توکن لوریج‌دار (Leveraged Token) چیست؟ + آموزش معامله

توکن لوریج‌دار (Leveraged Token) چیست؟ + آموزش معامله

چطور می‌توان در بازار علاوه بر رشد قیمت‌ها، از سقوط قیمت‌ها هم سود برد؟ چطور می‌شود با چند برابرِ سرمایه معامله‌ کرد؟ پاسخ، فعالیت در بازارهای آتی (فیوچرز) و اختیار (آپشن) است. با این حال، در بازار ارزهای دیجیتال برای افرادی که می‌خواهند ریسک کمتری تجربه کنند و خیلی درگیر پیچیدگی‌های بازارهای آتی و اختیار نشوند، یک راه خیلی ساده‌تر وجود دارد: معامله توکن لوریج‌دار (Leveraged Token) یا همان توکن دارای اهرم.

معامله توکن لوریج‌دار در یک صرافی دقیقاً‌ مانند معامله ساده ارزهای دیجیتال است؛ با این تفاوت که با توکن‌های لوریج‌دار می‌توانید مزه سود چند برابری را بچشید. همچنین معامله یک توکن لوریج‌دار این امکان را به معامله‌گران می‌دهد که علاوه بر سودبردن از رشد قیمت‌ها، بتوانند از کاهش قیمت هم به سود برسند. خبر خوب دیگر درباره توکن‌های لوریج‌دار این است که معامله این توکن‌ها خطر لیکویید ندارد؛ چیزی که کابوس معامله‌گران فیوچرز است. البته فراموش نکنید توکن‌های لوریج‌دار هم بدون ریسک نیستند و ممکن است ضرر زیادی را متحمل شوید.

اگر این توضیحات برای شما پیچیده و نامفهوم به نظر می‌رسد، جای نگرانی وجود ندارد. در ادامه این مقاله با بیانی ساده توکن‌های لوریج‌دار را توضیح می‌دهیم و در پایان معامله این توکن‌ها را یاد می‌گیرید.

توکن لوریج‌دار چیست؟

خرید یک توکن لوریج‌دار، همان معامله ارزهای دیجیتال مختلف با قابلیت اهرم (معامله با چند برابر سرمایه) است.

مثلاً معامله توکنِ لوریج‌دارِ بیت کوین به این معنی است که می‌خواهید سود خود از معامله بیت کوین را چند برابر کنید.

همچنین وقتی یک ارز دیجیتال را به روش معمولی خریداری می‌کنید، فقط می‌توانید از رشد قیمت سود ببرید؛ اما درباره توکن‌های لوریج‌دار، هم در افزایش قیمت (خرید توکن لانگ) و هم در کاهش قیمت (خرید توکن شورت) امکان سودبردن وجود دارد.

یک مثال خیلی ساده برای درک بهتر این موضوع:

توکن لوریج‌دار
بیت کوین واقعی یا بیت کوین لوریج‌دار با سود سه برابری؟

فرض کنید یک معامله‌گر تازه‌کار هستید و طبق تحلیل‌هایی که انجام داده‌اید، حدس می‌زنید قیمت بیت کوین می‌تواند ۱۰٪ رشد کند. بنابراین به‌صورت یک معامله معمولی یا همان اسپات (Spot)، بیت کوین می‌خرید و اگر حدس شما درست بوده باشد ۱۰٪ سود می‌کنید.

حالا همین مثال با توکن لوریج‌دار:

شما یک معامله‌گر نیمه‌حرفه‌ای هستید و طبق تحلیل‌هایی که انجام داده‌اید، حدس می‌زنید قیمت بیت کوین می‌توانید ۱۰٪ رشد کند. این بار قصد دارید کمی ریسک کنید و بیشتر سود ببرید. بنابراین توکن لانگ (سبز) لوریج‌دار بیت کوین با اهرم ۳ (توکن BTC Long×۳) را می‌خرید. اگر حدس شما درست بوده باشد و قیمت بیت کوین ۱۰٪ رشد کند، نیروی اهرم به کمک شما می‌آید و به‌جای ۱۰٪ این بار ۳۰٪ سود می‌کنید. این قسمت شیرین معامله بود؛ اما اگر پیش‌بینی شما برعکس از آب در بیاید و به‌جای رشد، بیت کوین ۱۰٪ سقوط کند، شما ۳۰٪ ضرر می‌کنید.

اگر هم فکر می‌کنید بیت کوین سقوط می‌کند، می‌توانید توکن لوریج‌دار شورت (قرمز) بیت کوین را بخرید تا با سقوط قیمت، چند برابر سود ببرید.

امروز در چند صرافیِ خارجی ازجمله بایننس و کوکوین، معامله توکن‌های لوریج‌دار بیت کوین، اتریوم، کاردانو و چندین ارز دیجیتال بزرگ دیگر امکان‌پذیر است و روزبه‌روز به فهرست ارزهای دیجیتالی که توکن‌ لوریج‌دار دارند، اضافه می‌شود.

چرا توکن لوریج‌دار؟

برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال به‌طور کلی سه راه دارید:

۱. معامله معمولی: به آن معامله اسپات هم می‌گویند که همان خریدوفروش ساده ارزهای دیجیتال است.

۲. معامله مارجین: در مارجین تریدینگ، از صرافی چند برابرِ سرمایه اولیه خود پول قرض می‌کنید، معامله مدنظر خود را انجام می‌دهید و پس از کسب سود، پول صرافی را پس می‌دهید. صرافی سرمایه اولیه شما را به‌عنوان وثیقه در نظر می‌گیرد و اگر ضرر شما بیشتر از مقدار سرمایه شود، تمام سرمایه شما برای جبران ضرر صرافی برداشته می‌شود یا به‌اصطلاح لیکویید می‌شوید.

۳. معامله در بازار مشتقه (Derivatives): بازار مشتقه شامل دو بازار فیوچرز و آپشن می‌شود. توضیح این دو بازار در چند خط نمی‌گنجد؛ اما این بازارها برای معامله‌گران حرفه‌ای است و از ویژگی‌های آن می‌توان به قابلیت اهرم‌های بالا (تا ۱۲۵ برابر سرمایه) اشاره کرد.

تا همین دو سال پیش در صرافی‌های ارز دیجیتال تنها این سه نوع معامله انجام می‌شد؛ اما ورود شدید معامله‌گران مبتدی به بازار مشتقه (به‌خصوص بازار فیوچرز) و از‌دست‌رفتن یک شبه سرمایه‌ تازه‌کارها به‌دلیل لیکوییدشدن‌‌های مداوم و همچنین پیچیدگی‌های معاملات فیوچرز باعث شد برای اولین بار صرافی FTX ایده توکن‌های لوریج‌دار را پیاده کند.

با موفقیت این ایده، خیلی زود صرافی‌های بزرگ دیگر مانند بایننس و کوکوین هم این قابلیت را اجرا کردند.

معامله‌ توکن‌های لوریج‌دار به چند دلیل می‌تواند جذاب باشد؛ به‌خصوص برای معامله‌گران نه‌چندان حرفه‌ای. این دلایل عبارت‌اند از:

لیکویید نمی‌شوید

لیکوییدشدن به‌معنای از دست رفتن تمام سرمایه است که در بازار فیوچرز زیاد اتفاق می‌افتد و خیلی‌ها را به ورشکستگی می‌رساند.

در بازار فیوچرز، وقتی از اهرم استفاده می‌کنید و نوسانات بازار افزایش پیدا می‌کند، اگر بازار در جهت پیش‌بینی شما حرکت کند، در نقطه‌ای که به آن «نقطه لیکویید» می‌گویند سرمایه شما دیگر نمی‌تواند موقعیت را باز نگه دارد و صرافی برای جبران ضرر (یادتان نرود صرافی به شما پول قرض داده است!) تمام سرمایه اولیه را برمی‌دارد.

اما در معامله‌ توکن‌های لوریج‌دار، سازوکاری با نام «تنظیم‌ مجدد» (Rebalancing) در هنگام نوسانات شدید یا نیمه‌شب به وقت جهانی (نسبت به صرافی می‌تواند متفاوت باشد)، اهرم‌ها را ثابت نگه می‌دارد تا جلوی ضرر ۱۰۰ درصدی گرفته شود و سرمایه لیکویید نشود؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که مثلاً ۶۰٪ در یک روز ضرر کنید؛ اما تمام سرمایه از دست نمی‌رود و لیکویید نمی‌شوید.

البته به‌دلیل اهرم ثابت و تنظیم مجدد آن در زمان نوسانات شدید، ترید توکن‌های لوریج‌دار بیشتر اوقات از ترید مستقیم در بازار فیوچرز سود کمتری دارد؛ اما برای معامله‌گرانی که از یک طرف نگران لیکوییدشدن هستند و از طرف دیگر نمی‌خواهند فعالیت در فیوچرز را از دست بدهند، توکن‌های لوریج‌دار بهترین گزینه ممکن است.

معامله آسان و سود چند برابری

اگر معامله‌گری حرفه‌ای نباشید و تلاش کنید در بازار فیوچرز با استفاده از اهرم سود چند برابری داشته باشید، به‌جز اینکه هر لحظه در خطر لیکوییدشدن هستید، باید خود را برای پیچیدگی انجام معاملات هم آماده کنید.

در حقیقت فضای معاملاتی سنگینی که در بازار فیوچرز وجود دارد هر معامله‌گر متوسطی را می‌ترساند؛ پر از دکمه‌ها و گزینه‌های گنگ و نامفهوم.

از طرف دیگر، معامله توکن‌های لوریج‌دار کار اصلاً سختی نیست و از طریق همان فضای معاملات معمولی انجام می‌شود. توکن‌ها مانند یک ارز دیجیتال جداگانه در حساب معامله‌گران می‌نشینند و بررسی سود و زیان آنها به راحتی آب خوردن است.

خطرات و عیب‌ها

توکن لوریج دار چیست؟

وقتی پای اهرم وسط باشد، قطعاً شما درگیر ریسک می‌شوید و این را نمی‌توان انکار کرد. اگرچه معامله توکن‌های لوریج‌دار نسبت به معامله مستقیم در بازار فیوچرز خطرات کمتری دارد؛ اما این نوع معامله هم برای معامله‌گر تازه‌کار مناسب نیست. بهتر است قبل از شروع معامله در این توکن‌ها، تا حد متوسط در معاملات معمولی پیشرفت کرده باشید.

در کل اگر بخواهیم خطرات و عیب‌های معامله این توکن‌ها را خلاصه بگوییم، می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

احتمال ضرر چندبرابری

همان‌ قدر که احتمال دارد با معامله یک توکن لوریج‌دار چند برابر سود کنید، همان قدر هم احتمال دارد چند برابر ضرر کنید.

نیاز به اشاره دوباره نیست که در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، اگر یک توکن با اهرم ۳ بخرید و بازار ۱۵٪ برخلاف پیش‌بینی شما (صعودی یا نزولی) حرکت کند، کسی که معمولی معامله کرده است ۱۵٪ ضرر می‌کند؛ اما برای شما ۴۵٪ ارزش سرمایه از دست می‌رود.

برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب نیست

وقتی به‌طور معمولی در صرافی ارزهای دیجیتال را خریدوفروش می‌کنید، در حقیقت خودِ ارز دیجیتال را می‌خرید یا می‌فروشید؛ اما درباره توکن‌های لوریج‌دار این‌طور نیست.

به‌عنوان مثال، زمانی که توکن‌ لوریج‌دار اتریوم را می‌خرید، در حقیقت خودِ اتریوم را نخریده‌اید و این توکن فقط در صرافی شما اعتبار دارد. در حقیقت شما به صرافی اعتماد کرده‌اید.

در صرافی‌ها امکان برداشت توکن لوریج‌دار به کیف پول شخصی وجود ندارد و فقط صرافی FTX این امکان را فراهم کرده است که البته در این صورت هم توکن‌ها فقط در همین صرافی به رسمیت شناخته می‌شوند.

همچنین، نگهداری از یک توکن لوریج‌دار شامل کارمزد اضافی می‌شود که در هر صرافی متفاوت است. به‌عنوان نمونه، در کوکوین برای هر بار خرید و فروش توکن لوریج‌دار ۰.۱٪ و برای هر روز نگهداری از این توکن ۰.۰۴۵٪ کارمزد کسر می‌شود. برای کوتاه‌مدت، این اعداد چندان زیاد نیست؛ اما در بلندمدت ممکن است عدد قابل‌توجهی شود.

به‌طور کلی توکن‌های لوریج‌دار برای سفته‌بازی و تریدها کوتاه‌مدت (نهایتاً چندماهه) طراحی شده‌اند و نمی‌توانند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باشند.

معامله توکن لوریج‌دار

در گام اول، صرافی شما باید از توکن‌های لوریج‌دار پشتیبانی کند. اولین صرافی که از معامله این توکن‌ها پشتیبانی کرد، FTX بود و حالا صرافی‌های دیگری مانند بایننس و کوکوین از این نوع معامله پشتیبانی می‌کنند.

در هر صرافی برای معامله این توکن‌ها فقط کافی است بخش «Leverged Token» را پیدا کنید. برای نمونه، در کوکوین برای دسترسی به این بخش می‌توانید منوی «Derivatives» اقدام کنید.

اگر می‌خواهید ترید در کوکوین را یاد بگیرید، مقاله «آموزش کوکوین» را مطالعه کنید.

ترید توکن لوریج دار در کوکوین
ترید توکن لوریج‌دار در کوکوین

فراموش نکنید تعداد ارزهایی که برای آنها توکن لوریج‌دار وجود دارد محدود است و حداقل در مقطع فعلی نمی‌توانید توکن لوریج‌دار ارزهای گمنام و ناشناخته را معامله کنید. به‌عنوان نمونه، کوکوین از بیش از ۱۰ ارز دیجیتال شناخته‌شده پشتیبانی می‌کنند که بیت کوین، اتریوم، کاردانو، پولکادات، رپیل، دوج کوین و چند آلت کوین شناخته‌شده دیگر را شامل می‌شود.

در ترید، برای هر ارز دو توکن لوریج‌دار وجود دارد:

  • توکن لوریج‌دار صعودی (لانگ) که با رنگ سبز دیده می‌شود.
  • توکن لوریج‌دار نزولی (شورت) که با رنگ قرمز دیده می‌شود.

همچنین جلوی هر توکن‌لوریج‌دار با عدد و علامت ضربدر مشخص شده است که چه اهرمی دارد.

به‌عنوان مثال: توکن لوریج‌دار صعودی (لانگ) بیت کوین با اهرم ۳ در صرافی کوکوین به این شکل نشان داده می‌شود: BTC۳L.

نماد توکن لوریج‌ دارِ بیت کوین از نوع صعودی (لانگ) در صرافی کوکوین
نماد توکن لوریج‌دارِ بیت کوین از نوع صعودی (لانگ) در صرافی کوکوین
  • BTC نماد بیت کوین است.
  • عدد ۳ نشان‌دهنده اهرم است. اگر قیمت بیت کوین ۱۰٪ رشد کند، شما با داشتن این توکن ۳۰٪ سود می‌کنید.
  • حرف L کلمه اول Long است که یعنی شما با خرید این توکن پیش‌بینی می‌کنید قیمت بیت کوین رشد می‌کند.

بنابراین در معامله توکن‌های لوریج‌دار دو احتمال بیشتر وجود ندارد:

  1. پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال رشد می‌کند.
  2. پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال رشد می‌کند

اگر پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال رشد می‌کند، باید توکن لوریج‌دار صعودی (لانگ) آن ارز دیجیتال را بخرید. مثلاً اگر پیش‌بینی می‌کنید قیمت پولکادات رشد می‌کند، می‌توانید توکن DOT3L را بخرید.

توکن صعودی ممکن است در بعضی از صرافی‌ها با نمادهای UP (به‌معنای افزایش) یا BULL (به‌معنای گاو = نماد رشد بازار) هم دیده شود.

پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند

اگر پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند، باید توکن لوریج‌دار نزولی (شورت) آن ارز دیجیتال را بخرید. مثلاً اگر پیش‌بینی می‌کنید قیمت پولکادات کاهش پیدا می‌کند، می‌توانید توکن DOT3S را بخرید.

توکن صعودی ممکن است در بعضی از صرافی‌ها با نمادهای DOWN (به‌معنای کاهش) یا Bear (به‌معنای خرس = نماد سقوط بازار) هم دیده شود.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید در بازارهای فیوچرز معامله کنید و از خطر لیکوییدشدن می‌ترسید یا این نوع معامله برایتان پیچیده به نظر می‌رسد، می‌توانید به معامله توکن لوریج‌دار هم فکر کنید. در این صورت، هم ریسک کمتری وجود دارد و هم می‌توانید از اهرم (امکان سود چند برابری) در معاملات خود بهره ببرید.

