درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟ بررسی سودآوری دستگاه‌های ماینینگ

درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟ بررسی سودآوری دستگاه‌های ماینینگ

با وجود مقررات سخت‌گیرانه درباره استخراج بیت کوین در ایران، تب این فعالیت همچنان داغ است. اما درآمد استخراج بیت کوین در ایران واقعا چقدر است؟ دستگاه‌ استخراج را به برق بزن و پول پارو کن؟ بازگشت سرمایه ۴ ماهه؟ رفتن راه صدساله در یک شب؟ همه این سوالات و شایعات موجود در زمینه استخراج بیت کوین، ما را بر آن داشت تا مقاله‌ای در این خصوص تهیه و تنظیم کنیم.

استخراج بیت کوین را می‌توان به زبان ساده این‌گونه تعریف کرد: دریافت پاداش در ازای اهدای قدرت دستگاه استخراج به شبکه که به تایید تراکنش‌ها و برقراری امنیت آن منجر می‌شود.

ماینرها با بررسی و صحت‌سنجی اطلاعات تراکنش‌ها، امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. شبکه‌ای که در ازای مشارکت و برای به‌روز نگه‎داشتن بلاک چین بیت کوین به ماینرها بیت کوین پاداش می‌دهد.

پرداختن به استخراج همیشه به معنای سودآوری آن نیست. فقط وقتی ارزش بیت کوین‌های کسب‌شده از مجموع هزینه‌های استخراج بیشتر باشد، این فعالیت سودآور و درآمدزا تلقی می‌شود.

ماینینگ هم مانند هر فعالیت اقتصادی دیگری نیازمند به ابزار و هزینه‌های جانبی است. برای استخراج بیت کوین علاوه بر دستگاه‌های استخراج، به برق مناسب هم نیاز داریم چون این فعالیت برق بسیار زیادی مصرف می‌کند. علاوه بر هزینه برق، با ورود دستگاه‌های جدید به بازار دستگاه‌های استخراج قدیمی پس از مدتی دیگر سودآوری ندارند.

بنابراین درآمد یک ماینر به طور مستقیم با زمان بازگشت سرمایه گره خورده است. زمان بازگشت سرمایه به مدت زمانی گفته می‌شود که پول سرمایه‌گذاری شده بر می‌گردد و تازه بعد از آن است که می‌توان نام بقیه درآمد حاصله را «سود» نامید.

عوامل مؤثر در سودآوری استخراج بیت کوین

فاکتورهای مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند آیا استخراج بیت کوین هنوز هم یک سرمایه‌گذاری سودآور محسوب می‌شود یا خیر؟ این موارد شامل قیمت ماینر، مصرف انرژی، هزینه‌ی برق، قیمت بیت کوین، قدرت دستگاه، سختی استخراج، کارمزد استخر و عواملی از این قبیل است که در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

قیمت ماینر و نرخ هش دستگاه

در سال‌های اولیه معرفی بیت کوین، این ارز دیجیتال با استفاده از کامپیوترهای شخصی و تنها با CPU یا کارت گرافیک (GPU) استخراج می‌شد. اما با روی کار آمدن تراشه‌های مدار مجتمع برنامه‌پذیر یا همان ای‌سیک (ASIC)، که قدرتی صد برابر کامپیوترها داشتند، روشی به جز خرید دستگاه مخصوص استخراج برای ماینینگ بیت کوین ناکارآمد و منسوخ شد.

دستگاه‌های مخصوص استخراج یا همان ASIC‌ها در مدل‌های گوناگون و تحت برندهای خاص تولید می‌شوند. هر دستگاه یک قدرت پردازش خاص دارد که به آن نرخ هش یا هش ریت (Hash rate) هم گفته می‌شود. قدرت یک دستگاه همان میزان پردازشی است که می‌تواند انجام دهد.

اگر فاکتور مصرف برق را در نظر نگیریم، هر چه یک دستگاه استخراج قدرت بیشتری داشته باشد، سودآوری آن هم بالاتر است. قدرت دستگاه‌های استخراج را با میزان تولید هش بر ثانیه نمایش می‌دهند مثل: 14 تراهش برثانیه (TH/S)

شرکت‌های تولید‌کننده‌ی ماینرهای ای‌سیک، به طور مداوم دستگاه‌های جدیدی را با توان پردازشی یا همان نرخ هش بالاتر به بازار عرضه می‌کنند.

با عرضه ماینرهای ای‌سیک جدید با توان محاسباتی بالا، دستگاه‌های قدیمی عملا ناکارآمد می‌شوند.
با عرضه‌ی ماینرهای ای‌سیک جدید با توان محاسباتی بالا، دستگاه‌های قدیمی عملاً ناکارآمد می‌شوند.

ورود ماینرهای قوی‌تر به عرصه‌ی استخراج بیت کوین سبب ناکارآمدی یا از رده خارج‌شدن دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌شود. در نتیجه برای این‌که در گردونه‌ی رقابت برای ماینینگ باقی بمانید و توان رقابت با ماینرهای قدرتمند را داشته باشید، نخست باید دستگاهتان به‌روز باشد.

همچنین قیمت دستگاه ماینر یکی دیگر از عواملی است که به طور مستقیم روی زمان بازگشت سرمایه تاثیر می‌گذارد.

مصرف انرژی و هزینه‌ی برق مصرفی

میزان انرژی بسیار زیاد مورد نیاز برای استخراج بیت کوین باعث شده است تا مصرف برقِ یک دستگاه استخراج و همچنین قیمت برق در یک منطقه تاثیر بسیار زیادی بر سودآوری ماینینگ داشته باشد.

هر دستگاه ماینر مصرف برق متفاوتی دارد. مسلم است هنگام تهیه‌ یا خرید یک دستگاه یا ریگ استخراج باید این مسئله را مد نظر قرار داد؛ زیرا میزان بالای هزینه‌ی برق مصرفی دستگاه ماینر می‌تواند نقش نرخ هش در سودآوری را از بین ببرد و حتی باعث ضرر شود.

به عنوان نمونه سودآوری یک دستگاه با قدرت ۱۴تراهش و مصرف برق ۱۴۰۰ وات می‌تواند از سودآوری یک دستگاه با ۵۰ تراهش قدرت و مصرف برق ۸۰۰۰ وات بیشتر باشد.

قیمت بیت کوین

با توجه به این‌که ماینرها در ازای مشارکت در شبکه و استخراج، پاداش خود را به صورت بیت کوین دریافت می‌کنند، قیمت بیت کوین یکی از مهم‌ترین عوامل سودآوری ماینینگ محسوب می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز مطرح شد، قیمت ماینر و هزینه‌ی برق مصرفی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را می‌توان دو هزینه‌ی ثابت در عرصه‌ی ماینینگ دانست.

بنابراین برای این‌که فعالیت سودآور باشد و به بیانی ساده دخل و خرجش با هم بخواند باید قیمت بیت کوین از حد مشخصی بیشتر باشد. به عنوان نمونه در اوایل سال ۲۰۱۹ که قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار رسید، بسیاری از ماینرها برای جلوگیری از ضرر دستگاه‌های خود را خاموش کردند.

ضروری است بدانیم که قیمت دلار در میزان سودآوری‌ ماینرها و حتی معامله‌گران ایرانی، دخیل و تأثیرگذار است.

کارمزد استخر استخراج

افزایش روزافزون محبوبیت بیت کوین و پیوستن بیش از پیش افراد به خیل ماینرهای این ارز، سبب شده سختی شبکه‌‌ی آن به شدت افزایش یابد و در نتیجه کار انفرادی را برای ماینرها دشوار کند و باعث شود ماینینگ شخصی عملاً ناکارآمد و منسوخ شود. به همین دلیل، مفهومی به نام استخر استخراج شکل گرفت تا ماینرها از سراسر دنیا به آن بپیوندند و برای افزایش شانس استخراج بلاک جدید، توان محاسباتی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

همان‌طور که می‌دانید در ازای عضویت در این استخرها و استفاده از خدمات آن‌ها باید کارمزد پرداخت کنید. البته مبلغ این کارمزدها چندان بالا نیست و بین صفر تا 4% درآمد حاصل از استخراج است.

قوانین و سیاست‌های اتخاذشده در رابطه با ماینینگ

اگر از علاقه‌مندان و دنبال‌کنندگان خبرهای مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران باشید، تاکنون متوجه این موضوع شده‌اید که وضعیت قانون‌گذاری در رابطه با ارزهای دیجیتال و استخراج آن در کشورمان به چه صورت است. با توجه به این‌که ده سال از معرفی بیت کوین در جایگاه اولین ارز دیجیتال به جهانیان می‌گذرد، هنوز هیچ قانون مدون و مشخصی در رابطه با این فناوری تصویب نشده است و حتی ممکن است تصمیم‌های جدیدی که والیان امر اتخاذ می‌کنند، به یک‌باره اوضاع را دگرگون کند یا شرایط را عوض کند.

قانون‌گذاری و سیاست‌های ضد و نقیض در رابطه با ارزهای دیجیتال در ایران یکی از خطرات فعالیت در این عرصه است.
قانون‌گذاری و سیاست‌های ضد و نقیض در رابطه با ارزهای دیجیتال در ایران یکی از خطرات فعالیت در این عرصه است.

تغییر ناگهانی تعرفه‌ی برق مصرفی برای ماینینگ و افزایش قیمت آن، یکی از قابل لمس‌ترین این نمونه‌هاست که بسیاری را به برچیدن و از برق کشیدن دستگاه‌های ماینرشان وا می‌دارد.

شاید بتوان گفت عدم قطعیت درباره‌ی شرایط قانون‌گذاری در آینده، یکی از مهم‌ترین خطراتی است که فعالان حوزه‌ی ارز دیجیتال و به خصوص استخراج را در ایران تهدید می‌کند.

آخرین اخبار قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج در ایران را از بخش خبرهای ایران مطالعه کنید.

چنانچه ریسک‌هایی از این دست را بپذیریم و شرایط خوب پیش برود، با برنامه‌ریزی درست و آگاه بودن به شرایط بازار، می‌توان ماینینگ را سودآور تلقی کرد. اما همواره به خاطر داشته باشید که ماینینگ به منزله‌ی یک‌شبه به ثروت رسیدن نیست و زمان بازگشت سرمایه‌ی آن تحت تاثیر عوامل زیادی است که بیشتر اوقات به بیش از یک سال هم می‌رسد.

سودآوری استخراج را چطور محاسبه کنیم؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم، عوامل زیادی در میزان سودآوری و درآمد شما از ماینینگ تأثیرگذار هستند. یک ماینر حرفه‌ای همیشه تعادل بین هزینه و درآمد را حفظ می‌کند و تحت شرایطی که دستگاه‌های او سودآوری کافی نداشته باشد، به دور از هر گونه تصمیم احساسی فعالیت خود را متوقف می‌کند. اما چگونه باید میزان درآمد حاصل از استخراج را محاسبه کرد؟

بهترین راه برای محاسبه سودآوری استخراج، مراجعه به یک ماشین حساب ماینینگ است. با وارد کردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، میزان برق مصرفی و هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید به طور تخمینی درآمد خود را محاسبه کنید. سپس با حساب کردن میزان هزینه‌های کلی مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات می‌توان زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد.

البته مواردی مثل قیمت بیت کوین که مدام در نوسان است همیشه باعث می‌شوند تا در حدس دقیق زمان بازگشت سرمایه دچار اشتباه شویم.

به عنوان مثال اگر یک دستگاه استخراج به جز هزینه برق ماهانه ۱ میلیون تومان سودآوری داشته باشد و هزینه تمام شده ما برای دستگاه استخراج به علاوه تجهیزات جانبی حدود ۱۰ میلیون تومان باشد، با فرض ثابت ماندن قیمت بیت کوین و سختی شبکه و سالم ماندن دستگاه، بازگشت سرمایه حدود ۱۰ ماه به طول خواهد انجامید که البته معمولا قیمت و سختی شبکه باعث می‌شود که زمان تخمینی بازگشت سرمایه تغییر کند.

بنابراین به دلیل وجود عوامل غیرقابل پیش‌بینی، گاهی بازگشت سرمایه از زمان تخمین زده شده سریع‌تر می‌شود و گاهی ماه‌ها از زمان برنامه‌ریزی شده دور می‌شویم.

درآمد ۷ دستگاه استخراج محبوب در ایران

در اینجا قصد داریم با استفاده از ماشین‌ حساب ماینینگ سایت ارزدیجیتال، درآمد و بازگشت سرمایه هفت دستگاه ماینر محبوب در ایران را به صورت تخمینی محاسبه کنیم.

ماشین حساب ماینینگ ارزدیجیتال
Mining profitability calculator by arzdigital.com

شیوه‌ی کار با این ماشین حساب بسیار ساده است. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌‌کنید، اول باید از قسمت یکم، ارز دیجیتال مورد نظرتان را مشخص کنید. این ارز در این‌جا بیت کوین است. سپس با توجه به مشخصات دستگاه ماینر خود از بخش دوم و سوم، به ترتیب واحد توان دستگاه و میزان توان آن را وارد کنید.

در قسمت چهارم، میزان برق مصرفی را به وات وارد کنید و در بخش بعدی، که با عدد ۵ روی شکل شماره‌گذاری شده است، هزینه‌ی برق مصرفی را وارد کنید.

در این مقاله، سودآوری دستگاه‌های استخراج محبوب را بر اساس هزینه‌ی برق صنعتی و همچنین صادراتی (که در مجوز ماینینگ اعمال می‌شود) محاسبه می‌کنیم. علت این نوع مقایسه این است که تا قبل از مصوبه ماینینگ، استخراج بیت کوین در ایران غالبا با برق صنعتی انجام می‌شد اما حالا قرار است که برای آن تعرفه برق جداگانه با نرخ صادراتی در نظر گرفته شود.

برای تخمین زدن سودآوری، تعرفه‌ی برق صنعتی را به طور میانگین ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت در نظر می‌گیریم و برای تعرفه صادراتی با توجه به این‌که هنوز نرخ رسمی آن مشخص نشده است، هزینه آن را طبق شنیده‌ها حدود ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه خواهیم کرد.

در نهایت در بخش ششم، کارمزد استخر استخراجی را وارد کنید که در آن عضوید. از آن‌جایی که این عدد بین ۰ تا ۴% متغیر است، ما میانگین آن را ۲ در نظر گرفتیم.

میزان سودآوری و درآمد هفت دستگاه ای‌سیکی که در میان ماینرهای ایرانی شناخته‌شده‌اند و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، محاسبه شده و در ادامه هر کدام به صورت جداگانه بررسی خواهد شد.

لازم به تاکید است که ارقام اعلام شده کاملا تخمینی و احتمالی هستند و هیچ تضمینی بر دقیق بودن آن‌ها نیست. همچنین همانطور که گفتیم سودآوری هر دستگاه به صورت لحظه‌ای و در طول زمان می‌تواند تغییر کند.

تاریخ به‌روزرسانی: اواسط آبان ۹۸

درآمد بیت مین انت ماینر اس ۹ جِی (Bitmain Antminer S9j)

دستگاه ماینر S9j که بین استخراج‌کنندگان هم محبوبیت بالایی دارد، با قدرت پردازشی ۱۴.۵ تراهش بر ثانیه و مصرف برق ۱,۳۵۰ وات یکی از دستگاه‌های با توان پردازشی متوسط و مصرف برق پایین است.

Bitmain Antminer S9j
Bitmain Antminer S9j
 • قیمت: بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۶۵ دلار ماهانه (۷۴۰ هزار تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۳.۴- دلار ماهانه (38 هزار تومان ضرر)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۱۱ تا ۲۲ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بازگشت سرمایه نخواهد داشت. (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد بیت مین انت ماینر اس۱۷ پرو ( Bitmain Antminer S17 pro)

سری ۱۷ انت ماینر که در سال ۲۰۱۹ توسط بیت مین معرفی شد، پرچمدارهای این شرکت چینی و جزو پرقدرت‌ترین دستگاه‌های حال حاضر صنعت ماینینگ هستند. توان پردازشی مدل S17 Pro که محبوبیت بیشتری هم نسبت به سایر مدل‌های سری خود دارد، ۵۳ تراهش بوده و مصرف برق آن ۲,۰۹۴ وات است.

دستگاه Bitmain Antminer S17 pro
Bitmain Antminer S17 pro
 • قیمت: بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۲۶۰ دلار ماهانه (حدود ۳ میلیون تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۱۵۰ دلار ماهانه (۱.۷ میلیون تومان)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۱۰ تا ۱۶ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بین ۲۳ تا ۳۰ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد اینوسیلیکون تی ۲ توربو (Innosilicon T2T)

از جمله‌ دستگاه‌های محبوب بین ماینرهای ایرانی که قدرت پردازشی قابل توجهی هم دارد، ماینر T2T است که توسط شرکت اینوسیلیکون در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. قدرت هش این دستگاه برابر با ۳۰ تراهش بر ثانیه و مصرف برق آن نیز ۲,۲۰۰ وات است.

دستگاه Innosilicon T2T
Innosilicon T2 Turbo
 • قیمت: بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۱۳۹ دلار ماهانه (حدود ۱.۵ میلیون تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۲۷ دلار ماهانه (۳۰۰ هزار تومان)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۷ تا ۱۰ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بین ۳۳ تا ۴۷ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد واتس ماینر ام ۲۱ اس (Whatsminer M21S)

شرکت واتس ماینر که در تولید دستگاه‌های پرقدرت و در عین حال پرمصرف، از سردمداران صنعت ماینینگ است، در سال ۲۰۱۹ واتس ماینر M21S را معرفی کرد که بین استخراج‌کنندگان به محبوبیت بالایی دست یافت. این دستگاه توان پردازشی ۵۶ تراهش بر ثانیه و مصرف برقی معادل ۳,۳۶۰ وات دارد.

دستگاه Whatsminer M21S
Whatsminer M21S
 • قیمت: بین ۲۷ تا ۳۶ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۲۶۵ دلار ماهانه (حدود ۳ میلیون تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۹۳ دلار ماهانه (حدود ۱ میلیون تومان)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۹ تا ۱۲ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بین ۲۷ تا ۳۶ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد واتس ماینر ام ۲۰ اس (Whatsminer M20S)

از جمله ماینرهای سری M شرکت واتس‌ماینر که توان پردازشی و مصرف برق آن قابل توجه است، دستگاه واتس ماینر M20S است. قدرت هش واتس ماینر ام 20 اس، ۶۸ تراهش بر ثانیه بوده و مصرف برق آن نیز ۳,۳۶۰ وات است.

دستگاه Whatsminer M20S
Whatsminer M20S
 • قیمت: بین ۳۴ تا ۴۱ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۳۲۷ دلار ماهانه (۳.۷ میلیون تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۱۵۵ دلار ماهانه (۱.۷ میلیون تومان)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۹ تا ۱۲ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بین ۲۰ تا ۲۵ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد بیت مین انت ماینر اِس ۱۱ (Bitmain Antminer S11)

انت ماینر S11 که در سال ۲۰۱۸ عرضه شد،‌ قدرتی معادل ۲۰.۵ تراهش و مصرف برقی حدود ۱,۵۳۰ وات دارد و از پرطرفدارترین‌ دستگاه‌ها بین استخراج‌کنندگان ایرانی به شمار می‌آید.

دستگاه Bitmain Antminer S11
Bitmain Antminer S11
 • قیمت: بین ۷ تا ۱۳ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۹۵ دلار ماهانه (حدود 1 میلیون تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۱۶ دلار ماهانه (190 هزار تومان)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۷ تا ۱۳ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بین ۳۷ تا ۶۹ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

درآمد ای بنگ ای ۱۰.۱ (Ebang e10.1)

در بین دستگاه‌هایی که قدرت پردازشی آن‌ها کمتر از ۲۰ تراهش است، نمی‌توان به دستگاه Ebang e10.1 اشاره نکرد که در رده‌ی دستگاه‌هایی مثل S11 قرار می‌گیرد؛ البته با مصرف برق بیشتر و قدرت پردازشی کمتر. قدرت هش این دستگاه معادل ۱۸ تراهش و مصرف برق آن ۱,۷۰۰ وات است.

دستگاه Ebang e10.1
Ebang e10.1
 • قیمت: بین ۸ تا ۱۲ میلیون تومان
 • سودآوری فعلی با برق صنعتی: ۸۱ دلار ماهانه (۹۱۵ هزار تومان)
 • سودآوری فعلی با برق صادراتی: ۵.۶- دلار ماهانه (۶۳ هزار تومان ضرر)
 • بازگشت سرمایه با برق صنعتی: بین ۹ تا ۱۴ ماه (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)
 • بازگشت سرمایه با برق صادراتی: بازگشت سرمایه نخواهد داشت. (با توجه به قیمت و وضعیت فعلی شبکه بیت کوین)

برای مقایسه آسان‌تر، خلاصه‌ی محاسبات میزان سودآوری استخراج با استفاده از دستگا‌ه‌های مختلف در جدول زیر نمایش داده شده است.

جدول سودآوری دستگاه‌های ماینینگ
جدول سودآوری دستگاه‌های ماینینگ

تاکید می‌کنیم که نرخ‌های سودآوری با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، وضعیت فعلی شبکه آن و نرخ‌های تعریف شده محاسبه شده است و سودآوری با تغییر مقادیر یاد شده، قطعا به مرور زمان تغییر خواهد کرد. این پست هر ماه آپدیت می‌شود.

جمع‌بندی

پس از مطالعه‌ی مقاله‌ی حاضر، شما اکنون باید بتوانید به این سؤال پاسخ دهید که آیا ماینینگ بیت کوین برای شخص شما سودآور است یا خیر. به خاطر داشته باشید با در نظر گرفتن همه‌ی فاکتورهایی که گفتیم گاهی ممکن است ماینینگ نه تنها برای شما سودآور نباشد بلکه متحمل ضرر هم شوید.

اما مسئله‌ای که در این مقاله بسیار جالب است و به نوعی زنگ خطری برای ماینرهای ایرانی به شمار می‌آید، تغییر تعرفه برق مورد استفاده برای ماینینگ از صنعتی و حتی خانگی به برق صادراتی است. بدون شک، این تغییر رویه به ضرر بسیاری از فعالان عرصه‌ی ماینینگ خواهد بود و بسیاری از آن‌‎ها را وادار می‌کند دستگاه‌هایشان را از برق بکشند. همان‌طور که مشاهده کردید، در صورت پرداخت هزینه‌ی برق با تعرفه‌ی صادراتی که گفته می‌شود ۸۰۰ الی ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت، دیگر برای بسیاری از ماینرها این فعالیت سودآوری نخواهد داشت، بلکه مالک آن باید مبلغی را هم از جیب برای هزینه‌ی برق بپردازد.

در نهایت، ماینینگ را نمی‌توان راه میان‌بری برای رسیدن به ثروت دانست. اگر فرد بدون دانش و آگاهی کافی اقدام به انجام این کار کند، چه بسا خسارت ببیند.

11
دیدگاه کاربران

avatar
8 رشته دیدگاه‌ها
3 پاسخ‌های
9 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
8 نویسندگان دیدگاه‌ها
Yboyفردین اسماعیل پورمحمد آذرنیوارM.pakravanوحید افشار نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
Yboy
Yboy

با سلام
کلا مختصر و مفید بود.خیلی ها را از سردر گم بودن درمی آورد.

M.pakravan
M.pakravan

نکته حائز اهمیتی که نویسنده ذکر نکرده اینه که قیمت بیت کوین به احتمال بسیار قوی افزایش پیدا خواهد کرد،حالا چه ۶ ماه دیگه چه یکسال دیگه؛واین باعث می شود دستگاهی که در حال حاضر ضرر ده می باشد به شرط اینکه بیت کوین استخراج شده از آن ذخیره شود،سود بسیار فراوانی را به شخص برساند ولی شرط لازم آن صبر است.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار

سلام دوست عزیز اگر توجه کنید این نکته توسط نویسنده داخل مقاله ذکر شده

وحید افشار
وحید افشار

این محاسبه شبیه این هست که بگیم وقتی یک نفر پراید میخره تا اسنپ کار کنه، کِی سرمایه اولیه اش رو برمیداره و به سود دهی میافته؟ ?
همونطوری که اینجا طرف درآمد کسب میکنه از کارکردن با ماشینش و اصل سرمایش سر جاش هست وفقط هزینه های جاری رو از سود کل باید کم کنین تا سود اصلی مشخص بشه
توی بحث ماینینگ هم همینطور هست
شما دستگاهی خریدین و منهای هزینه های برق و نِت و استحلاک، روزهای متوالی سود کردین
که الان هم میتونین دستگاهتون رو بفروشیدش و بیش از نصف پولی که دادین بهتون برمیگرده

