چرا قیمت بیت کوین مهم نیست؟

چرا قیمت بیت کوین مهم نیست؟

سال‌های اخیر، سال‌هایی طلایی در حوزه ارزهای دیجیتال بود. ورود سرمایه‌گذاران مطرح به این حوزه، محبوب و ارزشمند بودن این صنعت را در میان سرمایه‌گذاران خطرپذیر نشان می‌دهد. تنها در سال ۲۰۲۱، ارزش کل سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر حوزه ارز دیجیتال به حدود ۳۰میلیارد دلار رسید که این حجم از نقدینگی در پروژه‌های حوزه یادشده در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است.

یکی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر مهم‌ و تأثیرگذار در عرصه ارزهای دیجیتال تیم دراپر (Tim Draper) است. تیموتی کوک دراپر (Timothy Cook Draper) در ۱۱‌ژوئن۱۹۵۸ متولد شده و سرمایه‌گذار آمریکایی و بنیان‌گذار دراپر فیشر جوروتسون (DFJ)، دانشگاه دراپر، شبکه دراپر ونچر، دراپر آسوشیتس (Draper Associates) و دراپر گورن هولم (Draper Goren Holm) است. دراپر نزدیک به ۷ سال است که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را آغاز کرده و به این صنعت بسیار خوش‌بین است.

در این مطلب، نگاهی به دیدگاه‌های دراپر درباره پروژه‌های موفق حوزه ارزهای دیجیتال و دلایل اهمیت و ارزشمندبودن بیت کوین و پیش‌بینی وی از چشم‌انداز آینده این حوزه، به‌‌ویژه بیت کوین، خواهیم انداخت؛ پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

قوانین طلایی

تیم دراپر درکنار پشتیبانی از پرو‌ژه‌های موفقی مانند تسلا (Tesla)، ‌لجر (Ledger)، کوین‌بیس (Coinbase)، هات‌میل (Hotmail) و اسپیس‌ایکس (SpaceX)،‌ سرمایه‌گذاری‌های ناموفقی نیز تجربه کرده است. برخی از این پروژه‌‌ها ناتمام ماندند و برخی دیگر حتی سرمایه اولیه دراپر را پس ندادند؛ اما به‌طورکلی میزان موفقیت او در سرمایه‌گذاری‌ها بسیار چشمگیر است. در‌عین‌حال، او در یافتن پروژه‌های موفق نیز حرفه‌ای عمل می‌کند؛ حتی پروژه‌هایی که درنهایت به کسب سود برای او منجر نشده‌اند، پروژه‌های مهمی بوده‌اند که به دلایل و مشکلاتی در میانه راه متوقف شده‌اند.

تیم دراپر چهار مرحله ارزیابی را برای انتخاب پروژه‌های مدنظرش تعریف می‌کند. به‌گفته دراپر، بزرگ‌ترین وجه مشترک شرکت‌های موفق اعتماد است. یکی دیگر از نشانه‌های مهم موفقیت پروژه این است که تنها یک نفر اختیار تصمیم‌گیری نهایی درباره کسب‌وکار را دارد و همه اعضای تیم به تصمیم رهبر خود ایمان دارند و به آن احترام می‌گذارند.

دراپر از کنار‌نیامدن هم‌بنیان‌گذاران شرکت‌ها با یکدیگر به‌عنوان عامل مخرب یاد می‌کند. به‌گفته او، اغلب هم‌بنیان‌گذاران در شرکت‌ها معتقدند که باید آنان مدیرعامل باشند و همین طرز‌فکر است که به تأخیرهای زیاد در پیشرفت شرکت منجر می‌شود.

نکته مهم دیگری که دراپر برای ارزیابی پروژه‌ها در نظر می‌گیرد، این است که بازاری که پروژه‌ها قصد دارند در آن فعالیت کنند، باید عاری از محدودیت‌های دست‌وپاگیر یا مقررات بیش‌از‌حد باشد. او می‌گوید:

اگر دولت ایالات متحده در دهه ۱۹۹۰ اینترنت را قانون‌گذاری می‌کرد، در سیلیکون‌ولی و موقعیت‌های دیگر به این موفقیت نمی‌رسیدیم. شرکت‌ها باید در نوآوری آزاد باشند و نمی‌توانند تحت‌تأثیر مقررات دولتی قرار بگیرند.

چهارمین معیار ارزیابی دراپر عجیب‌بودن است! بله، غیرعادی‌بودن در کسب‌وکارها از دیدگاه دراپر نکته‌ای مثبت محسوب می‌شود. او معتقد است:

بسیاری از شرکت‌های برنده کمی عجیب‌و‌غریب به‌نظر می‌رسند. ایده‌های آن‌ها گاهی اوقات فراتر از حالت معمول می‌شود و اغلب من با تعجب از آن‌ها می‌پرسم: شما [واقعاً] چه کار می‌کنید؟

مثلاً هات‌میل یکی از این نمونه‌ها بود. هات‌میل ایمیل رایگان مبتنی‌بر وب محسوب می‌شد که کاملاً با روشی در تضاد بود که اینترنت در آن زمان کار می‌کرد. اسکایپ نیز پیشنهاد کسب‌وکار خود را در همان زمان به مدل فریمیوم (Freemium) یا همان نرم‌افزار رایگان با امکان پرداخت برای امکانات بیشتر تغییر داد. دراپر درباره این موضوع می‌گوید:

در قضیه تسلا، چه کسی به شرکت خودروسازی دیگر نیاز داشت؛ به‌خصوص وقتی [مردم] به فاجعه‌ای نگاه می‌کردند که دیلورن (DeLorean) رقم زده بود؟

درنهایت، همه برای موفقیت به پول کافی نیاز دارند؛ ولی به‌گفته دراپر، گاهی اوقات تیم‌ها مقدار بودجه موردنیاز خود را به‌درستی پیش‌بینی نمی‌کنند. به‌باور دراپر، بهتر است در زمان جمع‌آوری هزینه موردنیاز، تمام هزینه‌ها را تا انتهای مسیر در نظر بگیرید، نه اینکه به‌گونه‌ای محاسبه کنید که در اواسط کار با اتمام بودجه مواجه شوید.

اژدها وارد می‌شود!

بیت کوین در نقش اژدها

استعداد دراپر در گزینش برندگان به انتخاب ارزهای دیجیتال منتهی شده است. در سال ۲۰۱۴، دراپر ۲۹,۶۵۶ بیت کوین توقیف‌شده به‌دست مارشال‌های ایالات متحده آمریکا را با پرداخت ۶۴۰ دلار به‌ازای هر بیت کوین خرید. ارزش فعلی بیت کوین‌های او تقریباً ۶۵۰میلیون دلار است؛ اما دراپر فکر می‌کند که ارزش بیت کوین بسیار بسیار بیشتر خواهد شد. او انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ یا حداکثر تا اوایل سال ۲۰۲۳، ارزش این ارز دیجیتال به ۲۵۰,۰۰۰ دلار برسد.

بسیاری از مردم فقط همین قسمت حراج و خرید هوشمندانه او در این داستان را شنیده‌اند؛ اما جالب است بدانید که این خرید راهی برای جبران شکست بزرگ او و ۴۰,۰۰۰ بیت کوینی بود که در مت گوکس (Mt.GOX) از دست داده بود. دراپر درباره بیت کوین می‌گوید:

همیشه به بیت کوین خوش‌بین بوده‌ام. بیت کوین برای من نشان‌دهنده آزادی است؛ آزادی برون‌مرزی و جهانی. ویژگی اعتماد [بیت کوین] را نیز دوست دارم. آزادی و اعتماد ترکیبی عالی می‌سازند.

شرکت دراپر اسوشیتس تقریباً ۳۰ استارت‌آپ موفق با ارزش بیش از یک‌میلیارد دلار در کارنامه خود دارد. چند نمونه‌ از این استارت‌آپ‌ها عبارت‌اند از: اسکایپ، هات‌میل، توییتر و تسلا. وقتی از دراپر درباره این میزان از موفقیت پرسیده می‌شود، او معتقد است که تا حدودی با سایر سرمایه‌گذاران خطرپذیر متفاوت است. تیم دراپر بیان می‌کند:

من سرمایه‌گذار خطرپذیر هستم و کارآفرینی در خونم است. وقتی با افرادی با همین رویکرد ملاقات می‌کنم و همان انگیزه «بزن بریم این کار را انجام بدهیم» را در آنان می‌بینم، حس و ارتباط خوبی با آنان برقرار می‌کنم. بااین‌حال، باید انگیزه را در چشمانشان ببینم و بدانم که این حس واقعاً در قلب آنان است.

تفاوت دیگری نیز در دیدگاه من وجود دارد. سایر سرمایه‌گذاران می‌پرسند «کدام قسمت ممکن است اشتباه باشد و خوب پیش نرود؟»؛ اما من می‌پرسم «اگر این روش خوب کار کند، چه می‌شود؟ اگر کار کند و اتفاقی واقعاً خارق‌العاده برای نوع بشر و جامعه بیفتد، چه می‌شود؟» بنابراین، شاید واقعاً ارزش امتحان‌کردن را داشته باشد.

بیت کوین دنیا را تغییر می‌دهد

دراپر به اخبار اخیر درباره اقدامات دولت‌های جهان برای پذیرش بیت کوین بسیار امیدوار است. همچنین، او از اینکه کشورهایی مانند پاناما و اروگوئه و اوکراین از الگوی السالوادور (کشوری که بیت کوین در آن‌جا قانونی شناخته شده است) پیروی می‌کنند، ابراز خوشحالی می‌کند.

دراپر از نزدیک از تصمیم‌گیری در این حوزه در آمریکای‌جنوبی مطلع بوده است. او گفت‌وگوی مداوم با مائوریسیو ماکری (Mauricio Macri)، رئیس‌جمهور سابق آرژانتین را در این زمینه نقل می‌کند. دراپر برای اولین‌بار زمانی درباره بیت کوین با او صحبت کرده بود که ارزش بیت کوین ۱۰,۰۰۰ دلار بود و دو سال بعد و در زمان کاهش بیت کوین به ۴,۰۰۰ دلار، دوباره با او سخن گفته بود. در همان زمان، ارزش پزو آرژانتین از ۰.۷۵ به ۰.۲۵ دلار رسیده بود.

دراپر، مائوریسیو ماکری را به شرط‌‌بندی دعوت کرد. شرط آن‌ها از این قرار بود که اگر پزو آرژانتین بهتر از بیت کوین عمل می‌کرد، دراپر سرمایه‌گذاری خود را در این کشور به دو برابر افزایش می‌داد. ماکری نیز با این شرط موافقت کرد. دراپر درباره این موضوع می‌گوید:

سپس اضافه کردم که اگر بیت کوین از پزو بهتر بود، باید بیت کوین را به‌عنوان پول ملی خود بپذیرید؛ اما ماکری نگران پیامدهای صندوق بین‌المللی پول بود؛ دقیقاً به همان روشی که اکنون السالوادور با تحریم‌های بین‌المللی مواجه است.

این نگاهی اشتباه به مسئله بیت کوین است. زمانی که کشورهایی مانند السالوادور این تصمیمات را بگیرند، پول نیز به جریان خواهد افتاد. من و بسیاری از سرمایه‌گذاران دیگر به السالوادور خواهیم رفت.

دراپر معتقد است که السالوادور تصمیم مهمی گرفته و بابت پیشرو بودن در این مسیر برنده است. به‌عقیده او، نه‌تنها شهروندان به استفاده از ارزهای دیجیتال عادت خواهند کرد؛ بلکه معرفی بلاک چین نیز به ریشه‌کنی فساد در سراسر کشور کمک خواهد کرد. دراپر به همه خصوصیات بیت کوین خوش‌بین است. او واقعاً از این ایده استقبال می‌کند که بیت کوین را در تمام سرمایه‌گذاری‌هایش به‌کار ببرد. وی می‌گوید:

دوست دارم صندوقی خطرپذیر را منحصراً برای بیت کوین راه‌اندازی و در آن، روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنم و این شرکت دستمزد کارمندان و هزینه تأمین‌کنندگانش را نیز به بیت‌کوین پرداخت کند. درحقیقت، همه‌چیز حلقه‌ای بسته روی بلاک چین باشد تا با قراردادهای هوشمند مدیریت شوند.

علاوه‌بر‌این، هنگامی که شرکت فروشی انجام می‌دهد، تمام پول از‌طریق فرایندی خودکار به کیف پول بیت کوین همه برود. همه بدون نیاز به عوامل انتقال، لایه‌ها، حسابداران و حسابرسان، همان چیزی را دریافت کنند که قرار است داشته باشند.

اعتقاد او به بیت‌کوین باعث می‌شود درباره برنامه محافظت بازپرداخت وام‌های کووید (PPP) در ایالات متحده ابراز تأسف کند و آن‌ها را فرصتی از‌دست‌رفته ببیند. این وام‌ها که در‌مجموع حدود ۹۵۳میلیارد دلار بود، با هدف حمایت از کسب‌وکارها و حفظ اعتبار آن‌ها و حمایت از کارمندان در دوران کووید در نظر گرفته شده بود. دراپر درباره این موضوع می‌گوید:

چرا این وام‌ها را به بیت کوین پرداخت نکردند؟ ۳.۴تریلیون دلار دیگر نیز در شُرُف پرداخت است و با استفاده از بیت کوین می‌توانستند ارزش پول را حفظ کنند.

دراپر به‌وضوح دیدگاه‌های خود را درباره مدیران شهر واشنگتن بیان می‌کند. او معتقد است که آنان از دوران اوج خود گذشته‌اند و موافق تغییر نیستند. دراپر به نحوه رهبری دولت آمریکا بدبین است؛ اما همچنان به بخش فناوری، به‌ویژه کارآفرینان در این فضا امیدوار است. او تمایل دارد به فردی مانند فرانسیس سوارز (Francis Suarez)، شهردار میامی، رأی دهد تا رئیس‌جمهور ایالات متحده شود. او می‌گوید: «کسی مثل اوست که می‌تواند عقب‌نماندن آمریکا را تضمین کند.»

علاقه شخصی

علاقه تیم دراپر به بیت کوین

دراپر به همه‌چیز در فضای دارایی‌های دیجیتال، حتی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با نتایج مبهم و سؤال‌برانگیز آن‌ها نیز امیدوار است. او به‌وضوح این علاقه را نشان و در‌این‌باره توضیح می‌دهد:

هر نوآوری‌ رخ‌داده درزمینه بیت‌کوین را دوست دارم. بلاک چین، قراردادهای هوشمند، راه‌حل‌های لایه‌دوم، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، تمرکززدایی، بیت‌کوین کش، ریپل، الگوراند، تزوس و همه نوآوری‌های بزرگ موردعلاقه من هستند. بااین‌حال بین همه آن‌ها، بیت کوین را بیشتر دوست دارم؛ زیرا [به عقیده من] کاملاً غیرمتمرکز است. بنابراین، اگر دولتی مانند چین به بیت کوین نه بگوید، ژاپن به‌جای آن بیت کوین را خواهد پذیرفت. این پوزخندی به چین است؛ زیرا فرار مغزها به‌سمت ژاپن خواهد بود.

دیدگاه اصلی دراپر درباره آینده، نظارت مسالمت‌آمیز دولت بر بیت کوین است. او دوباره از مثالی استفاده می‌کند که اگر دولت ایالات متحده سعی می‌کرد اینترنت را قانون‌گذاری کند، ارزش اقتصادی را از بین می‌برد و مغزها به‌سرعت شروع به ترک کشور می‌کردند.

بیشتر بخوانید: توکن غیرمثلی (Non-fungible token) یا NFT چیست؟

فرزندان دراپر نیز راه او را در دنیای سرمایه‌گذاری دنبال کردند و دخترش، جسی، از‌طریق استارت‌آپ خود با حمایت زنان در مجموعه‌ای با نام هالوژن ونچرز (Halogen Ventures) فعالیت می‌کند. همچنین پسرش، آدام، بنیان‌گذار بوست وی‌سی (Boost VC) است و در استارت‌آپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که آینده علمی‌تخیلی را نزدیک‌تر و دردسترس‌تر می‌کنند. دراپر به هر دو آن‌ها افتخار می‌کند.

دراپر در‌حالی‌که کاملاً آمریکایی است، دنیای آینده را دنیایی بدون‌ مرز می‌بیند. همان‌طور‌که در‌حال‌حاضر هم داشتنِ گوشی هوشمند می‌تواند دیدی از کل دنیا به دارنده آن ارائه دهد، دنیای آینده نیز با توسعه فناوری کاملاً بدون‌ مرز خواهد شد. او می‌گوید:

امیدوارم نوه‌هایم روزی از من بپرسند که مرز چیست و وقتی برایشان توضیح می‌دهم، بگویند این احمقانه است پدربزرگ!

اگر کسی برنامه‌نویس خوبی در تیمبوکتو (Timbuktu) باشد، او را در تیم خود می‌پذیرم. ما به‌سوی دنیای بدون مرز می‌رویم و این همه ملی‌گرایی و میهن‌پرستی فقط غرش شیر در حال مرگ است. حضور فیزیکی دیگر مهم نیست و افراد هرچه زودتر این واقعیت را بپذیرند، بهتر است. اگر دولت قوانینی را وضع می‌کند، باید بداند مردم درنهایت به جایی می‌روند که قوانین برایشان آسان‌تر یا بهتر است.

دراپر معتقد است که این مرزها زودتر از آنچه مردم فکر می‌کنند، از بین می‌روند. درواقع، او بر این باور است که مرزها در کمتر از پنج سال آینده منحل خواهند شد. دراپر همچنین افزود:

به مرزها یا آداب و رسومی برای نگه‌داری مردم در داخل و خارج کشورها نیازی نداریم. مردم شهروندان کل جهان خواهند بود و می‌توانند انتخاب کنند که به کدام دولت تعلق داشته باشند.

ارزهای دیجیتال، تنها بخشی از توسعه این جهان بدون مرز هستند. از دراپر بارها پرسیده شده است که آیا بیت کوین خود را به ارز فیات می‌فروشد یا خیر؛ اما او فیات را ارز گذشته و ارز دیجیتال را ارز آینده می‌داند. او در پاسخ به این پرسش می‌گوید:

یورو خود را با دراخم یا فرانک فرانسه عوض کنم؟ ابداً! درعوض، منتظر روزی هستم که بتوانم غذا و لباس و خانه‌ام را با بیت کوین بخرم و وقتی می‌توانم این کار را انجام دهم، چرا باید دلار نگه دارم؟

جمع‌بندی

علاقه سرمایه‌گذار خطرپذیر مشهور، تیم دراپر، با سابقه درخشان در سرمایه‌گذاری در پروژه‌های موفقی مانند تسلا، اسپیس‌ایکس، هات‌میل، لجر، کوین‌بیس و در‌نهایت صنعت ارزهای دیجیتال، می‌تواند نشان‌دهنده ارزشمندی انکارناپذیر این حوزه باشد. دراپر مهم‌ترین دلایل علاقه‌اش به این حوزه را آزادی و اعتماد موجود در آن ذکر می‌کند.

او در مصاحبه‌ای پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۲ یا اوایل سال ۲۰۲۳، به ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. دراپر معتقد است کشورهای پذیرنده ارزهای دیجیتال، کشورهایی برنده در عرصه جهانی خواهند بود. او با انتقاد از قانون‌گذاری‌های دست‌وپاگیر دولت‌ها در حوزه فناوری، از دنیایی بدون‌ مرز سخن می‌گوید که با بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال ساخته می‌شود.

اکنون با نگاهی به سرمایه‌گذاری‌های بی‌سابقه مشهورترین و باتجربه‌ترین سرمایه‌گذاران جهان در این حوزه، می‌توانیم از خود سؤال کنیم که آیا واقعاً بازارهای نزولی موقتی بیت کوین مهم هستند؟ آیا کاهش قیمت بیت کوین که رخدادی طبیعی در این بازار و تمام بازارها به‌شمار می‌رود،‌ خللی در رشد این صنعت ایجاد خواهد کرد؟ آیا قیمت بیت کوین واقعاً مهم است؟

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

14 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 3 روز قبل

کاربران محترم ، فقط قابل توجه کسانی که بازار ها را حرفه ایی تر دنبال میکنند. دیروز نرخ تولید خالص ملی ایالات متحده ( GDP ) منفی اعلام شد ، این یعنی اینکه مصرف کننده ( در ایالات متحده - منبع دلار ) به دلایل گرانی کمتر خرج می کند . این یعنی اینکه وقتی دو بار این شاخص منفی اعلام بشود باید وارد دوره ریسشن یا پسا تورم بشویم . راجع به آن خیلی صحبت شده است . ولی بدلایل تصمیمات درست " فدرال رزرو " هنوز این امر محقق نشده است . بیشتر توضیح اینکه هر دفعه نرخ سود بانکی را زیر 1 درصد افزایش داده اند .دو شب پیش وقتی آقای پاول لایو سخررانی میکرد ، یکی از خبر نگاران پرسید چرا یکدفعه این سود بانکی را بالا نمی برید مثلا 1 درصد ، ؟ درجواب ایشان اشاره ورود به دوره ریسشن را پاسخ دادند . smooth landing این اصطلاح است برای ورود به دوره پسا تورم . نگاه کنید هم اکنون نرخ dxy یا همان قدرت دلار 106.55 می باشد چیزی که در حدود دو هفته پیش خیلی بالا تر بود . زمانیکه برابری دلار با یورو حادث شد . در حقیقت خود خزانه داری ایالات متحده از بیم فرار سرمایه گذاران از بازار ها این کار را کرده است . چه انتقاد بفرمایید یا خیر ، این شاخص فعلا نقش بسیار تعیین کننده ای را در بازار ها ایفا مینماید . و در آخر اینکه خزانه داری ایالات متحده عمدا طی سخرانی پی در پی خود در طول دو روز گذشته نرخ رسمی بهره را اعلام نکرده است . جسارتا این اطلاعات لازمه کسانی هست که بازار ها را جدی دنبال می کنند ( فقط مختص بازار کریپتو نمی باشد ) . اگر نفدی هست ( به غیر از کلمات کلیشه ایی ) به دیده منت.

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 4 روز قبل

دوستان ببینید بزرگترین نکات آموزشی را دیروز بازار به ما آموزش داد . بنده بارها و بارها اعلام کردم که بالا رفتن نرخ سود بانکی نمی تواند دلیل مستدلی برای ریزش باشد . موارد دیگر نیز دخیل هستند . کامنت ها وجود دارند . حتی عنوان کردم که هر تغییری حداکثر ظرف4 ساعت بر می گردد به محل امن . از کلمه حداکثر نیز استفاده شده بود .قابل توجه کاربری که نخوانده می پرد وسط ماجرا . تنها چیزی که گقته شد این بود که می توان عطف به ما سبق نمود . حالا بازار چطوری شد ، دانشمندی که من را .... خطاب کرده ایی بخوان . "" فدرال رزرو "" به ریاست جرمی پاول کاری کرد کارستان . 0.75صدم نرخ بانکی را بالا آورد ولی DXY یعنی قدرت دلار را پایین آورد . با محاسباتی که کرده بود . ایشان با یک کار حساب شده اجازه نداد که سرمایه های ورودی به بازار های آمریکا سر خورده شوند . این برای کل بازار های سهام بود از s&p گرفته تا نزدک و .... یادتان هست که گفته شده بود " بیت "" خیلی دارد همگام با بازار های موازی حرکت می کند . تقریبا از زمان افزایش بهره در ماه گذشته که پایین آمد ولی طی مدت کمی دو باره بالای 20 هزار آمد این مورد را اعلام کرده بودیم . یعنی دارای تجربه بیشتر . ببینید دوستان خواهشمندم اگر نقد فنی دارید ، بدیده منت ولی جملات کلیشه ایی مانند غیب گویی و ما می دانستیم و .... را بهتر نیست از گفتارمان حذف کنیم. به جز اتلاف وقت و دور شدن از متن ها چیزی عایدمان نمیشود. ادمین محترم لطفا تایید بفرمایید.

اسپات تریدر
اسپات تریدر
6 ماه و 3 روز قبل

خوب راست گفته دیگه. دقیقا تمامی حرفایی که اینجا زدی برعکسش شده، جمله های زیر رو که ارواح نزدن:
<b>b:"عطف به ما سبق کنید . ببینید در آخرین باری که نرخ سود افزایشی شده بازار چگونه رفتار کرده است"<b> اما ایندفعه بازار دقیقا برعکس دفعات قبلی کرد، چون دفعات قبلی ترس از افزایش سود بانکی بود ولی ایندفعه فقط بحث بر سر افزایش 100 واحدی و 75 واحدی بود که 75 واحد شد و بازار صعودی شد.

<b>b:"آخرین باری که نرخ بهره افزایش پیدا کرد قیمت تا 19800 هم پایین آمد" <b> ولی ایندفعه نه تنها پایین نیومد بلکه 3000 تا هم کشید بالا.

متاسفاننه بازار همیشه پر از افرادی مثل شماست که دائما حرفای اشتباه میزنند و مارکت میکرها هم از همین اشتباهات سود میکنند.

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 3 روز قبل

خیلی متاسفم که برداشت شما غلط است . عطف به ماسبق را گفتم . یعنی اینکه بازار آمد پایین ولی دو باره خودش را حفظ کرد . حتی گفتم اگر اینطور شد در یک تایم فریم 4 ساعته بالا میاد . چرا گفته ها را اول و آخرش را حذف می کنی فقط او نجایی که .... چندین بار کامنت زدم که معلوم نیست . خیلی حرفه ایی ها هم نمی دانند . اینها را گفته ام . و گفتم باید آمادگی برای هر سناریویی لازم است . خوب وقتی بازار نیامد پایین دلیلی نداشت که شما وارد شوی . ببین دوست عزیز من که سالهاست ( مجبورم بگم ) تجربه بازار ها را دارم . از کریپتو گرفته تا نزدک تا داو جونز تا سهام ایالات متحده تا ... بخواهی یا نه اینها حقیقت هستند . من کار می کنم. و بی منت هر آنچه که را هم میدانم می گویم . ضرر هم می کنم ، سود هم می کنم ، ولی سالهاست توی بازار هستم . حتی زمانی که اصلا کریپتو ها نبوده اند . اصلا هم تکنیکال کار نمی کنم. فقط فاندا منتال . بارها هم عنوان کرده ام بعد از جنگ اوکراین و روسیه فاندا حرف اول را می زند . لطفا لطفا سوژه سازی نفرمایید . حرف فنی دارید بفرمایید ، سر ا پا گوش هستم . لیکن سوژه سازی نفرمایید .

Rocke
Rocke
6 ماه و 3 روز قبل

اون کسیکه پرنده تویی که وسط هر مطلب این سایت میپری معلومم نیس واسه خودت چی میگی . نه تکنیکال بلدی نه تعاریف پایه رو میدونی چیه فقط الکی شلوغش میکنی. هر چیم میگی وارونه میشه. جالبه تو هر نظرت کلی دیسلایک جمع میکنی ولی بازم این بیهوده گویی رو ادامه میدی

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 4 روز قبل

دوستان ببینید بزرگترین نکات آموزشی را دیروز بازار به ما آموزش داد . بنده بارها و بارها اعلام کردم که بالا رفتن نرخ سود بانکی نمی تواند دلیل مستدلی برای ریزش باشد . موارد دیگر نیز دخیل هستند . کامنت ها وجود دارند . حتی عنوان کردم که هر تغییری حداکثر ظرف 48 ساعت بر می گردد به محل امن . قابل توجه کاربری که نخوانده می پرد وسط ماجرا . تنها چیزی که گقته شد این بود که می توان عطف به ما سبق نمود . حالا بازار چطوری شد ، دانشمندی که من را .... خطاب کرده ایی بخوان . "" فدرال رزرو "" به ریاست جرمی پاول کاری کرد کارستان . 0.75صدم نرخ بانکی را بالا آورد ولی DXY یعنی قدرت دلار را پایین آورد . با محاسباتی که کرده بود . ایشان با یک کار حساب شده اجازه نداد که سرمایه های ورودی به بازار های آمریکا سر خورده شوند . این برای کل بازار های سهام بود از s&p گرفته تا نزدک و .... یادتان هست که گفته شده بود " بیت "" خیلی دارد همگام با بازار های موازی حرکت می کند . تقریبا از زمان افزایش بهره در ماه گذشته که پایین آمد ولی طی مدت کمی دو باره بالای 20 هزار آمد این مورد را اعلام کرده بودیم . یعنی دارای تجربه بیشتر . ببینید دوستان خواهشمندم اگر نقد فنی دارید ، بدیده منت ولی جملات کلیشه ایی مانند غیب گویی و ما می دانستیم و .... را بهتر نیست از گفتارمان حذف کنیم. به جز اتلاف وقت و دور شدن از متن ها چیزی عایدمان نمیشود. ادمین محترم لطفا تایید بفرمایید.

