آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟

آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟

میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال یک تصور رایج وجود دارد مبنی بر اینکه همیشه پس از افزایش قیمت بیت کوین، میزان جست‌وجوهای اینترنتی مرتبط با این ارز دیجیتال هم رشد می‌کند. با این حال، آمارها نشان می‌دهند که در برخی از مواقع افزایش حجم جست‌وجوهای اینترنتی مرتبط با بیت کوین پیش از جهش قیمت اتفاق افتاده است.

به گزارش بیت کوین مگزین، آژانس بازاریابی سِمراش (Semrush) در سال ۲۰۱۷ گزارشی را منتشر کرده بود که نشان می‌داد نرخ همبستگی بین قیمت بیت کوین و حجم جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین در گوگل، ۹۱ درصد است. این یعنی در آن زمان قیمت بیت کوین عمدتاً به موازات تغییرات حجم جست‌وجوهای اینترنتی مرتبط با کلمه بیت کوین بالا و پایین می‌شد.

در حالی که گزارش سِمراش نشان می‌داد با افزایش حجم جست‌وجوهای مربوط به بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال هم رشد می‌کند، در این مطلب هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده بود که آیا می‌توان با تحلیل داده‌های گوگل قیمت بیت کوین را برای آینده پیش‌بینی کرد یا خیر.

تنها بین ماه‌های آوریل تا سپتامبر ۲۰۱۷ (فروردین تا شهریور ۹۶) حجم جست‌وجوهای اینترنتی مرتبط با بیت کوین ۴۵۰ درصد رشد کرده بود. سِمراش در آن زمان آماری را منتشر کرده بود که نشان می‌داد تعداد جست‌وجوهای کاربران گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط با بیت کوین در طول سال ۲۰۱۷، ۵۱.۴ میلیون مرتبه بوده است.

همبستگی بین قیمت بیت کوین و جست‌وجوهای گوگل

رایج‌ترین فرضیه در برخورد با این موضوع این است که با افزایش قیمت بیت کوین در بازه‌های زمانی مشخص، حجم جست‌وجوهای اینترنتی مرتبط با آن نیز بیشتر می‌شود. به عبارتی دیگر، مردم علاقه دارند جهش‌های قیمتی بیت کوین را دنبال کنند. این فرضیه غلط نیست، اما داده‌ها نشان می‌دهند گاهی افزایش جست‌وجوهای اینترنتی پیش از جهش قیمت بیت کوین آغاز شده است. از طرفی هم نمی‌توان گفت که افزایش حجم جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین در گوگل، بر قیمت تأثیر می‌گذارد.

طبق گزارش سال گذشتهٔ سِمراش، نرخ همبستگی بیت کوین با جست‌وجوهای گوگل در ۱۵ ماه بین ژانویه ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ (دی ۹۸ تا فروردین ۱۴۰۰)، با درنظرگرفتن آمار مجموع کاربران جهانی اینترنت ۸۲ درصد و برای کاربران آمریکایی ۷۹ درصد بوده است. حجم جست‌وجوهای بیت کوین در گوگل در سال ۲۰۲۱، حدود ۷ برابر بیشتر از «دلار» و ۴۲ برابر بیشتر از «یورو» بوده است. البته این را هم در نظر داشته باشید که بیت کوین همچنان یک پدیده نوظهور محسوب می‌شود و طبیعتاً مردم برای آشنایی بیشتر با آن، در گوگل جست‌وجو می‌کنند.

این اختلاف بین حجم جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین و دلار، در آمریکا بیشتر از کل جهان است و مردم ایالات متحده به‌میزان کمتری درباره ارز ملی خود جست‌وجو می‌کنند. طبق آمارهای مرتبط با کاربران آمریکایی گوگل، حجم جست‌وجو‌های مرتبط با بیت کوین در این کشور ۵۷ برابر بیشتر از دلار و ۷۰ برابر بیشتر از یورو است.

آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟
نمودار همبستگی بین قیمت بیت کوین و جست‌وجوهای گوگل.

جهش قیمت بیت کوین در سال گذشته میلادی، به استقبال بیشتر عموم از این ارز دیجیتال کمک کرد و داده‌های به‌دست‌آمده از بسیاری از وب‌سایت‌های پیش‌بینی هم نشان می‌دهد که مردم انتظار دارند این روند صعودی در سال ۲۰۲۲ هم ادامه داشته باشد.

وب‌سایت‌های مطرحی که در زمینه بیت کوین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، گزارش کرده‌اند که تعداد بازدید‌هایشان در یک سال گذشته رو به افزایش بوده است. کوین مارکت کپ، بایننس و کوین بیس به‌ترتیب پربازدیدترین وب‌سایت‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بوده‌اند. در این میان کوین مارکت کپ گزارش کرده است که متوسط بازدیدهای ماهانه‌اش که بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۶۰ میلیون بوده، در طول سال ۲۰۲۱ به ۱۹۴ میلیون رسیده است.

آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟
پربازدیدترین وب‌سایت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال در سال‌های گذشته.

افزایش جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین در گوگل

در جریان جهش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، رتبه کلیدواژه «Bitcoin» در گوگل ترندز به عدد ۱۰۰ رسید. میزان تغییرات جست‌وجوهای مرتبط با هر کلیدواژه در ابزار گوگل ترندز عددی بین صفر تا صد است. این معیار بین ژانویه تا مه ۲۰۲۱ (دی ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰) که با جهش بیت کوین و رسیدن قیمت به اوج تاریخی ۶۴٬۰۰۰ دلاری همراه بود، در سطح ۷۰ قرار داشت. گفتنی است در این ارزیابی، تغییرات حجم جست‌وجوهای جهانی واژه بیت کوین در طول ۵ سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است.

آیا می‌توان با بررسی جست‌وجوهای گوگل قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟
آمار گوگل ترندز از تغییرات جست‌وجو کلمه کلیدی «Bitcoin» در ۵ سال گذشته.

رتبه کلید‌واژه «Bitcoin Price» در گوگل ترندز اکنون روی عدد ۲۱ است که یعنی میزان جست‌وجوی این عبارت کلیدی جای رشد زیادی دارد. به عبارت دیگر، میزان جست‌وجوی بیت کوین در گوگل می‌تواند با ادامه روند صعودی قیمت رشد کند.

زمانی که افراد بیشتری رشد قیمت بیت کوین را تماشا و هم‌زمان با آن احساس کنند که در حال ازدست‌دادن یک فرصت ویژه هستند، حجم جست‌وجوهای بیت کوین نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، طبیعی است که میزان جست‌وجوی بیت کوین زمانی که قیمت بالای ۵۰٬۰۰۰ دلار بود، بیشتر از زمانی باشد که بیت کوین با قیمتی کمتر از ۲۰٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

قیمت بیت کوین اکنون کمتر از ۴۵٬۰۰۰ دلار است و میزان جست‌وجوی کلیدواژه «Bitcoin Price» هم در گوگل ترندز در سطح ۲۱ قرار دارد. سقوط هم‌زمان قیمت و جست‌وجوهای بیت کوین در گوگل نشان می‌دهد که بخشی از مردم علاقه خود را نسبت به این ارز دیجیتال از دست داده‌اند.

همبستگی بین قیمت و جست‌وجوهای گوگل انکارنشدنی است و جهش هریک از آنها در دیگری منعکس می‌شود. به همین خاطر شاید بد نباشد که در آینده نیم‌نگاهی هم به تغییرات حجم جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین داشته باشیم؛ چراکه ممکن است جهش بعدی در میزان جست‌وجوی بیت کوین در گوگل پیش از افزایش قیمت این ارز دیجیتال اتفاق بیفتد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
2 سال قبل

این نویسنده محترم همواره مطالبی را می نویسد که شاید بنظر مهم نباشند لیکن فوق العاده برای سرمایه گذرانی که این بازار را جدی تر دنبال می کنند مهم است . حال ( امید وارم که ادمین تایید کند ) بیاییم بینیم کسانی که هولدر هستند چگونه میتوانند یک نقشه راه را ترسیم نمایند که البته بی ارتباط با مطلب درج شده این نویسنده خلاق و .... نمی باشد . سوال این است که چگونه بفهمیم در حالت عادی و فاندا منتال وضعیت یک ارز چگونه رشد می کند . فارغ از وقایع سیاسی و اقتصادی پیرامونی، منظور شوکهایی است که ناشی از این وقایع به بازار تحمیل می شود . بدون شک هر سرمایه گذاری تعدادی محدو د ارز را همواره زیر نظر دارد . (این مطلب ممکن است برای تریدر ها جذاب نباشد ) . به این معنا که لیست پروژه های در حال انجام و ......مواردی از این دست که develper ها در حال آزمون و خطا آنها را دارند یا یه بلاک چین اضافه کرده یا دارند... بررسی می کنند . خوب یک نکته بسیار بسیار مهم این است که تکامل یا بلوغ همگی این پروژه ها مستلزم زمان و... نکات بسیار ریز مهم می باشند .. حال با استفاده از مارکت کپ یا زیر مجموعه آنها مانند وایت پیپر هر ارزی یا حتی خود سایت تخصصی همان ارز و ...راه های هوشمندانه دیگر می توان به زمان عملیاتی یا پدیدار شدن پروژه های مزبور پی برد . کار بسیار سختی نیست لیکن دقت و خواندن لابلای خطوط مهم است . در اینجا خواهیم دید که اندیکاتور ها هم کمک حال می باشند . بدیهی است که بنیان گذاران هر ارز ی پروژه های در حال انجام خود را سعی میکنند که برجسته نشان بدهند ولی با جستجوی مو شکافانه مانند آن چیزی که در بالای همین مطلب اشاره شده می توان حدود زمانی تکامل پروژه هایا حتی شکست آنها را تشخیص داد . از بردن نام ارز ها اجتناب کرده اما در همین جدول 50 ارز اول موار ی را می توان پیدا کرد .مطالعه ارز های دیفای بعنوان مثال ....DAO ....- تمامی مطالب گفته شده فارغ از شوکهای ناشی از وقایع پیرامونی می باشند . به گفته یک دانشمند " حقایق را می توان همواره لابلای خطوط گفته شده پیدا کردنه آن چیزی که بولد و برجسته میشود !!"

Sadeq
Sadeq
2 سال قبل

سلام