لایت نود (Lightweight Node) چیست؟

لایت نود (Lightweight Node) چیست؟

در حالی که فول‌ نود‌ها ستون فقرات شبکه‌ی بیت کوین را فراهم می‌کنند، لایت نود‌ها یا در اصطلاح گره‌های سبک برای سهولت کاربران در استفاده از فول نودها ساخته شده است.

این نود‌ها به منظور اعمال فعالیت‌های اساسی، به شبکه‌ی بلاک چین بیت‌کوین متصل می‌شوند. چنین نود‌ها برای اعمال تایید تراکنش‌ها کل بلاک‌چین را دانلود نمی‌کنند بلکه فقط فیلدی به اسم بلاک هدر (Block Header) را دانلود می‌کنند. این فیلد فقط ۸۰ بایت حجم دارد بنابراین در زمان فعلی نگارش مقاله که ۵۴۶۴۱۲ بلاک در شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است حجم یک لایت نود حدود ۴۰ مگابایت می‌شود.

فول‌ نودها، لایت نود‌ها را پشتیبانی می‌کنند؛ فول نود کل بلاک‌ چین را دانلود می‌کند و آن‌ها را براساس قوانین ثابت شبکه می‌سنجد. اگرچه لایت نود‌ها ممکن است یک تراکنش معیوب را به دلیل دامنه محدود خود تائید کنند ولی فول نود‌ها آن‌‌ها را تایید نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: فول نود (Full Node) چیست؟

امنیت و حریم خصوصی

لایت نود (Lightweight Node) چیست؟

وقتی شما برای ایجاد تراکنش یا دیگر خدمات کیف پول بیت کوین از یک لایت نود استفاده می‌کنید شما با یک سرور ثالث در ارتباط هستید که به فول نود متصل می‌شود این سرور ثالث می‌تواند به اطلاعات موجودی شما و تراکنش‌های قبلی شما دست پیدا کند! اما وقتی که خودتان مستقیم از یک فول نود استفاده کنید دیگر با این مشکل‌ها سر و کار ندارید.

همچنین استفاده از لایت نود‌ها برای تراکنش ممکن است دچار رخنه‌ی امنیتی و در نتیجه آسیب به کاربران شود؛ بدلیل این‌ که لایت‌نود‌ها کل دیتای بلاک‌چین را ذخیره نمی‌کنند. برای همین باید صحت اطلاعات خود را از سرور ثالثی بگیرند که این سرور‌ها خود را فول نود می‌نامند؛ خالق بیت کوین ساتوشی ناکاماتو برای ساخت تراکنش از این روش اجتناب می‌کرد و توصیه می‌کرد که برای ساخت تراکنش مستقیم از فول نود استفاده شود.

 

 

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
رضا
رضا
۲ سال قبل

کاش بیشتر توصیح میدادید و مثال میزدید
تشکر