۴۵۰ میلیون دلار بیت کوین از سرویس‌ اطلاعاتی روسیه سردرآورد!

۴۵۰ میلیون دلار بیت کوین از سرویس‌ اطلاعاتی روسیه سردرآورد!

بر اساس تحقیقات بی‌بی‌سی روسی که در تاریخ ۱۵ نوامبر منتشر شد، ارزهای دیجیتالی به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار که در صرافی ورشکسته‌ی «وکس» (Wex) مفقود شده‌اند، ممکن است به سرویس اطلاعاتی روسیه، یعنی «دفتر امنیت فدرال» (FSB) منتقل شده باشند.

به گزارش کوین تلگراف، تحقیقات اخیر بی‌بی‌سی در مورد صرافی «BTC-e» از ارتباط مبالغ گم‌ شده با دفتر امنیت فدرال روسیه حاکی است. بنیاین‌گذار این صرافی، «الکساندر وینیک» (Alexander Vinnik)، متهم به کلاهبرداری و پولشویی به مبلغ ۴ میلیون دلار در مدت ۶ سال است.

پرونده‌های صوتی که به دست بی‌بی‌سی رسیده است، از ارتباط بین شخصی به اسم «آنتون» (که ظاهراً آنتون نمکین، مامور سابق FSB است) با «الکسی بیلیوشنکو» (Aleksey Bilyuchenko)، یکی از بنیان‌گذاران BTC-e، و «کنستانتین مالوفایف» (Konstantin Malofeyev) که گفته می‌شود در پشت‌پرده فروش صرافی وکس بوده، پرده بر می‌دارد.

گفته می‌شود طی یک نشست تجاری در سال ۲۰۱۸، آنتون از بیلیوشنکو خواسته کیف پول‌های سرد حاوی دارایی‌های دیجیتال وکس را به او بدهد. پس از این اتفاق، بیلیوشنکو به یکی از دپارتمان‌های FSB در مسکو تحویل داده شده است، جایی که چندین افسر لباس شخصی از او در مورد عملیات وکس پرس‌وجو کرده‌اند.

روز بعد، آنتون ادعا کرده که بیلیوشنکو تمام ارزهای دیجیتال ذخیره شده در کیف پول وکس را به او داده و اشاره کرد که این دارایی‌ها به صندوق FSB روسیه داده می‌شود. در آن زمان، دارایی کیف پول ۴۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شده که بخشی از آن متعلق به مشتریان صرافی بود.

اطلاعات Blockchain.com و Explorer.Litecoin.net نشان می‌دهد که ۳۰ هزار بیت کوین و ۷۰۰ هزار لایت کوین از کیف پول‌ها انتقال داده شده‌اند که در آن زمان حدود ۳۵۰ میلیون دلار ارزش داشتند.

در ماه ژوئیه، «دمیتری واسیلیف» (Dmitri Vasilyev) مدیر عامل سابق صرافی وکس، در ایتالیا دستگیر شد. در آوریل ۲۰۱۹ اداره پلیس آلماتی قزاقستان از واسیلیف تحقیقات جنایی به عمل آورد. او متهم به کلاهبرداری ۲۰ هزار دلاری از یک سرمایه‌گذار محلی از طریق صرافی وکس بود.

در همان ماه، دادستان‌های آمریکا شکایتی را علیه BTC-e ‌و وینیک تنظیم کردند. در طول پرونده، شبکه مبارزه با جرایم مالی (FinCEN)، مجازات‌های مدنی را برای BTC-e و وینیک تعیین کرد که به ترتیب با جرایم ۸۸ و ۱۲ میلیون دلاری مواجه شدند.

در این پرونده صراحتاً اعلام شده که BTC-e و وینیک هیچ اقدامی برای ثبت آمار و اطلاعاتشان در FinCEN نداشته‌اند، هیچ یک از شیوه‌های مبارزه با پولشویی را اجرا نکرده‌اند و به طور کلی هیچ یک از فعالیت‌های مشکوک را گزارش نکرده‌اند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
رضا نیکینام
رضا نیکینام
4 سال قبل

جناب مجید جهادی و بقیه عزیزان
من در این صرافی BTC-e/Wex حدود 3 تا بیت کوین داشتم به نظرتون کاری می تونم انجام بدم یعنی چه اتفاقی میافته الان ؟
پیش بینیتون چیه ؟ مثل بیتفینکس که پوول ایرانی ها رو برگشت داد ، امکان داره دوباره به سکه های دسترسی داشته باشم ؟

قلدر
قلدر
4 سال قبل

من هم مقداری در این صرافی سرمایه داشتم ما یک گروه تلگرامی داریم و یکی دوتا گروه تلگرامی خارجی هم هست در این رابطه که خیلی پیگیرن بخصوص خود روس ها احتمالش خیلی بالاست سرمایه ها رو پس بدن چون تقریبا کیف پول های سرد صرافی زیر ذره بین هست و نمیتونن چنج کنن!!! اگه دوست داشتین براتون لینک گروه برو بفرستم

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
4 سال قبل

سلام
از سرنوشت کوین ها هیچ اطلاعی نیست
مثل بیترکس و بیفتینکس نیست موضوع
بعیده برگشت بدن اما هر خبری بیاد ما سریع پوشش میدیم خیالتون راحت