حسین فراهانی
حسین فراهانی
6 ماه و 4 روز قبل

نگرانی بابت ریزش اخیر بازار ندارم، چون بدون کوچک ترین شک و تردیدی روند باز خواهد گشت و سقف های جدیدی خواهیم دید. فقط ناراحتم از اینکه چرا الآن پول ندارم تا با این قیمت های به شدت مفت باز هم بیت کوین بخرم ⁦:-(⁩

Mehrnia
Mehrnia
6 ماه و 4 روز قبل

سلام خسته نباشید و سپاس، بنظرمیاد صحبت های ایشون برگرفته از نظرات آقای کیوساکی و امثال ایشون باشه که همگی دنیای اقتصادی متفاوتی رو باوجود صنعت بلاکچین بزودی و بسرعت محتمل می دونند، قطعا این طرز تفکر دست واسطه های خرد و کلان و دولت هارو کوتاه می کنه، ازنطر بنده بلاک چین نوعی انقلاب اقتصادی محسوب میشه که مانند موارد قبلی انقلابهای صنعتی و غیره می تونه شکل زندگی افراد رو تغییر بده و به سمت مثبت هدایت کنه.

nima S
nima S
6 ماه و 4 روز قبل

آقا 1985 نه.1958!

علی
علی
6 ماه و 4 روز قبل

1bitcoin=1bitcoin

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 4 روز قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم . ببینید در کشور السالوادر این کشور فقیر آمریکای مرکزی هنوز نیمی از مردم این کشور حساب بانکی ندارند . و بیش از نیمی از نیروی کار این کشور در کشورهای متمول مشغول به کار می باشند . تصمیمی که گرفته شده مبنی بر آزاد نمودن " بیت " بسیاری از مشکلات و خطرات انتقال پول از کشور های دیگر به السالوادور را مرتفع نموده است . بنابر این خیلی دور نیست که ابتدا این نوع کشور های فقیر بسوی " بیت " یا ارز های دیجیتال سوق پیدا کنند .

Rocke
Rocke
6 ماه و 4 روز قبل

جه خبر آقای توستراداموس. دیروز پریروز بدجور تو بوق و کرنا کرده بودی که قیمتا میریزه. وقتی سر از تحلیل در نمیاری بیخود به مردم آدرس غلط نده، مدیونی میاره.

اسپات تریدر
اسپات تریدر
6 ماه و 3 روز قبل
پاسخ  Rocke

دلیل اینکه مارکت میکرها همیشه تو سود هستن وجود همچین افرادی هست که آدرس های اشتباه میدن. بعضی افراد یا گروه ها با برنامه قبلی و تحلیل های فیک این کارو میکنند (بطور مثال Moon Boys یا Lambo) ولی اشخاصی مثل ایشون از روی ناآگاهی این کار رو میکنند.

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
6 ماه و 3 روز قبل

ببین دوست عزیز ممکنه بفرمایید این آدرس اشتباه کجا بوده ؟ نوشته بیاور . عطف به ماسبق را می گی ؟ یعنی اگر رفت پایین از پایین بخر . حالا برداشت شما چی بوده . من عادت دارم به این نوع سوژه سازی ها . سالهاست که .... شما برداشتت چی بوده ؟ فروختی ؟ خرید کردی ؟ یا اینکه فقط داری تفریح می کنی ؟ یک چیز را می دانی ؟ من سالهاست در این حوزه می نویسم . نیازی هم نه به تعریف دارم نه به بر عکس . درآمدی هم ار این پلتفرم ندارم .

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.