۳ دلیل برای رکوردشکنی قیمت کازماس

۳ دلیل برای رکوردشکنی قیمت کازماس

اکوسیستم کازماس اخیراً با راه‌اندازی پل میان‌زنجیره‌ای به اتریوم و ارتقای قریب‌الوقوع تتا (Theta)، دوران موفقی را پشت سر می‌گذارد و همین عوامل سرعت‌بخش رشد ۷۵ درصدی قیمت توکن اتم (ATOM) شده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، در سال ۲۰۲۲ قابلیت همکاری بین بلاک چینی به یکی از موضوعات اصلی اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل خواهد شد. کاربران جدید همچنان به دنیای ارزهای دیجیتال قدم می‌گذارند و پروژه‌های جدید نیز به بهترین شکل ممکن برای رفع نیازهای این جامعه می‌کوشند.

یکی از پروژه‌هایی که در سال ۲۰۲۲ به‌لطف تمرکز بر تسهیل ارتباطات بین شبکه‌های مجزا، روندی رو به رشد خواهد داشت، کازماس است. این پروژه خود را به عنوان «اینترنت بلاک چین‌ها» معرفی می‌کند و به‌دنبال تسهیل فرایند توسعه یک اقتصاد غیرمتمرکز، اما به‌‌هم‌پیوسته است.

از ۳۰ دسامبر (۹ دی) که کازماس با ۲۵.۰۶ دلار در پایین‌ترین سطح قیمتی خود قرار داشت، تاکنون قیمت آن با افزایش ۷۵ درصدی به ۴۳.۹۸ دلار در ۴ ژانویه (۱۴ دی) و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز به حدود ۲.۵۴ میلیارد دلار رسیده است.

سه دلیل برای رکوردشکنی قیمت کازماس
نمودار قیمت بیت کازماس (نمای یک روزه بازار اتم/ تتر)

از دلایل افزایش قیمت کازماس می‌توان به مواردی چون راه‌اندازی یک پل میان‌زنجیره‌ای برای افزایش سازگاری با پروتکل ماشین مجازی اتریوم (EVM) و همچنین ارتقای تتا در آیندهٔ نزدیک جهت گسترش سریع اکوسیستم بلاک چین‌ها و اپلیکیشن‌ها، اشاره کرد.

کازماس در حال دست‌یابی به سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

مهم‌ترین دلیل رشد قیمت کازماس عرضه «Evmos» است. Evmos یک پروتکل سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که برای دارایی‌ها و پروژه‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، امکان مهاجرت به اکوسیستم کازماس را فراهم می‌آورد.

تا پیش از این، راهی برای تعامل پروژه‌های مبتنی بر اتریوم با اکوسیستم کازماس وجود نداشت که این امر به‌طور قابل‌توجهی تعداد پروژه‌ها و توکن‌هایی را که می‌توانستند با پروژه‌های دیفای (Defi) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) در اکوسیستم کازماس تعامل داشته باشند، محدود می‌کرد.

پل گراویتی (Gravity) که در ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) راه‌اندازی شد، پروژه دیگری است که به تسهیل ارتباط دارایی‌های موجود در اتریوم و کازماس اختصاص دارد و در حال حاضر به‌عنوان یک زنجیره مستقل عمل می‌کند. هم‌اکنون مهاجرت به بلاک چین کازماس هاب (Cosmos Hub) در اوایل سال ۲۰۲۲ در حال برنامه‌ریزی‌شدن است.

پیش‌به‌سوی به‌روزرسانی تتا

پروژه دومی که چون باد در بادبان‌های کشتی کازماس می‌دمد و آن را به پیش می‌برد، ارتقای پروتکل تتا (Theta) در آینده‌ای نزدیک است. این به‌روزرسانی برای ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) برنامه‌ریزی شده است.

از ویژگی‌هایی که این به‌روزرسانی به ارمغان می‌آورد می‌توان به اضافه‌شدن قابلیت بهره‌گیری از تراکنش‌های متا (meta-transactions) اشاره کرد؛ مدلی که در آن چند حساب مختلف می‌توانند مجموعه‌ای از تراکنش‌‌ها را تأیید کنند. حساب‌هایی که به آنها اشاره شد، در ازای تأیید تراکنش‌ها مبلغی را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. همچنین مفهوم جدیدی به نام «حساب‌های میان‌زنجیره‌ای» ارائه می‌شود که به کاربران این امکان را می‌دهد تا حساب‌های خود را در شبکه‌های مختلف مدیریت کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های جدید این به‌روزرسانی، طرح سهام‌گذاری نقدشونده (liquid staking) است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از دارایی سهام‌گذاری‌شده در پروتکل‌ها، در سایر بخش‌های اکوسیستم کازماس استفاده کنند.

در نهایت بحث ماژول‌های مخصوص توکن‌های غیرمثلی مطرح می‌شود که به کاربران کمک می‌کنند شناسه‌های این توکن‌ها، صاحبان آنها و دیگر داده‌های مرتبط با آنها را به‌سادگی مدیریت کنند.

همچنین بخوانید: استیکینگ یا سهام‌گذاری؛ آموزش کامل + معرفی ارز دیجیتال

اکوسیستم‌های در حال توسعه قیمت رو‌ به‌ رشدی هم خواهند داشت

سومین دلیل برای پیش‌بینی روند صعودی قیمت کازماس، گسترش ادامه‌دار این اکوسیستم به ۲۸ زنجیره فعال و به‌‌هم‌پیوسته است که ارزش کل آنها به بیش از ۶۸ میلیارد دلار می‌رسد.

برخی از زنجیره‌های پایداری که به اکوسیستم کازماس پیوسته‌اند عبارت‌اند از: تِرا (Terra)، بایننس اسمارت چین و کریپتو دات کام (Crypto.com). همچنین برای اشاره به بزرگترین پروژه‌هایی که از کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) کازماس بهره می‌برند می‌توان به مواردی چون اُسموزیس (Osmosis)، سکرت (Secret)، اوسیس نتورک (Oasis Network) و کاوا (Kava) اشاره کرد.

با ایجاد پل‌های میان‌زنجیره‌ای که کازماس را به سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم متصل می‌کنند، پیش‌بینی می‌شود تعداد بلاک‌ چین‌های متصل به کازماس هاب (Cosmos Hub) افزایش یابند که این امر ارزش کل اکوسیستم را نیز افزایش خواهد داد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه