تمرکز شدید ماینینگ؛ چین ۶۵ درصد هش ریت شبکه بیت کوین را در اختیار دارد

تمرکز شدید ماینینگ؛ چین ۶۵ درصد هش ریت شبکه بیت کوین را در اختیار دارد

بیت کوین با تمام امیدهایی که به غیرمتمرکز بودن آن بسته شده و با اینکه اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز و همتا به همتای جهان است، طبق تحقیقات جدید حدود ۶۵ درصد قدرت شبکه آن تنها از طریق کشور چین تامین می‌شود. براساس تحقیق منتشر شده توسط کوین‌شِیرز، این بیشترین میزان تصاحب هش ریت شبکه بیت کوین توسط چین در دو سال اخیر است.

به گزارش کوین‌دسک، منتقدانی چون نوریل روبینی که اغلب از وجود تمرکز در میان استخراج‌کنندگان صحبت می‌کنند و براساس گفته‌هایشان بلاک چین بیت کوین به مفاهیمی چون دموکراسی یا تمرکززدایی نزدیک نیست، از این رو تامین بخش اعظم هش ریت شبکه بیت کوین توسط چین می‌تواند بر فشارهای منتقدینش بیفزاید.

منظور از هش ریت در شبکه بیت کوین به قدرت پردازشی اختصاص یافته برای استخراج بلاک‌ها و تامین امنیت شبکه گفته می‌شود. در زمان نگارش این مطلب هش ریت شبکه بیت کوین براساس داده‌های بیت‌اینفوچارتس ۹۰.۹۲ اگزاهش بر ثانیه است.

هش ریت شبکه بیت کوین در دو سال اخیر
هش ریت شبکه بیت کوین در دو سال اخیر

داده‌های جدید نشان می‌دهد که دومین اقتصاد بزرگ دنیا هم‌اکنون بزرگترین عامل تاثیرگذار بر روی پادشاه ارزهای دیجیتال است. بر همین اساس اگر چند استخراج‌کننده بزرگ چینی اقدام به خاموش کردن دستگاه‌هایشان کنند، باید شاهد ریزش شدیدی در هش ریت شبکه بیت کوین باشیم که امنیت آن را به چالش می‌کشد.

تمرکز شدید استخراج بیت کوین در چین می‌تواند به چند دلیل باشد. یکی از تحلیلگران بازار ماینینگ و مدیر دارایی‌های دیجیتال در گفتگو با کوین‌دسک گفت:

چین کشور پهناوری است و مناطقی که از نظر توسعه عقب‌مانده و فقیر بوده و قیمت برق آن‌ها ارزان است، در این کشور زیاد به چشم می‌خورد. این مناطق استان‌های سین‌کیانگ، یون‌نان، مغولستان داخلی و سیچوآن هستند. همانطور که همه ما می‌دانیم،‌ هزینه‌های برق و دستگاه‌های استخراج دو عامل مهم در برآورد هزینه‌های استخراج هستند پس شرکت‌های ماینینگ و ماینرها ترجیح می‌دهند که فارم‌های استخراج خود را در چین تاسیس کنند.

از طرفی حدود نیمی از قدرت پردازشی بیت کوین از سوی استان سیچوآن چین تامین می‌شود که به نیروی الکتریسیته ارزان برقابی دسترسی گسترده‌ای دارد.

علاوه بر این بهبودهای اساسی طی سال گذشته در دستگاه‌های ماینر اتفاق افتاده که به گفته کریس بندیکسن از کوین‌شیرز، دستگاه‌های جدید در همین کشور نصب و راه‌اندازی شده‌اند.

سخت‌افزارهای ارتقاء یافته که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به انت ماینر سری S۱۵ ، S۱۷ و واتس‌ماینر‌های سری ۱۰ و ۲۰ شرکت میکرو‌بی‌تی اشاره کرد، نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر خود حدود ۵ برابر سریعتر کار می‌کنند و قدرت پردازشی آن‌ها به مقدار قابل توجهی بیشتر است.

سهم چین از هش ریت شبکه بیت کوین انتظار می‌رود در آینده با ورود دستگاه‌های جدید به بازارهای غیر چینی کاهش یابد. در همین حال کشورهای باثبات مانند نروژ که پتانسیل‌های کمتر توجه‌شده‌ای در زمینه برقابی دارند، می‌توانند به قطب جدید استخراج بیت کوین در دنیا تبدیل شوند.

از سوی دیگر بیت‌ مین در حال ساخت بزرگترین فارم استخراج بیت کوین در ایالت تگزاس است تا از منابع بلا استفاده در این ایالت آمریکا برای استخراج بیت کوین بهره بگیرد.

افزایش هش ریت بیت کوین قبل از هاوینگ

هش ریت بیت کوین از ماه ژوئن تاکنون حدود ۲ برابر شده و از ۵۰ اگزاهش تا ۹۱ اگزاهش افزایش یافته است.

افزایش هش ریت شبکه بیت کوین در پی رشد قیمت آن از ۴۰۰۰ دلار تا ۱۳۰۰۰ دلار طی ۴ ماه اتفاق افتاد. طبق تحقیقات RRMine انتظار ماینرها از افزایش قیمت بیت کوین به خاطر هاوینگ ۲۰۲۰ موجب شده تا هاوینگ روند صعودی خود را ادامه دهد.

رویداد هاوینگ پاداش استخراج بیت کوین را از ۱۲.۵ واحد به ۶.۲۵ کاهش خواهد داد. بر همین اساس تحلیلگران RRMine عقیده دارند که بیت کوین پیش از هاوینگ باید افزایش قیمت محسوسی را تجربه کند تا استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال مزد فعالیت خود را در شبکه بگیرند.

از دیدگاه تاریخی نیز بیت کوین همواره در ۶ ماه نزدیک به هاوینگ عملکرد خوبی از خود نشان داده است. با اینکه قیمت بیت کوین هنوز جای پای محکمی نیافته و در تلاش برای یافتن حمایت مناسبی است، اما به نظر نمی‌رسد هش ریت بیت کوین تا پیش از اردیبهشت سال آینده کاهش یابد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه