ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟

ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟

ساتوشی ناکاموتو تاریخ را با ابداع بلاک چین بیت کوین عوض کرد. ابداع ناکاموتو در عرض کمتر از ۱۰ سال با رشدی بیش از ۴,۰۰۰,۰۰۰ درصد، به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در تمام عمر بشر بدل شده است. اما در سال ۲۰۲۱، بهرۀ خود ساتوشی ناکاموتو از این رشد شگفت‌انگیز چقدر است؟ با نگاهی به مقاله اخیر وب‌سایت نیوتریدریو (NewTraderU)، سعی می‌کنیم دارایی خالص فعلی ساتوشی ناکاموتو را تخمین بزنیم.

تمام بیت کوین‌های ساتوشی

در حال حاضر و در سال ۲۰۲۱، دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو به‌طور بالقوه ۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. این تخمین مبتنی بر کیف پول‌های اولیه بیت کوین است که تصور می‌شود متعلق به ساتوشی باشد. این کیف پول‌ها هنوز دارای ۹۸۰,۰۰۰ بیت کوین است. ارزش این بیت کوین‌ها با اوج قیمتی ۴۱,۰۰۰ دلاری در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) برآورد شده است. البته او از فورک‌های بیت کوین هم به میلیون‌ها دلار ثروت رسیده است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

طبق گزارش‌ها، ساتوشی نوشتن کد بیت کوین را در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد. ساتوشی یا یکی از همکارانش در ۱۸ اوت ۲۰۰۸ (۲۸ مرداد ۸۷)، نام دامنه bitcoin.org را ثبت و با این آدرس، وب‌سایتی ایجاد کردند. در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ (۱۰ آبان ۸۷)، ساتوشی با استفاده از اطلاعات وب‌سایت «metzdowd.com»، ایمیلی به متخصصان برتر رمزنگاری فرستاد که در آن ارز دیجیتال جدیدی را با عنوان «بیت‌کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتابه‌همتا» (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) معرفی کرده بود.

توسعه‌دهنده [یا توسعه‌دهندگان] این سیستم، نام مستعار ساتوشی ناکاموتو را انتخاب کردند و وایت پیپر بیت کوین تحت‌عنوان این نام نوشته شد. همچنین، ساتوشی ناکاموتو نام کاربری‌ بود که مرجع اولیه کد بیت کوین را ایجاد و ثبت کرد. درواقع، فرد [یا افرادی] با نام مستعار ناکاموتو خالق اولین پایگاه داده بلاک چین بود.

ساتوشی ناکاموتو اولین کسی است که راه‌حلی برای حل مشکل «دوبار خرج‌کردن» (double-spending) ارائه کرده است؛ دوبار خرج‌کردن مشکل اصلی پول‌های دیجیتال پیش از بیت کوین بود. او روشی را برای استفاده از شبکه‌ای همتا‌به‌همتا با به‌کارگیریِ فناوری بلاک چین طراحی کرد. ماینرهای بیت کوین که وظیفهٔ استخراج بلاک و پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارند، در ازای کار خود واحدهای جدید بیت کوین را به‌عنوان پاداش بلاک دریافت می‌کنند. پاداش بلاک در گذر زمان و طی رویدادی به نام هاوینگ (halving) کاهش می‌یابد.

حساب کاربری با نام ناکاموتو تا دسامبر ۲۰۱۰ (دی ۸۹) همچنان به توسعه و استخراج بیت کوین مشغول بود و سپس فعالیت این حساب کاربری متوقف شد. هیچ‌کس هویت واقعی ساتوشی ناکاموتوی اصلی را نمی‌داند؛ در این بین، افرادی ادعا کرده‌اند که ساتوشی هستند و در مقابل، برخی افرادِ هم‌نام او نیز انکار کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند.

کیف پول‌های بیت کوینی که گفته می‌شود مربوط به ناکاموتو هستند، از ژانویه ۲۰۰۹ (بهمن ۸۷) دست‌نخورده باقی مانده‌اند. هنگامی‌که قیمت بیت کوین در اوج جدید ۴۱,۰۰۰ دلاری خود به سر می‌بُرد، ارزش موجودی این کیف پول‌ها بیش از ۴۰ میلیارد دلار بود. اگر این کیف پول‌ها واقعاً متعلق به ساتوشی ناکاموتو باشند، او در سال ۲۰۲۱ و فقط با احتساب دارایی بیت کوین‌اش، سی‌و‌سومین فرد ثروتمند در جهان محسوب می‌شود.

البته برخی معتقدند علت جابه‌جانشدن ۹۸۰,۰۰۰ واحد بیت کوین مذکور طی این سال‌ها، گم‌شدن آنها به‌علت خرابی یک هارد دیسک باشد. در تصویر زیر اطلاعات مربوط به جنسیس بلاک (اولین بلاک بیت کوین) را که ساتوشی ناکاموتو استخراج کرد، مشاهده می‌کنید.

ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟
اولین بلاک بیت کوین

فورک‌های بیت کوین؛ پول روی پول

بله! ناکاموتو به جز بیت کوین ارزهای دیگری هم دارد. این اتفاق به‌خاطر فورک‌های بی‌شمار در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده است.

وقتی به‌دلیل اختلافات هارد فورکی در شبکه بیت کوین ایجاد می‌شود و این فورک به تولید کوین‌ جدید منجر می‌شود، تمام کسانی که در کیف پول‌های خود بیت کوین دارند، به همان اندازه از کوین‌های جدید را دریافت می‌کنند.

همچنین بخوانید: فورک، هاردفورک و سافت‌فورک چیست؟

تاکنون فورک‌های بسیار زیادی در شبکه بیت کوین ایجاد شده و در نتیجهٔ آن کوین‌های جدیدی تولید شده‌اند. بسیاری از این پروژه‌ها در همان ابتدا شکست خورده‌اند و در هیچ صرافی‌ای فهرست نشده‌اند. برخی هم که در فهرست تعدادی از صرافی‌ها قرار گرفته بودند، در حال حاضر قیمتی ندارند و ارزش خود را از دست داده‌اند. اما برخی از این پروژه‌ها موفق بوده‌اند و در حال حاضر قیمت قابل‌توجهی دارند. حدود ۴.۲ درصد از تمام این کوین‌ها متعلق به ساتوشی ناکاموتو است. (۴.۲ درصد، نسبتِ بیت کوین‌های ناکاموتو به کل بیت کوین‌های موجود است.)

در جدول زیر موفق‌ترین فورک‌های بیت کوین و میزان ثروت ساتوشی را در این فورک‌ها مشاهده می‌کنید.

نام کوینقیمت (دلار)ارزش بازار(دلار)ثروت ناکاموتو (دلار)
بیت کوین کش۴۲۱۷,۹۰۷,۰۰۰,۰۰۰۴۱۲,۵۸۰,۰۰۰
بیت کوین اس وی۱۸۰۳,۳۵۴,۰۰۰,۰۰۰۱۷۶,۴۰۰,۰۰۰
بیت کوین گلد۱۰.۶۸۱۸۷,۰۰۰,۰۰۰۱۰,۴۶۶,۰۰۰
بیت کوین دایموند۰.۶۷۸۱۲۶,۰۰۰,۰۰۰۶,۶۴۴,۰۰۰

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ثروت ناکاموتو در ۴ فورک بزرگ بیت کوین، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. این عدد با اینکه بسیار چشمگیر است، اما تنها معادل ۱.۵ درصد از ثروت او در بیت کوین است.

اشتراک
اطلاع از
guest
42 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ماندانا
ماندانا
3 ماه پیش

سلام
در حال حاضر صرافی خوب برا چنج ارز دیجیتال به ریال کدوم سایته ؟؟؟؟؟؟

سهراب
سهراب
3 ماه پیش
پاسخ  ماندانا

آخ گفتی
منم دنبال صرافی ام اما زیاده صرافی ادم نمیدونه کدوم خوبه تو سایتاشون یه چیزایی نوشتن ولی ملاک نیست اگه بگن خوب میشه

وحید احمدی
وحید احمدی
3 ماه پیش

آخ کاش من اون بودم

a.borvaye
a.borvaye
3 ماه پیش

سلام. من نظر خودمو میگم …
به دونالد ترامپ میگن چطور تو تونستی از یه ورشکسته واقعی تبدیل بشی به یه میلیاردر …
میگه>>> ژ.ن.ت‌.ی.ک.ی.ه
هیچی نمیگه توضیحی نمیده
همین حرفو هنری فورد میزنه >>>ژنتیکیه (مردم عادی ندارنش)
اگه یه عده باشن (گروه ،انجمن )که کلی قدرت داره پول داره نفوذ داره که همه دنیارو ،همه دولت‌های بزرگ‌ رو بتونن کنترل کنن …
یکی پیدا شه یه شخص یا جماعت عادی(حالا شمافرض کنید ناکاموتو نامی)که بخواد پته اون جماعتو بریزه رو آب …با یه ایده بخواد کمکه عامه مردم کنه…
اون جماعت ژنتیک معابِ ،خودبرتر بین،مگه میزان امثال ناکاموتو نفس بکشن
بیت کوینو رمز ارزها دیگه در رفت از دسته این عده
الانم ذره ذره دنبال کنترل کردنشن هستن اگه منم جای ناکاموتو باشم خودمو رو نمیکردم …
ببخشید اگه زیاده روی کردم ولی مهم نیس ناکاموتو کیه
مهم اثریه که از خودش بجا گذاشت…

ddd
ddd
3 ماه پیش
پاسخ  a.borvaye

منظور از ژنتیکه این بوده که نحوه ذهن پولدار شدن رو دارن برعکس خیلی ها دیگه که فقط میگن بدبختیم

محمد
محمد
3 ماه پیش

منطق داشتن دارایی هنگفت اگه خرج نکردن نباشه پس چیه و چه فایده ای داره یه جایه کار میلنگه که یه روزی بر ملا میشه

Aziz
Aziz
3 ماه پیش

احتمال داره مرده باشد یا بقتل رسیده که حتی یه دونشم خرج نشده

سجاد
سجاد
3 ماه پیش

علم ثروت است یا بهتر؟

One chance
بیژن
3 ماه پیش

من مطمئن هستم ساتوشی از اینده اومده و مطمئنان برنامه های بزرگی در سر داره.شاید الان تو یه تایم دیگه هست و داره برنامه های دیگه ای میچینه!!!!🤔

استاد
استاد
3 ماه پیش
پاسخ  بیژن

یه شبکه بلاک چین نوشته دوست عزیز خداش نکن

M.SRC
M.SRC
3 ماه پیش
پاسخ  بیژن

سلام و خداقوت
عزیز دل ، ساتوشی یک ایده رو عملی کرد اما نه به تنهایی و با مشاوره و کمک تعداد از مهندسان رمزنگاری و حتی باگ های و مشکلاتی که بعد از لانچ شبکه پیش اومدن که اگر همون ابتدا درست نمیشدن ، بیت کوین این روزها رو نمیدید ، و امروز به رمزارزهای دیگه اگر نگاه کنید و مقایسه کنید میبینید که بیت کوین پر از مشکلات ریز و درشت هست ، اما صرفا چون اولین و به عنوان اختراع این مسیر جدید اومده اینطور سرمایه ورود داده شده و یادتون نره که بیشتر افراد صرفا بخاطر سود اونو میخرند نه ارزش ذاتی اون، آینده رو همه خواهیم دید و به نظر نمیاد که بیت کوین بتونه با این ضعف ها در صدر خودشو حفظ کنه … چقدر طولانی شد (ساتوشی ناکاموتو یک انسان مثل بقیه با ایده ای انقلابی )
موفق باشید

