آلت کوین چیست؟ بهترین Altcoin ها برای سرمایه گذاری را بشناسید

آلت کوین چیست؟ بهترین Altcoin ها برای سرمایه گذاری را بشناسید

نمی‌شود با مفهوم بیت کوین آشنا باشید،‌ ولی ندانید که آلت کوین چیست. در واقع این اصطلاح یکی از مهمترین بخش‌های اکوسیستم ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید و اگر اهمیتش از بیت کوین بیشتر نباشد، کمتر نیست.

اگر شما هم می‌خواهید درک بهتری از مفهوم آلت کوین داشته باشید و تمام زیر و بم این اصطلاح پرکاربرد را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ارزدیجیتال همراه باشید.

آلت کوین (Altcoin) چیست؟

آلت کوین (Altcoin) یعنی سکه جایگزین یا کوین جایگزین و به هر ارز دیجیتال بلاک چینی گفته می‌شود که بعد از بیت کوین عرضه شده است. به عبارت دیگر، هر ارز دیجیتالی که بیت کوین نباشد، یک آلت کوین به حساب می‌آید. این اصطلاح از دو بخش Alt، به‌معنای جایگزین که نسخه کوچک‌شدهٔ Alternative است و Coin، به‌معنای سکه و ارز تشکیل شده است. 

می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال به‌دسته‌بندی کلی «بیت کوین»‌ و «آلتکوین» تقسیم می‌شوند. در حال حاضر ده‌ها هزار آلت کوین در بازار وجود دارند. مثلاً لایت کوین (Litecoin) با نماد LTC اولین آلت کوین بازار است که فورک بیت کوین به حساب می‌آید. اتریوم، ریپل، پولکادات، سولانا و تتر جزو معروف‌ترین آلتکوین‌های بازار به حساب می‌آیند.

بیش از ۱۰۰۰۰ آلت کوین در دنیا وجود دارد

برخی از افراد هم معتقدند چون تمام ارزهای دیجیتال به‌نوعی از روی بیت کوین و اتریوم ساخته شده‌اند، هر چیزی جز اتریوم و بیت کوین را می‌شود آلت کوین نامید. 

تفاوت آلت کوین و بیت کوین چیست؟

به‌طور کلی بیت کوین و آلتکوین‌ها از سه جنبه دارای تفاوت‌های اساسی هستند:

 • هدف: در حالی که بیت کوین قرار است پول و سیستم پرداخت غیرمتمرکز باشد، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، هدفی متفاوت دارند. برای مثال، بعضی از آلت کوین‌ها مانند اتریوم، به‌دنبال آن هستند که نه‌تنها پول،‌ بلکه سایر فرایندها را هم غیرمتمرکز کنند یا برخی دیگر از آلت کوین‌ها مانند پالیگان تمرکزشان روی مقیاس‌پذیری است.
 • فناوری و زیرساخت: آلت کوین‌ها به‌طور کلی به‌دنبال تمرکززدایی و استفاده از فناوری‌های زیرساختی توزیع‌شده مانند بلاکچین هستند؛ اما برای اینکه به هدف‌های متنوع خود برسند، ممکن است از فناوری‌ها و زیرساخت‌های متفاوت استفاده کنند؛ مثلاً اتریوم هم از بلاکچین استفاده می‌کند؛ اما برای پشتیبانی بهتر از قراردادهای هوشمند، زیرساخت متفاوتی دارد.
 • شاخص‌های بازار: به‌طبع، آلت کوین‌ها در شاخص‌هایی مانند نماد بازار، ارزش بازار، قیمت بازار و… متفاوت هستند. نباید فراموش کرد که مثل بیت کوین، اصل عرضه‌ و تقاضا برای این ارزهای دیجیتال هم صادق است و در نهایت قیمت‌ها را چنین اصلی تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

انواع آلت کوین چیست؟

تا دلتان بخواهد می‌شود آلت کوین‌ها را به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد. عمومی‌ترین دسته‌بندی انواع آلت کوین‌ها را در ادامه خواهید شناخت.

