هکو چین (HECO Chain) چیست؟ دنیای دیفای را ارزان‌تر از اتریوم تجربه کنید

هکو چین (HECO Chain) چیست؟ دنیای دیفای را ارزان‌تر از اتریوم تجربه کنید

نقش تأثیرگذار امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در افزایش کاربرد و پذیرش بلاک چین بر هیچ‌کس پوشیده نیست. گسترش و تکامل مداوم این فضا که عمدتاً روی شبکه اتریوم شکل گرفته است، با وجود مزایای متعددش، با مشکلات بسیار مهمی از‌جمله ترافیک شبکه و افزایش کارمزد گس اتریوم روبه‌روست. از‌این‌رو، شرکت‌ها و صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال تلاش کرده‌اند تا با ورود به این فضا، سهمی در حل این مشکلات داشته باشند. یکی از نتایج این تلاش‌ها بایننس اسمارت چین (BSC) است که احتمالاً با آن آشنا هستید. شبکه هکو چین (HECO Chain) نیز تلاشی دیگر در این مسیر است که عملکرد درخورتوجهی از خود نشان داده است.

هکو چین یا زنجیره هکو محصول صرافی هوبی (Huobi) و مبتنی‌بر قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. این بلاک چین که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، تلاش می‌کند تا امکانات دیفای را با هزینه کمتر و سرعت پردازش بیشتری در‌اختیار توسعه‌دهندگان اتریوم قرار دهد. علاوه‌بر‌این، سازگاری هکو چین با اتریوم مزیت انتقال بین‌زنجیره‌ای دارایی‌ها را به‌ارمغان آورده است.

هکو چین از توکن بومی هوبی با نماد HT برای تسهیل تراکنش‌ها و افزایش مشارکت کاربران بهره می‌برد و توانسته است پروژه‌های دیفای متعددی را به خود جذب کند. در این مطلب، ابتدا عملکرد کلی هکو چین و تاریخچه آن را مرور می‌کنیم و سازوکار الگوریتم اجماع این شبکه را توضیح می‌دهیم. سپس، برخی از اپلیکیشن‌های برتر دیفای در هکو چین را معرفی می‌کنیم. در پایان نیز، به توکن هوبی و تعدادی از کیف پول‌های پشتیبان دارایی‌های شبکه هکو نگاهی خواهیم انداخت. دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شبکه هکو چین (HECO Chain) چیست؟

هکو چین (Heco Chain) چیست؟

وب‌سایت رسمی هکو چین این زنجیره را این‌گونه معرفی می‌کند:

هوبی اکو چین (Huobi ECO Chain) [که به‌اختصار هکو چین نامیده می‌شود]، بلاک چین عمومی غیرمتمرکز و مقرون‌به‌صرفه‌ای است که توسعه‌دهندگان اتریوم به‌راحتی می‌توانند با آن کار کنند. همچنین، این زنجیره به‌طور یکپارچه و کامل با قراردادهای هوشمند سازگار است. درواقع، هکو چین اکوسیستم دیفای توسعه‌یافته‌ای با کیف پول‌ها و دارایی‌ها و اپلیکیشن‌های پرکاربرد است که جدیدترین سرویس‌های امور مالی غیرمتمرکز را دراختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

سازگاری استانداردها و الگوریتم‌های این بلاک چین متن‌باز با بلاک چین اتریوم نویدبخش تسهیل کار با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر اتریوم در عین بهره‌مندی از کارمزد اندک و سرعت پردازش فراوان است.

همچنین، بهینه‌سازی عملکرد بین‌زنجیره‌ای و امکان انتقال دارایی ازطریق پُل‌های (بریج) هکو چین می‌تواند باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش پذیرش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیفای شود. هکو چین ادعا می‌کند فواصل زمانی تولید هر بلاک این شبکه فقط ۳ ثانیه است و در هر ثانیه بیش از ۵۰۰ تراکنش را می‌تواند پردازش کند.

هکو چین (Heco Chain) چیست؟

مزایایی همچون سازگاری با ماشین مجازی اتریوم، انتقال دارایی بین‌زنجیره‌ای، توان عملیاتی چشمگیر، کارمزد ناچیز، تأخیر اندک در پردازش و هم‌زمانی کم‌نظیر تراکنش‌ها به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بتوانند بدون نگرانی و دردسرهای حاشیه‌ای، روی ساخت بهترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کار کنند و از امکانات مالی و ترافیکی و بازاریابی بهره‌مند شوند. این ویژگی‌ها هزینه ساخت و توسعه اپلیکیشن‌ها و نیز مهاجرت بین‌زنجیره‌ای اپلیکیشن‌ها را کمتر می‌کند. علاوه‌بر‌این، سازگاری درخورتوجه این زنجیره با اتریوم به کاهش هزینه توسعه و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: مدت‌زمان تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین‌های مختلف چقدر است؟

نکته مهم دیگر اینکه امکان سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزان‌قیمت دارایی‌ها در این شبکه، پروتکل‌های سودآور دیفای، ترافیک و کارمزد اندک و سرعت بسیار زیاد فقط برای توسعه‌دهندگان جذاب نبوده، بلکه توجه کاربران بسیاری را به خود جلب کرده است. سایر مزایایی که باعث کوچ گروه زیادی از کاربران به این شبکه شده است، عبارت‌اند از: تجربه کاربری و کاربردپذیری به‌همراه استفاده از توکن بومی هوبی توکن که برای سهام‌گذاری و حاکمیت به‌کار می‌رود.

افزون‌بر‌این، هکو چین با الگوریتم اجماع منحصربه‌فردش از‌نظر مصرف انرژی نیز مقرون‌به‌صرفه عمل می‌کند. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که واژه «اکو» در «هوبی اکو چین» به‌معنای «زیست‌بوم» است و به مصرف بهره‌ورانه انرژی این شبکه اشاره می‌کند. درادامه مطلب، موضوع سازوکار اجماع هکو چین را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

هکو چین و صرافی هوبی

هکو چین (Heco Chain) چیست؟

گروه هوبی (Huobi Group) هکو چین را برای ارائه خدمات دیفای به کاربران و توسعه‌دهندگان راه‌اندازی کرد. هوبی صرافی ارز دیجیتالی است که در ابتدای کار خود بازار چین را زیر سلطه گرفت. امروزه، این صرافی شعب خود را در بیش از ۱۰۰ کشور گسترش داده است. در سال ۲۰۱۳، لئون لی (Leon Li)، مهندس کامپیوتر اهل چین، این صرافی را بنیان نهاد. هوبی به‌تدریج جایش را در فهرست صرافی‌های بین‌المللی کهنه‌کار و معتبر باز کرد. پیش‌از‌آن، لئون لی در شرکت اوراکل (Oracle)، بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده پایگاه داده در جهان، کار می‌کرد.

هوبی از معاملات اسپات درکنار محصولات مشتقه و کِشت سود پشتیبانی می‌کند و خدمات محبوبی همچون سهام‌گذاری و وام‌دهی را در‌اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. ارائه نقدینگی فراوان برای تعداد بسیاری از ارزهای دیجیتال یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این صرافی است. در‌این‌میان، به‌نظر می‌رسد هکو چین می‌تواند عنوان جذاب‌ترین و پرکاربردترین محصول این شرکت بزرگ را از‌آنِ خود کند.

همچنین بخوانید: وام گرفتن‌ در حوزه دیفای؛ توضیحی به زبان ساده

تمرکز هکو چین بر توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیفای و تلاش برای حذف واسطه‌ها، آن را هم‌ردیف بلاک چین‌های برتری همچون اتریوم و بایننس اسمارت چین قرار می‌دهد. به‌گفته سیارا سان (Ciara Sun)، یکی از اعضای هیئت‌مدیره گروه هوبی، هکو چین با ساختار غیرمتمرکز خود به پذیرش هرچه‌بیشتر دیفای کمک خواهد کرد.

تاریخچه و سازندگان هکو چین

لئون لی (Leon Li) بنیان‌گذار صرافی هوبی (Huobi) و گروه هوبی

همان‌طورکه اشاره کردیم، تیم اصلی توسعه‌دهنده گروه هوبی در سال ۲۰۱۳ تشکیل شد؛ بااین‌حال، زنجیره هکو تا این حد قدمت ندارد و عرضه اولین نسخه آن به اواخر سال ۲۰۲۰ برمی‌گردد. راه‌اندازی هکو چین در ۲فوریه‌۲۰۲۰ (۱۰‌اسفند۱۳۹۸) اعلام شد؛ اما شبکه آزمایشی آن تا ۱۰‌دسامبر‌۲۰۲۰ (۲۰‌آذر۱۳۹۹) عرضه نشد.

هوبی که در ابتدا کار خود را در پکنِ چین آغاز کرده بود، به‌دلیل قوانین سختگیرانه این کشور، در اوایل سال ۲۰۲۰ مجبور شد به سنگاپور مهاجرت کند و ایده هکو چین در این منطقه جغرافیایی شکل گرفت. با‌این‌همه، دنیای امور مالی غیرمتمرکز محدودیت جغرافیایی نمی‌شناسد و در‌حال‌حاضر، این زنجیره به‌عنوان یکی از بلاک چین‌های محبوب‌ و پرکاربرد دیفای در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود.

هکو چین برنامه و نقشه‌راه خود را تا سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ با ذکر جزئیات اعلام کرده است و در‌حال‌حاضر (اواخر آبان ۱۴۰۱)، در اواخر فاز سوم از چهار فاز مشخص‌شده خود به‌سر می‌برد. درادامه، مراحل مختلف توسعه هکو چین و نقشه‌راه این پروتکل را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

سازوکار و الگوریتم اجماع هکو چین

الگوریتم اجماع هکو چین تلفیقی از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) و الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است و اصطلاحاً «اثبات سهام ترکیبی» (Hybrid Proof of Stake) یا به‌اختصار HPoS نامیده می‌شود. برای توضیح این الگوریتم، ابتدا بهتر است مفهوم الگوریتم اجماع را به‌اختصار مرور کنیم.

همچنین بخوانید: مروری بر تمام الگوریتم‌ اجماع در ارزهای دیجیتال؛ از اثبات کار تا قاتل بلاک چین!

بلاک چین‌‌ها عموماً برمبنای تمرکززدایی شکل می‌گیرند. ازآن‌جاکه نهاد واحد یا مرجع قدرت متمرکزی در شبکه وجود ندارد، اعضای بلاک چین باید راهی برای دست‌یافتن به نوعی توافقِ‌نظر و «اجماع» داشته باشند که بی‌طرفانه و برمبنای الگوریتم‌های ریاضی باشد. بلاک چین‌هایی مانند بیت کوین و لایت کوین مبتنی‌بر الگوریتم اثبات کار هستند. در این الگوریتم، امنیت بلاک چین از‌طریق اختصاص قدرت محاسباتی و انجام کار محاسباتی تأمین می‌شود. افزون‌براین، بلاک چین‌هایی مانند کاردانو و سولانا و پولکادات از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند که بر چرخ وفاداری اعضا و سیستم‌های سهام‌گذاری می‌چرخد.

برخی از بلاک چین‌ها دو الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار را ادغام می‌کنند که بسته به نوع ادغام به آن‌ها «اثبات سهام ترکیبی» یا «اثبات کار ترکیبی» گفته می‌شود. این الگوریتم‌ها به‌گونه‌ای کار می‌کنند که بتوانند مزیت امنیتی اثبات کار را با بهره‌وری حاکمیتی و انرژی اثبات سهام ترکیب کنند تا درنهایت، تجربه کاربران شبکه بهبود پیدا کند.

استفاده شبکه هکو چین از الگوریتم اثبات سهام ترکیبی عاملی است که باعث سازگاری این شبکه با محیط‌زیست می‌شود. کاهش هزینه تراکنش‌ها و کاهش تأخیر تراکنش‌ها و افزایش هم‌زمانی تراکنش‌ها از مزایای استفاده از الگوریتم اثبات سهام ترکیبی در هکو چین است.

همان‌طورکه در سازوکارهای اجماع اثبات سهام رایج است، در هکو چین نیز تأیید تراکنش‌ها برعهده اعتبارسنج‌ها (Validators) است. سقف تعداد اعتبارسنج‌های فعال در این بلاک چین ۲۱ اعتبارسنج است و هر اعتبارسنج باید دست‌کم ۳۲ توکن HT سهام‌گذاری کند. به‌منظور اعتبارسنج‌شدن، باید پیشنهادی برای اعتبارسنج‌های فعال ارسال شود و حداقل ۵۱درصد آن‌ها موافقت خود را با پیشنهاد اعلام کنند.

همه آدرس‌ها می‌توانند در آدرسی که برای اعتبارسنجی انتخاب شده است، توکن HT سهام‌گذاری کنند. اعتبارسنج‌هایی که ازلحاظ حجم توکن‌های سهام‌گذاری‌شده در ۲۱ رتبه اول قرار می‌گیرند، به‌عنوان اعتبارسنج‌های فعال در دوره بعدی تولید بلاک انتخاب می‌شوند. قراردادهای هوشمند سیستم کار مدیریت و نظارت بر عملکرد اعتبارسنج‌ها را برعهده دارند و اعتبارسنج‌ها را درصورت انجام رفتار مخرب جریمه می‌کنند‌.

در این الگوریتم، ماینرهای اثبات کار بلاک‌های جدید را استخراج می‌کنند و هم‌زمان اعتبارسنج‌های اثبات سهام به‌طورتصادفی انتخاب می‌شوند تا بلاک‌های استخراج‌شده را اعتبارسنجی کنند. پس از این فرایند، بلاک‌ها در دفترکل توزیع‌شده بلاک چین ثبت می‌شوند.

این الگوریتم از احتمال انحصار قدرت هش به‌وسیله ماینرهای اثبات کار می‌کاهد؛ زیرا اعتبارسنج‌های اثبات سهام بلاک‌های جدید استخراج‌شده ماینرها را بررسی می‌کنند و در تغییر نقش نودها در سازوکار اجماع شبکه حق رأی دارند.

یکی دیگر از مزیت‌های بلاک چین‌های اثبات سهام ترکیبی در‌مقایسه‌با بلاک چین‌هایی که صرفاً از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، آسیب‌پذیری کمتر دربرابر حملات دوربُرد (Long Range Attacks) است. در حمله دوربُرد که در الگوریتم‌های اثبات سهام اتفاق می‌افتد، بازیگران مخرب با هدف به‌دست‌آوردن کنترل شبکه، از بلاک‌های اولیه شروع به ایجاد زنجیره دیگری می‌کنند که بلاک چین را به دو شاخه تقسیم می‌کند.

انجام این حمله در بلاک چین‌های مبتنی‌بر اثبات کار نیازمند توان محاسباتی بسیار زیادی است و در‌عمل، امکان‌پذیر نیست. بنابراین، در زنجیره‌ای که از الگوریتم اثبات سهام ترکیبی استفاده می‌شود، تولید بلاک به توان محاسباتی هم احتیاج دارد و امکان این نوع حمله را بسیار ناچیز می‌کند. در‌مجموع، می‌توانیم بگوییم پروتکل‌های مبتنی‌بر اثبات سهام ترکیبی از مزایای هر دو نوع پروتکل به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌کنند.

اهداف و نقشه‌راه هکو چین

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم، هکو چین نقشه‌راه دقیقی از ابتدای عرضه در اواخر سال ۲۰۲۰ تا سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ ارائه کرده است. این نقشه‌راه به چهار فاز تقسیم و به‌ترتیب زیر طی می‌شود:

هکو چین (Heco Chain) چیست؟

هکو چین هدف اصلی خود را جذب توسعه‌دهندگان دیفای می‌داند و در وب‌سایت رسمی‌اش، دو برنامه حمایتی خود را به‌طورویژه برای سازندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز معرفی کرده است.

بخشی از برنامه حمایت مالی هکو، ایجاد صندوق ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری و پشتیبانی و تشویق توسعه‌دهندگان برتر د راین شبکه است. این گروه از توسعه‌دهندگان براساس فعالیت‌ها و رقابت‌هایشان انتخاب می‌شوند. علاوه‌بر‌این، هکو چین برنامه‌ای برای تخفیف پله‌ای در کارمزد تراکنش‌ها برای دارندگان توکن HT دارد.

دیگر برنامه حمایتی هکو چین برنامه‌ای برای ارائه منابع است که شامل فرصت‌های بازاریابی و تبلیغات بین‌المللی برای توسعه‌دهندگان یا پروژه‌هایی است که از هکو چین حمایت مالی گرفته‌اند. پروژه‌های برتر می‌توانند از سرمایه‌گذاری‌های خصوصی گروه هوبی و منابع زیست‌محیطی آن برای همکاری دوسربُرد بهره‌مند شوند.

با‌این‌حال توسعه‌دهندگان، تنها گروه منتفع از مزایای هکو چین نیستند؛ چراکه کاربران نیز با سرمایه‌گذاری در پروتکل‌های این پلتفرم، می‌توانند به درآمد منفعل چشمگیری دست پیدا کنند. واسطه اصلی کسب سود از این پلتفرم هوبی توکن (HT) است. 

هوبی توکن (Hubi Token)

هکو چین (Heco Chain) چیست؟

هوبی نیز مانند اکثر اکوسیستم‌های دیفای توکنی بومی به نام هوبی توکن (Huobi Token) و با نام اختصاری HT دارد. این توکن که در ژانویه‌۲۰۱۸ با استاندارد توکن HRC-20 در زنجیره هکو عرضه شد، با استاندارد ERC-20 اتریوم نیز سازگار است. از توکن HT برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و سهام‌گذاری برای تأمین امنیت شبکه و کسب سود علاوه‌بر مشارکت در حاکمیت بلاک چین استفاده می‌شود.

از سقف عرضه ۵۰۰میلیون‌واحدی این توکن، بیش از ۱۵۳میلیون واحد آن در‌گردش است. با‌توجه‌به قیمت ۵٫۳۳دلاری HT در زمان نگارش این مطلب (۲‌ آذر ۱۴۰۱)، ارزش کل بازار این توکن بیش از ۸۱۰میلیون دلار برآورد می‌شود. بر این اساس، HT اکنون در رتبه پنجاهم جدول کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد. بد نیست بدانید در‌حال‌حاضر، این توکن درمقایسه‌با ارزش اولیه خود بیش از ۲۵۰درصدی رشد داشته است و در ۱۲‌می‌۲۰۲۱ (۲۲‌اردیبهشت‌۱۴۰۰)، تا مرز ۴۰ دلار نیز پیش رفته است.

دارندگان توکن HT می‌توانند از مزایایی همچون کاهش کارمزد تراکنش‌ها، تسهیل در روند انجام تراکنش‌ها، برخورداری از ایردراپ‌های توکن‌های جدید و برخی برنامه‌های پوشش ریسک سرمایه‌گذاران استفاده کنند. هرچه میزان توکنی که کاربر نگه‌داری می‌کند، بیشتر باشد، میزان تخفیف در کارمزد تراکنش‌ها نیز بیشتر خواهد بود. علاوه‌بر‌این، جنبه حاکمیتی توکن HT به اعضای بلاک چین حق رأی و اجازه مشارکت در تصمیم‌گیری‌های اساسی شبکه را می‌دهد.

برترین اپلیکیشنهای غیرمتمرکز روی شبکه هکو چین

هکو چین زیرساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را برای حوزه‌های مختلفی مهیا می‌کند. برخی از این حوزه‌ها عبارت‌اند از اوراکل‌ها، ابزارهای رأی‌گیری، کِشت سود، پلتفرم‌های معاملاتی غیرمتمرکز، وام‌دهی، خدمات مدیریت مالی، دارایی‌های مصنوعی، بیمه، راه‌حل‌های بین‌زنجیره‌ای، تحلیل داده، نوآوری‌های قراردادهای هوشمند.

همچنین بخوانید: جامع‌ترین آموزش دیفای؛ از سیر تا پیاز پلتفرم‌های غیرمتمرکز

درادامه، قصد داریم شما را با برخی از اپلیکیشن‌هایی آشنا کنیم که توانسته‌اند در این فضای مناسب، به‌خوبی رشد پیدا کنند. توجه کنید که فهرست بلندبالای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز هکو چین فقط به موارد زیر محدود نمی‌شود.

  • لِندهاب (LendHub): پروتکل وام‌گیری و کسب اعتبار است که به کاربرانش اجازه می‌دهد با توکن بومی این پروتکل، یعنی LHB، بدهی خود را بپردازند و اعتبار استخراج کنند یا وام بدهند. این پلتفرم براساس پروتکل وام‌دهی کامپاند (Compound) و با ایجاد تغییراتی در آن توسعه پیدا کرده است. توسعه‌دهندگان لندهاب، یکی از پلتفرم‌های وام‌دهی برتر هکو چین، وام‌دهی را پرکاربردترین سرویس دیفای می‌دانند. افزون‌بر‌این، ویژگی‌های امنیتی این پلتفرم نشان‌دهنده اهمیتی است که توسعه‌دهندگان پلتفرم برای امنیت دارایی‌های کاربران قائل‌اند.
  • اِم‌دکس (MDEX): پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز (DEX) و بازارسازی خودکار است که براساس مفهوم استخر سرمایه (Fund Pool) کار می‌کند. این پلتفرم با پشتیبانی از پروتکل‌های تراکنش بین‌زنجیره‌ای بایننس اسمارت چین و هکو چین و اتریوم، قابلیت‌های مختلفی از بلاک چین‌های عمومی را با‌هم ترکیب می‌کند تا عملکرد اکوسیستم صرافی‌های غیرمتمرکز را بهبود ببخشد. سازوکار «استخراج دوگانه نقدینگی و تراکنش» ام‌دکس باعث افزایش بازدهی سرمایه کاربران می‌شود. پروتکل ام‌دکس با دو بلاک چین هکو چین و بایننس اسمارت چین سازگار است.
هکو چین (Heco Chain) چیست؟
  • فیلدا (FilDA): یکی از پروژه‌های وام‌دهی بین‌زنجیره‌ای است که روی بلاک چین هکو سوار شده و به بیش از ۳۰ دارایی مطرح بازار خدمات وام‌دهی و استخراج نقدینگی را ارائه می‌کند. فیلدا رویدادی برای پیش‌استخراج یا جذب سرمایه ندارد و صرفاً با هدف ارائه خدمات وام‌دهی به کاربران هکو ایجاد شده است. این پروتکل نیز مانند همتایانش روی زنجیره هکو امکان انتقال بین‌زنجیره‌ای دارایی‌ها را با استفاده از پُل‌های هکو چین برای کاربران فراهم می‌کند.
هکو چین (Heco Chain) چیست؟
  • چَنِلز (Channels): پلتفرم وام‌دهی کاملاً غیرمتمرکز با ویژگی‌های مطلوبی همچون امنیت بسیار زیاد دارایی‌ها و سود بهینه استخراج و تجربه کاربری مناسب است. چنلز خدمات متعددی برای دارایی‌های مطرح بازار ارائه می‌کند و همیشه تجربه و منافع کاربران را هسته فعالیت‌هایش قرار می‌دهد.
  • استارلینک (StarLink): موتور جست‌وجوی غیرمتمرکزی است که برای فراهم‌کردن امکان جست‌وجو در دو جهان متمرکز و غیرمتمرکز ایجاد شده است. گفتنی است در‌حال‌حاضر، موتورهای جست‌وجوی مشهور جهان فقط به محتوای وب‌سایت‌های متمرکز محدود می‌شوند و استارلینک یکی از معدود موتورهای جست‌وجوی غیرمتمرکز به‌شمار می‌رود.
  • کوین‌ویند (CoinWind): یکی از پلتفرم‌های مالی استخراج هوشمند دیفای به‌حساب می‌آید که با هدف ایجاد بانک دارایی دیجیتال راه‌اندازی شده است. این پروتکل ویژگی‌های متمایزی ازجمله امنیت و اعتمادپذیری و سود زیاد را ارائه می‌دهد و با فراهم‌کردن خدماتی همچون استخرهای دیفای و استخراج نقدینگی، توانسته است جایگاهش را در میان پروتکل‌های دیفای به‌خوبی پیدا کند. خدمات کوین‌ویند در هر دو بلاک چین هکو چین و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌شود. این پلتفرم تلاش می‌کند در عین افزایش بازده کاربران، خطرهای مرتبط با کِشت سود را نیز کاهش دهد. نکته دیگر اینکه کوین‌ویند به کاربرانش اجازه می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های مهم پروتکل مشارکت کنند.
  • پیک‌فایننس (PickFiance): پلتفرم غیرمتمرکز استخراج نقدینگی و سهام‌گذاری است که با استفاده از شیوه نوآورانه‌ای با بسامد چشمگیر، ریسک زیان غیردائمی در استخراج نقدینگی را برای کاربران کاهش دهد.
هکو چین (Heco Chain) چیست؟

برترین کیف پولهای هکو چین

برای دارایی‌های زنجیره هکو نیز مانند هر دارایی دیگری، باید کیف پولی را انتخاب کنید که با این زنجیره سازگار باشد. خوشبختانه کیف پول‌های بسیاری از هکو چین پشتیبانی می‌کنند. درادامه، به برخی از این کیف پول‌ها اشاره می‌کنیم. توجه کنید که کیف پول‌های سازگار با هکو چین فقط به همین فهرست ختم نمی‌شوند.

علاوه‌بر‌این، برخی از این کیف پول‌ها در وب‌سایت رسمی هکو چین تأیید شده‌اند؛ اما این بدین‌معنا نیست که کیف پول‌های دیگر معتبر نیستند. برای نمونه، کیف پول‌هایی همچون کیف پول سخت‌افزاری لجر یا کیف پول نرم‌افزاری متامسک نیز از دارایی‌های این زنجیره پشتیبانی می‌کنند.

نامنوعلینک دانلود / دسترسی
هوبی (Huobi)نرم‌افزاریدانلود (تأییدشده در وب‌سایت رسمی)
لجر (Ledger)سخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه شود)
متامسک (Metamask)نرم‌افزاریدانلود (تأییدشده در وب‌سایت رسمی)
ترزور (Trezor)سخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه شود)
سیف‌پل (SafePal)سخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه شود)
تراست والت (Trust Wallet)نرم‌افزاری / افزونه مرورگرلینک دسترسی

جمعبندی

در این مطلب، شبکه هکو چین، بلاک چین مبتنی‌بر قراردادهای هوشمند صرافی هوبی را معرفی و تاریخچه و اهداف ایجاد آن را بیان کردیم. سپس، برخی از ویژگی‌های مربوط به عملکرد و سازوکار اجماع آن را توضیح دادیم و تعدادی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی این بلاک چین را معرفی کردیم. در‌پایان نیز، آمار و ارقام مربوط به توکن HT و فهرست کیف پول‌هایی را ارائه دادیم که از این توکن و دیگر دارایی‌های هکو چین پشتیبانی می‌کنند.

هکو چین در‌مقایسه‌با بسیاری از بلاک چین‌های موجود نوپا محسوب می‌شود؛ اما با زیرساخت نوآورانه، توان عملیاتی فراوان، کارمزد اندک، تجربه کاربری بهینه‌ و تسهیل انتقال‌ بین‌زنجیره‌ای توانسته است شانه‌به‌شانه بلاک چین‌های معتبر دیگری همچون بایننس اسمارت چین و سولانا حرکت کند. این بلاک چینِ تازه‌نفس هدف اصلی‌اش را جذب توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند اتریوم به‌منظور کاهش بار ترافیک و هزینه این شبکه می‌داند تا دنیای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دیفای مسیر هموارتری برای گسترش و پذیرش عمومی طی کند.

هکو چین به موفقیت‌های متعددی در تحقق اهدافش دست یافته است و در‌حال‌حاضر، پروتکل‌های بسیاری در حوزه‌های متنوع به‌ویژه امور مالی غیرمتمرکز بر بستر این پلتفرم ساخته شده‌اند. موفقیت پلتفرم غیرمتمرکزی که به‌واسطه صرافی متمرکز ارز دیجیتال راه‌اندازی شده است، پلتفرم‌های معاملاتی دیگر را نیز به‌سمت تمرکززدایی هرچه‌بیشتر می‌تواند سوق دهد. درمجموع، تلاش صرافی چینی هوبی برای خروج از چهارچوب قوانین منطقه جغرافیایی خاصی همچون چین و ایجاد زنجیره غیرمتمرکز هکو چین، نویدبخش انقلابی در امور مالی غیرمتمرکز است که به مرزهای جغرافیایی یا قوانین دست‌وپاگیر سنتی نمی‌تواند محدود باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
سهیل
سهیل
۱ سال قبل

کی این همرو میخونه😐شما هر وقت مطلبی
میذاری این همه طولانیه . کسی نمیخونه باید مختصر باشه چکیده مطلب رو بذارید

Y.M
Y.M
۱ سال قبل
پاسخ  سهیل

این کامنت خیلی دردناکه - چطوری میشه انرژی نذاریم و مطالعه نکنیم ولی انتظار داشته باشیم تمام مطالب یه مقاله رو درک کنیم؟

مهدی
مهدی
۱ سال قبل
پاسخ  سهیل

چکیده: هکو چین (HECO Chain) چیست؟ دنیای دیفای را ارزان‌تر از اتریوم تجربه کنید
عامل اصلیه عقب ماندگی در جهان سوم کم حوصلگی در آموختن علم

سهیل
سهیل
۱ سال قبل
پاسخ  مهدی

باور کن اگه خودت کامل خونده باشی ! تجربه نشون داده افرادی که در زمینه خاصی ادعا دارن در اون زمینه چیزی نیستن !