احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح در ۵ سال گذشته رسید؛ نشانه صعودی؟

احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح در ۵ سال گذشته رسید؛ نشانه صعودی؟

داده‌های مربوط به موجودی سرمایه‌گذاران کوچک بازار بیت کوین نشان می‌دهد این اشخاص با سرعت قابل‌توجهی در حال افزایش موجودی خود هستند. در گذشته، افزایش موجودی سرمایه‌گذاران خرد عمدتاً در دوره‌هایی اتفاق افتاده است که قیمت نزدیک به اوج‌های مقطعی خود بوده است؛ اما آیا این بار هم قرار است بیت کوین به اوج قیمتی جدید برسد؟

به گزارش کوین تلگراف، بازار بیت کوین در حال حاضر با خرید عجولانه سرمایه‌گذاران کوچک مواجه شده، اما ممکن است همه‌چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نباشد. در روز ۴ آوریل (۱۵ فروردین)، ویلیام کلمنته (William Clemente)، تحلیلگر ارشد مؤسسه بلاک‌ویر (Blockware)، در توییتی به افزایش موجودی بیت کوین سرمایه‌گذاران کوچک اشاره کرده بود.

معمولاً نهادهایی به‌عنوان «سرمایه‌گذار خرد» و جریان غالب بازار در نظر گرفته می‌شوند که موجودی آنها یک بیت کوین یا کمتر از آن باشد و در مقابل سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگ قرار دارند.

بر اساس آمار و ارقام شرکت تجزیه‌وتحلیل درون‌زنجیره‌ای گلسنود (Glassnode)، این سرمایه‌گذاران کوچک به‌طور چشمگیری سهم خود را از عرضه کل بیت کوین در سال ۲۰۲۲ افزایش داده‌اند.

کلمنته گفته است چنین رویدادهایی در گذشته با افزایش شدید قیمت هم‌زمان شده‌اند؛ اما با توجه به رفتار اخیر قیمت بیت کوین، به نظر می‌رسد شرایط این بار متفاوت باشد.

او در این باره گفته است:

این نمودار واقعاً جالب است. سرمایه‌گذاران خرد (آدرس‌هایی با موجودی بین ۰ تا ۱ بیت کوین) در وضعیتی مشغول خرید هستند که موجودی آنها به سطح دومین اوج تاریخی خود رسیده است. با نگاهی به نمودار موجودی این آدرس‌ها می‌توان فهمید که جهش در این نمودار [معمولاً] با رشد شدید قیمت هم‌زمان شده است؛ اما در موارد متعددی هم، آنها به‌طور استراتژیک خرید کرده‌اند [و درگیر احساس فومو نشده بودند]. به همین خاطر افزایش اخیر غیرعادی به نظر می‌رسد.

احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است
نمودار موجودی سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین.

طبق داده‌های گلسنود، هر گروه از سرمایه‌گذاران خرد که بر اساس موجودی از ۱ بیت ‌کوین تا ۰.۰۰۱ بیت کوین دسته‌بندی می‌شوند، در طول زمان سهم خود را از بازار افزایش داده است؛ اما از اواسط فوریه (اواخر بهمن)، یک افزایش چشمگیر در جریان بوده است. هم‌اکنون، آدرس‌هایی که بین ۰.۱ تا ۱ واحد موجودی دارند، درمجموع نزدیک به ۸۰۰٬۵۰۰ بیت کوین را کنترل می‌کنند.

کلمنته افزود:

یا محکوم به فنا هستیم یا اینکه سرمایه‌گذاران خرد استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک حساب پس‌انداز و راهی برای انصراف از سیستم فیات انتخاب کرده‌اند. خوش‌بینی من باعث می‌شود امیدواری بیشتری به گزینه دوم داشته باشم.

احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است
نمودار موجودی آدرس‌هایی که بین ۰.۱ تا ۱ بیت کوین در اختیار دارند.

از آنجا که بیت کوین به نزدیکی ۵۰٬۰۰۰ دلار رسیده و از محدوده معاملاتی خود در سال ۲۰۲۲ خارج‌شده است، سهم «عرضه سودآور» هولدرهای کوتاه‌مدت (کسانی که به مدت ۱۵۵ روز یا کمتر در بازار هستند) نیز افزایش یافته است؛ یعنی در حال حاضر واحدهای بیشتری در اختیار این افراد است که با قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های فعلی خریداری شده‌اند.

داده‌های گلسنود نشان می‌دهد تغییر وضعیت موجودی هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین از زیان‌دهی به سودآوری نیز در سال‌های گذشته با افزایش قیمت همراه بوده‌ است.

احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است
نمودار سود و زیان واحدهای موجود در کیف پول سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین.

داده‌های گوگل چه می‌گوید؟

در حال حاضر و با نزدیک‌شدن قیمت بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار، فعالیت سرمایه‌گذاران و حجم معاملات درون‌شبکه‌ای به‌شدت زیر ذره‌بین قرار دارد؛ اما توجه عموم مردم به بیت کوین همچنان به‌وضوح کم است.

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) از میزان جست‌وجوی کلمه کلیدی «Bitcoin» در سراسر جهان، نشان‌دهنده پایین‌ترین علاقه برای جست‌وجو درباره بیت کوین از پیش از رکورد‌شکنی قیمت در نوامبر (آبان) ۲۰۲۱ است.

آن‌طور که از داده‌های گوگل پیداست این روند همچنان نزولی است و در صورت ادامه روند نزولی، بیت کوین در ردیف پایین‌ترین حجم جستجوی نسبی خود در سال‌های اخیر قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟

احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است
داده‌های گوگل از میزان تغییرات جست‌وجوی کلمه کلیدی «Bitcoin» در ۵ سال گذشته.
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه