اگر بیت کوین یک دارایی ضدتورمی است، پس چرا گاهی سقوط می‌کند؟

اگر بیت کوین یک دارایی ضدتورمی است، پس چرا گاهی سقوط می‌کند؟

سقوط اخیر قیمت بیت کوین با یکی از نقاط قوت بسیار مهم آن، یعنی مقاومت در برابر تورم، در تضاد است. ضدتورمی‌بودن باعث می‌شود وقتی ارزهای فیاتی مانند دلار ارزش واقعی خود را از دست می‌دهند، فعالان بازار به سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی مانند بیت کوین فکر کنند؛ اما چرا حالا که تورم در آمریکا به اوج خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است، بیت کوین رشد نمی‌کند؟

مطلبی که در ادامه می‌خوانید یادداشتی از دیوید موریس (David Morris)، یکی از نویسندگان برجسته وب‌سایت کوین دسک، است که در آن مسئله ضدتورمی‌بودن بیت کوین را از زاویه‌ای نو مورد بررسی قرار داده است.

آیا بیت کوین واقعاً یک دارایی ضدتورمی است؟

صبح روز گذشته، اداره آمار نیروی کار آمریکا، آمار و ارقام مربوط به شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده (CPI) را به‌روز کرد. این شاخص نشان می‌دهد که تورم در ایالات‌متحده به نرخ سالانه ۶.۸ درصد رسیده است. این بالاترین نرخ تورم سالانه‌ای است که آمریکا از ۱۹۸۲ تاکنون به خود دیده است؛ پس قطعاً اتفاق خوبی نیست. علاوه بر سایر پیامدها، رشد نرخ تورم هم یکی از عواقب وخیمی است که بسته کمک‌هزینه دولتی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، با نام «طرح بازسازی بهتر» به بار آورده است.

با این اوصاف چه بر سر بازار سهام، طلا و بیت کوین خواهد آمد؟ قیمت‌ها در وال‌استریت از قبل با تورم ۶.۷ درصدی تعین شده بودند، به همین خاطر شاخص میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones) تا به این لحظه تقریباً ثابت بوده است. افزایش قیمت طلا اندک، اما محسوس بود. بازار قراردادهای آتی طلا هم در شش ماه گذشته و با افزایش نگرانی‌های مربوط به تورم، رشدی پرتلاطم، اما مناسب را تجربه کرد.

در این میان بیت کوین که اکنون به ثباتی نسبی رسیده، در ۳۰ روز گذشته بیش از ۲۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. کاهش ارزش بیت کوین با یکی از نقاط قوت بسیار مهم آن، یعنی خاصیت ضدتورمی در تضاد است. ضدتورمی‌بودن باعث می‌شود وقتی ارزهای فیاتی مانند دلار ارزش واقعی خود را از دست می‌دهند، سرمایه‌گذاران پول خود را به بیت کوین اختصاص دهند.

پس چه اتفاقی افتاده است؟ چرا حالا که تورمِ بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به رکورد ۴۰ سال گذشته خود رسیده است، بیت کوین رشد نمی‌کند؟

در اینجا رازی وجود دارد که اینفلوئنسرهای بازارگرم‌کن یوتیوب هرگز آن را به شما نمی‌گویند. رازی که از آن حرف می‌زنیم، این است که ضدتورمی‌بودن بیت کوین صرفاً یک نظریه است. این ادعا می‌تواند قانع‌کننده باشد و ممکن است در آینده هم به واقعیت تبدیل شود. حتی می‌تواند یک دلیل منطقی برای این باشد که همین حالا وارد بازار بیت کوین شوید؛ اما این سازوکار در حال حاضر عملی نمی‌شود.

مطمئناً از لحاظ ساختاری می‌توان قبول کرد که اگر پذیرش بیت کوین به همین شکل ادامه یابد، در نهایت چنین اتفاقی رخ خواهد داد. اگر شرکت‌ها، اقتصادها و افراد در ابعاد گسترده، مقدار زیادی از ثروت و دارایی‌های خود را وارد بازار بیت کوین کنند، قیمت آن باثبات‌تر می‌شود، سیاست عرضه ثابت و محدود آن جذاب‌تر به نظر می‌رسد و خطر اینکه با افزایش تورم بازار به دور خودش بچرخد و مجدداً قیمت‌های قبلی را تجربه کند، کاهش می‌یابد.

همچنین بخوانید: نابودی اقتصاد جهان با پول‌های دولتی: ابرتورم روم باستان و شباهت آن به امروز

به همین دلیل است که برخی از مردم از طلا استفاده می‌کنند و دقیقاً به همین خاطر است که گاهی اوقات از بیت کوین با عنوان «طلای دیجیتال» یاد می‌شود. نیک کارتر (Nic Carter)، سرمایه‌گذار و نویسنده وب‌سایت کوین دسک، اخیراً با اشاره به این موضوع گفته است که اگر مردم بیت کوین را مانند طلا بپذیرند، قیمت آن نسبت به سطوح فعلی ۱۰ برابر می‌شود؛ پذیرشی که چندان دور از انتظار نیست.

اگر بیت کوین یک دارایی ضدتورمی است، پس چرا گاهی سقوط می‌کند؟

با این حال اکنون چنین شرایطی نداریم. در حال حاضر قیمت بیت کوین به دلایلی که هیچ ارتباط مستقیمی با تورم ندارند، ناپایدار است و اگر تغییرات اخیر حاوی نکته‌ای باشد، نشان می‌دهند که این عوامل، با اختلاف، قدرتمندتر از ماجرای «طلای دیجیتال» هستند.

اول از همه باید به این نکته توجه کرد که روند بیت کوین تقریباً برای دو سال صعودی بوده است. با یک حساب‌‌‌وکتاب ساده و درنظرگرفتن عواملی مانند «بازگشت به میانگین» یا «جاذبه هیجانی کسب سود در سطوح بالاتر»، می‌شد به این نتیجه رسید که اصلاح بیت کوین اجتناب‌ناپذیر بوده است. این موضوع تا حد زیادی درست است؛ چراکه بیت کوین همچنان یک دارایی کاملاً ریسک‌پذیر محسوب می‌شود که سرمایه‌گذاری در آن خطرات خاص خود را دارد.

اینکه ارزش کل بازار بیت کوین نزدیک به ۱ تریلیون دلار است، به‌خاطر پذیرش فعلی آن نیست؛ بلکه نشئت‌گرفته از سناریوهایی است که پیش‌بینی می‌کنند قیمت آن در آینده رشد خواهد کرد. هر دارایی ریسک‌پذیری در برابر بی‌اعتمادی بازار آسیب‌پذیر است. برای مثال، ارزش سهام شرکت تسلا که تا حد زیادی با اختراعات ایلان ماسک در حوزه هوش مصنوعی گره خورده، در ۳۰ روز گذشته تقریباً به‌اندازه بیت کوین کاهش یافته است.

این مسئله به نگرانی‌هایی مربوط می‌شود که نسبت به قدرت اقتصاد به وجود آمده است؛ به‌خصوص اینکه بخش اعظمی از این اقتصاد خارج از ایالات‌متحده قرار دارد. به‌طور ویژه، آمارهای مربوط به چین نشان می‌دهد که نشانه‌هایی از رکود در این کشور در حال ظهور است؛ رکودی که می‌تواند تأثیرات مهمی بر اقتصاد جهان بگذارد. میزان بدهی شرکت‌های این کشور و سایر اهرم‌های مالی که به افزایش تورم منجر می‌شوند، حتی بدون درنظرگرفتن اهرم‌های مالی مربوط به قیمت سهام این شرکت‌ها، به‌شکل فراگیر به اوج خود رسیده‌اند.

در نتیجه می‌توان گفت که همه چیز اندکی متلاطم است و این روند می‌تواند بدون جلب‌‌توجه و در جهات مختلفی پیش برود. یک شوک نزولی بزرگ می‌تواند باد خیلی از دارایی‌های آینده‌محور را خالی کند و برخی از سرمایه‌گذاران هم در تلاش‌اند تا با کاهش ریسک سبد خود، به‌نوعی در طرف امن بازار قرار بگیرند.

نظریه ضدتورمی‌بودن بیت کوین ناخوشایندترین حقیقت علم اقتصاد و امور مالی را نشان می‌دهد؛ اینکه اثبات قطعی چرایی وقوع هر حادثه بسیار سخت است. تقریباً هیچ‌وقت نمی‌توان یک «تجربه کنترل‌شده» داشت؛ شرایطی که در آن جابه‌جایی یک متغیر در یک زمان مشخص اتفاق می‌افتد و همین باعث می‌شود تا بتوان تأثیر خاص آن متغیر را بررسی کرد. شرایط ایدئال برای سنجش و تأیید ضدتورمی‌بودن بیت کوین، این است که تقریباً چیزی جز تورم وجود نداشته نباشد؛ وضعیتی که آن را هرگز در دنیای واقعی تجربه نخواهیم کرد.

در عوض تقریباً برای هر سؤال اقتصادی یا مالی چندین متغیر وجود دارد؛ متغیرهایی که ممکن است متخصصان هم اطلاعی از وجود آنها نداشته باشند. پیش‌بینی آینده به متغیرهای مناسبی بستگی دارد که متخصصان تصمیم می‌گیرند روی آنها تمرکز کنند. در مسئله بیت کوین اما، حداقل در حال حاضر به‌ نظر نمی‌رسد که تورم داستان موردعلاقه بازار باشد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
Aeghle
Aeghle
2 سال و 3 ماه قبل

بیت کوین واقعا زد تورم است وقتی نرخ بیکاری در امریکا زیاد شود دست دولت در طرحهای تاپرینگ بیشتر باز خواهد شد و نرخ بهره افزایش پیدا میکند ک باعث خارج شدن پول از بازار بشه . ولی شما به یک چیز اشاره نکردید با گذر زمان و سختی شبکه و هاوینگ بیت کوین داری خیلی بهتری در مقابل تورم خواهد شد این زمان به شما نشان خواهد داد ..

مجتبی
مجتبی
2 سال و 4 ماه قبل

گاهی رو خوب اومدی

جاوید احمد 17
جاوید احمد 17
2 سال و 4 ماه قبل

به نظرم این بازار یه چیز پیچیده هست از ربات های تریدر گرفته
تا نهنگ هایی که در نقطه مناسب عرضه ناگهانی میکنند.
و بحث پیچیده تری مثل پلتفرم های مالی در بستر بلاک چین مثل صرافی های dex و استخر های نقدینگی و مسئله تامین نقدینگی هست و موضوعاتی مثل Wrapped Bitcoin و صد البته ماینر ها و در این بین معلوم نیست چه ترفند های دیگری در بازار جهت دستکاری قیمت ها به سمت دلخواه توسط غول های مالی هست.
ولی نکته اصلی اینه وقتی یه چیزی در یه هفته 20 درصد رشد میکنه آیا نمیتونه یه ریزش 18 درصدی داشته باشه.
در اصل اینو ریزش نمیدونم چون یک آن رفت بالا باید برگرده دوباره بره بالا وگرنه حباب بزرگی میشه و ترکیدن حباب ریزش وحشتناکی را رغم خواهد زد.

نظر شخصی میباشد و هیچ گونه توصیه خرید و فروشی نیست.

پیام امینی
پیام امینی
2 سال و 4 ماه قبل

مارکت زنده فقط رو ب صعود که نیست!؟!؟!؟
طلا هم افت و خیز دارد
شما احتیاج به بیت کوین نداسته باشید
لازم به خرید ندارید
مث خیلی چیزهای دیگه