۱.۳ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی با سقوط بیت کوین لیکویید شد؛ آیا بازار نزولی آغاز شده است؟

۱.۳ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی با سقوط بیت کوین لیکویید شد؛ آیا بازار نزولی آغاز شده است؟

داده‌های تازه نشان می‌دهد که به‌دنبال سقوط چند ساعت پیش قیمت بیت کوین، ۱.۳ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شده است. با اینکه ظاهراً روندی نزولی در بازار آغاز شده است، برخی از تحلیل‌گران به این موضوع اشاره کرده‌اند که بیت کوین در گذشته هم قبل از آغاز سال میلادی جدید، روند نزولی مشابهی را تجربه کرده؛ اما در ادامه با جهش قیمت مواجه شده است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین ساعاتی پیش با کاهشی ۲۰ درصدی به زیر ۴۷,۰۰۰ دلار سقوط کرد و در پایین ترین سطح به نزدیکی ۴۲,۰۰۰ دلار رسید. این ریزش بزرگ‌ترین سقوط یک‌روزه قیمت بیت کوین از ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) تاکنون است؛ زمانی که قیمت در مقطعی تا نزدیکی ۳۳,۰۰۰ دلار هم پایین آمد.

پیش از بازیابی تا سطح ۴۷,۰۰۰ دلار، قیمت بیت کوین ۲۶.۴ درصد از حمایت ۵۷,۲۰۶ دلاری که برای حدود یک هفته حفظ شده بود، سقوط کرد. آن‌طور که داده‌های بای بیت (ByBit) نشان می‌دهد، تنها در یک ساعت گذشته ۱.۳ میلیارد موقعیت معاملاتی در بازار بیت کوین لیکویید شده و این در حالی است که ۷۳۵ میلیون دلار آن مربوط به موقعیت‌های معاملاتی لانگ (خرید) بوده است.

۱.۳ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی با سقوط بیت کوین لیکویید شد؛ آیا بازار نزولی آغاز شده است؟
نمودار حجم موقعیت‌های معاملاتی لیکویید شده در هر روز

اکنون می‌توان گفت سقوط قیمت‌ها و نزولی‌شدن بازار، روند صعودی اخیر را که در ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) آغاز شد و دو ماه به طول انجامید، متوقف کرده است. روند صعودی‌ای که در جریان آن، قیمت با رشد ۶۳ درصدی در ۸ نوامبر (۱۷ آبان) به اوج تاریخی خود در ۶۷,۶۰۲ دلار رسید. با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران بازار ارز دیجیتال، از جمله تِک دِو (TechDev)، به این موضوع اشاره کرده‌اند که بیت کوین در گذشته هم قبل از آغاز سال میلادی جدید، روندی مشابه را تجربه کرده و با کاهش چشمگیر قیمت مواجه شده است.

تِک دِو در توییتر نوشته است:

در طول تاریخ هر چرخه بازار بیت کوین با یک کندل ماهانه قرمزرنگ (نزولی) به پایان رسیده است و پس از آن برای ۲ یا ۳ ماه بازار به‌شدت صعودی بوده است.

۱.۳ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی با سقوط بیت کوین لیکویید شد؛ آیا بازار نزولی آغاز شده است؟
مقایسه قیمت بیت کوین در سال‌های مختلف؛ پس تشکیل از هر کندل قرمز ماهانه در پایان سال، ۲ تا ۳ کندل صعودی تشکیل شده است

سقوط بیت کوین به کف قیمتی دو ماه گذشته، می‌تواند به‌خاطر مقاومت مقامات آمریکایی باشد که به‌دنبال قانون‌گذاری جدی‌تر این حوزه هستند. آنها اخیراً از مدیران صرافی‌های بزرگی مانند اف‌تی‌ایکس (FTX) و بایننس دعوت کرده‌اند تا در مجلس نمایندگان این کشور حاضر شوند و اطلاعاتی را با هدف بهبود وضعیت قانونی این حوزه، به نمایندگان ارائه کنند.

از سوی دیگر، برخی معتقدند که قیمت بیت کوین می‌تواند پس از پایان این اصلاح، تثبیت شود. برای مثال، مایکل ون دپوپ (Michaël van de Poppe)، مدیرعامل پلتفرم آموزش ارز دیجیتالِ ایت گلوبال (Eight Global)، معتقد است که اکنون قیمت «به کف رسیده است» و از این پایین‌تر نمی‌رود.

با وجود نگرانی‌هایی که نسبت به نوسانات و هماهنگ‌نبودن روند قیمت با بازارهای مالی سنتی وجود دارد، بیت کوین همچنان به رشد خود به‌عنوان یک دارایی پایدار برای کشورهای با سیستم اقتصادی بی‌ثبات، ادامه می‌دهد.

پس از پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی در السالوادور، دولت زیمبابوه هم به‌دنبال استفاده گسترده از بیت کوین است. چارلز وکوت (Charles Wekwete)، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور زیمبابوه و مدیر واحد دولت الکترونیک کابینه این کشور، تأیید کرده است که دولت در حال مذاکره با کسب‌وکارهای این کشور برای استفاده از بیت کوین است.

به‌گفته این عضو ارشد دولت زیمبابوه، مقامات این کشور قصد دارد قوانینی ارائه کنند تا بتوانند از مردم در برابر تهدیدهای مالی نظیر نقل‌وانتقالات برون‌مرزیِ غیرقانونی، خروج ارز از کشور و پول‌شویی، محافظت کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
پرهام آ
پرهام آ
۲ سال قبل

واقعا خسته نباشید
اون کندل ماهانه سبز برای سه ماه قبله بعد اون دوتا قرمز خوشگل بزرگ زده
کجایی.؟..