اتریوم شبکه آزمایشی به‌روزرسانی شانگهای را راه‌اندازی کرد؛ منتظر چه تغییراتی باشیم؟

اتریوم شبکه آزمایشی به‌روزرسانی شانگهای را راه‌اندازی کرد؛ منتظر چه تغییراتی باشیم؟

تیم توسعه اتریوم، شاندونگ (Shandong)‌، شبکه آزمایشی به‌روزرسانی شانگهای را راه‌اندازی کرد. اکنون، توسعه‌دهندگان می‌توانند مرحله پیاده‌سازی «پیشنهادات بهبود اتریوم» را آغاز کنند. انتظار می‌رود پس از انجام به‌روزرسانی بااهمیت شانگهای تا سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲)، شاهد برخی تحولات مهم مانند کاهش هزینه‌ گس (کارمزد) و امکان برداشت اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده در شبکه باشیم.

به گزارش کوین تلگراف، شانگهای (Shanghai)، اولین به‌روزرسانی بزرگ پس از تغییر مکانسیم اجماع اتریوم به اثبات سهام در ماه سپتامبر (شهریور) خواهد بود.

به‌روزرسانی شانگهای، تغییری اساسی در ماشین مجازی اتریوم (EVM) ایجاد می‌کند؛ فناوری‌ای که زیرساخت قراردادهای هوشمند این شبکه است. جامعه مدت‌ها در انتظار اجرای پیشنهاد بهبود اتریوم EIP-3540 یا ای‌وی‌ام آبجکت فرمت (EVM object format) بوده است؛ زیرا این به‌روزرسانی کدگذاری را از داده‌ها جدا می‌کند و می‌تواند برای اعتبارسنج‌های درون‌زنجیره‌ای سودمند باشد.

گیلن مور (Galen Moore)، مدیر محتوا در اکسلار (Axelar)، درباره این طرح بهبود اتریوم گفته است:

از دید من، EIP-3540 مهم‌ترین طرح به‌‌روزرسانی پیشنهادشده برای شانگهای است. این طرح گامی روبه‌جلو به سوی تعامل‌پذیری در اکوسیستم اتریوم است. در حال حاضر، شبکه‌های لایه ۲ اتریوم از کدنویسی طاقت‌فرسایی در فرایند اعتبارسنجی استفاده می‌کنند. EIP-3540 با جداسازی کدها از داده‌ها، این فرایند را کارآمدتر می‌کند. اجرای این طرح به‌ویژه خبر خوبی برای اکوسیستم روبه‌رشد ابرشبکه‌ها یا شبکه‌های مربوط به برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته‌شده روی پالیگان است.

EIP-۴۸۹۵ یکی دیگر از پیشنهادهای موردانتظار است که امکان برداشت اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده و پاداش‌های کسب‌شده از طریق بیکن چین (Beacon Chain – شبکه مبتنی بر اثبات سهام اتریوم پیش از مِرج) را فراهم می‌کند. در حال حاضر، به‌منظور تضمین پایداری شبکه، اعتبارسنج‌ها نمی‌توانند اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده خود را برداشت کنند.

تغییر در پروتکل‌های لایه ۲، کاهش هزینه گس از طریق یکسان‌سازی اندازه بلاک‌ها و افزایش کارایی کال‌دیتا (Calldata) در شبکه از جمله پیشنهادهای در دست بررسی هستند که احتمالاً در به‌روزرسانی شانگهای معرفی خواهند شد.

مور می‌گوید:

هنگامی‌که بلاک چین‌های تخصصی بتوانند روی [پروتکل‌های] لایه ۲ مانند پالیگان ساخته شوند و هزینه برقراری ارتباط (تبادل اطلاعات) با شبکه اصلی اتریوم را کاهش دهند، هزینه گس نیز برای کاربران در همه‌جای اکوسیستم کاهش خواهد یافت؛ زیرا تقاضا با کارآمدتر‌کردن مقیاس‌پذیری افقی [شبکه] افزایش می‌یابد.

مِرج، اولین گام از فرایند پنج‌مرحله‌ای بود که تعدادی از توسعه‌دهندگان اتریوم، مشارکت‌کنندگان اکوسیستم و مفسران در تکامل آن نقش داشته‌اند. کاهش شدید مصرف انرژی، تغییر کلیدی مورد انتظار در به‌روزرسانی مرج بود که مصرف انرژی اتریوم را تا ۹۹درصد کاهش داد.

سِرج (Surge) مرحله بعدی این فرایند است؛ گامی مهم که توان مقیاس‌پذیری بلاک چین برای ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها را افزایش خواهد داد. به‌‌دنبال آن نیز به‌روزرسانی‌های وِرج (Verge)، پِرج (Purge) و اِسپُلِرج (Splurge) قرار دارند؛ سه گام آخر در مسیر کنونی توسعه اتریوم که قرار است طی چند سال آینده انجام شوند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
کسری
کسری
1 سال قبل

این خبر برای افرادی که سالیدیتی کار میکنن یه انقلابه و شاهکاره!

آینده اونایی که web3 کار میکنن گارانتی میشه!برای سرمایه گذار ها هم یه اتفاق بزرگه، می‌تونه در بازه زمانی چند ساله رشد بسیار خوبی داشته باشه نسبت به بیت کوینبرای تریدر ها هم اتفاق خاصی نمیوفته، چون من از بازه چند ساله حرف میزنم نه دو ساعته

مهران
مهران
1 سال قبل

ما که اینا رو نمیفهمیم .
به نظرتون چه تاثیری روی قیمتش داره ؟؟؟؟