ارز شیبا دوج چیست؟ معرفی میم کوین جدید ShibaDoge

ارز شیبا دوج چیست؟ معرفی میم کوین جدید ShibaDoge

اگر بتوانید ارز دیجیتالی را تصور کنید که هم از ویژگی‌ها و محبوبیت میم کوین‌ های شیبا اینو (Shiba Inu) و دوج کوین (Dogecoin) برخوردار است و هم این پتانسیل را دارد که جامعه این میم‌ کوین‌ها را گرد هم آورد، این ارز دیجیتال همان شیبا دوج (ShibaDoge) است. همانطور که از نام آن نیز پیداست، شیبا دوج یک ارز دیجیتال نوظهور با هدف گردهم‌آوردن دو میم کوین برتر بازار است.

در این مقاله تلاش شده است تا به‌‌صورت جامع ببینیم که شیبا دوج چیست و جایگاه آن در اکوسیستم در حال رشد ارزهای دیجیتال و همچنین تأثیر بالقوه آن بر آینده ارزهای دیجیتال چگونه است. اگر شما نیز به دنیای میم کوین‌ها، دوج کوین و شیبا اینو علاقه دارید در ادامه این مقاله با ارزدیجیتال همراه باشید.

ارز دیجیتال شیبا دوج چیست؟

شیبا دوج (ShibaDoge) یک توکن کاربردی (Utility Token) و جامعه‌محور است و با نماد اختصاری SHIBDOGE مشخص می‌شود. جالب اینجاست که این ارز دیجیتال توسط نهنگ‌های شیبا اینو و دوج کوین ایجاد شده و هدف آن گرد هم آوردن جوامع این دو میم کوین و منافع بیشتر هر دو جامعه است.

شیبادوج یک توکن ERC۲۰ است، یعنی روی شبکه اتریوم ساخته شده و با آدرس قرارداد زیر لیست شده است:

۰x۶adb۲e۲۶۸de۲aa۱abf۶۵۷۸e۴a۸۱۱۹b۹۶۰e۰۲۹۲۸f

این توکن در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ با عرضه کل ۴۲۰ سکستیلیون توکن راه‌اندازی شد. سکستیلیون برابر با یک میلیارد تریلیون یا ۱۰۲۱ است. در زمان راه‌اندازی، ۵۰درصد از کل عرضه شیبا دوج بلافاصله سوزانده شد.

شیبا دوج یک ارز دیجیتال با مکانیسم ضدتورمی خودکار (Auto-Deflationary) است؛ یعنی به‌گونه‌ای طراحی شده که به‌طور خودکار مقدار عرضه کل آن در طول زمان کاهش و ارزش آن افزایش یابد. بنابراین، جدا از سوزاندن ۵۰درصد از عرضه آن هنگام راه‌اندازی، مکانیسم توکن‌سوزی با هر تراکنش شیبا دوج نیز انجام می‌شود.

هدف از ساخت ارز دیجیتال شیبا دوج چیست؟

شیبادوج یک توکن جامعه‌محور است که توسط نهنگ‌های شیبا اینو و دوج کوین برای بهره‌مندی از ویژگی‌ها و جوامع هر دو پلتفرم ساخته شده است. این پلتفرم با کنار هم قرار دادن این دو میم کوین که رقیب یکدیگر هستند، به‌دنبال آن است که با تمرکززدایی در امور مالی، قدرت و کنترل را به دستان مردم و جامعه بازگرداند.

مأموریت اصلی شیبا دوج ادغام جوامع پشت شیبا اینو و دوج کوین است. مجموع ارزش بازار این دو ارز دیجیتال بالاتر از ۴۰ میلیارد دلار است و بیش از پنج میلیون دارنده توکن را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر شیبادوج بتواند جامعه این دو میم کوین را با هم پیوند دهد، تبدیل به پروژه بسیار بزرگی خواهد شد.

همچنین، پلتفرم شیبادوج تمرکز بسیاری بر توسعه NFTهای خود دارد. شیبا دوج شامل مجموعه‌ای از ۱۰٬۰۰۰ توکن غیرمثلی منحصربفرد است که هرکدام با دست کشیده شده و به دو دسته کلی NFTهای ارتش دوج (Doge Army) و NFTهای ارتش شیبا (Shib Army) تقسیم می‌شود. جدا از آن، شیبا دوج توکن‌های غیرمثلی منحصربفرد دیگری هم در قالب کامیک بوک (ShibaDoge Comics) دارد که می‌توان آنها را مینت کرد.

دیدگاه جامعه‌محور سازندگان شیبا دوج

در اینجا دیدگاه سازندگان شیبادوج را همانطور که در وایت پیپر شیبادوج آمده، از زبان آنها مرور می‌کنیم:

ما بر این باوریم که مهم‌ترین چیزی که می‌توانیم به جامعه خود ارائه دهیم، یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که جوامع غالباً قبیله‌ای در فضای کریپتو، دیفای و وب۳ را با هم متحد کند.

چنین هدفی با یک رویکرد جامعه‌محور ممکن می‌شود که در آن جامعه قدرت دستیابی به هر چیزی که تلاش جمعی خود را روی آن متمرکز کند، دارد. سازندگان داوطلب این پروژه، تأثیرات لذت‌بخش و متحول‌کننده ناشی از تمرکززدایی را تجربه کرده‌اند و اکنون هدف ما این است که این تجربه را با هر تعداد افراد جامعه که می‌توانیم، به اشتراک بگذاریم.

ما قصد داریم از قدرت وب۳ و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کرده تا ارزش بیشتری به این اکوسیستم وارد کنیم و با محصولات و پروژه‌های منحصربه‌فردی که در شیبا دوج ساخته می‌شوند، نقشی در این بازار در حال ظهور و در حال رشد داشته باشیم. ما بر این باوریم که از طریق قدرت جامعه، می‌توانیم در مورد فضای دیفای و کریپتو آگاهی بیشتری به عموم مردم برسانیم و به ورود و مشارکت آنها در این فضا کمک کنیم.

بنابراین، مأموریت شیبا دوج این است که جوامع دو پلتفرم دوج کوین و شیبا اینو، دو دشمن و رقیب سرسخت را با یکدیگر متحد کند؛ اما چرا؟ شیبا دوج قصد دارد انحصار قدرت مالی که در دستان دولت‌ها است را به دستان مردم بازگرداند. شیبادوج معتقد است که با متحدکردن جوامع می‌تواند این مأموریت را به انجام برساند. هدف کوتاه‌مدت شیبا دوج این است که یک درصد از مجموع ۵ میلیون دارنده توکن شیبا اینو و دوج کوین را به پلتفرم خود بیاورد.

چگونه توکن SHIBDOGE بخریم؟ خرید شیبا دوج

خرید شیبا دوج به چهار مرحله تقسیم می‌شود:

 • مرحله ۱: تهیه کیف پول
 • مرحله ۲: انتقال اتر به کیف پول
 • مرحله ۳: اتصال به صرافی خارجی
 • مرحله ۴: تبدیل اتر به شیبا دوج

متامسک یا دیگر کیف پول‌هایی که صرافی یونی سواپ (UniSwap) پشتیبانی می‌کند را دانلود کنید.

متامسک و همچنین سایر کیف پول‌های شناخته‌شده در اپ استور یا گوگل پلی به‌صورت رایگان در دسترس هستند. اگر ترجیح می‌دهید از دسکتاپ استفاده کنید، افزونه‌های مرورگری وجود دارند که شامل متامسک، تراست ولت و موارد دیگر می شود. توصیه می‌شود برای معامله توکن‌های SHIBDOGE از متامسک به‌عنوان کیف پول اصلی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل کیف پول متامسک (MetaMask)؛ مراحل نصب و استفاده

مرحله ۲

اتریوم (ETH) خود را به متامسک منتقل کنید.

توکن‌های اتریوم که از قبل از صرافی‌های ایرانی یا جای دیگر خریداری کردید را از کیف پول یا صرافی که در آن قرار دارند، به کیف پول متامسک منتقل کنید.

مرحله ۳

به صرافی یونی سواپ متصل شوید.

اگر از مرورگر دسکتاپ استفاده می‌کنید به آدرس «uniswap.org» بروید یا اگر از اپلیکیشن متامسک استفاده می‌کنید، در داخل کیف پول متامسک خود روی سه خط آبی در سمت چپ بالای صفحه ضربه بزنید تا مرورگر شما نمایان شود. وقتی متامسک امضای شما را درخواست کرد، ادامه دهید و روی «Sign» کلیک کنید.

مرحله ۴

ارز اتریوم خود را با توکن‌های SHIBDOGE مبادله کنید.

حال که از طریق مرورگر دسکتاپ یا داخل کیف پول متامسک خود به وب‌سایت یونی سواپ رفتید، روی دکمه چرخ دنده (تنظیمات) کلیک کنید و مقدار «Slippage» را به ۱۵-۲۰ درصد تغییر دهید. آدرس قرارداد شیبا دوج را نیز در بالا آورده‌ایم. مقدار اتریوم موردنظر خود را اضافه کنید و برای مبادله با شیبادوج، روی «Swap» کلیک کنید تا مبادله نهایی شود.

ما استفاده از صفحه خرید شیبادوج که یکی از قابلیت‌های جدید ارزدیجیتال است را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این صفحه راهنمای خرید این ارز دیجیتال را به‌صورت گام‌به‌گام مشاهده می‌کنید. همچنین خرید ارز از صرافی ایرانی به‌صورت مستقیم و با کمترین مراحل احراز هویت در همین صفحه امکان‌پذیر است.

توکنومیک شیبا دوج

مدل توکنومیک ۵*۵*۵ شیبا دوج، یک مکانیسم پایدار برای افزایش کاربرد این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد:

 • مقدار عرضه توکن: ۴۲۰ سکستیلیون
 • توکن‌سوزی هنگام راه‌اندازی: ۵۰٪ از کل توکن‌ها
 • توزیع مالیات تراکنش‌ها: ۵٪
 • نقدینگی قفل‌شده: ۵٪ (امنیت پروژه)
 • بازاریابی: ۵٪ (رشد پروژه)
 • توکن ضد تورمی: هر تراکنش خرید یا فروش شیبادوج توکن‌های بیشتری را می‌سوزاند.
 • محافظت در برابر نهنگ‌ها: حداکثر توکن قابل‌ذخیره در کیف پول ۱٪ از عرضه کل قابل‌دسترس شیبادوج است.

وبسایت شیبا دوج یک راه ساده برای به‌دست‌آوردن توکن‌های SHIBDOGE پیشنهاد می‌کند و آن تعویض توکن‌های اتریوم (ETH) با شیبادوج (SHIBDOGE) است. آدرس قرارداد شیبادوج که برای این کار به آن احتیاج دارید هم در اینجا آمده است:

۰x۶adb۲e۲۶۸de۲aa۱abf۶۵۷۸e۴a۸۱۱۹b۹۶۰e۰۲۹۲۸f

پروژه برن (BURN) و توکن برن (BURN) در شبکه شیبا دوج

توکن برن (BURN) یکی از توکن‌های شبکه شیبا دوج است که در سال ۲۰۲۲ در یک پست بلاگی معرفی شد. فراموش نکنید که این توکن با خود توکن شیبادوج یکی نیست. پروژه برن ادعا می‌کند که توکن برن (BURN) ضدتورمی‌ترین توکن موجود است و به‌گونه‌ای ساخته شده که با انجام هر معامله BURN کمیاب‌تر شود.

ارز شیبا دوج چیست؟ معرفی میم کوین جدید ShibaDoge
۳ توکن شبکه شیبادوج با کارایی‌های مختلف

توکنومیک توکن برن (BURN)

 • حداکثر عرضه: مجموع حداکثر عرضه توکن برن ۱ تریلیون تعیین شده است.
 • توکن‌سوزی اولیه: در زمان راه‌اندازی، ۸۰‌درصد از کل عرضه توکن برن سوزانده می‌شود. سوزاندن توکن‌ها به‌معنای حذف دائمی آنها از گردش است.
 • کیف پول بازخرید و سوزاندن (Buyback & Burn): میزان ۷درصد از توکن‌ها به کیف پول بازخرید و سوزاندن اختصاص می‌یابد. ۲درصد از این مقدار به‌طور خاص به توکن‌های شیبادوج اختصاص دارد. توکن‌هایی که از طریق این فرایند بازخرید می‌شوند با استفاده از روش ترو برن (TrueBurn) سوزانده و به‌طور دائم از بلاک چین حذف می‌شوند.
 • استخر نقدینگی: ۳درصد از توکن‌ها به استخر نقدینگی اختصاص می‌یابند. از استخرهای نقدینگی برای انجام معاملات و حفظ نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز استفاده می‌شود.
 • کیف پول توسعه: مقدار ۳درصد از توکن‌ها به کیف پول توسعه تعلق می‌گیرد که برای توسعه بیشتر پروژه ایجاد شده است.
 • خرانه سازمان خودگردان غیرمتمرکز برن: مقدار ۲درصد از توکن‌ها به خزانه برن دائو اختصاص می‌یابد. این صندوق برای اهداف حکمرانی و مرتبط با جامعه در نظر گرفته شده است.
 • حداکثر اندازه کیف پول: حداکثر محدودیت اندازه کیف پول ۰.۱۵درصد تنظیم شده است. این بدان معناست که هیچ کیف پولی نمی‌تواند بیش از ۰.۱۵درصد از کل عرضه توکن را در خود جای دهد.

درباره مکانیسم ترو برن (TrueBurn) و کاهش عرضه توکن

ترو برن مکانیسمی است که شامل سوزاندن توکن‌ها و متعاقباً کاهش عرضه آن توکن است. هنگامی که توکن‌ها با استفاده از روش ترو برن سوزانده می‌شوند، به روش سنتی به یک کیف پول غیرقابل برداشت (به عنوان مثال، با آدرس ۰) منتقل نمی‌شوند، بلکه ترو برن به‌طور کامل توکن‌ها را از کل عرضه در گردش حذف می‌کند و باعث می‌شود که دیگر در بلاک چین وجود نداشته باشند.

این فرایند به وضعیتی منجر می‌شود که در آن کل عرضه توکن، به‌مراتب کمتر از مقدار عرضه اولیه می‌شود. بنابراین، این مکانیسم تأثیری قابل‌توجه و دائمی در کاهش عرضه کلی توکن دارد.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز برن

برن دائو (BurnDAO)، سازمان خودگردان غیرمتمرکز پروژه برن است. دائوها نهادهایی هستند که به‌صورت غیرمتمرکز عمل می‌کنند و به اعضای خود اجازه می‌دهند در حکمرانی شبکه شرکت کنند. عضویت در یک دائو اغلب از طریق مالکیت توکن‌ها یا NFTهای آن شبکه تأیید می‌شود.

اعضای برن دائو همان دارندگان توکن برن هستند که توانایی مشارکت در اداره سازمان را دارند. در این زمینه، برن دائو به‌عنوان یک مکانیسم حکمرانی عمل می‌کند که در آن دارندگان توکن به‌عنوان سهام‌داران یا اعضای هیئت مدیره در یک شرکت سنتی عمل می‌کنند.

اعضای برن دائو تصمیم می‌گیرند که دارایی موجود در خزانه برن دائو که در بالا به آن اشاره کردیم چگونه توزیع شود. هرچه تعداد توکن‌های برن یک کاربر بیشتر باشد، قدرت رأی بیشتری در تصمیمات درون برن دائو دارد.

همچنین دارندگان توکن برن می‌توانند پیشنهادات خود را ارسال کرده و دیگر دارندگان این توکن نیز می‌توانند در رأی‌گیری درمورد این پیشنهادات شرکت کنند.

ان‌اف‌تی برن کارد (BurnCard)

ان‌اف‌تی برن کارد یک توکن ان‌اف‌تی است که بنا به صلاحدید مالک آن ان‌اف‌تی سوزانده می‌شود. پس از سوزاندن، NFT از بلاک چین حذف می‌شود و سپس مجموعه‌ای از توکن‌های برن را نشان می‌دهد که به‌طور خودکار در همان کیف پولی که NFT شما در آن بوده، سپرده می‌شود. در مجموع ۶۹ برن کارد وجود دارد که در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

توکن گلد (GOLD) در شبکه شیبا دوج

توکن گلد یک توکن مبتنی بر اتریوم با عرضه کل ۲۱ میلیون واحد است. این توکن در ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ توسط تیم توسعه شیبا دوج و شیبادوج لبز (ShibaDoge Labs) راه‌اندازی شد.

همانطور که در چارت زیر می‌بینید، لحظاتی پس از راه‌اندازی توکن گلد، قیمت آن سر به فلک کشید و در ۲۴ ساعت اول بیش از ۵ میلیون دلار درآمد داشت.

ارز شیبا دوج چیست؟ معرفی میم کوین جدید ShibaDoge
چارت قیمت توکن گلد در ساعات اولیه پس از انتشار

توکنومیک توکن گلد به این صورت است که ۹۰درصد آن از طریق صرافی یونی سواپ برای خرید در بازار عمومی در دسترس است و ۱۰درصد باقیمانده برای مبادلات و ابتکارات اجتماعی در نظر گرفته شده است.

گلد کوین یا همان توکن گلد در اصل ارز دیجیتال بومی لانچ پد شیبادوج (ShibaDoge Launchpad) بوده که هنوز به‌صورت رسمی فعالیتی نداشته است. لانچ پد شیبادوج قرار است به کاربران میم کوین‌ها، محیطی امن و غیرمتمرکز ارائه دهد تا با آن در پروژه‌های جدید کریپتو مشارکت کنند.

سؤالات متداول

چه‌کسی شیبادوج را توسعه داد؟

شیبادوج را گروهی از نهنگ‌های شیبا اینو و دوج کوین توسعه داده و عرضه‌ کرده‌اند. این توکن ادعا می‌کند اولین توکن کاربردی‌ای است که به‌طور کامل توسط اعضای جامعه توسعه یافته.

هدف شیبا دوج چیست؟

هدف شیبادوج ادغام جامعه دو ارز دیجیتال شیبا اینو و دوج کوین است. این دو ارز دیجیتال روی‌هم‌رفته بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارزش بازار و بیش از ۵ میلیون سرمایه‌گذار دارند. ادغام حتی ۱درصد از جامعه این دو کوین هم هدف بزرگی است.

جمع‌بندی

در این مقاله با شبکه شیبا دوج و ارز دیجیتال SHIBDOGE آشنا شدیم. همانطور که از نام آن پیداست، این شبکه برای متحد کردن جوامع میم کوین‌های شیبا اینو و دوج کوین به وجود آمده و تمرکز آن بر روی ایجاد یک پلتفرم جامعه‌محور است.

همچنین با توکنومیک شیبا دوج و نحوه خرید آن آشنا شدیم و فهمیدیم که به‌جز ارز دیجیتال SHIBDOGE، توکن‌های دیگری مانند برن (BURN) و گلد (GOLD) نیز در این شبکه ساخته شده‌اند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و در پروژه‌های مختلفی مانند سازمان خودگردان غیرمتمرکز برن یا در لانچ پد شیبادوج استفاده می‌شوند.

ارز دیجیتال شیبا دوج هنوز در مراحل ابتدایی توسعه و گسترش است و همه اهداف نقشه راه خود را تکمیل نکرده؛ اما به نظر می‌رسد پروژه‌ای جذاب و نوآورانه با ابتکارات جدید باشد و طرفداران خود را پیدا خواهد کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
۵ ماه قبل

لطفا نخرین.اولا که تنها راه خریدش از طریق سواپ کردن توی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ هستش و چون روی شبکه اتریوم هست حدود 50 دلار حداقل هزینه تراکنش میشه بعدشم دیگه هر کاری میکنی که سواپ کنی و برگردونی پولتو کارمزد ازت کم میشه ولی تبدیل به چیز دیگه ای نمیشه.اگه خرید کردین صاحب اول و آخرش خودتونید.این توکن خیلی وقته مرده فقط کافیه نگاهی به نمودار قیمتش کنید متوجه میشید

ویتا
ویتا
۵ ماه قبل

من ۱۷۹ کواد ازش دارم😂

Hiva. Sh
Hiva. Sh
۵ ماه قبل
پاسخ  ویتا

خوش بحالت . ببین میتونی حتی ۱ دلار از پولت رو برداشت کنی . اونموقعه که خندیدن داره . پروژه اسکم و کلاهبرداریه

Yousef ibrahim
Yousef ibrahim
۵ ماه قبل
پاسخ  Hiva. Sh

تراست والت این ارز رو پشتیبانی می کنه و به هیچ وجه اسکم نیست ، مثل قمار می مونه شاید میلیونر کرد شایدم هیچ اتفاقی نیفتاد و همش ۱۰۰ تتر ضرر می کنم که اونم فدای سرم به ریسکش می ارزه.