پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟

فقط ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. به‌محض اینکه کار استخراج همه آنها به پایان برسد، هیچ واحد بیت کوین جدیدی به این شبکه اضافه نخواهد شد، اتفاقی که باید در حدود سال ۲۱۴۰ رخ دهد. بلاک چین بیت کوین بر مبنای کنترل و محدودیت عرضه طراحی شده است، یعنی در دوره‌های زمانی مشخص فقط تعداد معینی بیت کوین تازه‌استخراج‌شده می‌تواند استخراج و وارد شبکه بیت کوین شود تا اینکه این تعداد به عدد ۲۱ میلیون واحد کوین برسد. هنگامی که ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج شد، شبکه تا حد زیادی همان عملکرد فعلی را دنبال خواهد کرد، اما ماینرها با تأیید تراکنش‌ها فقط از کارمزدها سود خواهند برد.

در واقع، پس از استخراج همه بیت کوین‌ها، اگر این ارز دیجیتال به الگوریتم اجماع فعلی خود پای‌بند باشد، تنها مشوق ماینرها فقط کارمزد تراکنش خواهد بود که امروزه مقدار قابل‌توجیهی نیست، اما در آینده با پذیرش بیت کوین و افزایش قیمت این ارز دیجیتال شرایط می‌تواند به گونه‌ای دیگر باشد. در ادامه این مطلب، با استفاده از مقاله‌ای که در وب‌سایت دیکریپت منتشر شده است، احتمالات آینده بیت کوین را پس از استخراج آخرین واحد کوین این شبکه بررسی می‌کنیم.

آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج می‌شود؟

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟
آخرین بیت کوین حدود سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

تقریباً هر ۱۰ دقیقه، ‌استخراج‌کنندگان بیت کوین با حل‌کردن یک معادله رمزنگاری‌شده، بلاک جدیدی حاوی تراکنش‌ها «ایجاد» می‌کنند و ماینری که در این کار موفق شده باشد، بلاک جدید را به بلاک چین اضافه می‌کند. این بلاک حاوی تراکنش‌هایی است که قبلاً در استخر حافظه (Mem Pool) بیت کوین منتظر بوده‌اند و معمولاً براساس مقدار کارمزد معامله‌ای که به ماینرها ارائه می‌دهند، انتخاب می‌شوند.

در ازای کشف هر بلاک، ماینر پاداش بلاک مشخصی دریافت می‌کند. هنگامی‌که بیت کوین برای اولین بار راه‌اندازی شد، پاداش هر بلاک ۵۰ بیت کوین بود. اما، این میزان به‌صورت دوره‌ای و پس از استخراج ۲۱۰,۰۰۰ بلاک جدید طی رویدادی ویژه نصف می‌شود.

این رویداد که پاداش بلاک را نصف می‌کند و به همین دلیل هاوینگ (نصف‌شدن) نامیده می‌شود، تقریباً هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و پاداش بلاک را به ۲۵ بیت کوین، ۱۲.۵ بیت کوین، ۶.۲۵ بیت کوین و به همین ترتیب تا آخر کاهش می‌دهد. تاکنون، سه رویداد هاوینگ به پایان رسیده است که آخرین مورد آن در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) اتفاق افتاد و پاداش بلاک را به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش داد. هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد.

ماینرهای بیت کوین می‌توانند تا زمانی که در مجموع ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج نشده است، پاداش بلاک دریافت کنند و پس از آن هیچ بیت کوین جدیدی وارد شبکه نخواهد شد. در حال حاضر، اندکی بیش از ۱۸.۵ میلیون بیت کوین تولید شده است که معادل ۸۸.۳ درصد از عرضه حداکثری بیت کوین در بیش از یک دهه گذشته است، اما به‌دلیل کاهش تدریجی که هر چهار سال یک‌بار در نتیجه فرایند هاوینگ اتفاق می‌افتد، ۱۲۰ سال دیگر طول می‌کشد تا آخرین بیت کوین استخراج شود.

وقتی تمام بیت کوین‌ها استخراج شدند، ماینرها چه خواهند کرد؟

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟

پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین، ماینرهای بیت کوین همچنان می‌توانند در روند کشف بلاک شرکت کنند، اما پاداش بلاک دریافت نخواهند کرد، البته نه به این معنا که به آنها پاداشی داده نمی‌شود.

ماینرهای بیت کوین همین حالا علاوه بر پاداش بلاک، تمام کارمزد پرداخت‌شده برای تراکنش‌های موجود در هر بلاک جدید را نیز دریافت می‌کنند. در حال حاضر، کارمزد تراکنش‌ها بخش کوچکی از درآمد یک ماینر را تشکیل می‌دهد،‌ زیرا ماینرها حدود ۹۰۰ بیت کوین (معادل با ۳۹.۸ میلیون دلار) در طول روز استخراج می‌کنند، اما هر روز بین ۶۰ تا ۱۰۰ بیت کوین (معادل با ۲.۶ تا ۴.۴ میلیون دلار) کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، کارمزد تراکنش در حال حاضر فقط ۶.۵ درصد از درآمد یک ماینر را تشکیل می‌دهد، اما در سال ۲۱۴۰، این مقدار به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

به‌گفته سایمون کیم (Simon Kim)، مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری هَشد (Hashed)، پاداش بلاک انگیزه ماینرها را کم نخواهد کرد. کیم توضیح داد:

تغییرات اکوسیستم بیت کوین و جایگاه آن به‌عنوان ارز اصلی در دنیای مجازی، حتی پس از اتمام پاداش بلاک، می‌تواند تغییرات قابل‌توجهی در استقبال ماینرها از فرایند استخراج ایجاد کند.

افزایش ارزش بیت کوین؛ صرفه استخراج

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟

با افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان، ماینرها انگیزه کافی برای فعالیت بدون پاداش بلاک و صرفاً با کارمزد را به دست می‌آورند.

درست است که در حال حاضر تغییر شرایط پرداخت پاداش به‌صورتی‌که فقط مبتنی بر کارمزد تراکنش باشد، می‌تواند باعث دلسردی بخش زیادی از شبکه استخراج شود؛ زیرا، عده بسیار اندکی از ماینرهای بیت کوین اگر فقط ۶.۵ درصد از پاداش معمول خود را دریافت کنند، باز هم می‌توانند از استخراج بیت کوین درآمد کسب کنند.

با این همه، اگر استفاده از شبکه بیت کوین بسیار زیاد شود و قیمت این ارز دیجیتال افزایش یابد، رقابت برای جای‌گذاری تراکنش در فضای خالی بلاک به‌طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. به‌گفته بن ژو (Ben Zhou)، مدیر عامل پلتفرم معاملاتی بای بیت (ByBit)، این مسئله احتمالاً به افزایش کارمزد تراکنش برای ماینرها منجر خواهد شد، مشابه با آنچه که در جریان حرکت صعودی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. ژو توضیح داد:

از آنجا که پاداش استخراج در هر هاوینگ، کاهش می‌یابد، مدتها پیش از استخراج آخرین بیت کوین، به‌تدریج نقش کارمزد تراکنش در سودآفرینی برای ماینرها پررنگ‌تر خواهد شد. کارمزد تراکنش احتمالاً در یک رابطه معکوس و برای جبران کاهش پاداش بلاک، افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، به گمان اریک آنزیانی (Eric Anziani)، مدیر ارشد وب‌سایت کریپتو (Crypto.com)، رشد قیمت بیت کوین و کاهش تدریجی هزینه مصرف انرژی می‌تواند به‌معنای تداوم سودآوری استخراج باشد. آنزیانی اظهار داشت:

از نظر ما، هرچه بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیشتر رشد کنند، قیمت آنها نیز باید به‌میزان قابل‌توجهی افزایش یابد. این افزایش قیمت می‌تواند کاهش پاداش بلاک را نیز جبران کند. علاوه بر این، با کارآمدترشدن فرایند استخراج و فراگیرترشدن استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، هزینه مصرف برق ماینرها نیز کاهش می‌یابد و به آنها اجازه می‌دهد در این صنعت باقی بمانند و کماکان شبکه را ایمن نگه دارند.

کل کارمزد تراکنش پرداخت‌شده در روز، در اوج خود در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶)، به ۱,۴۹۵ بیت کوین افزایش یافت؛ در آن زمان، بیت کوین ۱۴,۰۰۰ دلار قیمت داشت و کارمزد تراکنش به حدود ۶۰ دلار رسیده بود. در نتیجه، در آن زمان، این میزان کارمزد سودی ۲۱ میلیون دلاری برای ماینرها داشت که در حال حاضر، معادل با حدود نیمی از درآمد امروز آنها از پاداش بلاک است. این مسئله می‌تواند در آینده نیز تکرار شود.

با افزایش قیمت بیت کوین در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر ۹۹)، کارمزد تراکنش نیز در عرض دو هفته حدود ۹ برابر افزایش یافت و به حدود ۱۴ دلار رسید. در حال حاضر (۲۱ اسفند ۹۹)، متوسط ​​کارمزد تراکنش حدود ۱۷ دلار یا یک سوم اوج خود در دسامبر ۲۰۱۷ است.

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟
نمودار کارمزد تراکنش از تیر ۸۹ تا اسفند ۹۹. منبع: وب‌سایت Bitcoin Visuals

احتمال بعید برای تغییرات در پروتکل

پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین چه خواهد شد؟

احتمال دیگر که البته بسیار ضعیف است این است که سازوکار پاداش بیت کوین بتواند مدتی قبل از استخراج بلاک نهایی تغییر کند.

لوکا بوسکین (Luka Boškin)، مدیر ارشد بازاریابی در پلتفرم معاملاتی نیوزکریپتو (NewsCrypto)، استدلال کرد که با کاهش تعداد بیت کوین‌های تولیدشده از طریق استخراج، بیت کوین شاهد «تغییراتی قابل‌توجه» در پروتکل خود خواهد بود. او در مصاحبه‌ای گفت:

این مسئله در نهایت می‌تواند سازوکار اجماع را به مدلی سازگارتر با محیط‌ زیست، مانند اثبات سهام یا جانشین دیگری برای اثبات کار، تغییر دهد.

نیکلاس نیکولاجسن (Niklas Nikolajsen)، بنیان‌گذار کارگذاری سوئیسی ارزهای دیجیتالی به نام بیت کوین سوییس (Bitcoin Suisse)، نیز نظری مشابه دارد. او در مصاحبه‌ای که با برنامه تلویزیونی آلمانی «گالیله» انجام داد، گفت:

مطمئنم هنگامی‌که استفاده از فناوری [اثبات سهام] فراگیر شود، بیت کوین نیز با آن سازگار خواهد شد.

با این حال، تاکنون، اقدام خاصی برای معرفی اثبات سهام به شبکه بیت کوین انجام نشده است و هیچ پروپوزال بهبود بیت کوینی (BIP) نیز وجود ندارد که به این تغییر کمک کند. برای تغییرات در قوانین بیت کوین، باید اکثریت جامعه بیت کوین موافق باشند که هنوز چنین چیزی رخ نداده است.

از سویی دیگر، جردن استوئف (Jordan Stoev)، مدیر بخش ارزهای دیجیتال در شرکت پرداخت اسکریل (Skrill)، معتقد است که بیت کوین احتمالاً برای انتقال میزان قابل‌توجهی ارزش ذخیره می‌شود و برای بخش عمده‌ای از تراکنش‌ها، از راه‌حل‌های لایه دوم یا بلاک چین‌های جایگزین استفاده خواهد شد. او طی مصاحبه‌ای اظهار داشت:

فقط تراکنش‌هایی که ارزشی بسیار قابل‌توجه داشته باشند به‌صورت درون‌زنجیره‌ای انجام خواهند شد و این تراکنش‌ها نیز کارمزدهای بسیار بالا پرداخت می‌کنند که می‌تواند به‌عنوان درآمد ماینرها کافی باشد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

61 دیدگاه
Shams
Shams
7 ماه قبل

با سلام دوستان . دستگاه استخراج بیت کوین بعد از سال جدید ۴ ماه کار کرد تراکنشش میاد پایین ؟..
مثلا ۱۲ میلیون کار میکرد در ماه حالا اول سال جدید بعد از ۴ ماه میشه ۸ میلیون در ماه

ابراهیم غلامی
ابراهیم غلامی
3 سال قبل

باسلام.لطفا ی برنامه معرفی کنید براموبایل که باهاش بشه بیت کوین استخراج کنم .ممنون

بهمن امیدوار
بهمن امیدوار
3 سال قبل

سلام من ازطریق موبایل مدتی هست دارم ازطریق دوتابرنامه یکیش هریک ساعت ویکیش هردوساعت سوشی بیت کویین دریافت میکنم ومیخوام به یک کیف پول دیجبتالی مطمعن انتقال بدم تابتونم بفروشم خودبرنامه بمن کیف داده ولی میترسم مطمعن نباشه..چه نوع کیفی مناسبه وازچه طریقی مورداعتماده که کیف پول داشته باشم؟
ممنون

حسن قره خانی
حسن قره خانی
3 سال قبل

برنامه هارو معرفی کن

Hamid
Hamid
3 سال قبل

اسم برنامه هات چیه با ماهم بگو

Hossein Basheh Ahangar
Hossein Basheh Ahangar
3 سال قبل

سلام عزیزم. اول باید حداقل تعداد ساتوشی شما از ۱۰۰۰۰۰ بیشتر بشه، کیف پول تراست ولت میتونه گزینه‌ی بسیار مناسبی باشه براتون.

علی پوری
علی پوری
3 سال قبل

سلام عیدتون مبارک
من میخواستم ماینر بخرم یکی از دوستام گفتن بیتکوین داره تموم میشه مراقب باش نمونه دستت بخاطر همین دلسرد شدم حالا این متن رو که خوندم نوشته بالای ۱۰۰سال یعنی تموم نمیشه 😐من بتونم ۴سال کار کنم باهاش برام کافیه

حالا بخرم یا ن؟!!

پویا
پویا
3 سال قبل

ن

F4RD1N
F4RD1N
3 سال قبل

داش هاوینگ رو یادت رفته؟
هر چهار سال پاداش بلاک نصف میشه
پس کلی راه مونده تا همه ی بیت کوین ها استخراج شن
با خیال راحت بخر

بهراد
بهراد
3 سال قبل

بعد از صد سال یه عده ای به دنبال رمزهای گم شده کیف پولها میرن اونایی که فوت کردن و رمز کیفاشونو کسی نداره

مهدی
مهدی
3 سال قبل

کی زندس کی مرده 2140ما 2077سایبری رو ببینیم بقیش پیش کش

Taymaz
Taymaz
3 سال قبل

امیدوارم بتونیم ازپسِ بانکرها بیایم چون همه ی تلاششون رو میکنن که نزارن رمزارزها رشد کنن!

الیاس رحمانی
الیاس رحمانی
3 سال قبل

سلام ببخشید الان قیمت دلار تقریبا ۲۴هزار تومان هست ولی در نمودار ۲۶هزار تومان هستش میخواستم بدونم هنگام فروش ارزم با دلار ۲۶ فروخته میشه یا ۲۴؟

مهدی
مهدی
3 سال قبل

26

pooriakhaleghy tardingview
pooriakhaleghy tardingview
3 سال قبل

سلام دوستان عیدتون پیشاپیش مبارک
تحلیل sxp رو اینجا گذاشتم براتون انتظار دارم از 11دلار تا 16 دلار رشد کنه
https://www.tradingview.com/chart/SXPUSDT/W6G6ILDx-sxp-cup-and-handle-pattern/

Morteza838
Morteza838
3 سال قبل

قیمت بیت تا اون موقع به بالای پانصد هزار شایدم یک میلیون دلار برسه.

( کیا )
( کیا )
3 سال قبل
پاسخ  Morteza838

چه ربطی داره

پیمان
پیمان
2 سال قبل
پاسخ  ( کیا )

منظورش اینه که درآمد کارمزدهای انتقال هم با ارزش میشه تا اون موقع