تاریخ اجرای هاردفورک استانبول اتریوم اعلام شد

تاریخ اجرای هاردفورک استانبول اتریوم اعلام شد

سرپرست تیم بنیاد اتریوم، پیتر زیلاگی چهارم دسامبر را به عنوان تاریخ مورد انتظار برای فورک پیش رویِ استانبول تایید کرد.

به گزارش کوین تلگراف در دو توییت که در تاریخ هفتم نوامبر پست شد، پیتر زیلاگی اظهار کرد که هاردفورک استانبول در بلاک شماره ۹,۰۶۹,۰۰۰ اتفاق خواهد افتاد. زیلاگی اشاره‌ای نیز به کلاینت «گث» (Geth) داشت. گث نام یکی از دو کلاینت محبوب استفاده شده در شبکه اتریوم است (نام کلاینت دیگر پریتی است) که پس از اجرا شدن هاردفورک استانبول فعال خواهد شد ولی هم اکنون در مرحله بررسی قرار دارد.

پس از به روزرسانی قسطنطنیه که در ماه فوریه سال جاری انجام شد، استانبول جدیدترین هاردفورک در انتقال نهایی شبکه به اتریوم ۲.۰، موسوم به برلین است، که قرار است آخرین بروزرسانی اتریوم در سال ۲۰۲۰ باشد.

مهمترین ویژگی برلین که درباره آن شایعاتی وجود دارد، اجرای الگوریتم جدید برنامه اثبات کار (PoW) تحت عنوان «ProgPoW» است که هدف آن مقابله با ماینرهای ای‌سیک در شبکه است.

«ای‌سیک» (ASIC) به دستگاه‌های استخراجی گفته می شود، که با استفاده از تراشه‌های مدار یکپارچه، از یک الگوریتم هشینگ خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

اما در مقابل کارت های گرافیکی (GPU) که برای استخراج استفاده می‌شوند کمتر تخصصی هستند و برای رقابت با ماینرهای ASIC برای بدست آوردن پاداش ارزهای دیجیتال در تقلا هستند.

توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفتند اجرای هاردفورک استانبول را به دو مرحله تقسیم کنند، که با نسخه‌ای که شامل انتخاب شش پیشنهاد بهبود اتریوم برای یکپارچه‌سازی با شبکه آزمایشی در اکتبر بود، شروع می‌شود.

اوایل این ماه اعضای جامعه آراگون که یک پروژه نرم افزاری متن باز برای ایجاد سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز در اتریوم (DAO) است، مخالفت خود را با تغییر پروتکل به ProgPoW اعلام کردند.

جورج ایزکوئیردو مدیر ارشد فناوری آراگون در اواخر ماه اکتبر گفته بود هاردفورک استانبول منجر به لغو ۶۸۰ قرارداد هوشمند بر بستر آراگون خواهد شد. وی اشاره کرد:

مسئله‌ای که با آن مواجه خواهیم شد در این هاردفورک به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است که این موضوع مایه تاسف است، البته ایجاد این تعادل کار سختی است و ما شرایط را درک می‌کنیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه