کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

در تمامی کشورهای توسعه یافته‌ی جهان، حوزه‌ی آموزش از اهمیت خاصی برخوردار است. تمام حوزه‌های دیگر از جمله تولید دانش، پزشکی، کشاورزی و صنعت وابسته و تحت تاثیر حوزه‌ی آموزش هستند.

با وجود آنکه امروزه حوزه‌هایی مثل اینترنت، رباتیک و فناوری اطلاعات خیلی مطرح شده‌اند، منابع انسانی هنوز هم باارزش‌ترین منبع هستند. برخلاف باور عموم، فناوری‌های پیشرفته به بهبود آموزش پرسنل و حل بسیاری از مشکلات کمک کرده‌اند.

نه تنها بخش خصوصی، بلکه بسیاری از موسسات آموزشی دولتی نیز خود را آماده ساخته تا از ابزارهای مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند یا دوست دارند راجع به نقاط  قوت و ضعف فناوری بلاک چین در حوزه‌ی آموزش، تحقیقاتی را انجام می دهند. بیایید برخی از چالش‌های حوزه‌ی آموزش و راهکارهایی که فناوری بلاک چین برای حل آنها ارائه می‌دهد را باهم بررسی کنیم:

بلاک چین جایگزین سیستم‌های سنتی کاغذی می‌شود

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

یکی از مزایای شناخته شده‌ی فناوری بلاک چین بی نیاز کردن ما از سیستم کاغذی است و این به نوبه‌ی خود ریسک جعل اسناد را از بین می‌برد. مدارک تحصیلات تکمیلی مقاطع مختلف مثل دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و غیره یا حتی کارنامه‌ی دانش‌آموزان در مدارس، گواهی‌نامه‌های دوره‌های آموزشی همه کاغذی هستند و  به طبع مشکلات زیادی را ایجاد می‌کنند. زمانی که اطلاعات مربوط به نمرات دانش‌آموزان و دوره‌های آموزشی گذرانده شده بر بستر بلاک چین قرار می‌گیرند، به هیچ وجه پاک نخواهند شد و امکان جعل و یا دستکاری آنها وجود ندارد. در عین حالت شما می‌توانید خیلی راحت با رضایت مالک آنها به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

امروزه حوزه‌ی آموزش نیازمند یک نهاد مرکزی برای اعتبارسنجی این مدارک بوده و موسسات آموزشی باید هزاران درخواست از سازمان‌های  مختلف را برای ارسال کپی اسناد پردازش کنند. آنها نیاز دارند نسبت به اینکه یک فرد از دانشگاه خود حقیقتا فارغ التحصیل شده اطمینان حاصل کنند.

قرار گرفتن اطلاعات حوزه‌ی آموزش بر بستر بلاک چین، هر گونه شک و تردید نسبت به کارمندان و سطح دانش آنها را از بین برده و امکان ایجاد مدارک جعلی را از بین می‌برد. در حقیقت ما پایگاه داده‌ای داریم که اطلاعات یک فرد شامل مهارت‌های فردی، دوره‌های تخصصی گذرانده شده و یا حتی سخنرانی‌هایی که شخص در آن حضور داشته را ذخیره می‌کند. با این پایگاه داده، کارفرمایان می‌توانند اطلاعات مربوط به یک کارمند را به راحتی، سریع و بدون هیچ تردیدی به دست آورند.

امروزه استخدام برای موقعیت‌های خاص یک فرآیند پیچیده و زمان‌بر است و تقریبا هیچ الگوریتمی برای محدود کردن متقاضیان با سطح دانش مورد نیاز وجود ندارد. با استفاده از بلاک چین افراد می‌توانند در هر نقطه از جهان اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی و کاری خود را بااطمینان برای کارفرمایان ارائه دهند.

صرفه‌جویی در منابع سازمان

هزینه‌ی کاغذ و چاپ اسناد تنها محدود به زمان فراغت از تحصیل نیست بلکه بسیاری از موسسات هزینه‌ی زیادی را فقط صرف نگداری از این اسناد می‌کنند.

با بلاک چین در حقیقت حق کنترل و نگهداری از اطلاعات شخصی با خود شخص می‌باشد. این مسئولیت نگهداری مدارک تحصیلی و دسترس‌پذیری آنها در موقع تقاضا را از دوش موسسات آموزشی بر خواهد داشت. شاید برایتان جالب باشد که میلیون‌‌ها دلار در جهان هزینه‌ی نگهداری از این اسناد می‌شود.

اقتصاد آموزش با بلاک چین

همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال و سرویس‌های مالی از محبوب‌ترین کاربردهای بلاک چین هستند. کاربرد بلاک‌ چین در حوزه‌ی آموزش تنها محدود به ارائه‌ی راهکارهایی برای حل چالش‌های این حوزه نمی‌شود بلکه می‌توان از ارزهای دیجیتال در موسسات آموزشی نیز بهره گرفت. حسابداری امور مالی فرآیند مهمی در دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزشی است؛ فناوری بلاک چین سیستم محاسبه‌ی بورس دانشجویان و دستمزد استادان را بهبود داده و مکانیزمی شفاف و عادلانه برای کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

چشم‌اندازها

دانشگاه و موسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) که در آموزش متخصصین در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته سرآمد است، یک پلتفرم آموزشی برای ذخیره‌‌ی دیجیتال مدارک فارغ التحصیلان خود ارائه کرده است.

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

دانشگاه نیکوسیا (Nicosia) بزرگ‌ترین موسسه آموزش عالی در قبرس نیز که یکی از پیشگامان پیاده‌سازی بلاک چین در مقیاس وسیع می‌باشد، بلاک‌ چینی جامع برای ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به دانشجویان خود و مدارک تحصیلی آنها راه‌اندازی کرده است.

یکی از کاربردهای دیگر امکان پرداخت هزینه‌های تحصیل دانش‌آموزان با استفاده از بیت‌کوین است. با بلاک چین دوره‌های آموزشی موجود بر بستر اینترنت، برای تمامی کشورها در دسترس بوده و گواهی‌نامه آنها نیز برای کارفرمایان در هر نقطه از جهان به رسمیت شناخته خواهد شد.

اتحادیه‌ی اروپا به تازگی نسبت به پیاده‌سازی بلاک چین برای اهداف آموزشی ابراز علاقه کرده است. هیئت ویژه‌ای برای بررسی این مهم پژوهش کردند و نتایج خود را در گزارشی با عنوان «Blockchain in education» ارائه دادند. این سند ارزش افزوده‌ی، ریسک‌های آن، چشم‌اندازها و مورد‌های کاربرد استفاده از فناوری بلاک چین در اعتبار دادن به آموزش‌های آکادمیک و آموزش‌های شخصی را بررسی نموده است.

این گروه تحقیقاتی معتقد است هنوز زیرساخت فنی لازم برای حوزه‌ی آموزش به شکل کامل توسعه داده نشده اما امیدوارند در آینده‌ی نزدیک بلاک چین بسیاری از مشکلات را حل کند.

همان‌گونه که پیش از این ذکر شد جعل مدارک تحصیلی از دغدغه‌های اصلی این حوزه هستند، از این رو فدراسیدن انجمن‌های پزشکی ایالتی (FSMB) رسما پروژه‌ای را که به داوطلبان امکان دریافت گواهی دیجیتال معتبر می‌دهد راه‌اندازی کرده است.

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

بخش Sony Global Education متعلق به شرکت بزرگ سونی، یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای ارزیابی نمره‌های افراد راه‌اندازی کرده است. این شرکت می‌خواهد مدارس و دانشگاه‌ها از این بستر استفاده کنند تا اشخاص قادر باشند داده‌های خود را با اشخاص ثالث مانند کارمندان، لینکدین و … به اشتراک بگذارند. هدف آنها ارائه‌ی خدمات جهانی است.

یکی از انگیزه‌های دیگر برای توسعه‌ی بلاک چین در آموزش، رشد روزافزون دوره‌های آموزشی آنلاین است که مخاطبان زیادی را بربستر اینترنت مورد هدف قرار می‌دهد.

مقیاس‌پذیری بلاک چین در حوزه‌ی آموزش

همچنان که حوزه‌ی آموزش متنوع‌تر، غیرمتمرکزتر و دموکراتیک‌تر می‌شود، ما نیز نیاز به حفظ شهرت، اعتماد به یک گواهی‌نامه و اثبات یادگیری و شفافیت بیشتری داریم. بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده‌ی امن، منبع باز و آنلاین تمامی این امتیازها را به ما می‌دهد.

موسسه‌ی آموزشی واحد

مدرسه‌ی هولبورتون در سان فرانسیسکو، یک مدرسه نرم افزاری است که آموزش پروژه محور را به عنوان جایگزین برای دوره‌های کالج قرار داده است. این مدرسه از بلاک چین برای ذخیره و ارائه گواهی‌نامه تحصیلی استفاده کرده است.
رمزنگاری و احراز هویت دو عاملی برای ساختن، تأیید کردن و قرار دادن گواهی تحصیلی در پایگاه داده‌ی بلاک چین استفاده می‌شود. البته این مدرسه هنوز گواهی کاغذی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد، اما یک شماره پاکسازی غیر متمرکز (DCN) برای احراز هویت وجود دارد که توسط کارفرمایان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پایگاه داده‌ی بلاک چین ملی

مقوله‌ی آموزش ذاتا ملی‌گرا است. در یک کشور، یک رویکرد مشترک برای گواهی‌نامه‌هایی که در تمامی سطوح اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، کارمندان و غیره به شدت مورد نیاز است. بلاک چین برای اینکار بهترین است.

ارزیابی جهانی

کاربردهای بلاک چین در آموزش و پرورش چیست؟

پایگاه داده‌ی متمرکزی از مدارک، برای انتقال به یک موسسه‌ی آموزشی جدید، یک شغل جدید، یک کشور جدید و  نیز برای مهاجرانی که هیچ کپی معتبری از مدارک خود ندارند دردسرساز است. پایگاه‌داده‌ی بلاک چین جایگزین مناسبی خواهند بود.

بلاک چین و نشان‌های آموزشی

یک نشان آموزشی (badge)، یک نماد مطمئن دیجیتال راجع به مهارت‌ها و موفقیت‌های یک فرد است. چه چیزی بهتر از یک پایگاه داده‌ی ضدجعل برای ذخیره‌ی آنها است؟

اگر بلاک چین قادر باشد روشی جامع برای اعتباربخشی ارائه دهد، مشکلات مربوط به باز بودن منبع، مقیاس‌پذیری و هزینه‌ی نشان‌ها برطرف می‌گردد. برای آنکه درک کنید چگونه زنجیره‌ی باز نشان‌ها به یک بلاک چین تبدیل می‌شود، وبلاگ مربوط به Serge Ravet را ببینید.

بلاک چین و MOOK

دانشگاه پرینستون، بر بستر بلاک چین دوره‌های آموزشی آنلاین (Mook) را توسعه داده است. مردم روز به روز علاقه‌ی بیشتری نسبت به mook  نشان می‌دهند. آموزش در حال تغییر است و استقبال مردم از دوره‌های آموزشی آنلاین، دانشگاه‌های برتر جهان برای تغییر ساختار  به فکر واداشته اشت.

بلاک چین و CPD

ردیابی توالی پیشرفت حرفه‌ای (continuing professional development) همیشه یک چالش بوده و سوابق حرفه‌ای یک فرد و مسیر آموزشی‌ای که طی کرده اغلب پراکنده و خیر قابل ردیابی است. بلاک چینی را تصور کنید که بتواند چنین کاری را انجام دهد و داده‌‌های مربوط به حضور در کنفرانس‌ها و دوره‌های آموزشی و غیره را جمع‌آوری کند. معلمان و متخصصان می‌توانند این داده‌ها را ارائه‌دهندگان دریافت کنند.

یادگیری مشارکتی

شرکت‌ها زمان زیادی را صرف آموزش پرسنل خود می‌کنند اما ذخیره‌ی مهارت‌های کسب شده‌ در این دوره‌های آموزشی،کار راحتی نیست. سیستم‌های مدیریت استعداد و یادگیری فعلی کارایی زیادی ندارند و ما به یک سیستم امن و متن باز نیاز داریم که نه تنها برای استفاده‌ی داخلی بلکه پس از ترک یک سازمان نیز قابل استفاده باشد.

بدنه‌ی دانش

ویکی پدیا و یا ژورنال‌های آکادمی خان را در نظر بگیرید. اثبات یادگیری این سیستم‌ها همیشه یک مشکل بوده است. سیستم‌های فعلی همچون Open Athens و Shibboleth کارایی لازم را ندارند. بلاک چین می‌تواند به عنوان یک زیرساخت اهراز هویت قوی برای تجربیات یادگیری بی‌شماری مورد استفاده قرار گیرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه