۱۰ دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

۱۰ دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

میزان استفاده و قیمت ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین روز به روز در حال افزایش است و هر روز منقدین را بیش از پیش نا امید می کند. بسیاری ازمنتقدین ارزهای دیجیتال منتظر افت این ارزها هستند اما احتمالا هیچ وقت ارزهای دیجیتال به این نتایج نخواهند رسید. به همین دلیل است که برخی از بزرگان اقتصادی جهان فناوری بلاک چین را بهترین ابتکار قرن در تاریخ اینترنت می دانند.

در این مقاله به بررسی ۱۰ دلیل که ارزهای دیجیتال می توانند اقتصاد ایران را تغییر دهند می پردازیم:

۱) مقاوم در برابر تورم

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

ارزهای دیجیتال بدون تورم

مشکل ارز سنتی این است که بانک های مرکزی می توانند هر چقدر که دوست دارند پول چاپ کنند و درصورت بحران اقتصادی پول های جدیدی چاپ می کنند و آن را به بازار تزریق می کنند که این باعث تورم می شود.تورم به سختی قابل کنترل است و ممکن است کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال داشته باشد. بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال طوری طراحی شده اند که تنها تعداد مشخصی استخراج خواهند شد. یعنی، پس از رسیدن به این تعداد، تعداد آن ها افزایش نخواهد یافت و بنابراین، تورم نمی تواند ارزش ارزهای دیجیتال را دستخوش تغییر نماید و از ارزش آن ها بکاهد.

۲) شکستن مرزهای تحریم

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

جهانی بدون مرز با ارزهای دیجیتال

این خبر خوبی برای مردم کشور عزیز ما است. بین المللی بودن بیت کوین باعث می شود که هر کس در هر جای دنیا بتواند تراکنش های خود را انجام دهد. امروزه بیشتر سایت های خرید آنلاین از پی پال یا ویزا کارت برای خرید استفاده می کنند. اما از آنجایی که این قابلیت ها در ایران و چند کشور تحریم شده قابل استفاده نیست یا برای استفاده نیاز به واسطه است، بیت کوین می تواند جایگزین شود و مردم سراسر دنیا بدون هیچ گونه مشکلی از دنیای اینترنت نهایت استفاده است. این اینترنتی است که رویای خیلی از مردم ایران است.

۳) غیرمتمرکز بودن

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

ارزهای دیجیتال بلاک چینی غیرمتمرکز هستند

شاید جالب ترین بخش ارزهای دیجیتال این است که ۸۰ درصد آن ها غیرمتمرکز هستند. تقریبا غیر ممکن است بیت کوین یا اتریوم را متوقف کنید. چرا این مورد مهم است؟ چون در گذشته هر پولی که ایجاد می شد، یک سازمان مرکزی داشت که آن را کنترل می کرد. و چون یک سازمان مرکزی در پشت ارز وجود داشت، امکان داشت که با تصمیمات آن سازمان پول ساخته شده متوقف شود. شرکت E-Gold در حال ایجاد یک ارز بود اما دولت آن را متوقف کرد. حتی پی پال نیز به نوعی یک ارز است اما پی پال هم مجبور است زیر نظر دولت فعالیت کند.

بیت کوین و اتریوم کاملا متفاوت هستند. این ارزها را می توان بر روی هر رایانه ای ذخیره کرد و هر کسی می تواند پایگاه داده بلاک چینی اتریوم یا بیت کوین را تغییر دهد. هیچ سرور مرکزی وجود ندارد که بیت کوین را اجرا کند. اگر یک سرور را متوقف کنید، همیشه یک سرور دیگر وجود دارد. مثل این است که اگر یکی از شرکت ها را متوقف کنید، یک شرکت دیگر وجود دارد. تا زمانی که هارد و اینترنت و برق وجود داشته باشد بیت کوین هم وجود دارد.

حتی اگر دولت ها ارزدیجیتال را غیرقانونی کنند، بازهم می شود از آن استفاده کرد. درست همانطور دانلود موزیک های کپی رایت دار غیرقانونی است اما کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد. ارزهای دیجیتال یک پایه گذار برای رسیدن به آرزوی همیشگی بشر(اینکه انسان ها بتوانند هر طور که می خواهند زندگی کنند) هستند. اگر قوانین دائمی در مسیر تکامل زندگی های آینده قرار گیرند، مردم احتمالا مانند امروز صبور نخواهند بود. درست همانطور که زمانی قانونی برای داشتن بردگان بود اما وقتی مردم آگاه شدند این قانون را به نوعی حذف کردند. پس وقتی که مردم آگاه شوند که می توانند ثروت خود را بدون اینکه دولت نظارت کند یا دخالتی داشته باشد، در این ارزها ذخیره کنند، قطعا به آن ملحق می شوند چه قانونی باشد و چه غیر قانونی.

۴) تقریبا رایگان

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

تراکنش های ارزهای دیجیتال تقریبا بدون کارمزد هستند.

اگر برای انجام تراکنش عجله نداشته باشید می توانید تراکنش ها را رایگان انجام دهید. اگر می خواهید تراکنش خود را در مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید کارمزد آن خیلی کم است مانند ۰.۰۱ سنت. حتی شما اگر ۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار ارسال کنید، کارمزد آن کمتر از ۱۰ دلار خواهد بود. این یک کارمزد کاملا عادلانه برای انتقال این مقدار پول است. هیچ چیز نمی تواند ارزان تر از ارزهای دیجیتال تراکنش های شما را انجام دهد.

۵) بین المللی بودن

ارز دیجیتال بین المللی

ارزهای دیجیتال محدود به مکان جغرافیایی نیستند

برای مثال بیت کوین در همه جای جهان بیت کوین است، مهم نیست که کجا هستید. وقتی شما در کشور دیگری باشید ارزش بیت کوین در کشور هم مانند هم است. بیت کوین محدود به جغرافیای خاصی نیست. مهم نیست که شما کجا هستید اگر برق،موبایل و یا کامپیوتر متصل به اینترنت دارید، بیت کوین آماده خدمت به شماست. این مورد برای بقیه ارزهای مبتنی بر بلاک چین هم صدق می کند.

۶) امنیت

امنیت ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هک شدنی نیستند

ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هرگز هک نشده اند و هک نخواهد شد. همچنین تا به حال کسی از اینکه تراکنشی نادرست بوده است شکایتی نداشته است. ممکن است کامپیوترهایی که این ارزها در آن قرار دارد به دلیل امنیت پایین هک شود و ارزها به سرقت بروند، اما اینکه بشود خود ارز را هک کرد غیرممکن است چون هک بلاک چین به دلیل اینکه از سراسر جهان کامپیوتر ها به آن متصل هستند غیرممکن است. همچنین رمز نگاری پیشرفته بیت کوین و اتریوم باعث می شود که تراکنش ها با بهترین حریم خصوصی ممکن انجام شوند.

۷) حریم خصوصی

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

ارزهای دیجیتال حریم خصوصی افراد را بالا می برند

حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که برای ساخت یک حساب بانکی مدارک تحویل داده اید و یا چند فرم پر کرده اید. در ارزهای دیجیتال بلاک چینی اما همه این ها حذف می شوند. برای انجام تراکنش در ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام،ارسال مدارک و یا حتی ارائه نام و نام خانوادگی هم ندارید فقط کافی است که آدرس کیف پول خود را داشته باشید.

۸) خرید آسان

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

چندین فروشگاه بزرگ اینترنتی در جهان و چندین سایت مختلف امکان خرید آنلاین با بیت کوین را فراهم کرده اند و شما می توانید سریع تر از آنچه که فکرش را بکنید خریدهای آنلاین خود را انجام دهید. اما این فقط مختص به خرید های آنلاین نمی شود. امروزه چندین فروشگاه و رستوران در ژاپن و کشورهای توسعه یافته وجود دارد که شما با استفاده از بیت کوین می توانید مبلغ سفارشات خود را پرداخت کنید. حتی فروشگاهی در ژاپن وجود دارد که بدون فروشنده است و شما پس از انتخاب محصولات و پرداخت آن با بیت کوین محصولات را دریافت می کنید.