در اینکه راه یک شبه پولدار شدن نیست و باید با تحقیق و کسب اطلاعات زیاد وارد بحث ماینینگ شد بنده هم هم عقیده ام باهاتون ولی نه به این دلایل.
خواهشا درست راهنمایی بفرمائید

فردین اسماعیل پور
فردین اسماعیل پور

در شرایطی که دستگاه برای شما سود اور نباشه پس برای دیگری هم سود اور نیست و چون کاربرد دیگری هم نداره کسی از شما این دستگاه رو نمیخره . پس اول بازگشت سرمایه بعد سود دهی رو باید مورد توجه قرار داد .

وحید افشار
وحید افشار

بله ماینینگ را نمیتوان راه یک شبه ثروت دانست و ورود به این عرصه بدون کسب اطلاعات و تحقیق هم ممکن هست زیان بار باشه،
ولی نه به دلایلی که توضیح داده شده
نوشتین با معرفی دستگاه جدید ایسیک، دستگاههای قبلی از رده خارج مشده، میتونین دوتا دستگاه بگین که از رده خارج شدن؟
چندسال هست که s9 داریم؟
چندتا مدل بعدش معرفی شده که همشون دارن فعالیت میکنن هنوز؟
آیا s9 از رده خارج شده؟ آیا دستگاهی هست که سود آوری نداره الان؟
S9 رو عرض کردم چون اکثرا میشناسن این دستگاه رو و جزء کم سود ترین دستگاه هاست.
سوال دیگه اینکه منظورتون از بازگشت سرمایه چی هست؟
بعداز این 7، 8 ماهی که محاسبه کردین دستگاه پول خودش رو درآورد دستگاه از بین رفت؟
نه،
پس قیمت دست دوم دستگاهم حساب کنین این وسط اگر میخاین حسابتون درست باشه
و سوال آخرم: اگر شما یک پراید بخرین برای مسافر کشی، (با این شیوه که محاسبه انجام داده شد)
چند ماه طول میکشه که سرمایه اولیتون برگرده؟

hadi
hadi

به نظرم میتونید متوسط هزینه های فارم داری برای هر دستگاه و همچنین هزینه استهلاک دستگاهها، که در برندهای مختلف متفاوت است، رو هم توی این جدول مقایسه ای تون بیارید تا واقعی تر باشه. ممنونم از مطلب مفیدتون.

بهزادی
بهزادی

با برق صادراتی با هیچ کدام از دستگاهها صرفه که ندارد هیچ ضرر هم دارد فرض کنید بهترین دستگاه با برگشت دو ساله پول دستگاه برگردد با احتساب هزینه های تعمیرات اجاره محل هزینه های نگهداری و اینترنت میشود 3 سال
یعنی تازه پس از 3 سال پول اولیه خودتون با فرض عدم کاهشی بودن قیمت بیت کوین و کاهش دستمزدها (که اینطور نیست) به دست می آید و دستگاه اگر در بهترین حالت 4 سال عمر کند که در بیشر موارد 3 ال 3.5 سال عمر مفید دارد. یعنی 3 سال دستگاه برای اداره برق کار میکنه 1 سال هم برای شما که سرمایه گذاری احمقانه و فاقد توجیه است.
کاش دست اندرکاران قیمت منصفانه به ماینرها می دادنند و معامله برد برد برای اداره برق و مابنر داران بود. راه حل معامله برق در بورس انرژی از طریق عرضه و تقاضا می باشد.

Alidastan
Alidastan

بنظر من حداقل هر ماه این مطلب را بروز کنید و حتی میشه قسمتی در سایت به همین مورد اختصاص بدین خیلی خوب و کاربردی هست.
این برمیگرده به همون قسمت افزایش اطلاعات و دانش مردم حتی بعنوان راهکار معاملاتی هم میشه روش حساب کرد در قسمت رسالت ما در بخش درباره ما که تو سایت خوبتون قرار دادین.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار

سلام
ممنون از نظرتون
بله قصد داریم هر ماه اینگونه مطالب رو به‌روز کنیم

Alidastan
Alidastan

عالی و بسیار کاربردی و بروز
ممنون از مطلب مفیدتون

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟ بررسی سودآوری دستگاه‌های ماینینگ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.