ارز دیجیتال > استخراج > آموزش > چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟
آموزش تحقیق و توسعه منتخب

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

چندی پیش به درخواست کاربران عزیز سایت‌ ارزدیجیتال، برای ارائه مقاله آموزش استخراج دوج‌ کوین اقدام کردیم که باعث شد برحسب تصادف به مفاهیم و حقیقت‌هایی برسیم که نشان می‌دهند تمام سایت‌های مدعی دادن سود زیاد از استخراج ابری (Cloud mining) دوج کوین، دروغگو و کلاهبردار هستند.

سوالی که در ابتدا طرح شد و ما را به سوی آشنایی و توضیح این مفهوم هدایت کرد، استخراج برخی ارزهای دیجیتال مانند دوج کوین بود. این ارز دیجیتال مانند لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کند و هر بلاک آن پاداشی معادل ۱۰,۰۰۰ دوج کوین دارد. در حال تهیه پست آموزش استخراج دوج کوین بودیم که در بحث سودآوری استخراج این ارز دیجیتال به سوالات مبهمی برخورد کردیم.

هش‌ریت شبکه دوج کوین بالاست و تراکنش‌های آن به خوبی تایید می‌شوند و هیچ مشکلی در بحث شبکه متوجه این ارز دیجیتال نیست. مسئله قابل توجهی که برای ما عجیب بود، سودآور نبودن استخراج دوج کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال با الگوریتم مشابه است. در این مثال دستگاه Antminer L3 Plus به عنوان نمونه برای استخراج ۳ ارز دیجیتال ورج (Verge)، لایت کوین (LTC) و دوج کوین مورد استفاده قرار گرفته است.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

همانطور که که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، با یک دستگاه Antminer L3 Plus در استخراج لایت کوین، ماهانه حدود ۳۱ دلار (با قیمت های روز ۵ دی ماه) سود کسب می‌شود و این درحالی است که استخراج دوج کوین با همان دستگاه باعث ضرر می‌شود. به همین دلیل سوالاتی برای ما مطرح شد. چه انگیزه ای وجود دارد که یک نفر استخراج دوج کوین را به استخراج لایت کوین ترجیح بدهد؟ چرا سایت‌های استخراج ابری دوج کوین دستگاه‌های خود را به استخراج این ارز دیجیتال اختصاص می‌دهند؟

واقعیت این است که ماینرها به ندرت دوج کوین را مستقیماً استخراج می‌کنند و اغلب از روش استخراج ترکیبی (merge mining) و با بهره گرفتن از قدرت هش مشابه حین استخراج دیگر کوین‌های الگوریتم Scrypt، این ارز دیجیتال به دست می‌آید.

از این رو بهتر است این نوع استخراج را دقیق‌تر بررسی کنیم.

استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

استخراج ترکیبی یا به اصطلاح فنی‌تر اثبات کار کمکی فرایندی از ماینینگ است که طی آن دو ارز دیجیتال مختلف در زمانی مشابه استخراج می‌شوند. گرچه به اندازه روش‌های رایج اثبات کار یا الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام، این روش محبوب نیست اما برخی پروژه‌ها از استخراج ترکیبی و با بهره گرفتن از قدرت پردازشی شبکه‌های بزرگ، برای امن شدن بیشتر شبکه‌های خود بهره می‌گیرند.

ساتوشی ناکاموتو این مفهوم را در وایت‌پیپر بیت کوین استفاده نکرده، اما ایده انجام این نوع استخراج را سال ۲۰۰۹ در انجمن بیت کوین‌ تاک مطرح کرد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

اشاره ساتوشی به شکل اولیه استخراج ترکیبی در فروم بیت کوین تاک

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار این فرایند استخراج خواهیم داشت و دلیل استفاده از این نوع ماینینگ را در پروژه‌های ارز دیجیتال بررسی خواهیم کرد. و در نهایت به اینکه شما به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانید از این روش چه استفاده‌ای داشته باشید، پاسخ خواهیم داد.

استخراج ترکیبی چگونه انجام می‌شود؟

تمام پیاده‌سازی‌های انجام شده برای استخراج ترکیبی، یک زنجیره کمکی (auxiliary chain) و شبکه قدرتمندتری به نام زنجیره مادر دارند. برای اینکه هر دو زنجیره توانایی کارکردن با همدیگر را داشته باشند، نیاز است که الگوریتم هش آن‌ها یکسان باشد. بهتر است برای توضیح این فرایند یکی از جفت ارزهای ترکیبی شناخته شده مانند بیت کوین و نیم‌کوین (Namecoin) را بررسی کنیم.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

در این مثال بیت کوین زنجیره مادر و نیم‌کوین زنجیره کمکی است که شبکه بیت کوین در حال کمک کردن به آن است. هر دو ارز دیجیتال نیز از الگوریتم هش SHA-256 برای استخراج استفاده می‌کنند.

پیاده سازی

توسعه‌دهندگان زنجیره مادر لازم نیست هیچ کاری در پیاده‌سازی استخراج ترکیبی انجام دهند. بنابراین شبکه بیت کوین نیازی نیست بداند که ارز دیجیتال نیم‌کوین را نیز استخراج می‌کند.

هرچند زنجیره‌های کمکی باید برخی تغییرات و یکپارچه‌سازی‌ها را برای فعال شدن ماینینگ ترکیبی انجام دهند. در ادامه توسعه‌دهندگان نیم‌کوین، بلاک چین این شبکه را برای پذیرفتن اثبات استخراج بیت کوین و معتبر دانستن آن بر روی بلاک چین نیم‌کوین بروز می‌کنند.

فرایند استخراج ترکیبی

استخراج ترکیبی به هیچگونه قدرت پردازشی اضافی از سوی ماینرها نیاز ندارد. به عنوان یک ماینر استخراج همزمان بیت کوین و نیم‌کوین برای شما، بازده یکسانی نسبت به زمانی که تنها بیت کوین استخراج می‌کنید، خواهد داشت. تنها نیاز است که شما یا استخر استخراجی که از آن استفاده می‌کنید، برخی تغییرات اضافی برای پشتیبانی از آن اعمال کنید.

نحوه انجام آن به این صورت است:

شما به عنوان یک ماینر یا استخر استخراج، بلاکی از تراکنش‌های مختلف در هر زنجیره ایجاد می‌کنید. (در این مثال زنجیره بیت کوین و نیم‌کوین مدنظر است) بلاک ایجاد شده در نیم‌کوین (زنجیره کمکی) مجموعه‌ای از تراکنش‌های استاندارد در این شبکه است. بلاک ساخته شده در شبکه بیت کوین نیز مانند بقیه بلاک‌ها حاوی تراکنش‌های عادی این شبکه است. هرچند یک تراکنش اضافه نیز با هشی که به بلاک ایجاد شده در نیم‌کوین اشاره دارد، در آن قرار می‌گیرد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

پس از ساختن بلاکتان، شروع به استخراج آن می‌کنید. در این مرحله چند اتفاق مختلف می‌تواند رخ دهد:

شما مشغول استخراج یک بلاک با درجه سختی شبکه بیت کوین می‌شوید. شما به جواب بلاک دست پیدا کرده و آن را در شبکه اعلام می‌کنید. از این جهت که درجه سختی بلاک بیت کوین (زنجیره مادر) بیشتر از درجه سختی بلاک نیم‌کوین است، شما بلاک نیم‌کوین را نیز استخراج کرده‌اید و پاداش هر دو بلاک را دریافت می‌کنید.

شما بلاکی را با درجه سختی نیم‌کوین استخراج می‌کنید. این بلاک را با قرار دادن هِدِر و هش بلاک بیت کوین ایجاد می‌کنید. سپس زنجیره نیم‌کوین این بلاک را قبول می‌کند. این زنجیره سپس قادر است که هِدِر اضافی بیت کوین و هش را با کمک تغییرات ایجاد شده در بلاک چین آن برای پشتیبانی از استخراج ترکیبی تشخیص دهد. اینجا تنها پاداش استخراج نیم‌کوین را دریافت می‌کنید.

شما بلاکی را بین درجه سختی شبکه نیم‌کوین و بیت کوین استخراج می‌کنید. نتیجه این مورد نیز مشابه مورد دوم خواهد بود.

پیامدهای استخراج ترکیبی

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

استخراج ترکیبی برخی پیامدهای مثبت و منفی برای هر دو زنجیره می‌تواند داشته باشد.

پیامد‌های مثبت

پروژه‌های کوچک و جدید بلاک چینی دلایل معقولانه‌ای برای انضمام استخراج ترکیبی دارند. مهمتر از همه، انجام این کار امنیت شبکه زنجیره کمکی را بالا برده و همچنان به آن اجازه می‌دهد به عنوان یک زنجیره مستقل فعالیت کند. معمولاً زنجیره‌های کمکی وقتی با بلاک چین‌های محبوب در این زمینه همکاری می‌کنند، سبب جلب توجهات زیادی می‌شوند.

علاوه بر این، انگیزه‌ فوق‌العاده‌ای برای ماینرها ایجاد می‌شود که به سمت دریافت پاداش و درآمد بیشتر بدون پرداخت هزینه‌ای کشیده شوند. از طرفی هم معمولاً چون ماینرها بین هر دو کوین استخراج شده مبادله می‌کنند تا سود بیشتری کسب کنند، در نقدینگی هر دو ارز دیجیتال افزایش اتفاق می‌افتد.

پیامدهای خنثی

زنجیره‌های مادر پس از پذیرش زنجیره‌های کمکی دچار افزایش حجم بلاک چین می‌شوند. هش‌هایی که زنجیره کمکی به درخت تراکنش زنجیره‌ مادر اضافه می‌کند، کم حجم هستند اما باز با این حال فضایی را اشغال می‌کنند. تا زمانی که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین در پیاده‌سازی راه‌حل‌های لایه دوم مقیاس پذیری مانند لایتنینگ موفق باشند، این افزایش حجم دردسرساز نخواهد بود.

پیامدهای منفی

متأسفانه این قضیه برخی پیامدهای منفی نیز دارد. پیاده‌سازی امکان استخراج ترکیبی نیازمند انجام توسعه اضافی بر روی زنجیره کمکی است. در حالیکه شبکه قصد داشته باشد از پروتکل استخراجی خود به ماینینگ ترکیبی تغییر جهت دهد، نیازمند هاردفورک خواهد بود. برای برداشتن این نوع استخراج هاردفورک دیگری مورد نیاز خواهد بود.

ماینرها و استخرهای استخراج نیز باید برخی اقدامات را برای استخراج همزمان هر دو زنجیره انجام دهند. هرچند استخراج ترکیبی به هیچ قدرت اضافی احتیاج ندارد، اما کارهای نگهداری بیشتری می‌طلبد. در استخراج همزمان دو بلاک چین، باید دو اتصال به زنجیره‌ها حفظ و نگه‌داری شود. برای استخرها استخراج نیز کانال‌های توزیع دوبرابر مقدار قبلی خواهد بود. شاید از نظر برخی استخرها اضافه کردن این دسته هزینه‌های نگه‌داری در مقابل کسب کوین جدید به صرفه نباشد.

جنبه سرمایه‌گذاری

در حالت کلی، استخراج ترکیبی نفع بیشتری برای ماینرها خواهد داشت تا سرمایه‌گذاران. هرچند وقتی با اطلاعات دیگر ترکیب می‌شود، استخراج ترکیبی نوید یک پروژه امیدبخش را می‌دهد. برای آشنایی بیشتر در این بخش با چند نمونه واقعی آشنا می‌شوید:

نیم‌کوین (Namecoin) – آینده‌ای تضمین نشده

نیم‌کوین به عنوان اولین کوین استخراج ترکیبی شناخته می‌شود که تحت حمایت قدرت پردازشی زنجیره بیت کوین قرار گرفت. این کوین که زمانی بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار داشت، جایگاه خود را از دست داد و به رتبه ۲۲۵ تنزل یافت. نیم‌کوین یکی از بزرگترین نمونه‌های سقوط تدریجی یک پروژه حتی با وجود ارتباط آن با قدرتمندترین شبکه ارزهای دیجیتال است.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

علی‌رغم این واقعیت که تعداد قابل توجهی از استخرهای ماینینگ، استخراج ترکیبی نیم‌کوین را پشتیبانی می‌کنند، این ارز دیجیتال پذیرش قابل توجهی در تاریخ ۵ ساله‌ای که داشته به خود ندیده است. البته تیم توسعه این ارز دیجیتال نیز به اندازه پروژه‌های مشابه فعال نیست. این سقوط عبرت آموز بیانگر این است که اگر ارز دیجیتالی از استخراج ترکیبی پشتیبانی کند، به معنی تضمین فاندامنتال آن سرمایه نخواهد بود.

دوج کوین – تاثیر بلافاصله یک تغییر

اوایل پیدایش دوج کوین، جامعه آن تصمیم به ادغام فرایند استخراج آن با کوین بزرگتر و شناخته‌شده‌تر آن روزها یعنی لایت کوین گرفت. آن‌ها دریافتند که با عدم تغییر مکانیزم استخراج، پس از چند سال شبکه پاداش استخراج قابل توجهی برای آن‌ها نخواهد داشت. در صورتی که سازوکار تغییر نمی‌یافت، انگیزه‌ای برای ماینرها جهت استخراج باقی نمی‌ماند و شبکه در معرض حمله ۵۱ درصد قرار می‌گرفت.

قیمت دوج کوین پس از انتقال از سازوکار اثبات کار به اثبات کار کمکی، از ۰.۰۰۰۲ دلار (معادل با ۴۱ ساتوشی در آن زمان) به حدود ۰.۰۰۰۴۷ دلار (معادل ۱۱۵ ساتوشی) افزایش یافت؛ یک رشد نزدیک به ۱۸۰ درصدی که تنها طی چند هفته اتفاق افتاد.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

پروژه دوج کوین می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که تغییر فرایند استخراج به استخراج ترکیبی در کوتاه‌مدت سودآوری خوبی در دارایی دیجیتال به دنبال دارد. هرچند وجود تنها یک پروژه نمی‌تواند دلیل قطعی برای اثبات این گفته باشد.

اول از همه وجود امنیت بیشتر در شبکه سبب افزایش اعتماد جامعه آن ارز دیجیتال می‌شود. همچنین متصل شدن به یک ارز دیجیتال شناخته‌شده‌تر سبب مطرح شدن ارزهای دیجیتال ناشناس می‌گردد؛ چیزی که بیشتر شبیه به یک بازاریابی سریع است. در نهایت نیز استخراج ترکیبی معمولاً نقدینگی هر دو زنجیره را به دلیل مبادلات بین ارزی ماینرها برای کسب سود بیشتر، بالا می‌برد.

استخراج ابری سودآور دوج کوین: دروغ و کلاهبرداری

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، دوج کوین از جمله ارزهای دیجیتالی است که از قدرت بالای شبکه لایت کوین برای تامین امنیت شبکه خود بهره می‌برد. امری که باعث شده استخراج مستقیم دوج کوین سودآوری نداشته باشد و این ارز دیجیتال به مانند یک پاداش اضافی به ماینرهای لایت کوین تعلق یابد. از این رو هرگونه ادعایی مبنی بر استخراج ابری دوج کوین بی‌پایه و اساس بوده و این ارز دیجیتال به عنوان پاداش اضافی استخراج لایت کوین و یا با تبدیل دیگر ارزهای دیجیتال استخراج شده به دوج کوین حاصل می‌شود.

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

از جمله استخرهای استخراج معروف با نرخ هش‌ریت بالا که از استخراج ترکیبی دوج کوین پشتیبانی می‌کند، F2Pool و AntPool هستند. پس از اتصال دستگاه‌های ماینر اسیک با الگوریتم Scrypt یا ریگ‌های کارت گرافیک با وارد کردن URL استخر، شناساندن تجهیزات به استخر و وارد کردن کیف پول شما قادر به استخراج لایت کوین و به همراه آن دوج کوین خواهید بود.

برای آشنایی کامل با استخراج لایت کوین می‌توانید به آموزش استخراج لایت کوین مراجعه کنید.

سایت‌های ارائه دهنده خدمات ابری دوج کوین که وعده سودهای بالا به سرمایه‌گذاران را می‌دهند، قطعا کلاهبرداری و پانزی هستند که طی آن مبالغ سرمایه‌گذاری افراد قدیمی به افراد جدید داده می‌شود و در نهایت که پول زیادی جمع‌آوری شد، طرح از هم فرو می‌پاشد. این شرکت‌ها به هیچ عنوان اقدام به استخراج مستقیم دوج کوین نمی‌کنند (و شاید در پشت صحنه اصلا دستگاهی وجود نداشته باشد) چون سودآوری برای آن‌ها نخواهد داشت.

ممکن است سایت‌های استخراج ابری واقعی برای دوج کوین وجود داشته باشد اما سوددهی آن اصلا بالا نیست. هر جا وعده سوددهی بالا از استخراج ابری دوج کوین شنیدید، بدانید که احتمالا با یک سایت کلاهبرداری طرف هستید.

 

چرا همه سایت‌های استخراج ابری دوج کوین کلاهبرداری هستند؟/ استخراج ترکیبی (Merged Mining) چیست؟

درباره نویسنده

نیما ملک پور

نیما ملک پور

دانش‌آموخته مهندسی نفت هستم و یادگیری شغل من است
علاقه‌مند به بیت کوین، ارزهای دیجیتال و بازارهای سرمایه‌گذاری

18
دیدگاه کابران

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
42 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
مینااحسانArmin Shahabiپویا خوشخوامین Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
مینا
مینا

دوستان همین ساتی مستردیجی کوین میتونه بره تو اروپا که هست و سود حتی سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد بده به مردم! مردم با کله میان توش!! ولی چرا داره میاد به من و توی ایرانی سود ۲۵ درصدی اونم بصورت ماهانه میده ؟؟؟ عقلشون کمه یعنی ؟؟ نه عزیزم به این پی بردن که من تو و کشورای جهان سومی راحت گول میخوریم و دنبال گربه و نره و روباه مکار راه میفتیم تا پولامون رو بدیم برامون بکارن که فرداش درخت پول در بیاد!!! انقد ساده نباشید

احسان
احسان

سلام . میخواستم بدونم که چرا استخراج یک ارز مثل بیت کوین با یک دستگاه ایسیک مثل ام۳ از لحاظ در امد با استخراج یک ارز دیگه مثل کرون که همون الگوریتم بیت کوین رو داره با همون دستگاه ام۳ تفاوت داره؟

۰۰ پاسخ

پویا خوشخو
پویا خوشخو

سلام دوستان عزیز برای ارز namecoin از چه کیف پولی میشه استفاده کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

لیلا مومنی
لیلا مومنی

سلام.ساین کوین پات چی؟اونم کلاهبرداریه؟

سعید داوری
سعید داوری

بنا به اطلاعات منبع موثق رسیده سایت دیجی کوین نهایت تا ۵ ماه یا حتی زودتر سرپا خواهد بود بعد اسکم میشه . صاحب سایت برای برپایی پروژه بزرگتر AYA نیاز به منبع مالی قوی داره که داره از این روش برای جبران کمبود بودجه خودش از دیگران سو استفاده میکنه .
دوستانی که در این سایت سرمایه گذاری کردند و روی این سایت کورکورانه غیرت دارند فریب نخورید . اگر اطمینان دارید ادرس شرکت و مشخصات صاحب شرکت رو عرض بفرمایید. داشتن گروه تلگرام و پیج اینستاگرام هیچ توجیهی برای درست بودن این سایت نیست .

امین
امین

منبع موثقتون از کجاست؟

کعورج جلونی
کعورج جلونی

سایت مستر دیجی کوین کلاهبرداره دوستان ۵۰ دلار از پول خودمو بالا کشیدن و دستم به هیچ جا بند نیست و حتی جوابمم نمیدن به ممبر های فیک و ویو های فیک چنل تلگرامش هم نگاه نکنید من که اون دنیا حقمو ازش میگیرم خدا ازش نمیگذره

ندا زارع
ندا زارع

من هم از این سایت آسیب دیدم..

Armin Shahabi
Armin Shahabi

salam mn az taraf yeki az dostam davat be kar shodam
va edea mikone ke rozi 300 toman az in sayit dare dar miyare mikhastm rahnamayim konid

ساناز
ساناز

دوستان سایت ایرانی مستر دیجی کوین کلاهبرداره …لطفا پولای بی زبونتون رو دو دستی نرین تقدیم کنید به ادمین دزد این سایت…ایشون به مبلغ هدف که برسه سایت رو داون میکنه و میره جزایر هاوایی!! چقدر شما ساده این که فک میکنین اینا دارن با پولای شما دستگاههای ماین میخرن آخه! هر کجا حرف سود فضایی شنیدین بی برو برگرد بفمین که ظرف کلاهبرداره…اگه پولی دارین توش زود خارج کنید…برین ترید یاد بگیرید با پولتون ترید کنید ولی به این شیادا پول ندیدن.

امیرعلی
امیرعلی

من چندین ساله از استخراج ترکیبی ” مونرو ” با ” دیجیتال نوت ” استفاده می کنم ، سرچ کنید XMR , XDN Merged mining

وحيد
وحيد

شما كه اينقد با پستهاي مختلف همه رو ميزنيد (در اينجا سايت مستردوج)
چرا نمياين يكاري كنيد ك اين صرافي ها نيان ي كوين رو با٢٠٪؜اختلاف خريدوفروش كنند
از زماني كه مستر دوج اومد و صرافي رو با اختلاف بشدت پايين قيمت خريدوفروش راه اندازي كرد تمام صرافي ها و سايت ها بهش حمله كردن
چرا چون دارن از اين راه مبالغ هنگفتي ب جيب ميزنن

A.s
A.s

عالی??

یک شهروند عادی
یک شهروند عادی

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است

صرافی ها که دارن سواستفاده میکنن ولی این دلیل نمیشه که این سایتا کلاهبرداری نباشن
همه چیزو به زمان بسپارید بهتون ثابت میشه

بهرام شادمانپور
بهرام شادمانپور

به نظر شما سایت ایرانی مستر دوج کوین هم داره کلاهبرداری میکنه؟

amirali
amirali

نوشته دیگه آره

همه این سایتا کلاهبردارن
تو نگاه کن یه شماره تلفن یه آدرس هیچی داخلش نیست
پول واریز میکنی بهت تضمینی سود میده به همین راحتی؟
داداش اینا به یه حدی برسه جمع میکنن میرن و بازم برامون درس عبرت نمیشه

Abbas
Abbas

بیت کانکت ، فوین ، ورکر و …
این مدل اسکما تا کجا و کی قراره ادامه پیدا بکنه خدا میدونه …