فعالیت نهنگ‌ها چه خبر خوب و بدی برای بازار بیت کوین دارد؟

فعالیت نهنگ‌ها چه خبر خوب و بدی برای بازار بیت کوین دارد؟

یکی از وبلاگ‌نویسان و تحلیل‌گران بیت کوین معتقد است که علت افزایش اخیر قیمت بیت کوین، هیچ ارتباطی با جریان سرمایه‌گذاران طبیعی این ارز دیجیتال نداشته است. ویلی وو نظر خود را درباره اینکه نهنگ‌ها چه مزایا و چه معایبی برای بازار بیت کوین می‌توانند داشته باشند، بیان کرده است.

به گزارش سی‌سی‌ان، او در این باره نوشت:

فرضیه من این است که طی یک سال گذشته، تعداد نهنگ‌های معامله‌گر ارز دیجیتال به شدت کاهش یافته و این تنها به دلیل کاهش ۸۵ درصدی بیت کوین نبوده بلکه فقط و فقط به علت یک عامل کلیدی تکنیکال در معاملات بوده است.

ویلی وو (Willy Woo) تایید کرده که علت افزایش اخیر قیمت بیت کوین خرید نهنگ‌ها و تلاش برای ایجاد یک فشار خرید ناگهانی (Short Squeeze) ساختگی بوده است.

توییت ویلی وو در رابطه با مضیقه بیت کوین

در حال حاضر قیمت بازار BTC از جریان طبیعی سرمایه‌گذاران فاصله گرفته و همانند دوران هیجانی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است. پیش از این چنین واگرایی در ابتدای یک بازار صعودی مشاهده نشده بود.

خبر خوب برای دیدگاه صعودی

خبر خوب این است که بیت کوین مانند بیشتر سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین رفتار خواهد کرد.

در این نوع سهام‌ها، محدودیت تعداد سهم به این معناست که سهام همیشه تابع سطوح بالایی از نوسان و اختلافات قیمت در درخواست‌های خرید و فروش خواهد بود.

همچنین این بدان معناست که هرگونه تلاش برای پایین نگه داشتن قیمت سهام، با در نظر گرفتن افزایش ناگهانی خرید، ریسک زیادی به همراه دارد و فروشندگان استقراضی را درهم می‌شکند.

در بازار بیت کوین، همیشه تعدادی مشخصی فروشندگان استقراضی وجود دارد. این بدان معناست که احتمال رخ دادن فشارهای ناگهانی خرید مانند این، بیشتر از احتمال عدم وقوع آن‌ها خواهد بود. همیشه باید از نظر تئوری یک سطح قیمت حمایتی را در طول زمان فراهم کرد.

خبر بد برای دیدگاه صعودی

خبر بد اینجاست که بیت کوین شکافی دارد که آن را نسبت به سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین آسیب‌پذیرتر می‌کند.

ویلی وو و دیگر فعالان بیت کوین در رابطه با سرمایه‌گذاری طبیعی صحبت می‌کنند. حتی در سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین، یک سرمایه‌گذار در واقع چیزی را خریداری می‌کند که محصولی تولید کند یا خدماتی را ارائه دهد و با فرض این‌که خود کسب و کار سودآور است، یک جریان درآمدی ایجاد می‌کند.

فعالیت نهنگ‌های بیت کوین خبر خوب و بد برای فعالان بیت کوین

تا زمانی که این کالا و خدمات مورد تقاضا بوده و شرکت قابل رقابت با شرکت‌های دیگر باشد، جذب سرمایه طبیعی اساسی و درستی خواهد داشت.

بیت کوین یک کالا و یا یک خدمت نیست. این یک سرمایه‌گذاری مبهم است که چیزی تولید نمی‌کند.

بیت کوین یک روش کثیف برای ذخیره ارزش است

بنا بر دلایلی از جمله نوسان که ویلی وو به آن‌ها اشاره کرد، بیت کوین حتی گزینه مناسبی برای ذخیره ارزش محسوب نمی‌شود.

چیزی که ارزش آن در طول یک روز به میزان ۱۵ درصد و یا بیشتر نوسان داشته باشد، ذخیره ارزش مناسبی نیست.

در طی ۳ سال گذشته، بیت کوین میانگین بازگشت سالانه ۱۴۴ درصدی به اضافه منهای ۱۹۷ درصد را تجربه کرده است. این در حالی است که بازگشت سالانه طلا ۱.۸ درصد به اضافه منهای ۲۱ درصد بوده است.

هر چند من طلا را نیز به عنوان پایدارترین ذخیره ارزش نمی‌شناسم، اما با این حال نسبت به بیت کوین ذخیره ارزش پایدارتری است.

در نهایت، گمانه‌زنی در حال از بین رفتن است. وقتی این اتفاق بیفتد، شاید آن‌گاه بیت کوین یک ذخیره ارزش واقعی باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
امیراسماعیل پرتوی
امیراسماعیل پرتوی
۴ سال قبل

بیت کوین یک محصول است! ابزاری برای معامله آزاد می‌باشد که در کنترل کشور خاصی نیست.

نامدار
نامدار
۵ سال قبل

با اینکه اخیرا غیرمنطقی رفت بالا موافقم ولی در مورد ارزشگذاری بیت کوین بهش بگو داداش اون وقتی که بیت کوین یک دلار هم بود یه عده مثل تو همین حرفها رو میزدن