تحلیل‌گران: اصلاح شدید قیمت بیت کوین نیاز بود و از نشانه‌های بازار سالم است

تحلیل‌گران: اصلاح شدید قیمت بیت کوین نیاز بود و از نشانه‌های بازار سالم است

قیمت بیت کوین روز گذشته با سقوطی ۱۰,۰۰۰ دلاری تا محدوده ۳۰,۲۲۹ دلار پایین آمد. با سقوط بیت کوین و به‌دنبال آن آلت کوین‌های بازار، ارزش بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار کم شد، این در حالی است که کارشناسان عنوان می‌کنند کاهش قیمت بیت کوین به محدوده ۳۰,۰۰۰ دلار طبیعی و سالم بود.

به گزارش کوین تلگراف، هیجانات حاکم بر بازار، دیروز و با سقوط بسیاری از ارزها تا حد زیادی سرکوب شد. سقوط دیروز با یک کاهش ۱۵ درصدی در قیمت بیت کوین همراه بود و پس از آن قیمت بسیاری از آلت کوین‌ها هم تا بیش از ۲۰ درصد کاهش یافت.

روند کاهشی قیمت بیت کوین پس از شکسته‌شدن حمایت ۴۰,۰۰۰ دلاری رخ داد. یک روز پس از شکسته‌شدن این حمایت، شاهد افزایش فشار فروش در بازار بودیم و همین مسئله باعث شد تا دیروز قیمت بیت کوین به کف ۳۰,۲۲۹ دلاری برسد.

در نتیجه این سقوط، حدود ۲.۷ میلیارد دلار قرارداد آتی لیکویید شدند. با نگاهی به نمودار می‌توان یک کندل بلند را مشاهده کرد که نشان از لیکوییدشدن سریع موقعیت‌ها و سقوط قیمت از ۴۱,۰۰۰ دلار به ۳۲,۲۲۹ دلار است.

مارک کوبان (Mark Cuban)، مالک باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks)، بلافاصله از این فرصت استفاده کرد و گفت که بازار ارزهای دیجیتال درست همانند بازار سهام در دهه ۹۰ میلادی و زمان شکل‌گیری حباب داتکام است. او در این باره گفت:

[وقتی] معاملات ارزهای دیجیتال را می‌بینم، دقیقا شبیه به همان حباب بازار سهام [شرکت‌های] اینترنت است.

او در ادامه افزود که بیت کوین، اتر و تعداد کمی از ارزهای دیگر راه آمازون و ای‌بی (eBay) را پیش خواهند گرفت و ارزششان بیشتر می‌شود.

برخی دیگر نظیر الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) که رابطه نزدیک‌تری با بازار ارزهای دیجیتال دارند، اصلاح اخیر را سالم ارزیابی کردند. ماشینسکی می‌گوید احتمال دارد قیمت تا ۱۶,۰۰۰ دلار هم پایین بیاید و بعد از آن بار دیگر صعود خود را از سر بگیرد.

فشار در بازارهای سنتی

روز دوشنبه بازارهای سنتی هم تحت فشار بودند. وضعیت سیاسی در آمریکا همچنان بر بلاتکلیفی و اضطراب‌ها در ارتباط با آینده اقتصادی این کشور می‌افزاید.

شاخص S&P500، داوجونز (Dow Jones) و نزدک (NASDAQ) دیروز را در وضعیت قرمز پشت سر گذاشتند و به‌ترتیب ۰.۶۶، ۰.۲۹ و ۱.۵۵ درصد سقوط کردند. کاهش سهام نماد FAANG و رسیدن به کمترین قیمت از ماه نوامبر (آذر) عامل اصلی سقوط شاخص‌ها عنوان شده است.

کارشناسان: اصلاحی سالم

تقریباً هر بار که بیت کوین اصلاحی چند هزاری دلاری را تجربه می‌کند، خرس‌های بازار، افرادی که به این حوزه اعتقادی ندارند و کسانی که سرانجام همه کارها را نابودی می‌دانند، از مرگ بیت کوین صحبت می‌کنند.

دیوید لیفشیتز (David Lifchitz)، مدیر ارشد بخش اطلاعات اگزوآلفا (ExoAlpha)، با اشاره به صعود قیمت بیت کوین از ۱۷,۵۸۶ دلار به ۴۱۹,۵۰ دلار، اصلاح اخیر را یک اصلاح سالم می‌داند. او با بیان اینکه سرمایه‌گذاران نهادیِ باهوش که باعث افزایش قیمت بیت کوین از ۲۰,۰۰۰ دلار به ۳۰,۰۰۰ دلار، عامل این اتفاق بودند افزود:

نشانه نگران‌کننده، افزایش قیمت بیت کوین نبود، بلکه سرعت این حرکت بود. از اواسط دسامبر تا اواخر دسامبر ۲۰۲۰، میانگین دامنه نوسان بیت کوین با افزایشی دو برابری به ۸.۱ درصد رسید و از اول ژانویه تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱، بار دیگر حدود دو برابر افزایش یافت و به ۱۵.۳ درصد رسید. هر چه این دامنه نوسان بیشتر باشد، بدان معناست که تراکنش‌های بیشتری بین فروشندگان و خریداران انجام می‌گیرد. این اصلاح کاملا سالم بود تا رشد بیش‌ازاندازه ۱۰ روز گذشته را پاک‌سازی کند. این اصلاح به بیت کوین امکان داد تا جای پای خود را برای رسیدن به ۵۰,۰۰۰ دلار و بالاتر از آن محکم‌تر کند.

با نگاهی به الگوهای شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آنها می‌توان نیروی پشت این اصلاح و نشانه‌های آن را مشاهده کرد.

احساسات و قیمت بیت کوین
احساسات و قیمت بیت کوین

جاشوا فرانک (Joshua Frank)، ‌مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت تحلیل تای (TheTie)، معتقد است که جای خالی اشاره‌ها به بیت کوین در توییتر در دسامبر ۲۰۲۰ بیانگر این مسئله است که تعداد کمی از سرمایه‌گذاران دانه‌درشت کنترل افزایش قیمت بیت کوین را در دست داشتند. او در مصاحبه‌ای گفت:

۳ ژانویه (۱۴ دی) حجم توییت‌ها در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال به بیشترین میزان تاریخ خود رسید. توجهات سرمایه‌گذاران خرد به بیت کوین در هفته دوم ماه ژانویه بیشتر شد. میانگین ماهیانه صحبت‌های توییتری در مورد بیت کوین هم به بیشترین حد خود در ژانویه رسید. جای تعجبی نیست که افزایش فعالیت‌ها در توییتر و ثبت سقف بیت کوین در ماه جاری به یکدیگر مرتبط باشد.

تحلیل‌گران: اصلاح شدید قیمت بیت کوین نیاز بود و از نشانه‌های بازار سالم است
نمودار قیمت بیت کوین

قیمت اتریوم هم دیروز با کاهش قیمت همراه بود و تا حمایت ۹۱۴ دلار پایین رفت. قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته ۵ درصد افزایش یافته است و در محدوده ۱,۱۳۰ دلار معامله می‌شود. این در حالی است که دیروز تقریباً تمام ۵۰ ارز بزرگ بازار با کاهش قیمت همراه بودند. در این میان قیمت نئو (NEO) با صعودی چند درصدی، برنده بازار لقب گرفت.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۹۸۷ میلیارد دلار و سلطه بیت کوین در بازار ۶۷ درصد است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
ابراهیم
ابراهیم
۳ سال قبل

بعید میدونم تو امریکا اتفاقی بیوفته چون امنیتشو وحشتناک تو این چند روز بردن بالا و هممون میدونیم جنگهای داخلی همیشه دولت توشون برنده ست پس با شکلی که نمودار بیت کوین نشون میده رشد بیت کوین حتمیه و اصلاحهای بعدی تا ۵۰ هزار زیاد نیستن ولی بهتره تو ۴۲۰۰۰ خروج بزنیمو منتظر بمونیم اصلاح که کرد دوباره خرید تپل رو داشته باشیم

حسین
حسین
۳ سال قبل

به نظرتون این رشد دوباره تله گاوی نیست؟ یا که واقعا میخاد دوباره رشد کنه؟
بیت که بالاخره برمیگرده به قیمت های بالاتر ولی اگه تله گاوی باشه و الان بفروشیم میتونیم تو قیمت پایینتر بیشتر بخریم
و اگه این قیمت بعد از قله ۴۲هزار، تله گاوی باشه، طبق نمودار کلی بازارها، قیمت خیلی خیلی کاهش پیدا میکنه و بعد به میانگین قیمت که احتمالا حدود ۱۵۰۰۰ باشه
نظر دوستان؟

Hamid
Hamid
۳ سال قبل
پاسخ  حسین

خیلی از تحلیل گر ها میگن تا ۱۸۵۰۰ جا داره اصلاح کنه دوباره رشدشو شروع کنه.
من هنوز نمیدونم درگیری و آشوب و مراسم بایدن تاثیرش چی میتونه باشه. ولی مطمینا مهمه. اگه دوستان اطلاعات کاملتری دارن راهنمایی کنن

محمد علی
محمد علی
۳ سال قبل

خودشو اماده کرده برای ۵۰هزار
اتریوم هم ۲۰۰۰ دلار

ماکان
ماکان
۳ سال قبل

پس بازارهای دیگه کلا ناسالم هستن که اینجوری نوسان نمیکنن

ممد
ممد
۳ سال قبل

واسه اینکه بیت کوین مثل بورس نشه باید نوسان سالم داشته باشه نه پرواز و سقوط