کیف پول اچ دی (HD) چیست؟

کیف پول اچ دی (HD) چیست؟

نام نوعی از کیف پول ارز دیجیتال به عنوان کیف پول اچ دی (HD) این روزها بسیار شنیده می‌شود. امروزه بیشتر کاربران از کیف پول‌های اچ دی استفاده می کنند در حالی که خیلی از آن‌ها این موضوع را نمی‌دانند. در این مقاله به بررسی این نوع از کیف پول‌ها می‌پردازیم.

تصور کنید که چقدر خوب می‌شد اگر مکانیسمی وجود داشت تا به واسطه‌ی آن می‌توانستیم الگویی غیرقابل حدس و بدون نیاز به روش‌های پشتیبان‌گیری پیچیده، برای کلیدهای خصوصی و عمومی ایجاد کنیم.

خب، خبر خوب این است که چنین چیزی وجود دارد !

به چنین کیف پول‌هایی، کیف پول‌های اچ دی (HD) می‌گوییم. توضیح اولیه و نحوه‌ی کار این نوع کیف پول، اولین بار توسط گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) صورت گرفت.

واژه‌ی HD، مخفف Hierarchical deterministic بوده و به معنی سلسله مراتبی قطعی است. این نوع کیف پول، طبق استاندارد BIP ۰۰۳۲ (پیشنهادات بهبود شبکه بیت کوین) ساخته شده و در کیف پول سخت‌افزاری ترزور (TREZOR)، الکتروم (Electrum) و کربن والت (CarbonWallet) به طور کامل پیاده‌سازی شده است.

معمولاً در کیف پول‌های بیت کوین (نوع استاندارد) یک جفت آدرس عمومی و خصوصی (یا کلید) به صورت تصادفی ایجاد می‌شود. هر زمان که یک جفت آدرس جدید ایجاد می‌کنید، نیاز است از آن پشتیبان بگیرید. ممکن است در ابتدا فکر کنید که این روند، آسان است. اما رفته رفته، از آن جا که تعداد تراکنش‌هایتان بیشتر می‌شود، رهگیری و پشتیبان گرفتن از تعداد زیادی آدرس عمومی و خصوصی کار سخت و پیچیده‌ای خواهد شد.

علاوه بر آن، اگر کسی هستید که به حریم خصوصی مالی اهمیت داده و مرتباً تراکنش انجام می‌دهید، پس احتمالاً نیاز خواهد بود که تعداد زیادی جفت آدرس عمومی و خصوصی (و یا کلید) ایجاد کنید و این به معنای زیاد شدن تعداد دفعات پشتیبان‌گیری است.

از طرف دیگر، برخی کیف پول‌ها، برای جلوگیری از گم شدن کلید، از یک آدرس بیت کوین مشابه برای تمامی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. این کار در عمل، کار امنی نیست و می‌تواند حریم خصوصی مالی شما را به خطر بیندازد، به همین علت کیف پول‌های اچ دی ایجاد شدند.

در این نوع کیف پول، عبارت بازیابی که به کاربر ارائه می‌شود، متشکل از ۱۲ کلمه‌ی انگلیسی خواهد بود. این عبارت بازیابی، برای جلوگیری از انتخاب رشته‌ کلمات با امنیت پایین توسط کاربر، پس از ۱۰۰ هزار دور استفاده از الگوریتم اس اچ ای ۲۵۶ (SHA256)، ایجاد می‌شود. تمام کیف پول‌های اچ دی از کلیدهای سید (Seed) اصلی ۱۲ کلمه‌ای استفاده می‌کنند.

در هر دور از ایجاد این عبارت امنیتی، هر سید (یک مقدار ابتدایی که در تهیه‌ی اعداد اتفاقی یا شبه اتفاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد) با استفاده از یک شمارنده، به سید قبلی اضافه می‌شود و از آن برای استخراج سلسله مراتبی و ترتیبی آدرس‌های جدید و به ظاهر نامحدود بیت کوین استفاده می‌شود.  از آن جایی که تمام آدرس‌ها از یک سید اصلی و تکی مشتق می‌شوند، نیازی نیست نگران پشتیبان‌ گرفتن از آن‌ها باشید. به همین دلیل به آن سلسله مراتبی قطعی می‌گویند.

درون کیف پول اچ دی چه اتفاقی می‌افتد؟

کیف پول اچ دی (HD) چیست؟

کیف پول‌های اچ دی، ساختار درخت مانند و سلسله مراتبی از کلیدها ایجاد می‌کنند که در ریشه‌ی آن، کلید اصلی سید مبتنی بر استاندارد BIP ۳۲ قرار دارد. هنگامی که کیف پول اچ دی را با استفاده از کلید سید بازیابی می‌کنید، این کیف پول در این ساختار درختی شروع به جستجو کرده و تمام کلیدهای خصوصی موجود در درخت را با استفاده از استاندارد BIP ۳۲ استخراج می‌کند. هنگامی که جستجو در این درخت به پایان می‌رسد، تمام سرمایه‌هایتان بازیابی خواهند شد.

هنگامی که از کیف پول اچ دی استفاده می‌کنید، پشتیبان گرفتن از کلید، امری واجب است و باید از آن به خوبی نگهداری کنید تا بتوانید اگر تلفن همراهتان آسیب دید و یا دزدیده شد، سرمایه‌هایتان را بازیابی کنید و این است زیبایی این نوع کیف پول‌ها.

یک بار پشتیبان گرفتن از کلید به این معنی است که تمام آدرس‌های پس از آن را نیز می‌توان به سادگی از طریق الگوریتم، با حل معادلات ریاضی، دوباره ایجاد کرد. این کیف پول‌ها از الگوریتم هش یک طرفه‌ی SHA-256 استفاده می‌کنند که در آن، اگر ورودی‌ها (یا کلید سید) مشابه باشند، درخت کلیدها بدون هیچ خطایی ایجاد خواهند شد.

مزایای کیف پول‌های اچ دی

 

  • تنها نیاز است از یک کلید (کلید سید) پشتیبان تهیه کنید.
  • می‌توانید هر زمان که بیت کوین‌هایتان را دریافت می‌کنید، تعداد زیادی آدرس دریافت ایجاد کنید.
  • می‌توانید از حریم خصوصی مالی خود محافظت کنید.
  • می‌توانید با ایجاد آدرس‌های دریافت متعدد، کاربران تازه وارد را گیج کنید.

انواع مختلفی از کیف پول‌های اچ دی در بازار وجود دارد که برخی از آن‌ها رایگان هستند. در زیر، فهرستی از محبوب‌ترین کیف پول‌های اچ دی را مشاهده می‌کنید.

قیمتسیستم‌عامل‌های پشتیبانی شدهنوع کیف پولنام کیف پولشماره
حدود ۶۵ دلارویندوز، مک، لینوکسکیف پول سخت‌افزاریلجر نانو اس۱
حدود ۹۹ دلارویندوز، لینوکس، مک‌ او اسکیف پول سخت‌افزاریترزور۲
حدود ۹۹ دلارویندوز، مک، لینوکسکیف پول سخت افزاریکیپ کی۳
رایگاناندرویدتلفن همراهمایسلیوم۴
رایگاناندروید، آی او اس، افزونه‌ی کروم و فایرفاکس، مک، لینوکستلفن همراه/ رایانهجکس۵
رایگانویندوز، مک‌ او اس، لینوکسدسکتاپالکتروم۶
رایگانویندوز، مک، لینوکس، دبیان و فدوراتلفن همراه/ دسکتاپکیف پول اتمیک۷

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
یزدان
یزدان
۲ سال قبل

تشکر فراوان.
اگر دوستی متوجه نشد میتواند به این تصویر هم نگاه کند.

ساتوشی بی اعصاب
ساتوشی بی اعصاب
۲ سال قبل

با سلام. چند سوال مهم. آیا با سید یک کیف پول (مثلا اتمیک) می شود در کیف پول دیگر (مثلا کوینومی) به داراییهای کیف پول اول دسترسی یافت. امتحان کردم گویا نشد. ولی چرا؟ در این کیف پولها برای هر ارزی فقط یک آدرس عمومی و خصوصی ایجاد می کند. چرا می گویید ادرسهای متعدد. با ادرس متعدد که نمی شود کار کرد. بالاخره دارایی در یک آدرس ذخیره می شود. مثلا معمولا یک کیف پول داریم و ان ادرس عمومی را به دیگران می دهیم تا با به ان ادرس ارز واریز کنند. مگر غیر این است؟