السالوادور بیت کوین را به‌عنوان پول به رسمیت می‌شناسد

السالوادور بیت کوین را به‌عنوان پول به رسمیت می‌شناسد

رئیس جمهوری السالوادور اعلام کرد که طرحی را برای به رسمیت شناختن بیت کوین به‌عنوان واحد پول قانونی و ابزار رسمی تبادل به نهاد قانون‌گذاری این کشور ارائه خواهد داد.

به گزارش کوین دسک، نجیب ابوکیله (Nayib Bukele‎)، رئیس جمهوری السالوادور، در ویدئویی که روز شنبه منتشر شد اعلام کرد که در حال تدوین طرحی برای به رسمیت شناختن بیت کوین به‌عنوان پول قانونی است و این هفته آن را تسلیم مراجع قانون‌گذار خواهد کرد.

جک مالرز (Jack Mallers)، از شرکت زاپ (Zap)، این خبر را در کنفرانس سال ۲۰۲۱ بیت کوین در میامی اعلام کرد و گفت که شرکت او در حال همکاری با ابوکیله برای اجرای یک طرح در این زمینه است.

این طرح را مجلس قانون‌گذاری السالوادور باید بررسی کند، اما با توجه به اینکه حزب پوپولیست ابوکیله کنترل کامل این نهاد را در دست دارد، تصویب آن قطعی به نظر می‌رسد.

تصویب این طرح و تبدیل آن به قانون احتمالاً السالوادور را به اولین کشوری تبدیل می‌کند که بیت کوین را به رسمیت شناخته است. متن کامل این طرح هنوز در دسترس قرار نگرفته است.

مالرز گفت:

فعلاً السالوادور قرار است اولین کشور بیت کوین باشد و اولین کشوری که بیت کوین را پول قانونی می‌داند و با آن به‌عنوان یک ارز جهانی رفتار کرده و در ذخیره ارزی خود جای می‌دهد.

اما هنوز مشخص نیست برای این کشور شدیداً فقیر آمریکای مرکزی که ازلحاظ مالی ناپایدار است و ۷۰ درصد از مردم آن حساب بانکی ندارند، «اولین کشور بیت کوین» بودن چه معنایی دارد. آمارها نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی السالوادور در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲۴.۶ میلیارد دلار بوده است.

او گفت:

ابوکیله، سیاستمدار ۳۹ ساله، در این ویدئو ادعا کرد که طرح او برای هزاران نفر از مردم این کشور که فاقد حساب بانکی هستند، مزایای کوتاه‌مدت دارد. وی همچنین ادعا کرد که این طرح ایجاد شغل خواهد کرد.

او همچنین افزود:

امیدواریم که این تصمیم در میان‌مدت و بلندمدت بتواند به ما کمک کند تا بشریت را حداقل کمی در مسیر درست هدایت کنیم.

مالرز این اعلام ابوکیله را مقابله با «گسترش پولی بی‌سابقه» توصیف کرد و بانک مرکزی آمریکا را متهم کرد که با چاپ بی‌حدوحصر دلار باعث «سرکوب بازارهای نوظهور» مانند اقتصاد دلاریزه‌شده السالوادور می‌شود.

در گزیده کوتاهی از آنچه به نظر می‌رسید بخشی از طرح ابوکیله باشد، با مضمون مشابهی آمده است:

بانک‌های مرکزی به‌طور فزاینده‌ای اقداماتی انجام می‌دهند که ممکن است به ثبات اقتصادی السالوادور آسیب برساند.

در بخش دیگری می‌خوانیم:

برای کاهش تأثیر منفی اقدامات بانک‌های مرکزی، ضروری است که گردش یک ارز دیجیتال با عرضه‌ای که توسط هیچ بانک مرکزی قابل کنترل نیست و فقط بر اساس معیارهای عینی و قابل‌محاسبه تغییر می‌کند، قانونی شود.

به نظر می‌رسد که این معیارها با بیت کوین که یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، با سقف عرضه محدود، بدون تابعیت و با عمر یک‌دهه‌ای است مطابقت داشته باشد.

طرح السالوادور کاملاً مغایر با چشم‌انداز رقابتی نسبت به پول است که در بانک‌های مرکزی در حال شکل‌گیری است. حدود ۸۰ درصد از بانک‌های مرکزی جهان در اقدامی برای انطباق بیشتر پول فیات با اقتصاد دیجیتال، در حال انجام مطالعه روی ارزهای دیجیتال ملی (CBDC) هستند.

اما هیچ‌یک از بانک‌های مرکزی پیاده‌سازی این چشم‌انداز را از طریق یک ارز دیجیتال که خارج از کنترل خودشان باشد، تاکنون به‌صورت جدی بررسی نکرده‌اند.

تجربه السالوادور

نرم‌افزار پرداخت مالرز استرایک (Mallers ’Strike) که روی شبکه لایتنینگ بیت کوین ایجاد شده، در سال جاری میلادی در السالوادور راه‌اندازی شد و مالرز مدعی است که در زمان اوج فعالیت این نرم‌افزار در این کشور، ۲۰,۰۰۰ نفر وارد این پلتفرم شده‌اند.

مالرز در یک سخنرانی احساسی در کنفرانس بیت کوین گفت که مأموریت شرکت زاپ خدمت به مردم در اقتصادهایی است که به اعتقاد او بیشترین آسیب را از تورم پولی بانک مرکزی دیده‌اند.

او اظهار داشت:

ما می‌خواهیم پرداخت‌های برون‌مرزی را رایگان کنیم. ما می‌خواهیم مشکل حواله را برای جاهایی که بیشترین نیاز را به آن دارند، حل کنیم.

مالرز همچنین گفت که شرکت زاپ یک دفتر مرکزی را با همکاری شرکت بلاک استریم (Blockstream) در السالوادور افتتاح خواهد کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

12 دیدگاه
صالحی
صالحی
۳ سال قبل

کشورهایی نظیر السالوادور _پاناما_کورسائو_گواتمالا... اینا از قدیم الایام به شغل شریف پول شویی برای کارتلهای مواد و ثروتمندان امریکای لاتین مشغول بودند..

شهروز
شهروز
۳ سال قبل

از فردا بیت میره بالا نه ببخشید از شنبه

alikazemi
alikazemi
۳ سال قبل

جمعیت این کشور نصف جمعیت تهران

امیر
امیر
۳ سال قبل
پاسخ  alikazemi

اگه به جمعیت بود که الان چین ۱۰ برابر از ما سر تر بود

امیر
امیر
۳ سال قبل
پاسخ  امیر

اصلاح میکنم چین همین الانشم از ما سر تره میخواستم بگم هند😂

زاهدی
زاهدی
۳ سال قبل
پاسخ  امیر

پاکستان و اتیوپی منطقی تر بود ولی هند هم قابل قبوله 😂

Senator
Senator
۳ سال قبل
پاسخ  امیر

مگه نیست

امیر
امیر
۳ سال قبل
پاسخ  Senator

دادا میخواستم بگم هند حواسم نبود 😂

mahdi rasouli
mahdi rasouli
۳ سال قبل
پاسخ  امیر

والله هند هم سرتره

مجتبی
مجتبی
۳ سال قبل

اینا پیشرفت میکنن ما پسرفت .چقد روشن فکرن

DANGER
DANGER
۳ سال قبل

تاثیر خاصی روی بیت کوین نداره چون السالوادور کشور خاصی نیست

Rasool
Rasool
۳ سال قبل

جمعیت این کشور نصف جمعیت تهرانه !!!