چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

چندی پیش به درخواست کاربران عزیز سایت‌ ارزدیجیتال، برای ارائه مقاله آموزش استخراج دوج‌ کوین اقدام کردیم که باعث شد برحسب تصادف به مفاهیم و حقیقت‌هایی برسیم که نشان می‌دهند تمام سایت‌های مدعی دادن سود زیاد از استخراج ابری (Cloud mining) دوج کوین، دروغگو و کلاهبردار هستند.

سوالی که در ابتدا طرح شد و ما را به سوی آشنایی و توضیح این مفهوم هدایت کرد، استخراج برخی ارزهای دیجیتال مانند دوج کوین بود. این ارز دیجیتال مانند لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کند و هر بلاک آن پاداشی معادل ۱۰,۰۰۰ دوج کوین دارد. در حال تهیه پست آموزش استخراج دوج کوین بودیم که در بحث سودآوری استخراج این ارز دیجیتال به سوالات مبهمی برخورد کردیم.

هش‌ریت شبکه دوج کوین بالاست و تراکنش‌های آن به خوبی تایید می‌شوند و هیچ مشکلی در بحث شبکه متوجه این ارز دیجیتال نیست. مسئله قابل توجهی که برای ما عجیب بود، سودآور نبودن استخراج دوج کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال با الگوریتم مشابه است. در این مثال دستگاه Antminer L۳ Plus به عنوان نمونه برای استخراج ۳ ارز دیجیتال ورج (Verge)، لایت کوین (LTC) و دوج کوین مورد استفاده قرار گرفته است.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

همانطور که که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، با یک دستگاه Antminer L۳ Plus در استخراج لایت کوین، ماهانه حدود ۳۱ دلار (با قیمت های روز ۵ دی ماه) سود کسب می‌شود و این درحالی است که استخراج دوج کوین با همان دستگاه باعث ضرر می‌شود. به همین دلیل سوالاتی برای ما مطرح شد. چه انگیزه ای وجود دارد که یک نفر استخراج دوج کوین را به استخراج لایت کوین ترجیح بدهد؟ چرا سایت‌های استخراج ابری دوج کوین دستگاه‌های خود را به استخراج این ارز دیجیتال اختصاص می‌دهند؟

واقعیت این است که ماینرها به ندرت دوج کوین را مستقیماً استخراج می‌کنند و اغلب از روش استخراج ترکیبی (merge mining) و با بهره گرفتن از قدرت هش مشابه حین استخراج دیگر کوین‌های الگوریتم Scrypt، این ارز دیجیتال به دست می‌آید.

از این رو بهتر است این نوع استخراج را دقیق‌تر بررسی کنیم.

استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

استخراج ترکیبی یا به اصطلاح فنی‌تر اثبات کار کمکی فرایندی از ماینینگ است که طی آن دو ارز دیجیتال مختلف در زمانی مشابه استخراج می‌شوند. گرچه به اندازه روش‌های رایج اثبات کار یا الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام، این روش محبوب نیست اما برخی پروژه‌ها از استخراج ترکیبی و با بهره گرفتن از قدرت پردازشی شبکه‌های بزرگ، برای امن شدن بیشتر شبکه‌های خود بهره می‌گیرند.

ساتوشی ناکاموتو این مفهوم را در وایت‌پیپر بیت کوین استفاده نکرده، اما ایده انجام این نوع استخراج را سال ۲۰۰۹ در انجمن بیت کوین‌ تاک مطرح کرد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

اشاره ساتوشی به شکل اولیه استخراج ترکیبی در فروم بیت کوین تاک

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار این فرایند استخراج خواهیم داشت و دلیل استفاده از این نوع ماینینگ را در پروژه‌های ارز دیجیتال بررسی خواهیم کرد. و در نهایت به اینکه شما به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانید از این روش چه استفاده‌ای داشته باشید، پاسخ خواهیم داد.

استخراج ترکیبی چگونه انجام می‌شود؟

تمام پیاده‌سازی‌های انجام شده برای استخراج ترکیبی، یک زنجیره کمکی (auxiliary chain) و شبکه قدرتمندتری به نام زنجیره مادر دارند. برای اینکه هر دو زنجیره توانایی کارکردن با همدیگر را داشته باشند، نیاز است که الگوریتم هش آن‌ها یکسان باشد. بهتر است برای توضیح این فرایند یکی از جفت ارزهای ترکیبی شناخته شده مانند بیت کوین و نیم‌کوین (Namecoin) را بررسی کنیم.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

در این مثال بیت کوین زنجیره مادر و نیم‌کوین زنجیره کمکی است که شبکه بیت کوین در حال کمک کردن به آن است. هر دو ارز دیجیتال نیز از الگوریتم هش SHA-256 برای استخراج استفاده می‌کنند.

پیاده سازی

توسعه‌دهندگان زنجیره مادر لازم نیست هیچ کاری در پیاده‌سازی استخراج ترکیبی انجام دهند. بنابراین شبکه بیت کوین نیازی نیست بداند که ارز دیجیتال نیم‌کوین را نیز استخراج می‌کند.

هرچند زنجیره‌های کمکی باید برخی تغییرات و یکپارچه‌سازی‌ها را برای فعال شدن ماینینگ ترکیبی انجام دهند. در ادامه توسعه‌دهندگان نیم‌کوین، بلاک چین این شبکه را برای پذیرفتن اثبات استخراج بیت کوین و معتبر دانستن آن بر روی بلاک چین نیم‌کوین بروز می‌کنند.

فرایند استخراج ترکیبی

استخراج ترکیبی به هیچگونه قدرت پردازشی اضافی از سوی ماینرها نیاز ندارد. به عنوان یک ماینر استخراج همزمان بیت کوین و نیم‌کوین برای شما، بازده یکسانی نسبت به زمانی که تنها بیت کوین استخراج می‌کنید، خواهد داشت. تنها نیاز است که شما یا استخر استخراجی که از آن استفاده می‌کنید، برخی تغییرات اضافی برای پشتیبانی از آن اعمال کنید.

نحوه انجام آن به این صورت است:

شما به عنوان یک ماینر یا استخر استخراج، بلاکی از تراکنش‌های مختلف در هر زنجیره ایجاد می‌کنید. (در این مثال زنجیره بیت کوین و نیم‌کوین مدنظر است) بلاک ایجاد شده در نیم‌کوین (زنجیره کمکی) مجموعه‌ای از تراکنش‌های استاندارد در این شبکه است. بلاک ساخته شده در شبکه بیت کوین نیز مانند بقیه بلاک‌ها حاوی تراکنش‌های عادی این شبکه است. هرچند یک تراکنش اضافه نیز با هشی که به بلاک ایجاد شده در نیم‌کوین اشاره دارد، در آن قرار می‌گیرد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

پس از ساختن بلاکتان، شروع به استخراج آن می‌کنید. در این مرحله چند اتفاق مختلف می‌تواند رخ دهد:

شما مشغول استخراج یک بلاک با درجه سختی شبکه بیت کوین می‌شوید. شما به جواب بلاک دست پیدا کرده و آن را در شبکه اعلام می‌کنید. از این جهت که درجه سختی بلاک بیت کوین (زنجیره مادر) بیشتر از درجه سختی بلاک نیم‌کوین است، شما بلاک نیم‌کوین را نیز استخراج کرده‌اید و پاداش هر دو بلاک را دریافت می‌کنید.

شما بلاکی را با درجه سختی نیم‌کوین استخراج می‌کنید. این بلاک را با قرار دادن هِدِر و هش بلاک بیت کوین ایجاد می‌کنید. سپس زنجیره نیم‌کوین این بلاک را قبول می‌کند. این زنجیره سپس قادر است که هِدِر اضافی بیت کوین و هش را با کمک تغییرات ایجاد شده در بلاک چین آن برای پشتیبانی از استخراج ترکیبی تشخیص دهد. اینجا تنها پاداش استخراج نیم‌کوین را دریافت می‌کنید.

شما بلاکی را بین درجه سختی شبکه نیم‌کوین و بیت کوین استخراج می‌کنید. نتیجه این مورد نیز مشابه مورد دوم خواهد بود.

پیامدهای استخراج ترکیبی

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

استخراج ترکیبی برخی پیامدهای مثبت و منفی برای هر دو زنجیره می‌تواند داشته باشد.

پیامد‌های مثبت

پروژه‌های کوچک و جدید بلاک چینی دلایل معقولانه‌ای برای انضمام استخراج ترکیبی دارند. مهمتر از همه، انجام این کار امنیت شبکه زنجیره کمکی را بالا برده و همچنان به آن اجازه می‌دهد به عنوان یک زنجیره مستقل فعالیت کند. معمولاً زنجیره‌های کمکی وقتی با بلاک چین‌های محبوب در این زمینه همکاری می‌کنند، سبب جلب توجهات زیادی می‌شوند.

علاوه بر این، انگیزه‌ فوق‌العاده‌ای برای ماینرها ایجاد می‌شود که به سمت دریافت پاداش و درآمد بیشتر بدون پرداخت هزینه‌ای کشیده شوند. از طرفی هم معمولاً چون ماینرها بین هر دو کوین استخراج شده مبادله می‌کنند تا سود بیشتری کسب کنند، در نقدینگی هر دو ارز دیجیتال افزایش اتفاق می‌افتد.

پیامدهای خنثی

زنجیره‌های مادر پس از پذیرش زنجیره‌های کمکی دچار افزایش حجم بلاک چین می‌شوند. هش‌هایی که زنجیره کمکی به درخت تراکنش زنجیره‌ مادر اضافه می‌کند، کم حجم هستند اما باز با این حال فضایی را اشغال می‌کنند. تا زمانی که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین در پیاده‌سازی راه‌حل‌های لایه دوم مقیاس پذیری مانند لایتنینگ موفق باشند، این افزایش حجم دردسرساز نخواهد بود.

پیامدهای منفی

متأسفانه این قضیه برخی پیامدهای منفی نیز دارد. پیاده‌سازی امکان استخراج ترکیبی نیازمند انجام توسعه اضافی بر روی زنجیره کمکی است. در حالیکه شبکه قصد داشته باشد از پروتکل استخراجی خود به ماینینگ ترکیبی تغییر جهت دهد، نیازمند هاردفورک خواهد بود. برای برداشتن این نوع استخراج هاردفورک دیگری مورد نیاز خواهد بود.

ماینرها و استخرهای استخراج نیز باید برخی اقدامات را برای استخراج همزمان هر دو زنجیره انجام دهند. هرچند استخراج ترکیبی به هیچ قدرت اضافی احتیاج ندارد، اما کارهای نگهداری بیشتری می‌طلبد. در استخراج همزمان دو بلاک چین، باید دو اتصال به زنجیره‌ها حفظ و نگه‌داری شود. برای استخرها استخراج نیز کانال‌های توزیع دوبرابر مقدار قبلی خواهد بود. شاید از نظر برخی استخرها اضافه کردن این دسته هزینه‌های نگه‌داری در مقابل کسب کوین جدید به صرفه نباشد.

جنبه سرمایه‌گذاری

در حالت کلی، استخراج ترکیبی نفع بیشتری برای ماینرها خواهد داشت تا سرمایه‌گذاران. هرچند وقتی با اطلاعات دیگر ترکیب می‌شود، استخراج ترکیبی نوید یک پروژه امیدبخش را می‌دهد. برای آشنایی بیشتر در این بخش با چند نمونه واقعی آشنا می‌شوید:

نیم‌کوین (Namecoin) – آینده‌ای تضمین نشده

نیم‌کوین به عنوان اولین کوین استخراج ترکیبی شناخته می‌شود که تحت حمایت قدرت پردازشی زنجیره بیت کوین قرار گرفت. این کوین که زمانی بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار داشت، جایگاه خود را از دست داد و به رتبه ۲۲۵ تنزل یافت. نیم‌کوین یکی از بزرگترین نمونه‌های سقوط تدریجی یک پروژه حتی با وجود ارتباط آن با قدرتمندترین شبکه ارزهای دیجیتال است.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

علی‌رغم این واقعیت که تعداد قابل توجهی از استخرهای ماینینگ، استخراج ترکیبی نیم‌کوین را پشتیبانی می‌کنند، این ارز دیجیتال پذیرش قابل توجهی در تاریخ ۵ ساله‌ای که داشته به خود ندیده است. البته تیم توسعه این ارز دیجیتال نیز به اندازه پروژه‌های مشابه فعال نیست. این سقوط عبرت آموز بیانگر این است که اگر ارز دیجیتالی از استخراج ترکیبی پشتیبانی کند، به معنی تضمین فاندامنتال آن سرمایه نخواهد بود.

دوج کوین – تاثیر بلافاصله یک تغییر

اوایل پیدایش دوج کوین، جامعه آن تصمیم به ادغام فرایند استخراج آن با کوین بزرگتر و شناخته‌شده‌تر آن روزها یعنی لایت کوین گرفت. آن‌ها دریافتند که با عدم تغییر مکانیزم استخراج، پس از چند سال شبکه پاداش استخراج قابل توجهی برای آن‌ها نخواهد داشت. در صورتی که سازوکار تغییر نمی‌یافت، انگیزه‌ای برای ماینرها جهت استخراج باقی نمی‌ماند و شبکه در معرض حمله ۵۱ درصد قرار می‌گرفت.

قیمت دوج کوین پس از انتقال از سازوکار اثبات کار به اثبات کار کمکی، از ۰.۰۰۰۲ دلار (معادل با ۴۱ ساتوشی در آن زمان) به حدود ۰.۰۰۰۴۷ دلار (معادل ۱۱۵ ساتوشی) افزایش یافت؛ یک رشد نزدیک به ۱۸۰ درصدی که تنها طی چند هفته اتفاق افتاد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

پروژه دوج کوین می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که تغییر فرایند استخراج به استخراج ترکیبی در کوتاه‌مدت سودآوری خوبی در دارایی دیجیتال به دنبال دارد. هرچند وجود تنها یک پروژه نمی‌تواند دلیل قطعی برای اثبات این گفته باشد.

اول از همه وجود امنیت بیشتر در شبکه سبب افزایش اعتماد جامعه آن ارز دیجیتال می‌شود. همچنین متصل شدن به یک ارز دیجیتال شناخته‌شده‌تر سبب مطرح شدن ارزهای دیجیتال ناشناس می‌گردد؛ چیزی که بیشتر شبیه به یک بازاریابی سریع است. در نهایت نیز استخراج ترکیبی معمولاً نقدینگی هر دو زنجیره را به دلیل مبادلات بین ارزی ماینرها برای کسب سود بیشتر، بالا می‌برد.

استخراج ابری سودآور دوج کوین: دروغ و کلاهبرداری

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، دوج کوین از جمله ارزهای دیجیتالی است که از قدرت بالای شبکه لایت کوین برای تامین امنیت شبکه خود بهره می‌برد. امری که باعث شده استخراج مستقیم دوج کوین سودآوری نداشته باشد و این ارز دیجیتال به مانند یک پاداش اضافی به ماینرهای لایت کوین تعلق یابد. از این رو هرگونه ادعایی مبنی بر استخراج ابری دوج کوین بی‌پایه و اساس بوده و این ارز دیجیتال به عنوان پاداش اضافی استخراج لایت کوین و یا با تبدیل دیگر ارزهای دیجیتال استخراج شده به دوج کوین حاصل می‌شود.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

از جمله استخرهای استخراج معروف با نرخ هش‌ریت بالا که از استخراج ترکیبی دوج کوین پشتیبانی می‌کند، F2Pool و AntPool هستند. پس از اتصال دستگاه‌های ماینر اسیک با الگوریتم Scrypt یا ریگ‌های کارت گرافیک با وارد کردن URL استخر، شناساندن تجهیزات به استخر و وارد کردن کیف پول شما قادر به استخراج لایت کوین و به همراه آن دوج کوین خواهید بود.

برای آشنایی کامل با استخراج لایت کوین می‌توانید به آموزش استخراج لایت کوین مراجعه کنید.

سایت‌های ارائه دهنده خدمات ابری دوج کوین که وعده سودهای بالا به سرمایه‌گذاران را می‌دهند، قطعا کلاهبرداری و پانزی هستند که طی آن مبالغ سرمایه‌گذاری افراد قدیمی به افراد جدید داده می‌شود و در نهایت که پول زیادی جمع‌آوری شد، طرح از هم فرو می‌پاشد. این شرکت‌ها به هیچ عنوان اقدام به استخراج مستقیم دوج کوین نمی‌کنند (و شاید در پشت صحنه اصلا دستگاهی وجود نداشته باشد) چون سودآوری برای آن‌ها نخواهد داشت.

ممکن است سایت‌های استخراج ابری واقعی برای دوج کوین وجود داشته باشد اما سوددهی آن اصلا بالا نیست. هر جا وعده سوددهی بالا از استخراج ابری دوج کوین شنیدید، بدانید که احتمالا با یک سایت کلاهبرداری طرف هستید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

39 دیدگاه
نصرت
نصرت
2 سال قبل

مفهوم استخراج ترکیبی رو نفهمیدم.کاش ساده تر و گام به گام توضیح میدادید.لطفا یک مقاله دیگر صرفا برلی توضیح اینکه استخراج ترکیبی چیست بنویسید.باتشکر

Mehran
Mehran
3 سال قبل

همون آریا کوین مال صاحب سایت مستر دیجی هستش کلاه برداریه باور کنین هر کسی قبول نداره با من تماس بگیره تا با مدرک ثابت کنم ۶۵۰۰ دوج منو بدون اجازه ی من تبدیل به تتر کرد اونم چقد؟۳۵ تتر که اگه خودم چنج میکردم ۴۵۰ دلار رو رد میکرد لعنت به مستر دی جی کوین وقتی هم که گفتم بهشون گوششون بدهکار نبود و حسابمو بستن همون سی و پنج دلار هم رفت

علی
علی
3 سال قبل

کلک و دورغ=مستر دوج کویین

علی
علی
3 سال قبل

بچه ها کلک مستر دوج کویین نخورررررید بارها و بارها همین سایت اعلام کرد گوش کی بدهکار بود فقط دروغ

فرحان علی پور
فرحان علی پور
4 سال قبل

سلام دو روزه که سایت ایران کویین ماین نمیشه واردش شد و زده داره آپدیت میشه آیا واقعا آپدیت آنقدر طول میکشه.! یعنی امکانش هست که کلاهبرداری کرده باشم؟

محمد یزدان پناه
محمد یزدان پناه
5 سال قبل

سلام
خدمت همه
زمان همه چی و مشخص میکنه هم واسه کسایی که حرص میخورن و مدافع این سایت کلاهبردار هستند هم واسه کسایی که گلوشون پاره شد تا بگن سرمایه هاتون و الکی هدر ندین

من ایمان دارم که سایت مستردیجی هم کلاهبرداره هم اسکمه هم یه مفت خوره بی سواده که با پول کاربراش ادعا داره و به خودی خود نه شعو و نه فهمی از ارزهای دیجیتالی داره قبلا هم در موردش نظر داده بودم که یه روزی سرتون کلاه میزاره میره الانم سالی که نکوست از بهارش پیداست که پسوند دامنه سایت رو به io تبدیل کرده که مربوط به مالکان ناشناس بدون احراز هویت هست و از سایت namecheap.com به خود بیتکوین با یه قیمت پایین تهیه کردن تا یهویی غیبشون بزنه

ای کسانی که متعصبید نسبت به این سایت و امثال اونها با گذشت زمان تعصب خودتون رو به دانش و تحقیق و آگاهی خواهید داد

هیچوقت گول هیچ پول مفتی و نخورید حتما یه جای کار میلنگه حتی اگه یه قرون باشه!!!!!!!

بهنام
بهنام
3 سال قبل

و هنوز کار میکنه

Reza
Reza
5 سال قبل

سلام دوستان من آلان تقریبا 180000هزارتا از سایت مستر دیجی کوین طلب دارم ولی این سری نمیتونم دریافت کنم و این ارور رو میده
#2Server is updating try next hour

محمد
محمد
5 سال قبل

سلام من داخل مستر دوج 10913 نفر اول برای ثبت نام بودم خانمم هم زیر مجمعه خودم بود با دو دستگاه جدا سیم کارت و ای پی جدا کیف پول مشترک داشتیم یکی دو بار من با کیف مشترک برداشت و اکتیو کردم بعد با اپراتور انلاین صحبت کردم گفتم اشکال داره با یک کیف من مدیریت کنم بهم گفتن بله مشکل پیش میاد از اون تاریخ من برای خانمم کیف جدا درست کردم و خودش کارشو انجام میداد بعد چند ماه گذشت الان دیدم برای هر دو ما پیام اومد که شما با یک کیف کار کردین حساب شما بصورت تعلیق در اومد .چند بار هم پیام دادم اما کسی جواب نداد.هر چی میبینم من تخلفی نکردم نمیدونم چرا این کار رو کردن بدون هیچ تذکری حسابمو بستن .کسی میتونه کمک کنه با ادمین سایت صحبت کنم تا سرمایه اولیه خودمو و خانمم و بهم برگردونن

عطا حسن پور
عطا حسن پور
5 سال قبل

با سلام ,
ميخواستم با شما مستقيم در ارتباط باشم ،ممنون

امیر ملک
امیر ملک
5 سال قبل

باسلام به دوستان و آقا نیمای گل
خیلی مطلب مفید و خوبی رو گفتید. به منم پیشنهاد دادن که تو سایت مستردیجی که استخراج ابری دوج هست عضو بشم و سرمایه گذاری کنم ؛
اما ،
از مطالب بالا فهمیدم استخراج دوج ارزشی برای سرمایه گذاری برای خرید ماینر همچنین سرمایه گذاران تو استخراج ابری نداره و همش کلاهبرداریه همچنین دوج بعنوان پاداش به کاربر داده میشه .
ولی من به این نتیجه هم رسیدم که شاید ادمین مستردیجی با پول مردم ماینر هم بگیره و اون رو تنظیم برای استخراج لایت کوین کنه که ارزشش بالاست و از پاداش اون که دوج هست به سرمایه گذاران بده (طبق مطالب بالا ) اینجوری دیگه ضرر که نمیکنه هیچ تازه خیلی خیلی سود هم میکنه .چون سایت ، همش با برنامه نویسی هست و میتونی همه جوره برای کاربر نمایش بدی مثلا فلان قدر دوج سرمایه گذاری کردی با فلان سود ولی پشت پرده طوری دیگه کارها اجرایی بشه و لایت کوین استخراج بشه !!!

شاید الان قیمت لایت کوین رفته بالا به خاطر این ترفند دوستان باشه با این حجم سرمایه گذاری!!

ازآقانیماهم خواهش دارم تو این همه ارزهای دیجیتال کدام ارز باارزشتره برای ماین کردن و سرمایه گذاری کردن تا واردش بشیم !!؟؟(طبق نمودار لحظه ای سایت)

باتشکر

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل

سلام و ممنون از شما
درباره استخراج و سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌کنم سوال یا بحثتون رو در استک مطرح کنید تا دوستان متخصص دراین باره نظراتشون رو ارائه بدن