برداشت بانک مرکزی برای ممنوعیت فعالیت مجموعه‌های ایرانی رمزارز اشتباه است/ بازار ارز دیجیتال باید مدیریت شود

برداشت بانک مرکزی برای ممنوعیت فعالیت مجموعه‌های ایرانی رمزارز اشتباه است/ بازار ارز دیجیتال باید مدیریت شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معتقد است که برخورد سلبی و ممنوع‌کردن فعالیت مجموعه‌های ایرانی حوزه رمزارز که علاقمند به ساماندهی و قبول نظارت هستند، منجر به روی آوردن آنها به فعالیت زیرزمینی و اصطلاحاً سیاه خواهد شد.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از فارس، پورابراهیمی در گفت‌وگوی اخیر خود، با اشاره به موضوع ارزهای دیجیتال و ضرورت ساماندهی به این حوزه با توجه به گستردگی آن، اظهار داشت:

موضوع رمزارزها بعنوان یک پدیده غیرقابل انکار در حوزه اقتصادی جهان مطرح است و هدف از ورود مجلس و کمیسیون اقتصادی به این موضوع نیز ساماندهی فعالیت‌ها در این حوزه است. ما نمی‌توانیم موضوع رمزارزها را در اقتصاد کشورمان نادیده بگیریم، حذف کنیم و یا با آن مواجهه کنیم بلکه باید آن را مدیریت کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت مدیریت موضوع رمزارزها به دلیل استفاده از ظرفیت آن در اقتصاد کشور،‌ گفت:

مدیریت این حوزه تبعات ناشی از آنرا به حداقل ممکن می‌رساند، یعنی ما باید منافع ناشی از استفاده از رمزارزها را به حداکثر برسانیم و مضار آن را به حداقل برسانیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد:

در حوزه حداکثرسازی منافع این است که ما از این ظرفیت برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کنیم. در حوزه تولید رمزارزها در داخل کشور نیز قانون آن در مجلس در حال نهایی شدن است و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد.

پورابراهیمی تصریح کرد:

در حوزه مبادلات رمزارزها که عمدتا منشأ خارجی پیدا می‌کند، نگرانی ما از این است که به دلیل عدم انجام تکالیف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در خصوص سایت‌هایی که از طریق درگاه‌های پرداخت که شکل فعالیتشان در چارچوب PSDهایی که مجوز از بانک مرکزی دارند، نظارتی صورت نمی گیرد و این موضوعی است که باید به آن ورود پیدا کنیم و آن را مدیریت کنیم.

وی افزود:

درخواست ما از بانک مرکزی این بود که این موضوع رها شده است و نگرانی جدی است و باید توضیح دهند که در طول سال‌های اخیر درباره سایت‌هایی که رسما از طریق درگاه‌های پرداخت جمهوری اسلامی ایران که زیر نظر PSDها و دارای مجوز بانک مرکزی بودند، چه نظارتی انجام داده اند؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بحث اساسی ما با بانک مرکزی این بوده که هرکسی بخواهد فعالیت کند باید مانند صرافی‌ها مجوز بگیرد، عنوان کرد:

این ساماندهی باعث می‌شود تا هم گردش مالی را شفاف کنیم و هم موضوع مالیات آن تعیین تکلیف شود و هم بحث صیانت از دارایی‌های مردم را بتوانیم به نحو مطلوب انجام دهیم.

پورابراهیمی با اشاره به مکاتبات و پیگیری‌های هفته‌های اخیر کمیسیون اقتصادی و رئیس مجلس پیرامون موضوع ساماندهی ارزهای دیجیتال، خاطرنشان کرد:

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به جای اینکه این موضوع را مدیریت کنند، تصمیم به توقف موضوع گرفتند درحالی که اساسا بحث ما توقف این فعالیت‌ها نبوده چون ظرفیت‌های آنها در حوزه اقتصاد ملی بویژه در شرایط تحریم می‌تواند به ما کمک کند و بانک مرکزی با اشتباه در برداشت، مدیریت موضوع رمزارزها را، توقف آن تلقی کرده است.

وی ادامه داد:

بانک مرکزی می‌تواند بجای توقف و انکار موضوع با ضابطه‌مند کردن و مجوز دار کردن سایت‌های ارزهای دیجیتال این موضوع را مدیریت کند چراکه می‌تواند در حوزه اقتصاد ملی نقش ایفا کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص استفاده از نظرات فعالان حوزه ارزهای دیجیتال،اظهار داشت:

ما از انجمن‌ها و تشکل‌ها و سندیکاهای تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس به طور مرتب استفاده می‌کنیم و با آنها مکاتبه داریم که روز گذشته نیز به مجلس دعوت شدند و نظرات و اطلاعات آنها را اخذ کردیم.

پورابراهیمی در پایان گفت:

برخورد سلبی با این حوزه و ممنوع کردن فعالیت مجموعه‌های ایرانی که علاقمند به ساماندهی و قبول نظارت هستند، منجر به روی آوردن آنها به فعالیت زیرزمینی و اصطلاحا سیاه خواهد شد.

اشتراک
اطلاع از
guest
43 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
امیر...
امیر...
6 ماه پیش

انگار مواد مخدر که ممنوع کنن….. تازه مواد مخدر که قاچاق… مثل نخود کشمش دارن میفروشن………

محسن
محسن
6 ماه پیش

نظرخواهی کنید خوب

Ali
Ali
6 ماه پیش

با مالیت می خوان از اموال مردم صیانت کنند؟!بگو می خوایم تا بازار از تب و تاب نیافتاده یه منبع درآمدی برای خودمون دست و پا کنیم.(جوش خودشو می زنه)هر چقدر تو بورس از اموال مردم صیانت کردید اینجا هم می تونید

مرتضی محمدی
مرتضی محمدی
6 ماه پیش

این ولی انصاف نیست تو کل کشور ها ب جهان ازاد هست چرا اخه برا ما محدویت میزارن بزارید ما هم با فناوری جهان بریم جلو والله انصاف نییت

مرتضی محمدی
مرتضی محمدی
6 ماه پیش

اگه ببندن هم بعد دوسال باز کنن خیلی از ایرانی ها سرمایه دار میشن

leoon
leoon
6 ماه پیش

اخه يكي نيست بگه شما اينهمه مديريت كرديد چي رو درست كرديد كه ميخواييد بيايد كريپتو رو مديريت كنيد
بازار خودرو رو مديريت كنيد كه پرايد شده ارزوي جوانان،بازار مسكن رو مديريت كنيد كه خونه شده افسانه براي جوانان،مرغ رو مديرت كنيد كه صفي نشه،بورس رو مديريت كنيد پنجاه ميليون ادم مالباخته شدن،اين همه مديريت كرديد تو همش شكست خورديد لااقل قيد اين يكيرو بزنيد
شمارو چه به تكنولوژي فعلا بريد تو اخبار بگيد ما موفقيم صد تا روستا برق داديم،هنوز برق براتون بزرگترين تكنولوژيه
ادمين خواهشا تاييد كن
با من لجي چرا تاييد نميكني

GDGP
GDGP
6 ماه پیش

“این ساماندهی باعث می‌شود تا هم گردش مالی را شفاف کنیم و (هم موضوع مالیات آن تعیین تکلیف شود) و هم بحث صیانت از دارایی‌های مردم را بتوانیم به نحو مطلوب انجام دهیم.” به جمله داخل پرانتز دقت کردید؟ تمام این جلسه ها و نامه های فوری و مداخله ها و تنش روانی بین مجلس و بانک مرکزی و دولت و مردم بیچاره بخاطر همین یک جمله ست. مردم دارن سود میبرن. پس سود ما چی؟!!

حمید 3ح
حمید 3ح
6 ماه پیش

کسی تونسته از اون صرافی پولش رو برداشت کنه ؟ من الان 24 ساعته برداشت زدم واریز نشده

بی نهایت
بی نهایت
6 ماه پیش

ما هستیم توو بایننس و تراست ولت بای بای ما یکساله پیش بود….

حمید رحیمی
حمید رحیمی
6 ماه پیش

ما که رفتیم بایننس بای بای ما رفتیم بای بای ما رفتیم حالا خودتون برید دنبال کارتون هر روز استرس میبندن نمی بندن خخخخ امروز ریپل با تتر خریدم 10 درصد گرفتم کارمزد هم نوش جون بایننس …تایید لطفا ناضر

51507
51507
6 ماه پیش

اگه درگاه پرداخت صرافی ایرانی را ببندند چطوری میخوای ارز که خریدی رو به ریال تبدیل کنی دکتر ؟؟؟

ETHBULL
ETHBULL
6 ماه پیش
پاسخ  51507

به سادگی در صرافی های سراسر کشور

التورعلی
التورعلی
6 ماه پیش
پاسخ  51507

ته تهش دو میلیون میدی کارت ویزا دبیت میخری با امنیت کامل میتونی مادامعمر ترید کنی

امیر...
امیر...
6 ماه پیش

واقعا میشه این کار کرد….

معین
معین
6 ماه پیش
پاسخ  51507

همیشه راهی هست

آقا هادی
آقا هادی
6 ماه پیش
پاسخ  51507

بیا من بهت شماره 10 تا صرافی میدم که راحت با یه زنگ برات تبدیل کنن بزنن به حسابت،پول هایی دیدم تو فارکس جابجا میشه که اگه تو حساب طرف بود بلاک میشد همونطور که قبلا کرده بودن همیشه این مسائل هست چون دولت گشنه اس شما نباید دم به تله بدین

پیمان زیگما
پیمان زیگما
6 ماه پیش

واقعا معنی امنیت چیه امنیت من جوون ایرانی رو چه کسی تامین میکنه خداییش این حجم از استرس روزانه واسه ما روا نیست من یه مغازه کوچک کیف فروشی دارم که کسب و کارم کاملا راکد شده در حالی که فروش ندارم قیمت خرید اجناسم شده نزدیک قیمت فروشم که اونم نمیخرن پیش خودم گفتم بیخود بدهیم‌رو اضافه نکنم تا همین چک هایی که دست مردم دارم بتونم با این کار یاد بگیرم وصول کنم یه مبلغی از کارم اوردم تو این کار که اونم از دیروز رفت تو بازی

saman
saman
6 ماه پیش

کل مشکلات مملکت حل شده فقط این ارز دیجیتال مونده . شما برین بورس و قیمت اجناستون رو درست کنین نیازی نیست بیاین اینجا واسه مردم مدیریت کنین ، این مدیریت به درد خودتون بخوره

امیر...
امیر...
6 ماه پیش
پاسخ  saman

آفرین کل مشکلات کشور حل کردن… فقط همین ارز دیجیتال مونده….. واقعا برا مسولین این حوزه متاسفیم

علی
علی
6 ماه پیش

از اول میدانستم جنگ زرگریه و درآخرش برای گرفتن مالیات مجاز میشمارد…
خیلی تشنه به پول مردم اند
مالیات بر درآمد که قبل از واریز حقوق کسر میشه
مالیات بر هزینه از شارژ موبال و خرید چیپس و پفک تا آخر
آخه چرا چندین بار مالیات برامون ببرن!!!
خوراکی و لوازم و خونه و ماشین بخریم باز هم مالیات… در حالی که مالیات بر درآمد و از طریق عرق ریختن و قبل از واریز حقوق به حساب رو گرفتن

ولی
ولی
6 ماه پیش

هر چی باشه از بورس ایران که بدتر نیست پول مردم را با حقه از دست مردم بیرون کشیده و هیچ کس هم پاسخگونیست ۰۰۰۰۰۰هیچ کس نفرستاده دنبال کسی هر کی امده یک شبه ثروتمند بشه زهی خیال باطل ۰۰۰۰میکن گرصبرکنی زه قوره حلوا سازند من موافق ادامه کار درست هستم

پیمان رضایی سارسری
پیمان رضایی سارسری
6 ماه پیش

داشتید نامه مینوشتید متنش رو بهتر مینوشتی تا باعث نشه همه از ترس بفروشند یا حسابهاشون جابجا کنند .خدا شماهارو نبخشه

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.