مهدی
مهدی
3 ماه پیش

کسی که بیت کوین روساخته حتمامیتونه کاری کرده باشه که شناسایی نشه

علی فراهانی
علی فراهانی
3 ماه پیش

نمیدونم چرا فکر میکنم ساتوشی از اینده اومده !

hamid
hamid
3 ماه پیش

یعنی امکانش هست که این 980000 بیت کوین به طور کامل از چرخه جدا بشه

بهرام
بهرام
3 ماه پیش

به نظر من این آدم با این همه ثروت حتما مشخص هست کیه اما به مردم نمیگن.مگه میشه یه آدم این همه ثروت و سرمایه داشته باشه بعد ناشناس باشه؟و دولت ها هم نتونن پیداش کنن؟این دولت هایی که میبینیم مو رو از ماست میکشن بیرون حالا این آدم جای خود داره!!

Amin
Amin
3 ماه پیش
پاسخ  بهرام

وقتی تا حالا خرجش نکرده از کجا بفهمم؟ چرا باید دولت ها و رسانه ها همه متحدا پنهانش کنن؟

مرتضی
مرتضی
3 ماه پیش
پاسخ  بهرام

تمام این ثروت محاسبه شده به صورت واحد های بیت کوین هست و در کیف پول شخصی نگهداری میشه کاملا غیرقابل شناساییه. این مقدار رو هم خودش استخراج کرده از صرافی نخریده که بشه ردشو زد

حمید صالحی
حمید صالحی
3 ماه پیش
پاسخ  بهرام

کسی که اینقدر نابغه است که برنامه بیت کوین را مینویسد

قژعا میتونه خودش را مخفی کنه

برهان عباسی
برهان عباسی
3 ماه پیش
پاسخ  بهرام

چون خودش استخراج کرده قابل ردگیری نیست

Sam
Sam
3 ماه پیش

علم بهتر است یا ثروت؟

سجاد
سجاد
3 ماه پیش
پاسخ  Sam

خیلی وقته دیگه کسی این سوال رو نمیپرسه (:

آرش
آرش
3 ماه پیش
پاسخ  Sam

این سوال از بیخ و بن اشتباهه. بله علم بهتره چون میتونه ثروت بیاره( نمونه همین بیتکوین، فایزر و ….). در مقابل ثروت هم خیلی خیلی خوبه چون میتونه علم بیاره، خانواده ای که پولی نداره تا برای بچه اش توی این پاندمی یه گوشی یا تبلت بخره تا بتونه به علمش برسه

حنیف
حنیف
3 ماه پیش
پاسخ  Sam

این که بگی علم بهتره یا ثروت ، کلا از بیخ غلط هست ، چون این دو واژه علم و ثروت ، همیشه و در همه حال همراه یکدیگر هستند و جدا نشدنی.

جاوید احمد
جاوید احمد
3 ماه پیش

همه کسایی که میگن ساتوشی ناکاماتو هستند دروغ میگن اونایی هم که میشناسنش انکار میکنن این مسئله رو
ساتوشی ناکاماتو احتمالا شاید هیچ وقت دست به اون بیت کوین ها نزنه حداقل تا وقتی که قابلیت ناشناس بو ن به بیت کوین اضافه نشه حالا هدفش چیه خدا داند.
ساتوشی ناکاماتو به همون چیزایی که داره قانعه و هدفش از بیت کوین چیز دیگه ای به جز پول بوده بعید میدونم یه روز پیداش بشه حتی اگه یه نفر بگه این همون ساتوشی ناکاماتو هست. اثبات کردن این مسئله دشواره هرچند که من فکر میکنم آمریکایی ها میدونن اون کیه با توجه با ایمیل ها و حساب های کاربری مگر اینکه زرنگ بوده باشه یه جمیلی بدون شماره تلفن و با vpn ساخته باشه که در اون صورت کار خیلی سخت تره.

ممنون از اخبار و مقالات چون کلا چند تا سایت اخبار درست حسابی دارن تشکر 🖐️🖐️🖐️

حمید
حمید
3 ماه پیش

از تور استفاده می‌کرده

جاوید احمد
جاوید احمد
3 ماه پیش
پاسخ  حمید

شایدم هم ازتور استفاده کرده به هر حال کسی که خودش رمز نگاری رو در حد بیت کوین میدونست یه ترفند هایی هم بلد بود تا هیچ مدله نشه از طریق اینترنت بهش رسید چون آدرس IP ها و شماره تلفن ها و همچنین اثر انگشت مرورگر (منظر اثر انگشت انسان نیست) و ساعت دستگاه و… هرکدام می‌تواند به افشا شدن هویت او بیانجامد.

مرتضی
مرتضی
3 ماه پیش

داداش خدایی حرفت خیلی خنده دار بود خالق بیت کوین نمیتونه یه ایمیل غیرقابل ردیابی بفرسته ؟
البته احتمالش زیاده که سرویس های اطلاعاتی امریکا هویتشو بدونن. دانش بزرگی در حد خلق بلاکچین بیت کوین چیزی نیست که بشه یه عمر مخفیش کرد احتمالا سرویس های اطلاعاتی هویتشو میدونن

One chance
بیژن
3 ماه پیش
پاسخ  مرتضی

اگه یه نقشه بزرگتر پشتش باشه و حتی روح منو تو هم ازش باخبر نباشه چی؟منظورم ادم های سیاه و گرداننده دنیا هست که cia و سرویس اطلاعات واسشون مثل سگ نگهبان محسوب میشن

BTC WHALE
BTC WHALE
3 ماه پیش
پاسخ  مرتضی

جهت اطلاعت بلاکچین رو ساتوشی نساخته یک سری محقق کشفش کردن .. ولی هیچ استفاده ای نداشته تا قبل از ساتوشی .. Proof of Work هم ساتوشی نساخته و بوده .. قبل از بیتکوین تعدادی پروژه اومدن که شباهت هایی به بیت کوین داشتن ولی موفق نشدن..BITGOLD که توسط Nick Szabo ساخته شد توو 2015 و بعدها حذف شد چون فهمید اگر همه بودنن سازندش کیه براش مشکل ایجاد میشه توسط دولت ها… احتمال زیاد ساتوشی همون Nick Szabo هست فقط کافیه به اول اسم و فامیلش دقت کنید N >>nakamoto S<<satoshi
مدارک خیلی زیادتری هست که احتمال میره ساتوشی باشه

محمدامين
محمدامين
3 ماه پیش

میگه جیمیل رو با وی پی ان ساخته باشه😂

Muh.ebrahimi
Muh.ebrahimi
3 ماه پیش

🤦

جاوید احمد
جاوید احمد
3 ماه پیش

هرجا پیام میذاری آدرس IP تو داره میشه از اون طریق پیدات کرد زرنگ.
مفاهیم کامپیوتر رو در حد اول ابتدایی هم بلد نیستی

Amin
Amin
3 ماه پیش

عزیزم شما یکم از قضیه پرتی. کسی که دنبال امنیت باشه اصلا جیمیل نمیسازه. سرویس های ایمیل ناشناس هست. مفاهیمی در حد vpn چیزای ساده ای هست که ما عوام میشناسیم. اگه ادم مهمی باشن و دولت قدرتمند دنبالت باشه با vpn هم میتونه پیدات کنه چون اون vpn خودش یه شرکته و کافیه حکم قضایی ببری تا اطلاعاتشو در اختیارت بذاره. ترفندهای حرفه ای خیلی با این چیزا متفاوته

میثم
میثم
3 ماه پیش

فورک یعنی چی

مهدی
مهدی
3 ماه پیش
پاسخ  میثم

یعنی چنگال

hadializad
hadializad
3 ماه پیش

سلام وقت بخیر ممنونم بابت مطلبی که به اشتراک گذاشتید ممنون میشم آدری پیچ اینستاتون رو نیز به اشتراک بگذارید یا درایمیل بفرستید

مجید جهادی
مدیر
مجید جهادی
3 ماه پیش
پاسخ  hadializad

سلام
این آیدی رو دنبال کنید:
Arzdigital

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off