پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

از سی‌ام جولای ۲۰۱۵ که ویتالیک بوترین جوان ۲۳ ساله‌ی روسی، رسماً پلتفرم اتریوم را به‌منظور اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز معرفی کرد، نگاه جدیدی به کاربرد بلاک چین‌های عمومی به وجود آمد. پیش از آن، معروف‌ترین بلاک چین، بلاک چین بیت کوین بود که باهدف یک سیستم پرداخت جهانی همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجادشده بود.

به‌تدریج که برنامه‌های کاربردی بر روی پلتفرم اتریوم توسعه یافتند، چالش مقیاس‌پذیری مطرح شد و این مشکلی بود که نه تنها اتریوم بلکه تمامی ارزهای دیجیتال با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند، مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال یا به عبارتی افزایش تعداد تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) در حال حاضر نرخ پایینی برای کاربردهای بین‌المللی نظیر ویزا و مستر کارت دارد. مقیاس‌پذیری تابعی از سه پارامتر TPS، تمرکززدایی و امنیت است.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

اتریوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری چندین راهکار پیش گرفت که از جمله‌ی آنها می‌توان به کسپر، پلاسما و شاردینگ اشاره کرد. برای حل مشکل مقیاس‌پذیری پلتفرم‌های بسیاری به رقابت با اتریوم پرداختند.

دفینیتی(Dfinity) موفق به جذب سرمایه‌ی بیش از ۱۶۷ میلیون دلار شد و در حقیقت یک کپی از اتریوم بوده که با برند پرزرق و برقی منتشرشده است. Dfinity یک مدل ابری غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و خود را شبیه به اتریوم البته با محدودیت‌های کمتری دانسته که ظرفیت‌های نامحدودی دارد.

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که مانند اتریوم قابلیت ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. با این تفاوت که کاردانو مقیاس‌پذیرتر بوده و امنیت را از طریق معماری لایه‌ای فراهم می‌کند. کاردانو از اتریوم و نئو بالغ‌تر است. با توجه به ریشه‌ی آکادمیکش به نسبت EOS رسمی‌تر بوده و به‌عنوان بلاک چین نسل دوم از آن یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: تمام تفاوت‌های اتریوم و نئو

ایاس(EOS) به‌منظور تبدیل‌شدن به یک سیستم‌عامل غیرمتمرکز برای پوشش انبوهی از برنامه‌های غیرمتمرکز، توسعه یافت. EOS می‌خواهد کارمزد تراکنش‌ها را برای همیشه حذف کند و مدعی است که پلتفرمش خواهد توانست میلیون‌ها تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

و حالا هارمونی ادعا می‌کند یک زیرساخت متن‌باز برای اجماع ساخته است که از ۱۰ میلیارد کاربر پشتیبانی می‌کند. در این مقاله به معرفی اجمالی پلتفرم هارمونی می‌پردازیم.

پلتفرم هارمونی

غیره را داشته‌اند گرد هم آمده و به دنبال راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری می‌باشند.

این تیم سرمایه‌ی اولیه (seed money) دریافت کرده و ایده‌های جدیدی برای ایجاد مقیاس‌پذیری دارد. پروتکل هارمونی برای ایجاد یک بازار آزاد در مقیاس گوگل برای اقتصاد غیرمتمرکز است.

هارمونی معتقد است مقیاس‌پذیری به بهینه‌سازی در تمام لایه‌های یک شبکه نیاز دارد.پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پروتکل اجماع هارمونی (Harmony Consensus Protocol)

پروتکل اجماع هارمونی از شاردینگ دستورالعمل‌های چند گامی برای موازی‌سازی پردازش فرآیندها استفاده می‌کند. این کار به ما کمک می‌کند تأخیر ارتباطات (Latency) را کنترل کنیم و توان عملیاتی شبکه (throughput) را با بزرگ‌تر شدن شبکه، حفظ کنیم.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

سیستم‌

تیم هارمونی در حال طراحی یک هسته‌ عملیاتی برای اجرای پروتکلش می‌باشد که کارایی CPU و امنیت را افزایش می‌دهد. این هسته همچنین به نودهای بیشتری امکان شرکت در اجماع را داده و شبکه‌ی غیرمتمرکزتری را ایجاد می‌کند.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

شبکه‌

هارمونی از تکنیک‌های مهندسی شبکه برای انتشار پیام (message propagation) به شکل هوشمندانه‌تر و تشکیل سریع‌تر اجماع استفاده کرده است. هارمونی می‌گوید درک توپولوژی شبکه به ایجاد یک پروتکل هم‌زمان کمک می‌کند.

زیرساخت هارمونی متن‌باز است که به علت توان عملیات بالا، تأخیر کم و هزینه‌ی ناچیز امروزه به‌عنوان یک پلتفرم اجماع انقلابی در شبکه‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

ویژگی‌های پلتفرم هارمونی

زیرساخت متن‌باز برای داده‌های جهان

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

مقیاس جهانی برای پلتفرم بازار

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پیدایش اقتصادهای غیرمتمرکز و قابل‌اعتماد

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

غیرمتمرکزسازی مقیاس‌پذیر

هدف فراهم کردن غیرمتمرکزسازی و مقیاس‌پذیری با حفظ امنیت می‌باشد. فناوری بلاک چین به ما قول داده بود تا بستر غیرمتمرکز هماهنگ مقیاس‌پذیری ایجاد کند اما تاکنون هیچ پلتفرمی روی کار نیامده تا بتواند به هر دو نیاز با حفظ امنیت پاسخ دهد. هارمونی به دنبال چنین هدفی است.

همان‌گونه گوگل عمودی پلتفرم جست‌وجوی خود را کامل کرد، ما نیز از یک رویکرد استک برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اجماع استفاده خواهیم کرد.

ما در هر لایه از الگوریتم‌های اجماع، سیستم‌ها و شبکه‌سازی نوآوری‌هایی اعمال کردیم تا با حفظ غیرمتمرکزسازی، کارایی شبکه‌مان را به حداکثر برسانیم. یکپارچه‌سازی ما از نوع انتها به انتها (End to End) بوده و این به ما امکان می‌دهد تا تکرارهای سریع‌تر و بهینه‌سازی فعال‌تری نسبت به متدهای ماژولار داشته باشیم.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پرسش‌هایی که به درک بهتر پلتفرم هارمونی کمک می‌کنند

هارمونی چیست؟

هارمونی یک زیرساخت با مقیاس‌پذیری ۱ تا ۱۰ میلیارد نفر برای آینده است. هارمونی یک پلتفرم اجماع با کارایی بالا ایجاد کرده که اقتصاد غیرمتمرکز را برای همه‌ی افراد فراهم می‌کند.

هارمونی با بلاک چین عمومی چه تفاوتی دارد؟

هارمونی برخلاف رقبایش تنها بر روی کارایی توان عملیاتی (تعداد تراکنش در هر ثانیه) متمرکز نیست، بلکه به تعداد نودهایی که در شبکه‌ی بلاک چینی غیرمتمرکز شرکت می‌کنند نیز اهمیت می‌دهد.

هارمونی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری چه کار می‌کند؟

در لایه‌ی پروتکل، از پروتکل اجماع مبتنی بر شاردینگ استفاده می‌کند که امکان افزایش نودها را در شبکه فراهم می‌آورد. هر شارد شامل صدها نود بوده و از یک الگوریتم BFT برای برقراری اجماع در چند ثانیه استفاده می‌شود.

در لایه‌ی شبکه، از پروتکل QUIC برای انتقال سریع‌تر پیام‌ها و در سطح سیستم از unikernel برای مقیاس‌پذیری بیشتر سیستم‌عامل در یک نود استفاده‌شده است.

با پلتفرم هارمونی چه می‌توان ساخت؟

برنامه‌های کاربردی متنوعی که نیاز به غیرمتمرکزسازی و شبکه‌ای با توان عملیاتی بالا دارند از بازی‌ها گرفته تا مبادلات غیرمتمرکز و بازارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند بر بستر هارمونی توسعه پیدا کنند.

چه‌زمانی تمام افراد می‌توانند از پلتفرم هارمونی استفاده کنند؟

بنیان‌گذاران هارمونی بسیار مشتاق‌اند تا برنامه‌نویسان و ایده پردازان، برنامه‌های کاربردی خود را بر بستر هارمونی توسعه دهند و شبکه‌ی اصلی تا سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد شد.

منبع:harmony
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

19 دیدگاه
موسوی
موسوی
3 سال قبل

سلام
من از کیف پول ات.میک استفاده میکنم
کخ هارمونی وان رو نداشت
و خودم اضافه کردم
حالا مشکل اینه که توکنی که اضافه مردن ایکنش فرق داره
درصورتی که کانترکت رو درست وارد کردم
و اونجا ایکنش درسته

ناصر قدیانی
ناصر قدیانی
3 سال قبل
پاسخ  موسوی

از تراست ولت استفاده کن

امید اسکور
امید اسکور
3 سال قبل

تراست والت پشتیبانی نمیکنی هارمونی رو

رضاااا
رضاااا
3 سال قبل

پشتیبانی میکنه استاد

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

سلام دوستان لطفا صرافی یورپی برای خرید کردن چطوره؟ کدوم صرافی از همه ارزها پشتیبانی میکنه و برای خرید فروش ارزهای دیجیتال خوب هست

محمد محمد زاده
محمد محمد زاده
3 سال قبل

سلام کیف پول تراست از هارمونی پشتی بانی میکند
و این که آیا این هارمونی همان سیستم عامل هارمونی در حال توسعه شرکت هواوی هست ؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال قبل

سلام بله پشتیبانی میکنه
نه ارتباطی با هواوی نداره.

SARA
SARA
3 سال قبل

سلام با عرض خسته نباشید شما پیج اینستا یا تلگرام ندارید؟ میشه آدرسشو لطف کنید

Karen
Karen
3 سال قبل

سلام دوستان .کدام کیف پول ارز هارمونی پشتیبانی میکنه.ممنون میشم جواب بدید

بهنام
بهنام
4 سال قبل

سلام پرداخت هارمونی با پرداخت چک چه فرقی داره؟؟؟؟؟!

تازه وارد
تازه وارد
5 سال قبل

کیف پول مناسب برای هارمونی چی هست ؟

miguel
miguel
5 سال قبل

در حال حاضر کیف پول خاصی ارائه نشده ، میتونید در صرافی بایننس از توکن ها نگهداری کنید ، البته با توجه به ریسک های موجود.

miguel
miguel
5 سال قبل

در حال حاضر کیف پولی فکر نکنم ارائه شده باشه ، و در صرافی بایننس میتونید نگهداری کنید ، البته با توجه به ریسک های احتمالی.

miguel
miguel
5 سال قبل

توکن هارمونی با نماد (one) در صرافی بایننس شروع به معامله شده فراز و فرود قیمتی زیادی تو این چند روز داشته باید صبر کرد دید آیا به اهداف خودش میرسه

محمود پیراسته
محمود پیراسته
5 سال قبل

جالب بود

عرفاندو
عرفاندو
5 سال قبل

یه سوال فنی دارم خواهشن افراد مطلع جواب بدن:
آیا احتمال داره ولت های تحت وب ایرانی ها رو تحریم کنه؟!

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل
پاسخ  عرفاندو

سلام برخی بله و برخی خیر
به عنوان مثال نمیتونن دارایی‌های کیف پول بلاک چین دات اینفو را مسدود کنند چون سایت دسترسی مستقیم به کلیدهای خصوصی نداره ولی بهتره که بک‌آپ داشته باشید همیشه

عرفاندو
عرفاندو
5 سال قبل

از بین Coinpayments و exodus کدوم امن تر هست؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل
پاسخ  عرفاندو

قطعا اکسودوس
کوین پیمنت یه پلتفرم برای پرداخت با ارزهای دیجیتاله که والت هم ارائه میده ولی تخصصی روی والت تمرکز نداره