ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟

ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟

ساتوشی ناکاموتو تاریخ را با ابداع بلاک چین بیت کوین عوض کرد. ابداع ناکاموتو در عرض کمتر از ۱۰ سال با رشدی بیش از ۴,۰۰۰,۰۰۰ درصد، به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در تمام عمر بشر بدل شده است. اما در سال ۲۰۲۱، بهرۀ خود ساتوشی ناکاموتو از این رشد شگفت‌انگیز چقدر است؟ با نگاهی به مقاله اخیر وب‌سایت نیوتریدریو (NewTraderU)، سعی می‌کنیم دارایی خالص فعلی ساتوشی ناکاموتو را تخمین بزنیم.

تمام بیت کوین‌های ساتوشی

در حال حاضر و در سال ۲۰۲۱، دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو به‌طور بالقوه ۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. این تخمین مبتنی بر کیف پول‌های اولیه بیت کوین است که تصور می‌شود متعلق به ساتوشی باشد. این کیف پول‌ها هنوز دارای ۹۸۰,۰۰۰ بیت کوین است. ارزش این بیت کوین‌ها با اوج قیمتی ۴۱,۰۰۰ دلاری در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) برآورد شده است. البته او از فورک‌های بیت کوین هم به میلیون‌ها دلار ثروت رسیده است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

طبق گزارش‌ها، ساتوشی نوشتن کد بیت کوین را در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد. ساتوشی یا یکی از همکارانش در ۱۸ اوت ۲۰۰۸ (۲۸ مرداد ۸۷)، نام دامنه bitcoin.org را ثبت و با این آدرس، وب‌سایتی ایجاد کردند. در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ (۱۰ آبان ۸۷)، ساتوشی با استفاده از اطلاعات وب‌سایت «metzdowd.com»، ایمیلی به متخصصان برتر رمزنگاری فرستاد که در آن ارز دیجیتال جدیدی را با عنوان «بیت‌کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتابه‌همتا» (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) معرفی کرده بود.

توسعه‌دهنده [یا توسعه‌دهندگان] این سیستم، نام مستعار ساتوشی ناکاموتو را انتخاب کردند و وایت پیپر بیت کوین تحت‌عنوان این نام نوشته شد. همچنین، ساتوشی ناکاموتو نام کاربری‌ بود که مرجع اولیه کد بیت کوین را ایجاد و ثبت کرد. درواقع، فرد [یا افرادی] با نام مستعار ناکاموتو خالق اولین پایگاه داده بلاک چین بود.

ساتوشی ناکاموتو اولین کسی است که راه‌حلی برای حل مشکل «دوبار خرج‌کردن» (double-spending) ارائه کرده است؛ دوبار خرج‌کردن مشکل اصلی پول‌های دیجیتال پیش از بیت کوین بود. او روشی را برای استفاده از شبکه‌ای همتا‌به‌همتا با به‌کارگیریِ فناوری بلاک چین طراحی کرد. ماینرهای بیت کوین که وظیفهٔ استخراج بلاک و پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارند، در ازای کار خود واحدهای جدید بیت کوین را به‌عنوان پاداش بلاک دریافت می‌کنند. پاداش بلاک در گذر زمان و طی رویدادی به نام هاوینگ (halving) کاهش می‌یابد.

حساب کاربری با نام ناکاموتو تا دسامبر ۲۰۱۰ (دی ۸۹) همچنان به توسعه و استخراج بیت کوین مشغول بود و سپس فعالیت این حساب کاربری متوقف شد. هیچ‌کس هویت واقعی ساتوشی ناکاموتوی اصلی را نمی‌داند؛ در این بین، افرادی ادعا کرده‌اند که ساتوشی هستند و در مقابل، برخی افرادِ هم‌نام او نیز انکار کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند.

کیف پول‌های بیت کوینی که گفته می‌شود مربوط به ناکاموتو هستند، از ژانویه ۲۰۰۹ (بهمن ۸۷) دست‌نخورده باقی مانده‌اند. هنگامی‌که قیمت بیت کوین در اوج جدید ۴۱,۰۰۰ دلاری خود به سر می‌بُرد، ارزش موجودی این کیف پول‌ها بیش از ۴۰ میلیارد دلار بود. اگر این کیف پول‌ها واقعاً متعلق به ساتوشی ناکاموتو باشند، او در سال ۲۰۲۱ و فقط با احتساب دارایی بیت کوین‌اش، سی‌و‌سومین فرد ثروتمند در جهان محسوب می‌شود.

البته برخی معتقدند علت جابه‌جانشدن ۹۸۰,۰۰۰ واحد بیت کوین مذکور طی این سال‌ها، گم‌شدن آنها به‌علت خرابی یک هارد دیسک باشد. در تصویر زیر اطلاعات مربوط به جنسیس بلاک (اولین بلاک بیت کوین) را که ساتوشی ناکاموتو استخراج کرد، مشاهده می‌کنید.

ثروت فعلی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین چقدر است؟
اولین بلاک بیت کوین

فورک‌های بیت کوین؛ پول روی پول

بله! ناکاموتو به جز بیت کوین ارزهای دیگری هم دارد. این اتفاق به‌خاطر فورک‌های بی‌شمار در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده است.

وقتی به‌دلیل اختلافات هارد فورکی در شبکه بیت کوین ایجاد می‌شود و این فورک به تولید کوین‌ جدید منجر می‌شود، تمام کسانی که در کیف پول‌های خود بیت کوین دارند، به همان اندازه از کوین‌های جدید را دریافت می‌کنند.

همچنین بخوانید: فورک، هاردفورک و سافت‌فورک چیست؟

تاکنون فورک‌های بسیار زیادی در شبکه بیت کوین ایجاد شده و در نتیجهٔ آن کوین‌های جدیدی تولید شده‌اند. بسیاری از این پروژه‌ها در همان ابتدا شکست خورده‌اند و در هیچ صرافی‌ای فهرست نشده‌اند. برخی هم که در فهرست تعدادی از صرافی‌ها قرار گرفته بودند، در حال حاضر قیمتی ندارند و ارزش خود را از دست داده‌اند. اما برخی از این پروژه‌ها موفق بوده‌اند و در حال حاضر قیمت قابل‌توجهی دارند. حدود ۴.۲ درصد از تمام این کوین‌ها متعلق به ساتوشی ناکاموتو است. (۴.۲ درصد، نسبتِ بیت کوین‌های ناکاموتو به کل بیت کوین‌های موجود است.)

در جدول زیر موفق‌ترین فورک‌های بیت کوین و میزان ثروت ساتوشی را در این فورک‌ها مشاهده می‌کنید.

نام کوینقیمت (دلار)ارزش بازار(دلار)ثروت ناکاموتو (دلار)
بیت کوین کش۴۲۱۷,۹۰۷,۰۰۰,۰۰۰۴۱۲,۵۸۰,۰۰۰
بیت کوین اس وی۱۸۰۳,۳۵۴,۰۰۰,۰۰۰۱۷۶,۴۰۰,۰۰۰
بیت کوین گلد۱۰.۶۸۱۸۷,۰۰۰,۰۰۰۱۰,۴۶۶,۰۰۰
بیت کوین دایموند۰.۶۷۸۱۲۶,۰۰۰,۰۰۰۶,۶۴۴,۰۰۰

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ثروت ناکاموتو در ۴ فورک بزرگ بیت کوین، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. این عدد با اینکه بسیار چشمگیر است، اما تنها معادل ۱.۵ درصد از ثروت او در بیت کوین است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

45 دیدگاه
حقیقت
حقیقت
3 سال قبل

کاملا مشخص هست که برای پیشرفت شدید بیت کوین از قبل برنامه ای مشخص ریخته شده و نا شناس ماندن خالق اون جزو همین برنامه بوده واگرنه بیت بیت الان نبود و امنینتش رو از دست داده بود همون اول کار !!

حقیقت
حقیقت
3 سال قبل

اگر ساتوشی شناسایی بشه پروژه بیت کوین شکست خواهد خورد !

