از این پس کلید‌های خصوصی کیف پول بیت کوین خود را به‌صورت رنگ ذخیره کنید

از این پس کلید‌های خصوصی کیف پول بیت کوین خود را به‌صورت رنگ ذخیره کنید

دیگر باید حفظ عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای یا کلید خصوصی کیف پول بیت کوین خود را فراموش کنید. یک ابزار پشتیبان‌گیری جدید به شما امکان می‌دهد تا کیف پول خود را درصورت گم‌شدن با ترکیبی از رنگ‌ها بازیابی کنید.

به گزارش دیکریپت، یک توسعه‌دهنده بیت کوین به نام انترو پوزیتیوو (Entero Positivo) ماه گذشته استاندارد «BIP39Colors» را معرفی کرد. یک ابزار متن‌باز که می تواند عبارت یادآور BIP39 را به یک سلسله‌ای از رنگ‌ها تبدیل کند و بالعکس.

از این پس کلید‌های خصوصی کیف پول بیت کوین خود را به‌صورت رنگ ذخیره کنید
ابزار «BIP39Colors» عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای را به ۸ رنگ تبدیل می‌کند.

پوزیتیوو درباره این ابزار جدید گفت:

با این روش، می توانید عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای خود را به ۸ رنگ (یا عبارت ۲۴ کلمه ای خود را به ۱۶ رنگ) تبدیل کنید. سپس امکان تبدیل رنگ‌ها به عبارت بازیابی (Seed Phrase) نیز وجود خواهد داشت.

استاندارد BIP39 ابزاری برای تولید عبارت بازیابی است؛ مجموعه‌ای مرتب از ۱۲ تا ۲۴ کلمه که حاوی اطلاعات لازم برای ایجاد یک کلید خصوصی است و می‌تواند برای ایجاد و دسترسی به کیف پول بیت کوین استفاده می‌شود.

هدف از استانداردسازی عبارات يادآور (Mnemonic Phrases) این بود که کاربران بتوانند ارزهای دیجیتال خود را در صورت گم‌کردن کیف پول خود به‌سادگی بازیابی کرده و رشته عبارت پیچیده حرفی‌عددی کلید خصوصی خود را به مجموعه ای از کلمات قابل‌خواندن تبدیل کنند.

امروزه اکثر توسعه‌دهندگان کیف پول‌های ارز دیجیتال از کاربران می‌خواهند تا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای خود را روی یک برگه کاغذ نوشته و آن در جایی امن نگهداری کنند. پوزیتیوو توضیح داد که بااین‌حال، زمانی که هکرها یا سارقان این لیست ۱۲ کلمه‌ای را بیابند، به‌وضوع خواهند فهمید که مربوط یک کیف پول ارز دیجیتال است.

در مقابل، ما در همه‌جا از رنگ‌ها استفاده می‌کنیم. در نتیجه، می‌توانید کلید خصوصی خود را در جمله چشم همگان پنهان کنید. او افزود:

برگه کاغذی که یک عبارت ۱۲ کلمه‌ای بر روی آن نوشته شده است نسبت به یک پالت رنگی که می‌تواند رنگ‌های دیوار خانه جدید شما یا کد‌های رنگ وب‌سایت شما باشد، بیشتر جلب توجه می‌کند.

رنگ‌های تولید‌شده توسط این ابزار به صورت یک کد رنگی ۶ رقمی نشان داده می‌شوند که تقریباً هر رنگی را به‌عنوان ترکیبی از سه رنگ قرمز، آبی و سبز نشان می‌دهد. پوزیتیوو اظهار داشت که می‌توان این رنگ‌ها را به‌صورت  HTML، CSS یا یک پالت رنگی با فرمت PNG ذخیره کرد.

برخلاف سیستم مبتنی بر کلمه، برای بازیابی کلید خصوصی نیازی نیست تا ترتیب رنگ‌ها را به خاطر بسپارید. تنها مسئله مهم این است که همه رنگ‌ها وجود داشته باشند. این توسعه‌دهنده بر این باور است که انعطاف‌پذیری این روش ذخیره‌سازی می‌تواند توقیف بیت کوین افراد را برای دولت‌ها دشوارتر کند.

می‌توانید نام یک رنگ را به مادرتان بگویید، رنگ دیگری را در وب‌سایت خود ذخیره کنید، رنگ دیگری را که در گوشه‌ای از یک کتاب بنویسید… و در آینده کیف پول خود را با استفاده از این رنگ‌های غیروابسته بازیابی کنید.

این توسعه‌دهنده، همچنین چگونگی رمزگشایی و تبدیل رنگ‌های BIP39 به عبارت یادآور تنها با استفاده از یک ماشین‌حساب و بدون نیاز به ابزار دیگری را برای کاربران تشریح کرد. 

از این پس کلید‌های خصوصی کیف پول بیت کوین خود را به‌صورت رنگ ذخیره کنید
امکان بازیابی عبارت بازیابی با استفاده از کد رنگ‌ها وجود دارد
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Mr FFB
Mr FFB
۱ سال قبل

در یک کلام این به هیچ عنوان خوب نیست

WhiteShadoW
WhiteShadoW
۱ سال قبل

خوبه ولی شخصاً ترجیح میدادم یکی ی حرکتی میکرد که هرجمله ای که خودمون دوست داشتیم میشد رمز ولت شخصیمان با هر زبانی اینطور یکی یک بیت شعر میزاشت رمزش بدون اینکه ترسی از فراموشی داشته باشه یکی یک جمله مهم یکی یک خاطره یکی یک جوک یکی یک پاراگراف از کتاب مورد علاقه وکلی چیز دیگر به اضافه پشتیبان‌گیری بیومتریک مثل اثرانگشت البته نه یک انگشت خاص بلکه هر شخصی بر اساس انتخاب خودش میتونست یک انگشت تا پنج انگشت انتخاب کنه به عنوان کلید پشتیبان و بازیابی خیلی جالب میشد تصور کنید طرف یک اثرانگشت فرزند یک اثرانگشت خانمش و یک اثرانگشت از خودش میشد کلید بازیابی و برای اطمینان از برخورد نکردن بامشکل در نبودودسترس نبودن هریک از این اثرانگشت ها جمله مورد علاقه خود که پاراگرافی از کتاب داستان مثلاً کودکش بوده گذاشته خدایش در عین اینکه هرکسی نسبت به خواست خود می‌تونه تنظیم کنه نهایت امنیت هم داره دیگه نه اثرانگشت گم شدنی و نه پاراگراف موردعلاقه هرکسی قابل پیش بینی حدس از طرف دیگران..
البته شخصاً باهمین کلیدها هم مشکل ندارم چون کلا تبدیل‌شان کردم به عدد و ابجد گذاشتم رو میز شخصیم هرکس تونست کد تبدیل به کلمات کنه نوش جونش
۵۴۴۸۸۸۶۶۵۴۳۳۲۴۱۲۷۷۸۹۲۲۶۲۶۱۷۳۳۳۶۱۱۹۹۹

حسین
حسین
۱ سال قبل

خیلی جالبه و میتونه کاربردی باشه . کریپتو دنیای نواوری هستش و در اینده از این دست خبرها بیشتر میشنویم