آشنایی با شهرهای کریپتویی؛ ونکوور

آشنایی با شهرهای کریپتویی؛ ونکوور

یکی از مسائلی که همواره برای دوستداران ارزهای دیجیتال جذاب بوده، این است که کشورهای مختلف جهان درباره ارزهای دیجیتال چه رویکردی دارند و در این کشورها چه آینده‌ای در انتظار این ارزهاست. زمانی‌که بیت کوین به‌عنوان پول رسمی در السالوادور پذیرفته شد، موجی از خوش‌بینی و شعف دنیای کریپتو را فراگرفت. عکس این مسئله را هم زمانی شاهد بودیم که استخراج ارزهای دیجیتال در چین ممنوع شد.

وب‌سایت کوین‌تلگراف در مجموعه‌ای از مقالاتی که منتشر کرده، شهرهای کریپتویی جهان را معرفی و آن‌ها را بررسی کرده است. در این یادداشت که درادامه ترجمه آن را مطالعه می‌کنید، شهر ونکوور کانادا بررسی شده است. با ما همراه باشید تا نگاهی به جزئیات مختلف کریپتو در ونکوور بیندازیم.

مروری کلی بر ونکوور، یکی از شهرهای محبوب کانادا

آشنایی با شهرهای کریپتویی: ونکوور
 • نام شهر: ونکوور
 • کشور: کانادا
 • جمعیت: ۲میلیون و ۶۴۰هزار نفر
 • سال تأسیس: ۱۸۸۶
 • زبان‌های رسمی: انگلیسی و فرانسوی

ونکوور، شهر دوج‌کوین، خانه کریپتوکیتیز، خودپردازهای بیت کوین، نقاشی دیواری پولکادات و عروسی بلاک چین، یکی از شهرهای فعال و پرشور ارزهای دیجیتال است. پروژه‌های مختلفی ازجمله دپر لبز (Dapper Labs) در این شهر فعالیت می‌کنند و همین امر باعث شده است تا شهر ونکوور کانادا در کانون توجه کاربران ارزهای دیجیتال و فناوری‌ها و بازی‌های بلاک چینی قرار بگیرد.

ونکوور در ساحل غربی کانادا و ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد که ایالت بسیار وسیعی است؛ شهری با تنوع قومی و زبانی بسیار زیاد که البته به‌لطف مهاجرت‌ فراوان اتفاق‌ افتاده است. به‌طورکلی، ونکوور جذابیت‌های زیادی دارد و حتی میزبان المپیک زمستانی سال ۲۰۱۰ هم بوده است.

کانادا با وجود جمعیت اندک ۳۸‌میلیون‌نفری‌، سهم بسیار پررنگی در صنعت بلاک چین ایفا می‌کند و شاید مهم‌ترین سهمش هم این باشد که اتریوم در آن‌جا متولد شده است؛ چراکه ویتالیک بوترین، خالق مشهور اتریوم، ساکن این کشور است.

فرهنگ کریپتو در ونکوور

الیاس آهونن (Elias Ahonen) در کتاب بلاک‌لند (Blokland) درباره سرگذشت عجیب صنعت ارزهای دیجیتال می‌نویسد:

در انباری مخفی زیر یکی از خیابان‌های یکی از شهرهای ساحل غربی کانادا، گروه هکری زیرزمینی‌ای وجود دارند که کارشان را از‌طریق بلاک چین انجام می‌دهند. در این انبار مخفی، محرابی برجسته و پر از جزئیات قرار دارد و پشت آن روی دیوار نقاشی دوج کوین کشیده شده است. این محراب پر از دلار و پول کاغذی و ماریجواناست که البته با پیروی از یکی از الگوریتم‌های رمزنگاری در مراسمی سوزانده می‌شوند.

منظور آهونن از شهری در ساحل غربی کانادا، همان ونکوور است. جالب است بدانید اولین کنفرانس دوج کوین در جهان، در سال ۲۰۱۸ در ونکوور برگزار شد.

ونکوور همچنین میزبان پروژه‌ای مبتنی‌بر دوج کوین با نام میلیون دوج دیسکو (Million Dodge Disco) بوده است؛ پروژه‌ای که کایلی کمپر (Kyle Kemper)، برادر جاستین ترودو (Justin Trudeau)، نخست‌‌وزیر کانادا، رهبری آن را برعهده داشت. کایلی کمپر یکی از طرفداران سرسخت دوج کوین است و از افرادی است که قصد دارد آگاهی مردم سراسر جهان را درباره دوج کوین افزایش دهد.

ماجرای کریپتو در ونکوور جالب‌تر هم می‌شود. در سال ۲۰۱۹، کنفرانسی مرتبط با بلاک چین به نام کوین‌فست (CoinFest) برگزار شد که در بخش عروسی آن سه زوج بر بستر بلاک چین با‌هم ازدواج کردند! الیاس آهونن در کتابش درباره این عروسی نوشته است:

دختری گل‌به‌دست USB را می‌آورد و هم‌زمان که عاقد دارد به عروس دستور وارد‌کردن رمز را می‌دهد، عروس USB را متصل می‌کند. کدها روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شوند، روی دکمه‌ها کلیک می‌شود، و دکمه Enter برای امضای تراکنش زده می‌شود. عاقد که پیراهنی با طرح دوج زیر کت بدون کراواتش پوشیده است، می‌گوید: «روی بلاک چین ثبت شد».

آشنایی با شهرهای کریپتویی: ونکوور

در سال ۲۰۲۱، فضای زیر پل کمبی (Cambie) در ونکوور به محلی ۱,۷۶۵متری برای نصب آثار هنری واقعیت افزوده و مبتنی‌بر بلاک چین تبدیل شد؛ فضایی که پل ووکسل (Voxel) نام گرفت. این محل بازنمایی بصری‌ای از شبکه کوزاما (Kusama) است. در ونکوور حتی گردهمایی‌هایی برای تشکیل جلسات مختص پولکادات و کوزاما رخ می‌دهد؛ اتفاقی که در خیلی از شهرهای بزرگ جهان شاهد آن نیستیم.

جسیکا آنجل (Jessica Angel)، هنرمند مشهور در‌این‌باره می‌گوید:

این محلِ نصب آثار هنری، لذت آثار هنری را به اقدامی متحدکننده برای هنر بلاک چین تبدیل می‌کند و تلاشی برای آزمایش روش‌های جدید تعامل برای فناوری بلاک چین و واقعیت افزوده و هنر عمومی است.

آشنایی با شهرهای کریپتویی: ونکوور

در شهر ونکوور شمالی که یک شهر مستقل است و با پل به ونکوور متصل شده است، گرمایش حدود ۱۰۰ ساختمان از عملیات‌های استخراج بیت کوین تأمین می‌شود. مینت‌گرین (MintGreen) که یک استخراج‌کننده محلی بیت کوین با فناوری پاک است، در سال ۲۰۲۱ قرارداد ۱۲ساله‌ای منعقد کرد تا از «دیگ‌های دیجیتال» برای تبدیل انرژی ایجادشده از ماینرها به گرما و انتقال این گرما به ساختمان‌های مسکونی و تجاری در این منطقه بهره ببرد.

سامسون ماو (Samson Mow)، مشاور پروژه و یکی از ساکنان ونکوور می‌گوید:

نوآوری جدید مینت‌گرین نمونه بسیاری خوبی‌ است که نشان می‌دهد استخراج بیت کوین می‌تواند پاک‌ترین منبع انرژی روی زمین باشد.

سخن‌گوی روابط‌عمومی شرکت کووالنت (Covalent) هم بیان می‌کند:

همواره گفته می‌شود که ونکوور شهری در کلاس جهانی است که به اقیانوس متصل شده است. [باید این را هم بگوییم که] ونکوور همچنین شهر اولین‌های کریپتو هم هست؛ از اولین خودپرداز بیت کوین گرفته تا اولین محل نمایش آثار هنری. نگاه به نحوه توسعه کریپتو در ونکوور بسیار جذاب است و بی‌صبرانه منتظر موج بعدی نوآوران عرصه ارزهای دیجیتال در ونکوور هستیم.

