخی از مسئولیت‌ها بین کاربران یا واسطه‌هایی که تحت نظارت مستقیم این نهاد قرار دارند، توزیع شود. این بانک عنوان می‌کند که در نهایت و در بخش بک‌ اِند (Back-end)، تمام کنترل در اختیار بانک مرکزی اروپاست. فابیو پانتا (Fabio Panetta)، عضو هیئت‌مدیره بانک مرکزی اروپا و رئیس کارگروه ارز دیجیتال ملی این بانک، در اظهارنظری گفت:

اینکه به یک ارز دیجیتال یورو نیاز داریم یا نه، سؤالی حیاتی و اساسی است و بانک مرکزی اروپا و بانک‌های مرکزی کشورهای حوزه یورو با همکاری یکدیگر در حال بررسی این مسئله هستند.

به نظر می‌رسد که بانک مرکزی اروپا به این اطمینان رسیده است که توانایی ساخت و عرضه یک ارز دیجیتال را دارد.

ارز دیجیتال یورو باعث می‌شود تا خدماتی که یورو در اختیار شهروندان قرار می‌دهد، حفظ شود: دسترسی آزاد به یک روش پرداخت ساده، دارای مقبولیت جهانی، قابل اعتماد و بی‌خطر. صد البته عرضه چنین ارزی چالش‌هایی را به همراه خواهد داشت، اما با پیروی از استراتژی‌های مناسب در طراحی ارز دیجیتال یورو، یورو سیستم می‌تواند از پس آن بر بیاید.

در بخشی از این گزارش آمده است که ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر)، عموم مردم می‌توانند انتقادها و پیشنهادهای خود را نسبت به این گزارش با بانک مرکزی اروپا در میان بگذارند.

آزمایش به‌صورت همزمان آغاز می‌شود و نسبت به تصمیم نهایی نیز غرض‌‌ورزی وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که همزمان با بررسی مزایا و چالش‌های پروژه پیش رو، اتحادیه اروپا گواهی ثبت اختراع «دیجیتال یورو» را نیز ثبت کرده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سینا نقی زاده
سینا نقی زاده
۳ سال قبل

به ضرر سایر ارزهای دیجیتاله یا به سودشون؟!!!