انواع آلت کوین‌ها

توکن‌های پرداختی (Payment Tokens)

توکن‌های پرداختی همان طور که از اسمشان مشخص است، ارزهای دیجیتال هستند که می‌شود با استفاده از آنها پرداخت‌های روزمره را انجام داد و عملاً‌ یک پول دیجیتال به حساب می‌آیند. لایت کوین، بیت کوین کش و ارزهای دیجیتالی که شبیه به آنها هستند را می‌شود جزو پیمنت توکن‌ها یا توکن‌های پرداختی به حساب آورد.

استیبل کوین‌ها (Stablecoins)

استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت، ارزهایی هستند که ارزششان تحت تأثیر بازار نیست و از آنجایی که پشتوانه‌ای از یک دارایی دیگر دارند، قیمتشان همیشه ثابت است.

به‌عنوان مثال تتر (USDT) به‌عنوان بزرگترین و مشهورترین استیبل کوین بازار قیمتش همیشه یک دلار است؛ چراکه به ازای هر تتر یک دلار آمریکا در خزانه این شرکت نگهداری می‌شود.

توکن‌های سهام (Security Tokens)

این توکن‌ها عملکردی شبیه به سهام دارند و هر کدام شکل توکنیزه‌شده‌ای از یک دارایی هستند. مثلاً شما می‌توانید از خانه خودتان یک توکن درست کنید و این توکن در صورتی که در مراجع قضایی پذیرفته شود، می‌تواند به‌عنوان یک سند کاربرد داشته باشد.

توکن‌های 

توکن‌های کاربردی (Utility Tokens)

این توکن‌ها به‌عنوان ابزاری خدماتی در شبکه‌های بلاک چینی استفاده می‌شوند. مثلاً‌ فانتوم (FTM) آلت کوینی است که کاربران با داشتنش می‌توانند در تصمیمات بلاک چینی مشارکت داشته باشند و به‌نوعی حق رأی آنها روی شبکه است. 

میم کوین‌ها (Memecoins)

شاید بتوان گفت میم کوین‌ها معروف‌ترین آلت کوین‌های بازار باشند. این ارزهای دیجیتال در واقع یک شوخی هستند و کاربرد خاصی در این حوزه ندارند. قیمت میم کوین‌ها را چرخه‌های عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌کنند و قیمتشان ربط چندانی با کاربردشان ندارد. 

مزایا و معایب Altcoin ها

مزایای آلت کوین‌ها

 • این ارزهای دیجیتال نسخه بهبودیافته بیت کوین و اتریوم هستند؛ چراکه هر کدامشان یکی از اشکالاتشان را حل کرده‌اند.
 • آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین کاربرد بیشتری دارند و بسیاری از آنها صرفاً یک ابزار پرداخت نیستند.
 • تنوع آلت کوین‌ها بسیار بالاست و سرمایه‌گذاران می‌توانند بین گزینه‌های مختلف انتخاب کنند.

معایب آلت کوین‌ها

 • بازار سرمایه‌گذاری آلت کوین‌ها کوچکتر از بیت کوین است و همین موضوع یک نقطه ضعف به حساب می‌آید.
 • تعداد سرمایه‌گذاران آلت کوین‌ها باعث می‌شود که نقدینگی آنها گاهاً اختلاف بسیاری زیادی با بیت کوین داشته باشد.
 • آلتکوین‌های مرده بسیاری در بازار وجود دارند و این مسئله می‌تواند باعث ضررهای هنگفت سرمایه‌گذاران شود.
 • یکی دیگر از معایب آلت کوین‌ها این است که پروژه‌های کلاهبرداری در میان آنها به وفور یافت می‌شود.

سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها

برای آن‌هایی که بخواهند در سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع ایجاد کنند، سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها می‌تواند فرصتی عالی باشد و شاید منطقی هم نباشد که دنیای ارزهای دیجیتال را محدود به بیت کوین کنیم. با این حال، بدون اغراق برای بیش از ۸۰‌درصد آلت کوین‌ها هیچ آینده‌ای را نمی‌توان متصور شد و بعضاً پروژه‌هایی کلاهبرداری هستند که هدفی ندارند جز پرکردن جیب تیم توسعه.

چند نکته که قبل از سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها باید مدنظر داشته باشید:

 • آلت کوین‌ها به‌طور کلی نوسانات شدیدتری را تجربه می‌کنند؛ مثلاً‌ اگر قیمت یکی از آن‌ها در بازه یک ماهه ۵۰‌درصد بالا و پایین شود، جای تعجب ندارد؛
 • درباره بعضی آلت کوین‌ها، این احتمال بیشتر است که هرگز به قیمت اولیه خود نرسند و به‌مرور توجهات را از دست بدهند و نابود شوند؛
 • درباره بعضی آلت کوین‌های نامعتبر و ناشناخته، آنقدر نقدشوندگی پایین است که وقتی می‌خرید ممکن است دیگر هرگز نتوانید بفروشید.

آینده آلت کوین ها چطور است؟

ذات این بازار به‌نوعی است که می‌شود در عرض چند دقیقه یک آلت کوین ساخت و وارد بازار کرد. به همین خاطر است که آینده این نوع ارزهای دیجیتال قطعی نیست. به علاوه، بازار این ارزهای دیجیتال تنوع بسیار زیادی دارد و همین موضوع یک ریسک بزرگ است،‌ از طرف دیگر اما، فرصت‌های بی‌شماری هم پیش روی شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار قرار دارد.

همان طور که قبل‌تر اشاره کردیم، آلت کوین‌ها برای متنوع‌سازی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران گزینه بسیار خوبی هستند. ولی فراموش نکنید که بازار کریپتو یک بازار بسیار پرنوسان است و باید با تحقیقات کاملی وارد آن شوید. 

بیشتر بخوانید: متنوع سازی سبد دارایی چیست؟

‌آموزش سرمایه گذاری روی آلت کوین ها

۱. کیف پول ارز دیجیتال نصب کنید: قبل از خرید و سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها، نیاز به جایی دارید که آن‌ها را ذخیره کنید. محبوب‌ترین کیف پول برای ذخیره آلت کوین‌ها که رایگان هم است: تراست والت (Trustwallet).

۲. به صفحه خرید ارزدیجیتال بروید: مثلاً از صفحه خرید تتر، خرید اتریوم یا خرید بایننس کوین می‌توانید آلت کوین مدنظران را بخرید. 

۳. واریز پول: به محض احراز هویت که در عرض یک دقیقه انجام می‌شود، به صحفه پرداخت راهنمایی می‌شوید و می‌توانید خیلی راحت آلت کوین مدنظرتان را بخرید.

۴. برداشت به کیف پول: قصد دارید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید؟ بهتر است آلت کوین‌هایتان را به کیف پول شخصی برداشت کنید تا از خطرات احتمالی صرافی‌ها در امان بماند.

بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴

در ادامه ۱۰ مورد از بهترین آلت کوین‌هایی که می‌شود برای سال ۲۰۲۴ روی آنها سرمایه‌گذاری کرد را معرفی می‌کنیم.

اتریوم (ETH)

اتریوم (Ethereum) یکی از ارزهای دیجیتالی است که نمی‌توان گفت آینده بدی دارد؛ چراکه قلب اکوسیستم قراردادهای هوشمند در دنیای کریپتو است و همین موضوع سبب می‌شود که نگهداری بلندمدت این ارز دیجیتال منطقی به نظر برسد.

خرید اتریوم، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری منطقی روی آلت کوینها، یکی از گزینه‌هایی است که باید برای پرتفولیوی ارز دیجیتال خود مد نظر داشته باشید.

تن کوین (TON)

خرید و فروش تن کوین با توجه به اتفاقات اخیری که روی بلاک این ارز دیجیتال در حال رخ دادن است، گزینه بسیار جذابی است. همه با پروژه نات کوین (NOTCOIN) آشنا هستیم و می‌دانیم که چه جذابیتی به دنیای بلاک چین تلگرام ایجاد کرد.

به جز نات کوین، پروژه‌های بسیار خوبی روی بلاک چین تن در حال فعالیت هستند و همین موضوع یک دلیل قابل‌قبول برای سرمایه‌گذاری روی TON به حساب می‌آید.

ریپل (XRP)

با توجه به امکان پیروزی شرکت ریپل در پرونده‌اش با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، خرید ریپل هم می‌تواند یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاری روی آلتکوینها باشد.

صد البته ریسک‌های موجود را هم باید در نظر داشته باشید. در حال حاضر شرایط پرونده طوری نیست که بشود با قطعیت ریپل را پیروز آن دانست. با این حال با تحقیقات کافی و رعایت اصول سرمایه‌گذاری، ریپل را گوشهٔ ذهنتان داشته باشید.

دوج کوین (DOGE)

هیچ وقت میم کوین‌ها را دستکم نگیرید! میم کوین‌هایی قدرتی در بازار ارزهای دیجیتال دارند که در کمتر حوزه‌ای می‌توان نمونه‌اش را پیدا کرد. دوج کوین و میم کوین‌های دیگر گاهی کارهایی در بازار می‌کنند که حتی از بیت کوین هم بر نمی‌آید!

به همین دلیل است که باید نیم نگاهی به خرید دوج کوین داشته باشید؛ تخصیص بخشی از سرمایه‌های خود به میم کوین‌ها و به‌ویژه دوج کوین می‌تواند فرصت سوددهی خوبی برای شما در پرتفلیوی آلتکوینی‌تان فراهم کند.

ورلد کوین (WLD)

یکی از آلتکوین‌های پرسروصدای بازار در سال ۲۰۲۳، ورلد کوین بود. این ارز دیجیتال با هدف تمرکززدایی در حوزه احراز هویت توسط شرکت سازنده چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) توسعه یافته است.

خرید توکن WLD یا ورلد کوین می‌تواند گزینه جذابی برای سال ۲۰۲۴ باشد؛ چراکه هم روی هوش مصنوعی کار می‌کند و هم یک شرکت بزرگ پشت آن قرار دارد.

بیشتر بخوانید: ورلد کوین (Worldcoin) چیست؟

بایننس کوین (BNB)

در حال حاضر ارز دیجیتال بایننس کوین ارز دیجیتال شماره ۴ بازار است. حواشی اخیر چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس، در ماه‌های اخیر باعث شده است تا این ارز دیجیتال مثل دیگر ارزهای بازار رشد نکند.

با توجه به رشد کندتر ‌BNB، می‌توان گفت که در صورت مساعدشدن وضعیت، سرعت افزایش قیمتش نسبت به دیگر آلتکوین‌های بازار بیشتر باشد. با این حال باز هم تأکید می‌کنیم که پیش از خرید بایننس کوین، تحقیقات کاملی انجام دهید.

کیک (CAKE)

حرکت پروژه پنکیک سواپ روی برنامه‌هایی که از پیش تعیین کرده، باعث شده است تا توکن کیک به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴ بدل شود. خرید کیک (CAKE) یک گزینه منطقی برای سال ۲۰۲۴ است و می‌توانید روی آن فکر کنید!

سؤالات متداول

آیا خرید آلت کوین‌ها منطقی است؟

اگر در آلت کوینی که آینده درخشانی دارد سرمایه‌گذاری شود، پتانسیل سودآوری مناسبی وجود دارد. با این حال، فراموش نکنید بیش از ۸۰‌درصد آلت کوین‌ها هیچ آینده‌ای ندارند.

معروف‌ترین آلت کوین های بازار کدامند؟

اتریوم، تتر، سولانا، پولکادات و بایننس کوین مشهورترین آلتکوین‌ها هستند.

