آیا صنعت استخراج بیت کوین در حال فروپاشی است؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

آیا صنعت استخراج بیت کوین در حال فروپاشی است؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

استخراج بیت کوین نیازمند ایجاد تعادلی ظریف میان بخش‌های مختلف یک سیستم است. در حال حاضر، استخراج‌کنندگان باید هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی، هزینه تعمیرات غیرمنتظره، تأخیر در حمل‌و‌نقل تجهیزات و دستگاه‌های استخراج و تغییر غیرمنتظره مقررات را که می‌توانند از کشوری به کشور دیگر و درباره ایالات متحده، از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت باشند، مدیریت کنند. همچنین، آنها مجبور هستند با مشکل کاهش شدید قیمت بیت کوین از ۶۹٬۰۰۰ دلار به حدود ۲۳٬۰۰۰ دلار کنار بیایند.

به گزارش کوین تلگراف، با وجود کاهش حدود ۶۵درصدی قیمت بیت کوین نسبت‌به اوج تاریخی خود، اکثریت استخراج کنندگان توافق‌نظر دارند که در عین حفظ آرامش خود به جمع‌آوری منظم مقادیر کم بیت کوین ادامه دهند، گرچه این بدان معنا نیست که بازار اکنون لزوماً به پایین‌ترین‌ کف قیمتی خود رسیده باشد.

نیک هنسن (Nick Hansen)، مدیرعامل مجموعه لاکسور (Luxor) که در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال فعال است، در میزگرد اختصاصی استخراج‌کنندگان بیت‌ کوین که کوین تلگراف آن را میزبانی می‌کرد، گفت:

در آینده شرکت‌های سهامی عام [حوزه استخراج] یا حداقل نه فقط شرکت‌های سهامی عام، به‌طور قطع با بحران سرمایه مواجه خواهند شد. خرید آن دسته از دستگاه‌های استخراج ای‌سیک (ASIC) جدید که دارند روانه بازار می‌شوند، احتمالاً نزدیک به ۴میلیارد دلار پول نیاز دارد و چنین سرمایه‌ای دیگر در دسترس شرکت‌ها نیست.

هنسن در ادامه توضیح داد:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک، به‌سرعت دچار مشکل مالی می‌شوند. فکر می‌کنم ۳ تا ۶ ماه طول بکشد تا استخراج‌کنندگان هم به همین روز بیفتند. بنابراین، با گذشت زمان خواهید دید که چه کسی عملکرد خوبی دارد و چه کسی می‌تواند از این حاشیه سود کم [استخراج بیت کوین] جان سالم به ‌در ببرد.

زمانی که از ماگدالنا گرونوسکا (Magdalena Gronowska)، مشاور شرکت پی‌آرتی‌آی (PRTI) درباره چالش‌ها و انتظاراتش از آینده صنعت استخراج بیت کوین سؤال شد، او پاسخ داد:

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در گذار به «اقتصاد بدون کربن» و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته‌ایم، سرمایه‌گذاری ناکافی بخش دولتی و خصوصی در حوزه فناوری و زیرساخت بوده است. تصور می‌کنم نکته شگفت‌انگیز درباره استخراج بیت کوین این است که این صنعت برای تأمین مالی یا پرداخت یارانه برای توسعه زیرساخت‌های مدیریت انرژی یا پسماند، روشی کاملاً جدید ارائه می‌کند. این روش فراتر از مسیرهای تأمین مالی رایج مالیاتی یا دریافت هزینه برق است؛ زیرا بر اساس یک سیستم هوشمندانه اما ساده از مشوق‌های اقتصادی عمل می‌کند.

آیا بیت کوین به محیط زیست آسیب می‌زند؟

پس از آنکه بحث میزگرد تغییر کرد و به تأثیر زیست‌محیطی استخراج بیت کوین و این فرض عمومی که مصرف انرژی بیت کوین تهدیدی برای سیاره زمین است پرداخت، جو برنت (Joe Burnett)، تحلیلگر بلاک‌ور سلوشنز (Blockware Solutions) گفت:

باور دارم استخراج بیت کوین برای محیط‌زیست بد نیست. تصور می‌کنم در هر صورت، این صنعت انگیزه بیشتری برای تولید انرژی ایجاد می‌کند، اعتبار و تاب‌‌آوری شبکه را بهبود می‌بخشد و فکر می‌کنم در طولانی‌مدت قیمت برق در بخش خرده‌فروشی را هم کاهش خواهد داد.

به‌گفته برنت، استخراج بیت کوین موهبتی برای تولید انرژی ارزان است و این برای همه افراد جهان خوب خواهد بود.

همچنین بخوانید: سهم استخراج بیت کوین از انتشار کربن در سراسر جهان نزدیک به صفر است.

استخراج صنعتی بیت کوین می‌تواند باعث پذیرش‌ انبوه ارزهای دیجیتال شود؟

تاد اسی (Todd Esse)، مدیرعامل هش‌ورکز (Hashworks)، درباره نفوذ استخراج بیت کوین، آینده این صنعت و اینکه آیا رشد استخراج صنعتی در نهایت می‌تواند به پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال منجر شود، گفت:

معتقدم بسته به اینکه در نهایت بازدهی استخراج چقدر می‌تواند باشد، این صنعت در خاورمیانه، آمریکای شمالی و تا حدودی در آسیا متمرکز خواهد شد. این امر گویای دردسترس‌بودن منابع طبیعی و (پایین بودن) هزینه‌های برق در این مناطق است.

با این حال، هنسن مخالف این نظر بود که هم‌افزایی در حال رشد میان شرکت‌های بزرگ حوزه انرژی و استخراج بیت کوین می‌تواند اعتبار این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک دارایی برای سرمایه‌گذاری افزایش دهد و پذیرش انبوه آن را آسان‌تر کند.

او در این باره گفته است:

نه، قطعاً نه، در هر حال مردم چه بدانند و چه ندانند، این اتفاق چیزی است که زندگی همه را تغییر می‌دهد. چه شما یا دیگران، اولین یا آخرین گزینه برای تأمین انرژی این بخش باشید. بیت کوین مفهوم انرژی، بازارهای انرژی و نحوه تولید و مصرف آن را در ایالات متحده متحول خواهد کرد و در نهایت، باید به‌طور قابل‌توجهی شرایط انسان‌ را در طول زمان بهبود بخشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
sam
sam
1 سال قبل

در حال حاضر ماینرها برای استخراج هر بلاک جایزه دریافت می‌کنند، اما این جایزه‌ها رفته‌رفته کاهش‌یافته تا زمانی که دیگر عرضه‌ای در میان نباشد. با رسیدن به بلاک انتهایی، تعهد و مسئولیت ماینرها از جایزه بلاک‌ها به کارمزد تراکنش‌ها تغییر پیدا خواهد کرد.با رسیدن به زمانی که دیگر بلاکی برای استخراج نمانده باشد، مصرف‌کنندگان مجبورند تا برای اطمینان از انجام سریع درخواستشان، کارمزد بیشتری بپردازند.

اسدی
اسدی
1 سال قبل

با سلام و احترام .
من فکر نمیکنم استخراج بیت در حال فروپاشی باشد .. چون با یک نگاه ساده به سختی شبکه میتوان گفت در حال حاضر بصورت تخمینی حدود 6 میلیون دستگاه ماینر در دنیا مشغول بکار است . ( البته مفروز است ) اگر کسی بتواند برق استخراج را هر کیلووات 2 سنت تامین کند و دستگاه بالای 50 تراهش داشته باشد میتواند با قیمت 23 هزار دلار به ازای هر بیت سود اندک ببرد .. لذا با توجه به رشد منطقی در اینده خوش بین بود .. با تشکر

rasol rasol
rasol rasol
1 سال قبل

صنعت ارزهای دیجیتال برای سیستم های متمرکز ومستهلکی
که در طول سالیان سال بوجود اومدن و قدرت اقتصادی و سیاسی
رو در دست گرفتن یم دشمن هست ظاهرا!!وبه سادگی نظم جهان و که بیشتر نظام بردگی هست
تا ساختاری عدالت زا از دست نمیدن مگر به شیوه ای که خودشون
برنامه ریزی کردن واین برنامه ریزی دو حالت داره
حالت اولش اینه که صنعت ارزهای دیجیتال رو یک منادی آزادی بدونیم
که اومده روبروی این سیستم سرتا به پا فساد قد علم کرده وسیستم پرداخت
سیستم وام دهی و بیمه و توزیع ثروت جدیدی راه اندازی کرده وپرچم داری این حرکت
ساتوشیِ ناشناس هست و بالاخره غلبه میکنه و دنیای بهتری داریم با حق انتخاب بهتر
برای مدل درامد زایی ومخارج داریم
حالت دوم اینه که این نهادهای متمرکز اینقدر قدرت دارن که با یک حرکت جعلی این صنعت
رو به سقف آسمون برسونن و بعدا با قانون گذاری های انقباضی شدید بکوبنش زمین
وعلاوه بر نابودی هر صدای مخالفی با وارد کردن ضرر هنگفت به سرمایه گذاران خرد وکلانِ
این صنعت،بازگشت به همون سیستم فاسد رو این بار با استحکام بیشتری رقم بزنن
بنظرم جواب این سوال اول مقاله رو هیچ کس نمیدونه جز تفکری که رودمپِ دنیا رو
برای سالها بعد آماده کرده ولی هیچ گاه برای عموم منترش نخواهد کرد............
دیگه موندن یا رفتن از این صنعت بستگی به میزان ریسک پذیری افراد داره

sam
sam
1 سال قبل

بیت کوین به چه قیمتی برسد استخراجش از به صرفه بودن خارج میشه؟
یعنی مجموع هزینه های ثابت و متغیر استخراج بیت کوین در یک ماه چقدره؟ (مثلا در ایران برای یک استخراج کننده مجاز)
جواب این سوال و پیش بینی قیمت بیت کوین مشخص میکنند که استخراج بیت کوین فرو می پاشد یا خیر.

REZA1001
REZA1001
1 سال قبل

نظم نوین جهانی ۹۸درصد مسیر خودش رو طی کرده یکی از ستونهای اصلی این انضباط جدید بحث سیستم مالی هست که جوابگوی این مدل مدیریت جهانی رو پاسخ بده واقعا بلاک چین از دل این سیستم فکری بلوغ کرد من به شخصه لذت میبرم از این که وقتی میبینیم یه جریانی مسیر رو درست میره برای مشکلات پیش رو پاسخهای درست ارائه میده (کل واحدهای پولی دنیا در اصل باید ماهیت خودشون رو به اون معنا از دست بدن و من نوعی هر لحظه و در هر جای این کره و چه بسا آیندگان فراتر از کره ی خاکی براحتی کسب اعتبار و امکان جابجایی و خرج و دخل و خلاصه بسیار بسیار پیشرفته تر و مدرن تر همگام با سرعت تکنولوژی پیش برن....اصلا هم گیج کننده نیست کافی هست یه اجماع صورت گرفته حداقل برای شروع ۱۵ تا ۲۰ ارز تایید روش پرداخت بشه مردم استفاده کنن رفته رفته مزایای این مدل استفاده از پول نگرش نسبت به ارز دیجیتال رو عوض خواهد کرد و ارزش واقعی و قابل احترام ارزهای تایید شده بعنوان روش پرداخت مشخص خواهد شد
)

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
1 سال قبل

با سلام و عرض ادب؛
بنده سوال را خواندم و در توضیحاتی که در پایینش آمده بود ،جوابی دریافت نکردم،مبنی براینکه آیا فروپاشی در راه هست یا مخالفش،یعنی فروپاشی نیست!!!! فکر کنم‌نسبت به سوال ،متن چیز دیگری بود!!!! سوال یه چیز دیگه توضیحات یه چیز دیگه،تقریبا اشاره ای به جواب سوال نشده بود!!!!

mohandes
mohandes
1 سال قبل

همش مزخرفی بیش نیست