درخواست فیلتر ۱۴ صرافی ارز دیجیتال به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رفت

درخواست فیلتر ۱۴ صرافی ارز دیجیتال به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رفت

گزارش‌های تازه حاکی از آن است که اوایل ماه گذشته، درخواست مسدودسازی وب‌سایت ۱۴ صرافی ارز دیجیتال به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده است. گفته می‌شود که فعالیت غیرقانونی از جمله دلایل ارسال این درخواست‌هاست.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از پیوست، در این نامه که اوایل خردادماه به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده، دلیل این درخواست فعالیت غیرقانونی و بدون مجوز صرافی‌ها اعلام شده است.

هم‌اکنون یکی از صرافی‌های رمزارزی به دلیل آنچه فعالیت غیرمجاز اقتصادی در حوزه رمزارز عنوان شده، مسدود شده‌ است.

این نامه در شرایطی از سوی اداره نظات بر مؤسسات پولی غیربانکی بانک مرکزی برای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده که کارگروه مبادلات رمزارز به دستور شورای عالی فضای مجازی و با ابلاغ معاون اول ریاست‌جمهوری به‌منظور ساماندهی بازار مبادلات رمزارز و برنامه‌ریزی برای ساماندهی صرافی‌های رمزارزی تشکیل شده است.

در این کارگروه مقرر شده که برای نتیجه‌گیری قطعی و تصمیم‌ نهایی در خصوص مبادلات رمزارز نظر تمامی دستگاه‌های ناظر در این زمینه گرفته شود و پس از رسیدن به جمع‌بندی مشخص اقدام به تصمیم‌گیری در خصوص درگاه‌های پرداختی مورد استفاده صرافی‌های رمزارزی شود.

گفته می‌شود ارسال این نامه بدون هماهنگی با معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی برای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده است.

مخالفت از کجا شروع شد؟

هر چند طی سال‌های گذشته صرافی‌های رمزارزی همیشه با تهدید فیلترینگ و مسدودسازی درگاه‌های خود مواجه بودند و برخی از آنها در دوره‌های مختلف به صورت پراکنده فیلتر شده‌اند؛ اما به نظر می‌رسید رویکرد دولت مسامحه با این کسب‌وکارهاست؛ چرا که همواره امکان استفاده از صرافی‌های بین‌المللی و خروج پول از صرافی‌های داخلی وجود دارد.

اما دور جدید برخورد با صرافی‌های رمزارزی به اسفند ماه گذشته باز می‌گردد، زمانی که رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌هایی جداگانه به رئیس جمهوری، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت به هدایت سرمایه مردم به سمت معاملات رمزارزهای خارجی هشدار داد و از آنان خواست تا خرید و فروش رمزارز به‌صورت ریالی شوند.

پس از این نامه مرکز ملی فضای مجازی به‌عنوان سیاستگذار این حوزه وارد عمل شد و در اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد که رمز‌ارزها پشتوانه و تضمینی ندارند و تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌کوین گرفته نشده است.

تمامی این اطلاعیه‌ها و نامه‌نگاری‌ها موجب شد تا شاپرک در نامه‌ای از شرکت‌های پرداخت‌یاری بخواهد تا درگاه‌های پرداخت این صرافی‌ها را مسدود کنند و این کسب‌وکارها را در کنار کسب‌وکارهای غیرمجاز قرار دهند. این نامه موجب انتقاد بسیاری از فعالان این حوزه و برگزاری جلسات مختلف با مسئولان بخش‌های مختلف شد. هرچند بسیاری از نمایندگان مجلس در جلسات خود با فعالان این حوزه اعلام می‌کردند که رویکرد مجلس مسدودسازی بازار مبادلات رمزارز نیست، اما از سویی از آنان می‌خواستند که برای مدتی فتیله فعالیت خود را پایین بکشند.

اظهارنظرها و برخوردهای ضدنقیض در بخش‌های مختلف سیاستگذاری کشور طی ۴ ماه گذشته در خصوص مواجه با مبادله‌کنندگان رمزارز، فعالان این حوزه را بیش از پیش سرگردان کرده بود. از سویی رئیس کل وقت بانک مرکزی اعلام می‌کرد که درگاه پرداخت صرافی‌های رمزارزی مسدود نشده و از سمتی دیگر رئیس مجلس درخواست می‌کرد درگاه‌های پرداخت صرافی‌های غیرمجاز رمزارزی مسدود شوند، آن هم در شرایطی که تاکنون هیچ مجوزی برای صرافی‌های رمزارزی صادر نشده است.

انتقادات به مبادلات رمزارزی زمانی شدت گرفت که بسیاری دلیل خروج سرمایه از بازار اوراق بهادار را افزایش قیمت رمزارزها اعلام کرده بودند، هر چند این دیدگاه از سوی بسیاری از فعالان این حوزه رد شده؛ با این حال مبالغ تراکنش‌های انجام شده در این بازار سیاستگذاران این حوزه را نگران کرده است.

مصوباتی که مبادله رمزارز را قانونی می‌دانست

با وجود تمام انتقادات به مبادلات رمزارز، ولی با توجه به اینکه همواره از رمزارز به عنوان یکی از ابزارهایی که به دولت و بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا بخشی از واردات را در دوره تحریم از طریق آن انجام دهند، هیأت‌عامل بانک مرکزی در مصوبه‌ای اعلام کرد که صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط مشخص، نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج‌شده در داخل کشور اقدام کنند.

طبق دستورالعمل اجرایی تأسیس فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها نیز هرگونه عملیات صرافی در بسترهای معاملات برخط داخلی و استفاده از رمزارزهای استخراج شده داخلی برای واردات را صرفاً براساس ضوابط ابلاغی بانک مرکزی قابل انجام دانسته است.

هر چند تا کنون از سوی بانک مرکزی اسامی صرافی‌های مجاز برای خرید و فروش رمزارز یا ضابطه‌ای برای تعیین آنها مشخص نشده؛ اما این تصمیم بانک مرکزی این تصور را ایجاد کرد که بانک مرکزی تا اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص نحوه تبادل رمزارزها در برخورد با این صرافی‌ها صبر خواهد کرد؛ هرچند در نهایت نامه‌ای از سوی اداره نظارت بر مؤسسات پولی غیربانکی این تصور را باطل کرد.

اگرچه در شرایط فعلی از لیست شرکت‌هایی که درخواست فیلتر آنها به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام شده، فقط یکی از صرافی‌ها فیلتر شده است. با این حال، این نامه همچنان روی میز کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه وجود دارد.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

17 دیدگاه
میلاد اکبری
میلاد اکبری
11 ماه پیش

صرافی های اینستاگرامی رشد میکنند

Sjavadgh
Sjavadgh
11 ماه پیش

خوب اسمشون ؟!
😒😒

محمد بذلی
محمد بذلی
11 ماه پیش

بترسید از روزی که پشتیبانی ریال یا تومان به صرافی های خارجی اضافه بشه و همین کار باعث بشه اقتصاد از اینی که هست فلج تر بشه ..

مهدی اربابون
مهدی اربابون
11 ماه پیش

کسی منبع دیگه ای برای این خبر سراغ داره که بتونیم خبر دقیق یا لیست اون صرافی ها رو پیدا کنیم یا نه؟

علی
علی
11 ماه پیش

کار که نیست از این که بگذریم دیگه بریم دزدی

رضا
رضا
11 ماه پیش

کاش سیشل به دنیا اومده بودم

sheta
sheta
11 ماه پیش

ای خدا عجب گیری کردیم

بهناز
بهناز
11 ماه پیش

همه سایتایه معروف قراره به زودی فیلتر بشن…

kami10
kami10
11 ماه پیش

مهم نیست. فکر نکنم دیگه کسی تو صرافی ایرانی کار کنه

سعید
سعید
11 ماه پیش
پاسخ  kami10

چرا مهم نیست؟؟؟ اگه تو صرافی خارجی هم معامله کنی در نهایت تو صرافی ایرانی باید پولتو تبدیل به ریال بکنی دیگه نه؟؟؟؟

Nameless
Nameless
11 ماه پیش
پاسخ  سعید

بازم راه زیادی هست ی سفر خارجی خرجشه

majid
majid
11 ماه پیش
پاسخ  سعید

نه اینطور نیست

sheta
sheta
11 ماه پیش
پاسخ  kami10

از اون طرف بایننس هم داره مشکل بوجود میاره برای ایرانی ها

آرمین
آرمین
11 ماه پیش

لیست رو چرا اعلام نمی کنید>؟؟؟

Marlowe
Marlowe
11 ماه پیش
پاسخ  آرمین

لیست رو اعلام کنند میشه بهترین تبلیغ برای اونا

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.