سرمایه‌گذاری روی آلت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال یک کار پرخطر به حساب می‌آید؛ از همین رو پیش از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری روی هر ارزی، به‌خوبی تحقیق کنید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

15 دیدگاه
امیر
امیر
3 سال قبل

سلام ارزهای معتبری که جای رشد دارند رو کدوم پیشنهاد میدید؟ قیمتشون هم کم باشه

Saeed Karimi Tari
Saeed Karimi Tari
1 سال قبل
پاسخ  امیر

پولکادات . کاردانو.

بن بن
بن بن
1 سال قبل
پاسخ  امیر

با سلام.لطفا به مقاله همین سایت با موضوع بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳رجوع نمایید.

https://arzdigital.com/best-cryptocurrencies-invest-2023/

آزادی
آزادی
3 سال قبل
پاسخ  امیر

ترون

ارمین
ارمین
3 سال قبل

سلام .راجب جی یو اس دی تی اطلاع یا قیمت داریدد

فرخ غفوری
فرخ غفوری
3 سال قبل

پرداختی انجام شد

فرخ عبدالرحمن
فرخ عبدالرحمن
3 سال قبل

شماره حساب کارمندانم ثبت بشه

س سیدی
س سیدی
3 سال قبل

خیلی کلی گویی کردین بهتر بود چندتا مثال می زدید و به انواع دیگر مث استیبل کوین و... هم اشاره میکردین

مهدی غضنفری راد
مهدی غضنفری راد
3 سال قبل

سلام بر استاد نیما ملک پور
یه سوال داشتم
لطفا راهنماییم کنین
یک ماینر ۷۰ تراهش بیت کوین در این روز نزدیک ۳۵۰۰میلیون سود میده
ولی با سرمایه یخورده بیشتر،(یک و نیم برابر سرمایه)
Z15 نوزده میلیون بیشتر سود میده!!!
یه مثل هستش میگن مقصد نزدیک کرایه زیاد!!
خب چرا با این حساب باید بیت کوین ماین کنیم؟
مگه زی کش با الگوریتم‌خاص خودش بهتر نیست؟
آیا ریسک داره؟ یا یک مشکلی داره که بنده متوجهش نشدم؟
در آبان ماه هاوینگش هستش،اونم میدونم،ولی بازم تقشیم بر دو کنیم سه نزدیک یه برابر بیت کوین سود میده.

میشه اگه مسائله خاصی هستش که بنده غافلم رو برام روشن کنین.
باتشکر از زحمات ارزندتون،
بنده هر چی در مورد رمزارز یاد گرفتم زیر سایه شما اساتید و سایت گرانبهاتون arzdigital.com هستش.
با آرزوی موفقیت روزافزون.

نیما ملک پور
نیما ملک پور
3 سال قبل

سلام، خیلی ممنون از شما و اینکه ارزدیجیتال رو دنبال می‌کنید.
باید در نظر داشته باشین با عرضه دستگاه جدید سختی شبکه زی‌کش میتونه به شدت تغییر کنه و اون مبلغ هم کاهش پیدا کنه. برای نمونه تغییرات سختی رو بعد از عرضه z9 ببینید. از طرفی سختی شبکه بیت کوین تقریبا به طور ملموسی تغییر می‌کنه و عرضه دستگاه‌های جدید هم نتونستن در کوتاه‌مدت تغییرات شدیدی رو در سختی به وجود بیارن.

امیر
امیر
4 سال قبل

سلام
آیا هش ریت یک دستگاه برای تمام ارزهای همون الگوریتم برابره؟ مثلا z11 برا زدکش و زن کش همون 135 ksolه؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  امیر

سلام، بله

علی
علی
6 سال قبل

مثلا اتریوم یا ریپل هم آلت کوین حساب میشن؟

محمد
محمد
3 سال قبل
پاسخ  علی

بله

چاپ مقاله
چاپ مقاله
6 سال قبل

عالي بووود مرسي