این نوع معامله که در این مقاله نحوه انجام آن را توضیح دادیم، ریسک لیکوییدشدن ندارد و خیلی ساده‌تر از معاملات مستقیم در فیوچرز است؛ اما بدون ریسک هم نیست و همان طور که می‌تواند سرمایه شما را دو برابر کند، اگر در پیش‌بینی‌های خود اشتباه کنید، چند برابر ضرر می‌کنید.

این نکته را هم فراموش نکنید که خرید توکن لوریج‌دار به هیچ وجه گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نیست و کاربرد آن فقط در ترید کوتاه‌مدت است.

نظر شما درباره این توکن‌ها چیست؟ اگر تجربه‌ای در ترید این توکن‌ها دارید، در بخش نظرات همین مقاله به اشتراک بگذارید.

اشتراک
اطلاع از
guest
19 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
روح الله
روح الله
12 روز پیش

دمت جییییز😘

Hassan
Hassan
13 روز پیش

دست تیم ارز دیجیتال درد نکنه. مخصوصا نویسنده خوش ذهنش که من مقاله هاشو دنبال میکنم، بسیار پر محتوا همیشه می نویسن.
در کل دمتون گرم🙏🙏🙏🙏 ایشالا پرقدرت تر ادامه بدین🌹🌹

اقتصاد شناس
اقتصاد شناس
14 روز پیش

بنده به دوستان توصیه میکنم که با توجه به احتمال رشدی که در انتظار بیت کوین، فایل کوین و پولکادات هست، توکن لوریج این ارزها رو بخرید. البته با رعایت مدیریت سرمایه

اقتصاد شناس
اقتصاد شناس
14 روز پیش

ممنون آقای آذر نیوار عزیز
مثل همیشه عالی بود 👌 👏👏

جا دو
جا دو
14 روز پیش

اینم بگید که با گذشت زمان ارزش جفت ارزهای لانگ و شورت به صفر میل می‌کنه

بهمن
بهمن
14 روز پیش

ادامه کامنت…
حالا مسئله اینجاست که آدا بعد از ۱ ماه به قیمت قبل خودش برگشته، ولی آدا بول هنوز توی ضرر مثلا ۳۰ درصدی مونده…
به همین ترتیب با گذر زمان هر روز و هر روز شما ضرر بیشتری میکنید. چون سقوط ها احیا کامل نمیشن! و فقط درصد کمی از اون احیا خواهد شد…
حالا میخوام یه نشونی بدم خدمتتون
توی صرافی ftx تمام ارزهای بول (3x long) و بیر (3x short) رو بررسی کنین، ببینین یک سال پیش چقدر ارزش داشتند و الان چقدر. اصلا از اول تاریخچه شون نگاه کنین…همش سقف های نزولی….
یه مثال هم میزنم که ختم کلام بشه:
EosBull ارز ایاس بول
این ارز حدود ۲ سال پیش روی ۸۰۰ دلار معامله میشد. الان هر واحدش ۰.۰۰۰۸ دلاره !!! خودتون حساب کنین چند درصد ارزشش رو از دست داده، تاریخچه شو توی ftx نگاه کنین.
و سخن پایانی اینکه این ارز ها فقط واسه ۲ الی ۳ روز باید نگهداری بشن اگه به ضرر رفتند سریع بفروشین که امکان احیای قیمت خیلی خیلی پایینه.
من ضرر دادم نمیخوام هموطنام هم ضرر بدن.
موفق باشین.

بهمن
بهمن
14 روز پیش

من خیلی وقته با توکن های لوریج ftx کار میکنم. الان به این نتیجه رسیدم که ضررم خیلی بیستر از سودم بوده. یه نکته داره که خدمتتون بگم خیلی خیلی مهمه:
مثلا توکن لوریج کاردانو رو در نظر بگیریم.
adabull
اگر آدا ۲۰ درصد صعود کنه، آدا بول ۶۰ درصد صعود میکنه و برعکسش هم همینه ۲۰ درصد سقوط آدا باعث ۶۰ درصد سقوط آدا بول میشه… تا اینجا همه چی عادیه….
اما اگر در یک روز آدا با مووینگ بالا سقوط کنه، مثلا در عرض ۱ ساعت یکدفعه سقوط شدید ۲۰ درصدی داشته باشه، اونوقت آدابول ۹۰ درصد سقوط میکنه!
حالا ضرر شما زمانی جبران میشه که آدا مجدد با همون سرعت مووینگ صعود کنه، یعنی ۲۰ درصد در عرض ۱ ساعت!
این در حالیست که هیچ وقت سرعت مووینگ صعود به اندازه سرعت مووینگ سقوط نیست! اینو با تجربه ۷ ساله میگم…
یعنی اگه در عرض ۱ ساعت ۲۰ درصد از ارزش آدا کم بشه. هیچ وقت در همون تایم فریم نمیتونه برگرده و معمولا چند روز چند هفته و یا بیشتر طول خواهد کشید.و به مرور ضررها بیشتر و بیشتر خواهند شد.

