ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در چین برای بیت کوین خوب است!

ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در چین برای بیت کوین خوب است!

با ممنوع‌شدن معاملات ارزهای دیجیتال در چین، عده‌ای تمامیت‌خواهی حزب کمونیست را هدف قرار داده‌اند و معتقدند که دولت این کشور از توانایی بیت کوین در ایجاد آزادی فردی ترس دارد. همان طور که ممنوع‌شدن فیس‌بوک و گوگل در چین نتوانست به این شرکت‌ها ضربه‌ای وارد کند، ممنوع‌شدن معاملات ارزهای دیجیتال هم مشکلی برای بیت کوین به وجود نخواهد آورد.

به گزارش بیت کوین مگزین، روز گذشته خبر ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال در چین منتشر شد. به نظر می‌رسد که اتفاق ناگواری باشد. مطالبی مانند یکی از گزارش‌های وال استریت ژورنال که با تیتر «چین معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد؛ سقوط قیمت بیت کوین» منتشر شد، این حس را به وجود می‌آورد که ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در چین خبر بسیار مهمی است و بر قیمت بیت کوین تأثیر منفی گذاشته است. با وجود کندل‌های قرمزرنگی که در نمودار قیمت بیت کوین دیده می‌شود، باید گفت که هر دوی این تصورات نادرست هستند.

دولت چین سال‌هاست تلاش می‌کند بیت کوین را ممنوع کند. اولین اقدام این کشور برای ممنوع‌کردن استفاده از بیت کوین در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد؛ دقیقاً چند سال پس از آنکه این ارز دیجیتال متولد شد. از آن زمان تاکنون قیمت بیت کوین رشد سرسام‌آوری داشته است.

حزب کمونیست چین هنوز نفهمیده است که نمی‌توان بیت کوین را ممنوع کرد. تلاش برای ممنوع‌کردن بیت کوین کار بیهوده‌ای است. بیت کوین یک ارز دیجیتال همتا‌به‌همتا است و به‌جای یک شبکه متمرکز که به‌آسانی کنترل می‌شود، از شبکه‌ای توزیع‌شده و غیرمتمرکز استفاده می‌کند. اما بیهوده‌بودن تلاش دولت‌ها برای ممنوع‌کردن بیت کوین به این خاطر است که پذیرش این ارز دیجیتال از نظریه بازی پیروی می‌کند. بر اساس نظریه بازی نتایج تصمیم‌گیری‌های هریک از اعضای یک گروه به تصمیم دیگر اعضای آن گروه بستگی دارد. به این معنی که هریک از اعضا باید در تصمیمات خود انتخاب دیگران را هم لحاظ کند.

اگر کشوری بیت کوین را ممنوع کند و کشوری دیگر آن را بپذیرد، مردم با سرمایه خود آن کشوری را انتخاب می‌کنند که با آنها بهتر برخورد می‌کند. در این صورت مشوق‌های اقتصادی در اختیار کشوری قرار می‌گیرد که بیت کوین را پذیرفته، نه کشوری که آن را ممنوع کرده است.

پس چرا دولت چین چنین تصمیمی گرفته است؟ پاسخ این سؤال در پرسشی دیگر نهفته است؛ اصلی‌ترین گزاره ارزشی بیت کوین چیست؟ «توانمندسازی افراد در قالب آزادی و حق حاکمیت». پس تعجبی ندارد، چراکه رژیم کمونیستی از این دو ویژگی نفرت دارد. سیاست‌های دولت چین طبیعتاً بازتابنده توانایی رژیم کمونیستی برای ماندن در قدرت، اعمال نفوذ و کنترل گسترده مردم است. هر چیزی که این توانایی‌ها را به خطر بیندازد، تاکنون سرکوب شده است و در آینده هم سرکوب خواهد شد.

همچنین بخوانید: ۳ دلیل برای این که ممنوعیت استخراج در چین بد نیست

پروژه فایروال بزرگ (Great Firewall) چین دسترسی مردم این کشور به بسیاری از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های غربی از جمله فیس‌بوک، گوگل و دیگر شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری را مسدود کرده است. سانسور گسترده‌ای که حکومت چین بر مردم این کشور اعمال کرده تنها با یک هدف انجام شده است؛ قطع دسترسی به اطلاعات و مطیع‌کردن مردم.

بیت کوین ابزاری است که به مردم قدرت می‌دهد. این شبکه همتا‌به‌همتا بدون در نظر گرفتن پول، قدرت، موقعیت جغرافیایی، نژاد، مذهب و فرهنگ با همه به‌طور یکسان رفتار می‌کند. بیت کوین برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند یک سیستم پولی سانسورناپذیر را فراهم کرده است که نیازی به دریافت مجوز ندارد. بیت کوین این امکان را برای مردم فراهم کرده است تا در هر زمان و هر مکان ارزی با قابلیت ذخیره ارزش را نگهداری کرده و یا برای شخصی دیگر ارسال کنند. بیت کوین در نهایت آزادی فردی را فراهم می‌کند، چیزی که کمونیسم به آن علاقه‌ای ندارد.

اخبار مربوط به ممنوع‌شدن بیت کوین در چین نباید به این ارز دیجیتال آسیبی برساند و چنین اتفاقی هم نخواهد افتاد، همان طور که ممنوع‌شدن فیس‌بوک و گوگل نتوانست به این شرکت‌ها ضربه‌ای وارد کند. اگر این اتفاق تأثیری هم داشته باشد آن را قوی‌تر خواهد کرد. اگر بیت کوین ارز، ابزار ذخیره و تبادل ارزش مناسبی نبود، هیچ دولتی برای ممنوع‌کردن آن تلاش نمی‌کرد. تلاش‌های چین برای ممنوع‌کردن بیت کوین و فعالیت‌های مرتبط با استخراج، نشان‌دهنده قدرت این فناوری و ترس حزب کمونیست چین از قابلیت‌های بیت کوین است.

بیت کوین ابزاری برای مبارزه با ظلم و ستم و تهدیدی برای دولت‌هایی است که به‌دنبال کنترل گسترده مردم هستند. این فناوری منبع‌باز (Open Source) می‌تواند استعمار پولی و سیاست‌های ناعادلانه را از بین ببرد و صلح را به سراسر جهان بازگرداند. بیت کوین با توانمندسازی مردم برای بازپس‌گیری حقوق و آزادی‌شان می‌تواند بدترین کابوس برای حکومت‌های تمامیت‌خواه (توتالیتاریسم) باشد. اصلاً تعجبی ندارد که چین مدت‌هاست تلاش می‌کند بیت کوین را ممنوع کند. اما این اتفاقی پیامدهای بدی برای آنها خواهد داشت، آنها این بار موفق نخواهند شد و بیت کوین به حیات خود ادامه خواهد داد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

29 دیدگاه
داریوش
داریوش
2 سال قبل

دیکتاتورها و دیکتاتوری ها لابلای چرخ دنده های تاریخ خرد و نابود میشن

Mohamad686967
Mohamad686967
2 سال قبل

به امید اینکه دولت چین هر روز ضعیف تر از قبل بشه و نتونه قدرت اول اقتصادی جهان بشه خیلی چینی ها موجودات خطر ناکی هستند خدا نیاره روزی که اینا بر بقیه مردم دنیا مسلط بشند کثافت های اشغال

سام
سام
2 سال قبل

بسیار عااااااااااااااالی ومشکافانه برررس کردین ممنون از مطالب

GENERAL
GENERAL
2 سال قبل

انقلاب اقتصادی و دگرگونی نظام پولی توسط ساتوشی اعظم

آریا تبار منش
آریا تبار منش
2 سال قبل

کثیف تر از چین و چینی در دنیا وجود نداره.خیلی راحت دارند ارزهای دیجیتال را جمع میکنن.هر.چی میگن درست عکسش را انجام میدن.

جواد
جواد
2 سال قبل

آقا شماها ک معتقدید بیتکوین علیه دولت‌ها بلند شده،خب اگ همه دولت‌ها ضعیف بشن چ اتفاقی میفته برای دنیا

اورمیه جان آزربایجان
اورمیه جان آزربایجان
2 سال قبل
پاسخ  جواد

درعوض ملتها ونهادهای مردمی بین المللی قوی میشن ،یعنی همون چیزی که درحال وقوع هست

Faroogh
Faroogh
2 سال قبل

لعنت به هرچی چینی اشغال خور روی زمین

sمهر
sمهر
2 سال قبل

شاید خیلی از ما ها الان حالمان خوب نباشد. و حوصله این را نداشته باشید. بدنبال بحث دیروز<b>b: ساتوشی<b> این ابر نابغه قرن چیزی را به ارمغان آورده است که هیچ قدرتی توان مبارزه با آن را نخواهد داشت. آثار تحقیقات وی فقط مختص به ارز های دیجیتال نمی باشد. بی ریا و گمنام ، این فوق العاده است.

رضا یکتا
رضا یکتا
2 سال قبل
پاسخ  sمهر

لطفا نظر الکی نده خوب اگه در اخر همه صرافی هارو جمع کنن کامالا بیت نابود‌میکنن اگر منفعت دولت ها توش نباشه هر گز نهنگ ها سرمایشونو نگه نمیدارن

sمهر
sمهر
2 سال قبل

پسرم اصلا بحث صرافی نیست آدرس را اشتباه فهمیدید اصلاچینی ها بزرگترین هولدر ها یا تریدر های رمز ارهستند . در ضمن خیلی ها دارند دایرکت کار می کنند شما ایرانی ها را نبین که مجبور هستند با صرافی ها کار کنند .اصلا شما چیزی گفتید که من نمی دانم چطوری جواب بدهم . من می گویم این تکنولوژی را نمی توان از بین برد آنوقت شما می گویید بستن صرافی ها ؟ لطفا کمی مطالعه بفر مایید و بعد نظر بدهید .

Hasan
Hasan
2 سال قبل

پس معلوم شد خرابکاری هفته پیش بازار برای چه بود.
قبلاً به هودلر های خودشون گفتن اونا هم خالی کردن که بازار خونی شد و بعد شایعه درست کردن که وال مارت لایت کوین قبول کرده و چینی ها لایت کوین رو پامپ کردن بعد هودلر های لایت کوین خالی کردن (بیشترین هولدر های لایت کوین در چین هستند و در ابتدا تقریباً ۴۰ درصد لایت کوین توسط چین ماین شد) .
الان هم که خبرش رو دادن بیرون تا در کف جمع کنند
وای از دست چین....

دیجی وبز
دیجی وبز
2 سال قبل

بحث های دموکراتیزه کردن جامعه توسط بلاکچین ربطی به بیتکوین نداره ولی طبیعی هست که نفع سرمایه داری بیت کوین در اغراق اونه، در مورد نظریه بازی ها هم اصلا نمیشود یکبار بازار سفته بسته رو باهاش پیاده سازی کرد، پس کل مقاله مطلب زرده، هجو

ابراهیمی دمیر
ابراهیمی دمیر
2 سال قبل

داشتن پول حداقل فرصت برای آزاد اندیشی است. انسان را از بسیاری وابستگی نجات میدهد و میتواند درخدمت اهداف فردی قرار بگیرد. وقتی مسیر کسب پول خارج از کنترل بانک های مرکزی باشد، یعنی حکومت ها کنترلی بر روی فردیت شما ندارند. شاید در این مسیر از پول و شیوه بدست آوردن آن سوء استفاده شود، ولی به فلسفه وجودی آن آسیببی نمی زند. آینده متعلق به بیت کوین و آزادی خواهان جهان است. حربه ها و ضربه های کمونیست ها و شبه کمونیست ها نیز نمی تواند مانع این اراده جمعی بشریت باشد.
برای اولین بار است که بشر به مفهوم واقعی به سمت آزادی طبیعی و خلاصی از چنگال ایدئولژیها حرکت میکند.
وقتی بیت کویین به بالاترین ارزش خود برسد، ترجمان ارزش آزادی فردی خواهد بود. بنابراین بهتر از بیت کوین میلیونی، هیچ عنصر مادی دیگری تبیین کننده این معنا نیست. این معنا تازه در اول راه است. ولو اینکه پرچمداران آن درکوتاه مدت تهدید شوند، آسیب ببیند و یا نومیدی را تجربه کنند. اینها قیمت کسب آزادی واقعی است.با پول تان جوانه آزادی را آبیاری کنید. این وعده خداست. یک دانه بذر گندم، پس از صبر، خوشه ای از گندم را به شما خواهد داد.