زکریا
زکریا
3 سال قبل

من احساس میکنم از آینده اومده 🤔🤔

ماندانا
ماندانا
3 سال قبل

سلام
در حال حاضر صرافی خوب برا چنج ارز دیجیتال به ریال کدوم سایته ؟؟؟؟؟؟

سهراب
سهراب
3 سال قبل
پاسخ  ماندانا

آخ گفتی
منم دنبال صرافی ام اما زیاده صرافی ادم نمیدونه کدوم خوبه تو سایتاشون یه چیزایی نوشتن ولی ملاک نیست اگه بگن خوب میشه

وحید احمدی
وحید احمدی
3 سال قبل

آخ کاش من اون بودم

ناصر
ناصر
3 سال قبل

خیلی ها ثروت دارن ولی یه خواب خوب استراحت خوب آرامش خوب ندارن همین که منو شما سالم و در کنار خانواده هستیم کلی ثروت و نعمت هست که خدا بهمون داده

ناصر
ناصر
3 سال قبل

دوست داری دست و پا نمیداشتی ولی بیت کوین میداشتی

a.borvaye
a.borvaye
3 سال قبل

سلام. من نظر خودمو میگم ...
به دونالد ترامپ میگن چطور تو تونستی از یه ورشکسته واقعی تبدیل بشی به یه میلیاردر ...
میگه>>> ژ.ن.ت‌.ی.ک.ی.ه
هیچی نمیگه توضیحی نمیده
همین حرفو هنری فورد میزنه >>>ژنتیکیه (مردم عادی ندارنش)
اگه یه عده باشن (گروه ،انجمن )که کلی قدرت داره پول داره نفوذ داره که همه دنیارو ،همه دولت‌های بزرگ‌ رو بتونن کنترل کنن ...
یکی پیدا شه یه شخص یا جماعت عادی(حالا شمافرض کنید ناکاموتو نامی)که بخواد پته اون جماعتو بریزه رو آب ...با یه ایده بخواد کمکه عامه مردم کنه...
اون جماعت ژنتیک معابِ ،خودبرتر بین،مگه میزان امثال ناکاموتو نفس بکشن
بیت کوینو رمز ارزها دیگه در رفت از دسته این عده
الانم ذره ذره دنبال کنترل کردنشن هستن اگه منم جای ناکاموتو باشم خودمو رو نمیکردم ...
ببخشید اگه زیاده روی کردم ولی مهم نیس ناکاموتو کیه
مهم اثریه که از خودش بجا گذاشت...

ddd
ddd
3 سال قبل
پاسخ  a.borvaye

منظور از ژنتیکه این بوده که نحوه ذهن پولدار شدن رو دارن برعکس خیلی ها دیگه که فقط میگن بدبختیم

محمد
محمد
3 سال قبل

منطق داشتن دارایی هنگفت اگه خرج نکردن نباشه پس چیه و چه فایده ای داره یه جایه کار میلنگه که یه روزی بر ملا میشه

Aziz
Aziz
3 سال قبل

احتمال داره مرده باشد یا بقتل رسیده که حتی یه دونشم خرج نشده

سجاد
سجاد
3 سال قبل

علم ثروت است یا بهتر؟

بیژن
بیژن
3 سال قبل

من مطمئن هستم ساتوشی از اینده اومده و مطمئنان برنامه های بزرگی در سر داره.شاید الان تو یه تایم دیگه هست و داره برنامه های دیگه ای میچینه!!!!🤔

M.SRC
M.SRC
3 سال قبل
پاسخ  بیژن

سلام و خداقوت
عزیز دل ، ساتوشی یک ایده رو عملی کرد اما نه به تنهایی و با مشاوره و کمک تعداد از مهندسان رمزنگاری و حتی باگ های و مشکلاتی که بعد از لانچ شبکه پیش اومدن که اگر همون ابتدا درست نمیشدن ، بیت کوین این روزها رو نمیدید ، و امروز به رمزارزهای دیگه اگر نگاه کنید و مقایسه کنید میبینید که بیت کوین پر از مشکلات ریز و درشت هست ، اما صرفا چون اولین و به عنوان اختراع این مسیر جدید اومده اینطور سرمایه ورود داده شده و یادتون نره که بیشتر افراد صرفا بخاطر سود اونو میخرند نه ارزش ذاتی اون، آینده رو همه خواهیم دید و به نظر نمیاد که بیت کوین بتونه با این ضعف ها در صدر خودشو حفظ کنه ... چقدر طولانی شد (ساتوشی ناکاموتو یک انسان مثل بقیه با ایده ای انقلابی )
موفق باشید

.
.
3 سال قبل
پاسخ  بیژن

یه شبکه بلاک چین نوشته دوست عزیز خداش نکن