۹) ایجاد مشاغل و تجارت های مدرن

10 دلیل برای اینکه ارزهای دیجیتال اقتصاد ایران را متحول خواهند کرد

کسب و کارهای آینده مبتنی بر ارزهای دیجیتال است

با اینکه تکنولوژی ارزهای دیجیتال بسیاری از مشاغل را حذف می کند، اما باعث ایجاد کسب و کارهای جدیدی می شود که با ارزهای دیجیتال خدماتی را ارائه می دهند. برای مثال می توان سرویس های ارائه کیف پول، زبان های برنامه نویسی جدید ، تجارتخانه ها و صرافی ها،سیستم های خرید بلیط،سیستم های پرداخت خودکار و … را نام برد.

۱۰) امکان ریشه کن کردن فقر در جامعه

قدرت ارزهای دیجیتال

افزایش قدرت ارزهای دیجیتال باعث افزایش قدرت مردم می شود

وقتی پول مردم تحت نظارت متمرکز نباشد، پس مردم اختیارات بیشتری را خواهند داشت. مانند یک چاقو که می تواند کشنده باشد و یا نجات دهنده، این اختیارات هم جنبه های مثبت و منفی دارد. اما با آگاه شدن تدریجی مردم، جنبه های مثبت آن قطعا بیشتر خواهد بود. بنابراین این ارزهای دیجیتال نیستند که مجبورند با سازمان های مرکزی سازگار شوند، بلکه این سازمان ها هستند که باید خودشان را با ارزهای دیجیتال هماهنگ کنند.

منبع: ارزدیجیتال
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

8 دیدگاه
majid
majid
4 سال قبل

سلام ممنونم ازشما همین گونه هستش تشکر مجید

تقی
تقی
4 سال قبل

ریشه کن کردن فقر در جامعه!!!!
با بیت کوین فقر ریشه کن میشود؟؟خواهش میکنم به همون دیجیتال خودت بپرداز وارد اقتصاد نشو!!!

تقی
تقی
4 سال قبل

لطفا در مواردی که تخصص نداری نظر نده!!!بیت کوین یا هیچ چیز دیگه ای نمیتونه جلوی تحریمهای کشور عزیزتو!!بگیره...

امیر
امیر
4 سال قبل
پاسخ  تقی

مشکل چیه؟؟ این راهی برای نادیده انگاری تحریمهاست. که ۸۰۰ میلیارد دلار زمان احمدی نژاد خرج ددری دودورش شد و هیچکسی هم دم نزد و جواب داده نمیشود. البت با تبادل ارزی که احتمالا مورد نظر شماس فرق داره

مریخی
مریخی
5 سال قبل

من همه ی ویژگی های بیت کوین رو قبول دارم ولی به نظرم سرعت در خرید توسط اون خیلی هم که میگن بالا نیست!
مثلا خود بیت کوین از لحاظ فنی 15 تا 30 دقیقه زمان می بره مگه اینکه ارزهای دیگه مثل اتریوم که سرعتش بالا باشه ..

امید
امید
6 سال قبل

سلام. همانطور که اشاره کردین سرعت انتقال کم هست. مثلا من وقتی به یک رستوران بروم و بخواهم پرداخت کنم چقدر طول خواهد کشید که طرف پول را بگیرد؟

امیر
امیر
4 سال قبل
پاسخ  امید

اصلن چه اهمیتی داره؟ وقتی امنیت بالا باشه. کسی که این نوع پرداخت رو قبول داره و از شما دریافت بیت را مجاز دونسته و خدمات میده، به اون اطمینان داره، ینی اگه فردا قراره پرداخت بشه هم، حتما میشه. این بانکداری نیس که کارمند خوابش ببره، یا دزد باشه پیگیر نشی بخوره، مثل من و قوامین، همه منافع کوین مسلسل بدنبال هم میاد، ینی لازم نیس پیگیر یک ب یکش باشی، همه موارد بالا بهم چسبیدن.......

ح.ب
ح.ب
6 سال قبل

خیلی جالبه ولی احساس ترس در من ایجاد کرد. این دنیا داره به کجا میره؟ آیا این هم مثل خیلی کارهای دیگه باعث از بین رفتن سرمایه بعضی و سوءاستفاده بعضی دیگه نخواهد شد؟