Hassan
Hassan
13 روز پیش
پاسخ  بهمن

خیلی عالی گفتی دستت درد نکنه.
اینا همشون بازی کثیف صرافی هاست، برای گرفتن سرمایه آدم های کم تجربه. که متاسفانه هم پول زیادی وارد مارکت میکنن این تازه وارد ها. پس ما نیاز به آموزش شدید مفاهیم در این زمینه به همدیگه داریم و تیم ارزدیجیتال در این زمینه بهترین نقش رو داره بازی میکنه.
مقاله خیلی عالی بود.
مرسی🙏🙏🙏🙏 دمتون گرم

یوسف
یوسف
8 روز پیش
پاسخ  بهمن

دمت گرم با مثال واضح توضیح دادی

Diver
Diver
14 روز پیش

Bear خرس
Down بازار نزولی، توکن نزولی

محمد
محمد
14 روز پیش

سلام ممنون از زحماتتون فقط یک اشتباه تایپی داشتی هر دو تا رو نوشتی گاو (در این بخش پیش‌بینی می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند) در صورتی که در کاهش خرسی میشه

رقصنده با گرگ
رقصنده با گرگ
14 روز پیش

برو DOT رو ببین 7 سبتامبر up از 18 دلار اومده به 4 دلار بعد down از 0.0006 فقط 1 ساعت رفته تا 0.0017 بعد ریخته تا 0.0009 این صرافی ها جایی نمیخوابن جاشون خیس شه میتونی توضیح بدی این چطور الاکلنگیه که 1 طرفش همیشه به نفع صرافی سنگینتره
اینها یا افکار عمومی رو پیشبینی میکنن یا یک حقه کثیف اختراع کردن برای خالی کردن جیب مردم

Sina
Sina
14 روز پیش

حق خاصی نیست، صرافی به حجم پوزیشن ها و استاپ لوریج دسترسی داره، از طرفی هم سود باید به و هم سود کنه، با ضرر که باید در صرافی رو تخته کنه؟!!!

حسن
حسن
15 روز پیش

درود بر شما ، در این مورد سوالاتی داشتم ، جواب همشو گرفتم

رقصنده با گرگ
رقصنده با گرگ
15 روز پیش

داداش برو DOT رو ببین 7 سبتامبر up از 18 دلار اومده به 4 دلار بعد down از 0.0006 فقط 1 ساعت رفته تا 0.0017 بعد ریخته تا 0.0009 این صرافی ها جایی نمیخوابن جاشون خیس شه میتونی توضیح بدی این چطور الاکلنگیه که 1 طرفش همیشه به نفع صرافی سنگینتره
اینها یا افکار عمومی رو پیشبینی میکنن یا یک حقه کثیف اختراع کردن برای خالی کردن جیب مردم

هادی فلینی
هادی فلینی
15 روز پیش

اینها فقط واسه معامله کوتاه مدت به درد می خورند اما بیشتر از یکی دو روز واقعا یه جور کلاه برداری هستند..
می تونید فرضا نمودار توکن لوریج دار btc رو با نمودار btc معمولی مقایسه کنید.
می تونید ببینید مثلاً بعد یک هفته بیت کوین تغییر قیمتی نداشته اما شما چند درصد در ضرر هستید

hamid
hamid
15 روز پیش

دوست عزیز شما یه نکته رو نمیدونی که صرافی بعد از مدتی به صورت خودکار واحد های توکن شما رو تقسیم بر ده میکنه و زیان سنگینی میزنه

farhaaad
farhaaad
15 روز پیش

خب اگه توکن لوریج دار بیتکوین BTC3L رو بخریم و بعد (برای مثال) بیت از 50هزار به 30هزار دلار برسه اونوقت 40درصد ضرر عادی ولی برای ما 120درصد؟! نمیشه که سرمایه منفی بشه!

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off