اگرچه در این یادداشت بیشتر به ونکوور به‌عنوان شهری واقعی و فیزیکی می‌پردازیم، جالب است بدانید که در دنیای متاورس نکست ارث (Next Earth)، می‌توان املاک دیجیتال ونکوور را به‌عنوان توکن غیرمثلی مبتنی‌بر نقشه واقعی خرید‌و‌فروش کرد.

شرکت فناوری ترازیرو تکنالجیز (TerraZero Technologies) واقع در ونکوور در سال ۲۰۲۲ اولین وام مسکن متاورس خود را عرضه کرد. این قابلیت از پلتفرم شرکت یادشده برای تأمین مالی قطعه‌زمینی در متاورس دیسنترالند استفاده می‌کند.

به‌گفته رسانه‌های محلی، مسئولان مالی ونکوور امکان پرداخت وام‌های مسکن واقعی با پشتوانه ارزهای دیجیتال را هم سنجیده‌اند و نظرشان این است که در استفاده از این ارزهای دیجیتال که زیرنظر قوانین مالی کشور قرار ندارند، مانعی برای خریداران وجود ندارد.

بد نیست بدانید که حتی ارز دیجیتال ریپل هم در سال ۲۰۱۲ در استان بریتیش کلمبیا و در شهر کلونا (Kelowna) اختراع و ثبت شد؛ شهری که تا ونکوور حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد. ناگفته نماند در کانادا ۴۰۰ کیلومتر مسافت زیادی نیست؛ چون شهرها فاصله زیادی از هم دارند.

چگونه ارزهای دیجیتال خود را در ونکوور خرج کنیم؟

بخشی از شهرت کریپتویی ونکوور به اولین خودپرداز بیت کوین برمی‌گردد که در سال ۲۰۱۳ در کافی‌شاپی محلی نصب شد. یک سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۴، وب‌سایت straight.com ونکوور را به‌عنوان پایتخت بیت کوین کانادا معرفی کرد و از ۶۰ مکان نام برد که پرداخت‌های ارز دیجیتال را می‌پذیرفتند.

آشنایی با شهرهای کریپتویی: ونکوور

کوین‌تلگراف هم در سال ۲۰۱۵ ونکوور را در بین ۷ شهر پیشرو در استفاده از بیت کوین برشمرد و تعداد فروشگاه‌های پذیرنده پرداخت‌های بیت کوینی را ۱۰۰ فروشگاه اعلام کرد. طبق گفته وب‌سایت کوین‌مپ (Coinmap)، هنوز‌هم تعدادی از کافه‌ها و رستوران‌ها در ونکوور خودپرداز بیت کوین دارند. این مسئله تنها به کافه‌ها و رستوران‌ها محدود نیست. بسیاری از فروشگاه‌های دیگر (از جمله فروشگاه‌های لباس معروف) هم با آغوش باز ارزهای دیجیتال گردشگران را به‌عنوان ابزار پرداخت می‌پذیرند.

جالب است بدانید شرکتی به نام Man About Town Entertainment در ونکوور وجود دارد که برای کسانی که در ونکوور عاشق شوند و تصمیم بگیرند در این شهر بمانند، مراسم عروسی برگزار می‌کند. این شرکت در‌کنار دلار، بیت کوین هم قبول می‌کند.

بر‌اساس گزارشی از وب‌سایت statista.com در سال ۲۰۲۱، وجود ۱۰۱ کسب‌وکار پذیرنده بیت کوین در ونکوور موجب شد تا لقب «بزرگ‌ترین پذیرنده بیت کوین» به این شهر اختصاص یابد. این آمار ونکوور را نسبت به تورنتو که تقریباً ۲ برابر ونکوور است، اما ۷۲ کسب‌وکار پذیرنده بیت کوین دارد، در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد.

یکی از نمایندگان شرکت کووالنت در همین رابطه به کوین‌تلگراف می‌گوید:

مقررات مالی کانادا در حال پیشرفت به‌سمت سازگاری با ارزهای دیجیتال است. برای خرید دارایی‌های دیجیتال، بیت کوین راهکار پرداخت مناسب و مشروعی به‌‌حساب می‌آید.

پروژه‌ها و شرکت‌های مرتبط با کریپتو در ونکوور

در این بخش قصد داریم شرکت و پروژه‌های معروف مرتبط با کریپتو را که در ونکوور قرار دارند معرفی و بررسی کنیم. اولین شرکتی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، دپر لبز است.

دپر لبز سازنده بازار ان‌بی‌ای تاپ شات (NBA Top Shot) و بازی مشهور کریپتوکیتیز، اولین بازی حوزه NFT است. این شرکت استارتاپ بلاک چینی فلو (Flow) را راه‌اندازی کرده و در حال ساخت بلاک چین فلو به‌منظور ایجاد راهکاری برای به‌ارمغان‌آوردن سرعت و بازدهی بیشتر در صنعت گیمینگ مبتنی‌بر بلاک چین است.

از دیگر شرکت‌های معروف واقع در ونکوور، تحلیلگر داده و نمایه‌ساز (ایندکسر) بلاک چین کووالنت، مشهور به «گوگلِ بلاک چین» است. این شرکت از همان ابتدا در ونکوور آغاز به کار کرد.

شرکت PoolTogether «لاتاری حساب پس‌انداز» مبتنی‌بر کریپتو محسوب می‌شود که از پریمیوم باندز (Premium Bonds) انگلیس الهام گرفته است. در پریمیوم باندز، اوراق قرضه دولتی وجود دارند که اصل پول‌ آن‌ها ثابت است و سود حاصل از آن‌ها ماهانه به‌صورت قرعه‌کشی توزیع می‌شود. در PoolTogether هم کاربران ارز دیجیتال را به حساب خود واریز می‌کنند و از‌طریق پروتکل‌های دیفای خارجی بر‌اساس قرعه‌کشی سالانه ۵درصد سود می‌گیرند.

صرافی ارز دیجیتال بیت‌مِکس (BitMEX) در جمهوری سیشل و شرق آفریقا قرار دارد و حجم معاملات روزانه آن به بیش از ۱‌میلیارد دلار می‌رسد. این صرافی شهر ونکوور را به‌عنوان محل استقرار دفتر آمریکای‌شمالی خود انتخاب کرده است. الکساندر هاپتنر (Alexander Höptner)، مدیرعامل این شرکت، ضمن تحسین ونکوور می‌گوید:

ونکوور به‌دلیل محیط کسب‌وکار و اکوسیستم در حال توسعه ارز دیجیتال و حضور افراد ماهر و متخصص زیاد، برای ما بسیار جذاب است.

ممکن است در ابتدا این‌طور به‌نظر برسد که هیچ‌کدام از دفاتر مرکزی این شرکت‌ها در ونکوور مستقر نیستند؛ اما این‌طور نیست. به‌عنوان مثال، شرکت بلاک‌استریم (Blockstream) به ریاست آدام بک (Adam Back)، از پیشروان عرصه بیت کوین و ابداع‌کننده هش‌کش (Hashcash)، در ونکوور قرار دارد.

ونکوور از صرافی‌های ارز دیجیتالی مثل ونکوور بیت کوین (Vancouver Bitcoin) و ونکوور کریپتوکرنسی اکسچنج (Vancouver Cryptocurrency Exchange) میزبانی می‌کند. این صرافی‌ها امکان انجام معامله حضوری در دفتر صرافی را فراهم می‌کنند. صرافی ونکوور کریپتوکرنسی اکسنچ درکنار دلار و ارزهای دیجیتال دیگر، طلا و نقره را هم در معاملاتش می‌پذیرد.

از دیگر صرافی‌های ونکوور می‌توانیم به نت‌کوینز (Netcoins) اشاره کنیم. این صرافی موبایلی که بیشتر در حوزه جفت‌ارزها کار می‌کند، به کارمزدهای اندکش شهرت دارد.

حواشی ارزهای دیجیتال در ونکوور

ونکوور هم مثل بیشتر شهرهای دارای میراث بلاک چین، سهمی از داستان‌های ارزهای دیجیتال دارد. یکی از داستان‌های جنجالی ونکوور مربوط به صرافی کوادریگا سی‌ایکس (QuadrigaCX) است. جرالد کاتن (Gerald Cotton)، بنیان‌گذار این صرافی، در سال ۲۰۱۸ در هند درگذشت؛ درحالی‌که ظاهراً کلیدهای خصوصی بیش از ۱۹۰‌میلیون دلار ارز دیجیتال را با خود به‌همراه داشت.

کوادریگا سی‌ایکس ورشکست شد و پرسش‌های زیادی درباره آن باقی ماند؛ ازجمله تقاضاهای قانونی برخی از کاربران برای نبش قبر و گرفتن DNA بدن کاتن. این کاربران فکر می‌کنند شاید او خود را به مُردن زده باشد تا بتواند اموالشان را به‌سرقت ببرد. در ژوئن‌۲۰۲۰، کمیسیون اوراق بهادار اونتاریوی کانادا در گزارشی عنوان کرد که صرافی کوادریگا سی‌ایکس کلاهبرداری و طرحی پانزی بوده است.

در سال ۲۰۲۲، سه مرد اهل ونکوور به خریدوفروش مواد مخدر در دارک‌وب با ارز دیجیتال متهم شدند. پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا نیز در گزارش دیگری اعلام کرد که در شهر ریچموند فقط در مدت ۴ ماه، ۲۲ فقره کلاهبرداری ارزهای دیجیتال به مبلغ ۲.۶‌میلیون دلار کانادا گزارش شده است.

پاسبان مونیکا تراگنی (Monika Terragni) در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی درباره کلاهبرداری به ساکنان ریچموند این‌گونه هشدار داده است:

گول وب‌سایت‌های پرزرق‌وبرق یا تبلیغات آنلاین یا تلفن‌های غیرمنتظره و مشکوک را نخورید.

ماجرای دیگر به مالک صرافی منحل‌شده اینشتین (Einstein Exchange) مربوط است که در سال ۲۰۲۱ به جرم نقض قرارداد به پرداخت ۵۳۵,۰۰۰ دلار کانادا به یکی از مشتریان سابق خود محکوم شد. قرارداد بین آن‌ها به خرید ۵۰ بیت کوین در سال ۲۰۱۹ مربوط می‌شد و صرافی اینشتین نتوانست به تعهدش عمل کند و به پرداخت جریمه محکوم شد. این پرونده نشان داد که دادگاه بریتیش کلمبیا صنعت ارزهای دیجیتال را بسیار جدی گرفته است.

آموزش ارزهای دیجیتال در ونکوور

دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، صدوسیزدهمین دانشگاه برتر جهان‌، از سال ۲۰۱۴ کلاب بیت کوین خود را تأسیس کردند. این دانشگاه هم‌اکنون دوره آموزش بلاک چین با‌ عنوان Blockchain@UBC را ارائه می‌کند. در این دوره، گواهی UBC نوآوری و پیاده‌سازی بلاک چین هم اعطا می‌شود که شامل دو کلاس آنلاین هشت‌هفته‌ای مبانی بلاک چین و برنامه‌ریزی و پیشبرد پروژه است.

آشنایی با شهرهای کریپتویی: ونکوور

در ونکوور، یک مدرسه تابستانی بلاک چین وابسته به کالج کسب‌وکار ساودر (Sauder School) دانشگاه بریتیش کلمبیا و یک دوره آموزشی بلاک چین برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هم وجود دارد. این مدرسه همچنین کنفرانسی سالانه و «سمپوزیوم فناوری بلاک چین» را برگزار می‌کند. ویکتوریا لمیوکس (Victoria Lemieux)، قائم‌مقام بخش پژوهشی Blockchain@UBC، دراین‌باره می‌گوید:

مسیر فارغ‌التحصیلیِ میان‌رشته‌ای و دارای مدرک بلاک چین دانشگاه ما، آموزشِ کلاس‌محور را با دوره کارآموزی پژوهش صنعتی و کلاس‌های طولانی ترکیب کرده است تا افراد شاغل بتوانند در‌صورت تمایل به فضای بلاک چین ورود کنند.

شخصیت‌های برجسته کریپتو در ونکوور

ازجمله شخصیت‌های تأثیرگذار بر عرصه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در شهر ونکوور عبارت‌اند از:

 • رهام قره‌گوزلو (Roham Gharegozlou): مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار دپر لبز
 • آنتونی کی (.Anthony K): بنیان‌گذار صرافی ارز دیجیتال ونکوور
 • بن سامارو (Ben Samaroo): مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار شرکت واندرفای (WonderFi)
 • میشل دیمتر (Mitchell Demeter): از کارآفرینان قدیمی ارزهای دیجیتال و رئیس صندوق ماندالی ونچرز (Mandali Ventures) و سندمی‌‌کریپتو (SendMeCrypto)
 • مانی ایگار (Manie Eagar): مدیرعامل دیجیتال‌فیوچرز (DigitalFutures)
 • اشتون ادیسون (Ashton Addison): بنیان‌گذار و میزبان کریپتوکوین‌شو (CryptoCoinShow)
 • دَن ریتزیک (Dan Reitzik): هدایت‌کننده و مدیرعامل ترازیرو (TerraZero)
 • جنیفر زی (Jennifer Zee): هم‌بنیان‌گذار مینت‌گرین
 • کالین سالیوان (Colin Sallivan): هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل مینت‌گرین
 • الکس هیلمن (Alex Hillman): مدیرعامل کریپتو کینگز (Crypto Kings)
 • ویکتوریا لمیوکس (Victoria Lemieux): قائم‌مقام بخش پژوهش Blockchain@UBC
 • چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao): مدیرعامل صرافی بایننس

از هر جنبه‌ای به شهر ونکوور نگاه کنیم، می‌بینیم که به‌گونه‌ای خاص با بلاک چین و ارزهای دیجیتال آمیخته شده است. از فرهنگ کریپتویی در این شهر گرفته تا امکانات خاص مثل خودپرداز و استارتاپ‌ها و شرکت‌ها و کسب‌وکارها، همه نشان‌دهنده پیشرو‌بودن این شهر در عرصه ارزهای دیجیتال هستند.

محیط پیشرفته و آرام، استانداردهای مطلوب زندگی، نزدیکی بسیار زیاد به فناوری و علاقه افراد متخصص به حضور در این شهر باعث شده است تا فناوری‌هایی مثل بلاک چین در این شهر بسیار پیشرفت کنند و ارزهای دیجیتال در همه ابعاد زندگی مردم جاری شوند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
1 سال قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم . یک اشتباه مصطلحی که همه انجام می دهند این است که السالوادور "" بیت"" را به رسمیت شناخت لیکن این ارز بعنوان پول رسمی نمی باشد ، بار ها در این مورد مطلب رفته ایم . السالوادور بعنوان یک کشور فقیر آمریکای مرکزی ، با تراکم جمعیت زیاد ، نیروی کار عظیمی رادر کشور هایی مانند ایالات متحده و مکزیک دارا می باشد . انتقال پول از این کشورها به کشور مقصد همواره با مخاطراتی همراه بوده است لذا ، تراکنش "" بیت "" آزاد اعلام شد . البته خود دولت هم مبادرت به خرید این ارز نیز نمود . که در این راستا انتقال پول بسیار سهل تر از گذشته شده است . جالب اینکه بدانید بالغ بر نصف جمعیت السالوادور ( معروف به فوران آتشفشان های مهیب- حتی روی پرچم این کشور نیز نشانه های آتشفشان دیده می شود . !! ) هنوز دارای حساب بانکی نمی باشند . ادمین محترم لط....