aidoge چیست؟ میم کوین مبتنی بر هوش مصنوعی ای آی دوج (AIDOGE) را بشناسید

aidoge چیست؟ میم کوین مبتنی بر هوش مصنوعی ای آی دوج (AIDOGE) را بشناسید

در عصر مدرن، هرروز پروژه‌ها و نوآوری‌های جدیدی به صنعت ارزهای دیجیتال وارد شده که هر کدام از آنها به نوعی قصد دارند در کنار جذابیت، راهی برای کسب درآمد نسل جدید و دوست‌دار دنیای دیجیتال باشند. یکی از این پروژه‌ها، آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) یا همان توکن ای آی دوج (AIDOGE) است.

هدف این پروژهٔ آزمایشی ترویج یک سری از محصولات در جهت توسعه و تقویت وب ۳.۰ و هوش مصنوعی (AI) است. اگر شما هم از افرادی هستید که برای کسب درآمد غیرفعال (Passive Income) یا گسترش پورتفولیوی (سبد سرمایه) خود، در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم با مطالعهٔ ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بدانیم که ارز ای‌آی دوج چیست و آیامی‌شود به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب روی آن حساب کرد یا نه.

بیشتر بخوانید: پورتفولیو یا سبد ارز دیجیتال چیست؟ چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

ای آی دوج (Aidoge) چیست؟

ای آی دوج یا آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) یک میم کوین با چاشنی هوش مصنوعی (Ai) است و ادعا می‌کند که قرار است تا نحوه ایجاد و به اشتراک‌گذاری میم کوین‌ها را تغییر دهد. در این پلتفرم که سال ۲۰۲۳ روی شبکه آربیتروم (Arbitrum) ساخته شده است، کاربران می‌توانند با تکیه بر هوش مصنوعی و با استفاده از پرامپت نویسی، میم درست کنند!

بیشتر بخوانید: میم کوین چیست؟ همه چیز در مورد Memecoinها

از آنجایی که ای آی دوج روی شبکه آربیتروم ساخته شده است،‌ در ابتدای نام این پروژه «آرب» وجود دارد. هیچ شرکت یا مؤسسه‌ای روی این پروژه سرمایه‌گذاری نکرده است و ICO نیز برای آن در نظر گرفته نشده است. در واقع می‌شود گفت که توزیع توکن‌های AIDOGE تا حد زیادی عادلانه است!

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟ اینترنت آینده با اسم رمز Web ۳.۰

arb ai doge چیست

تاریخچه آرب دوج اِی آی

پروژه آرب دوج اِی آی به‌طور رسمی در ۱۵ آوریل سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد. ایردراپ آن نیز طی مدت زمانی معادل سی و یک روز یعنی بین این تاریخ تا ۱۵ مه ۲۰۲۳ انجام شد و کاربرانی که واجد شرایط دریافت ایردراپ آربیتروم (ARB) بودند، مشمول دریافت ایردراپ ای آی دوج نیز شدند. طی مراحل راه‌اندازی، AIDOGE بیشتر به‌عنوان یک آزمایش معرفی شد و حتی نام یک پروژه را به خود نگرفت.

در ابتدا بنیان‌گذار آرب دوج ای آی ناشناس بود، اما او هویت خود را در ۳۰ ژوییه سال ۲۰۲۳ در اکانت اِکس (توییتر سابق) خود فاش کرد. او با نام کاربری یویو۵۲۰۲ (youyou۵۲۰۲) در این شبکه اجتماعی فعال است و عمده توییت‌هایش به زبان چینی است.

توکنومیکس ای آی دوج

به عنوان یک توکن ضدتورمی، ارزش AIDOGE در طول زمان و با کاهش حداکثر عرضهٔ موجود (Maximum Supply) افزایش می‌یابد که گفتیم این فرآیند از طریق مکانیزم توکن‌سوزی به دست می‌آید. برای هر تراکنش این توکن، ۸ درصد مالیات برای این مکانیزم در نظر گرفته می‌شود. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این فرآیند باعث کاهش عرضه و افزایش ارزش توکن‌های در گردش می‌شود.

این مالیات ۸ درصدی از هر تراکنش، صرف هزینه‌های زیر می‌شود:

 • ۱٪ برای توکن‌سوزی
 • ۱.۵٪ برای توسعه
 • ۳٪ برای پاداش‌های لاکی دراپ
 • ۱٪ برای استخر نقدینگی کَمِلات (Camelot)
 • ۰.۸٪ برای دارایی‌های انعطاف‌پذیر
 • ۰.۷٪ برای استیک‌کنندگان AIDOGE

ایردراپ ای آی دوج چیست؟

در مرحلهٔ اول توزیع توکن‌های ای آی دوج که فراخوانیِ ای آی دوج (Call to AIDOGE) نام داشت، تمام توکن‌ها ای آی دوج به‌صورت رایگان در میان اعضای جامعه تقسیم شد. از این مقدار:

 • ۹۵ درصد مستقیماً به استخر ایردراپ رفت و به کاربرانی که واجد شرایط دریافت ایردراپ آربیتروم بودند، اختصاص یافت.
 • ۵ درصد تا پایان سهام به‌عنوان پاداش کسانی که افرادی را دعوت کرده بودند در نظر گرفته شد.

در نهایت، هر توکن مطالبه‌نشده‌ای (به هر علت) در برنامه‌های آتی پروژه استفاده خواهد شد؛ از جمله این برنامه‌ها می‌توان به توسعهٔ طولانی مدت پروتکل، حامیان اولیه، حامیان بلندمدت در جامعه و مکانیزم توکن‌سوزی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: ایردراپ چیست؟ چگونه ارزدیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

مزایای ای آی دوج

می‌دانیم که AIDOGE که توکن پروژه آرب دوج ای آی محسوب می‌شود، یک میم کوین است؛ اما تفاوت‌های منحصربفرد آن باعث شده که بتواند نگاه‌ها را روی خود نگه داشته و ارزشمندتر از صرفاً یک میم کوین شناخته شود. ویژگی‌های کلیدی این میم کوین شامل ۴ مورد زیر هستند:

 • هوش مصنوعی: همان طور که بالاتر گفتیم، پروژه AIDOGE مبتنی بر هوش مصنوعی؛ تلفیق میم کوین و هوش مصنوعی، به‌عنوان دو موضوع ترند، به جذابیت‌های این پروژه می‌افزاید.
 • مکانیزم ضدتورمی (Deflationary): ارز ای آی دوج دارای مقدار عرضهٔ محدودی معادل ۲۱۰ کوادریلیون توکن است و برای هر تراکنش مالیاتی ۸ درصدی بر آن اعمال می‌شود؛ یعنی بخشی از هر تراکنش سوزانده شده که این امر در طول زمان کل عرضه ای آی دوج را کاهش می‌دهد. این مکانیسم توکن‌سوزی برای این طراحی شده که قیمت این ارز را در طول زمان افزایش دهد.
 • کارایی: ارز ای آی دوج کارایی‌های مختلف دارد و می‌توان از آن برای سهام‌گذاری (استیک‌کردن)، رأی‌دادن، ساخت شوخی‌های اینترنتی یا همان میم و خرید کالاها یا خدمات استفاده کرد. بنابراین این توکن در دنیای واقعی نیز کاربرد دارد که آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌کند.
 • جامعه (Community): جامعه AIDOGE به‌سرعت در حال‌ رشد بوده و مثل بسیاری از میم کوین‌های موجود در بازار بسیار فعال است.
 • تیم: تیم AIDOGE متشکل از افراد جامعه این ارز دیجیتال است؛ از همین رو می‌شود که داشتن یک تیم نسبتاً قوی، مزیتی برای این میم کوین به حساب می‌آید.
 • امنیت شبکه: همچنین می‌توان گفت که از امنیت پروژه آرب‌ دوج ای‌آی مطمئن بود؛ زیرا روی شبکه آربیتروم کار می‌کند.

بخش های مختلف اکوسیستم AIDOGE

آرب سیتی (Arbcity)

آرب سیتی (Arbcity) که کوتاه‌شده آربیتروم سیتی (Arbitrum City) در واقع متاورس ای آی دوج است. در این متاورس شما می‌توانید با دیگر افراد حاضر در جامعه پروژه تعامل داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم اگر قرار است در این متاورس وارد شوید، شب این کار را بکنید؛ چراکه زندگی شبانه در این متاورس حال و هوای دیگری دارد!

متاورس اِی آی فای (AIFI)

 «اِی آی فای» یک متاورس مبتنی بر هوش مصنوعی بوده که توسط آرب دوج ای آی طراحی شده است. این متاورس درحال‌حاضر هنوز در مرحله توسعه بوده و مرحلهٔ اول آن ساخت یک گیم‌فای (یک بازی P۲E و مبتنی بر بلاک چین) است. به گفتهٔ آرب دوج ای آی، هر مکالمه و هر تعامل با شخصیت‌های غیرقابل‌بازی و ساخته‌شده با هوش مصنوعی (AI NPC) از سوی بازیکنان، جهت این متاورس را تغییر خواهد داده و بر روند آن تأثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟

علاوه‌براین، برای کاربران اِی آی فای، انگیزه‌های مالی نیز در نظر گرفته شده است؛ یعنی ۴۰ درصد از توکن‌های ای آی دوج در استخرهای سوزاندن (Burning Pool) به این متاورس اختصاص داده می‌شود.

توکن کاربردی اِی آی کد (AICODE)

توکن ای آی کد به عنوان بخشی از پروژه آرب سیتی ایجاد شده است و به‌عنوان نیروی محرکهٔ جنبه‌های مختلف آرب سیتی عمل خواهد کرد. این امکان وجود دارد که فضای مجازی آرب سیتی در آینده پیشرفت‌های بسیاری کند و بازی لاکی دراپ تنها یکی از ایشتگاه‌های این شهر مجازی است.

کاربران برای به‌دست‌آوردن توکن ای آی کد، باید توکن ای آی دوج خود را به‌طور غیرقابل‌برگشت بسوزانند. البته اگر کاربری در صرافی غیرمتمرکز کَمِلات (Camelot) در یک سفارش معادل ۵۰۰ توکن ای آی دوج خریداری کند، شانس برنده‌شدن مقداری توکن ای آی کد را دارد.

بازی لاکی دراپ (Lucky Drop)

لاکی دراپ یک بازی مبنی بر ایردراپ در آرب سیتی است که به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های بیشتری به دست آورند. هنگامی که یک تراکنش با AIDOGE انجام می‌شود، کارمزدی معادل ۳ درصد از آن دریافت و به توکن آرب (ARB) تبدیل می‌شود. سپس این مقادیر از توکن آرب در استخر جایزه قرار می‌گیرند. مجموع جوایز در نهایت به‌طور عادلانه بین افرادی که بلیط‌های شانس قرعه‌کشی لاکی دراپ را برنده می‌شوند، توزیع می‌شود.

برای اینکه کاربر در بازی لاکی دراپ شرکت کند، باید تراکنشی بین ۱۰۰ تا ۱,۰۰۰ دلار انجام دهد و همچنین ۱۰ سطح جداگانه برای دریافت بلیط‌های قرعه کشی لاکی وجود دارد.

کلکسیون‌های NFT

NFTهای ای آی دوج
نمونه‌هایی از ان‌اف‌تی‌های اِی آی دوج

مجموعهٔ توکن‌های غیرمثلی یا ان‌اف‌تی “Truth AIDOGE” که با نام آیدو (AIDO) نیز شناخته می‌شود، شامل حداکثر ۱۰,۰۰۰ ان‌اف‌تی منحصربه‌فرد است که با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند. هر کدام از این ان‌اف‌تی‌ها ویژگی‌های خاصی دارند و می‌توانند به عنوان تصویرهای آواتاری نیز استفاده شوند. هدف تیم آرب دوج اِی آی این است که پروژهٔ ان‌اف‌تی خود را جامعه‌محور و غیرمتمرکز کند.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟ همه چیز درباره توکن غیرمثلی یا توکن غیر قابل تعویض

۵۰۰ مورد از این ان‌اف‌تی‌ها توسط جامعه آرب-دوج ای آی و با استفاده از ابزارهای تکنولوژی AIGC ایجاد خواهد شد. سازندگان این این ان‌اف‌تی‌ها ۵۰درصد از درآمد حق امتیاز یا رویالتی (Royalty) ان‌اف‌تی خود را دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، با در اختیار داشتن ان‌اف‌تی‌های AIDO شما مزایایی مانند عضویت در کانال‌های انحصاری، ایردراپ‌های این ان‌اف‌تی، دسترسی زودهنگام به محصولات جدید و مشارکت در فعالیت‌های انحصاری اعضای آنلاین و آفلاین را دریافت می‌کنید.

استخر نقدینگی (Liquidity Pool)

استخر نقدینگی (Liquidity Pool) آرب دوج ای آی، فرصتی برای به‌دست‌آوردن توکن آرب (ARB) را با سهام‌گذاری یا استیک‌کردن توکن‌های AIDOGE و اتریوم فراهم می‌کند. درحال‌حاضر، استخراهایی برای جفت‌ ارزهای AIDOGE/ETH و AICODE/ETH موجود است که توانایی مشارکت و برداشت از آن‌ها امکان‌پذیر است. مشارکت‌کنندگانی که دارایی خود را در این استخرها سهام‌گذاری می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند.

اِی آی دوج دائو (DAO)

می‌دانیم که دائو (DAO) نوعی سازمان مستقل غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای اجرای عملیات خود و بدون‌نیاز به یک نهاد مرکزی استفاده می‌کند. مشارکت و مالکیت جامعه از محوریت‌های دائوها است، زیرا به هر فردی که توکن بومی یک پروژه را دارد، اجازه شرکت در فرآیندهای حکمرانی و تصمیم‌گیری‌ها را با تخصیص رأی می‌دهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد دائو یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز

آرب دوج ای آی در صدد است که دائوی خود را راه‌اندازی کرده و آن را تماماً در اختیار جامعه قرار دهد. هنگامی‌که این دائو پیاده‌سازی و اجرایی شود، دارندگان ارز دوج ای آی می‌توانند تغییرات موردنظر خود در پلتفرم، تخصیص منابع و به‌روزرسانی نقشه راه آن را پیشنهاد داده و به آن‌ها رأی دهند. می‌توان اینگونه خلاصه کرد که اساساً دائو یک مدل دموکراتیک و فراگیر از حکمرانی را در شبکه آرب دوج اِی آی ممکن می‌کند.

بیشتر بخوانید: فومو (FOMO) در بازار چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

تلفیق تکنولوژی کریپتو و هوش مصنوعی

آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) یک پروژه کریپتوی معمولی نیست، بلکه آزمایشی بر روی شبکه آربیتروم (Arbitrum) است. این پروژه توسط مجموعه‌ای از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد شده و هدف آن ایجاد انقلابی در اکوسیستم آربیتروم با تقویت محصولات مبتنی بر وب ۳.۰، هوش مصنوعی و بلاک‌چین است.

بیشتر بخوانید: بررسی پروژه آربیتروم؛ شبکه‌ای که بدون توکن رشد کرد

در چند سال اخیر زندگی ما با هوش مصنوعی گره خورده و نشانه‌ها حاکی از آن است که این پیوند هر روز محکم‌تر نیز می‌شود. هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که ماشین‌ها را قادر می‌سازد کارهایی را که مستلزم هوش و ذکاوت انسانی است، انجام دهند. پتانسیل هوش مصنوعی برای متحول‌کردن تقریباً تمام صنایع باعث شده که به یک کلمه رایج در صنعت کریپتو نیز تبدیل شود، زیرا نتیجه ادغام آن با تکنولوژی بلاک چین، دستیابی به ایده‌ها و پروژه‌های نوآورانه است.

آینده ای آی دوج و سرمایه‌گذاری روی AIDOGE

همان‌طور که در بالا گفته شد AIDOGE یک توکن ضدتورمی با میزان ثابت حداکثر عرضه و معادل ۲۱۰ کوادریلیون توکن است. ارزش این توکن با مکانیزم توکن‌سوزی که مقدار توکن در گردش را کاهش می‌دهد، حفظ شده و درنتیجهٔ کمیاب‌شدن توکن، تقاضا برای خرید ای آی دوج (AIDOGE) بالا می‌رود.

بااین‌حال، نگرانی‌هایی درباره قابل‌اعتماد‌بودن این پروژه وجود دارد و افرادی هستند که آن را کلاهبرداری نامیده‌اند. سایت کوین‌مارکت‌کپ در بالای صفحهٔ خانه در این توکن، هشداری قرار داده و از کاربران و تریدرها در خواست کرده است که هنگام خرید یا فروش آن محتاط باشند. این اخطار نشان می‌دهد که مالک قرارداد هوشمند این پروژه می‌تواند کارمزد معامله را تغییر دهد.

در ادامه، موفقیت این پروژه تا حد زیادی به حمایت جامعه، تبلیغات افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی و توسعهٔ ویژگی‌های نوآورانه در ادامهٔ مسیر آن بستگی دارد. به‌عنوان یک میم کوین که خارج از اکوسیستم آربیتروم کاربردی ندارد، هیچ تضمینی برای افزایش قیمت ای آی دوج (AIDOGE) هم وجود ندارد. بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری باید تحقیقات خود را انجام دهید یا با یک متخصص مالی مشورت کنید. باوجوداین، سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌هایی مانند ای آی دوج بسیار به اهداف مالی و میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد.

سؤالات متداول

آیا پروژه ای آی دوج کلاهبرداری است؟

خیر با توجه به محبوبیتی که این پروژه در بین توسعه‌دهندگان آربیتروم دارد به نظر نمی‌رسد یک کلاهبرداری باشد.

خرید AIDOGE منطقی است؟

در صورتی که قصد ایجاد تنوع در سبد میم کوین‌هایتان را دارید، با تحقیق کامل نسبت به خرید این ارز دیجیتال اقدام کنید.

آیا می‌شود AIDOGE را از صرافی ایرانی خرید؟

بله در حال حاضر تعدادی از صرافی‌های ایرانی این توکن را لیست کرده‌اند.

جمع‌بندی

با بررسی نقشهٔ راه این پروژه می‌توان گفت که تا وضعیت فعلی، پروژهٔ آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) توکن مخصوص خود را ایجاد کرده و برنامه لاکی دراپ را نیز در اختیار کاربران قرار داده است. اما بخش‌هایی مانند ای آی فای (AIFI) و دائو هنوز درحال‌ توسعه هستند.

پروژه آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) در کنار ای آی دوج (AIDOGE) یک ماجراجویی و آزمایش در شبکه آربیتروم محسوب می‌شود و چشم‌انداز جذابی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به وجود آورده است. اکنون که بعد از مطالعهٔ این مقاله می‌دانید اهداف و برنامه‌های این پروژه چیست و نقشه‌ٔراه آن چگونه به نظر می‌رسد، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا توکن ای آی دوج سرمایه‌گذاری خوبی برای پرتفولیوی شما خواهد بود یا خیر.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
شاگرد پیتر برندت
شاگرد پیتر برندت
۵ ماه قبل

بازار مکاره
جز بیت کوین هیچکدوم عاقبت نداره
وارن بافت میگه
در بزارا صعودی ارز قوی بخرید (هولد یا بای )
در بازار نزولی ارز ضعیف بفروشید (شورت)

ali
ali
۵ ماه قبل

با کمی دقت روی نوشتار خود آیا این تحلیل شما قابل تقدیر است یا اشتباهی بزرگ دراین نوشتار به چشم میخورد ؟
ازاسمی که برای خود انتخاب کرده اید میشه فهمید از اقشار مرفه و شاید بی در جامعه باشید ؟!!!
اگر بیشتر درموردشخصیت محبوبتان که نام بردید بپرسید ایادرسبدارزهای خود غیر از بیت کوین هیچ ارزدیجیتال دیگری ندارد ؟
در جامعه کنونی مابااین وضعیت معاش واقتصاد هستند کسانی که به امید اینکه روزی بتوانند فقط زندگی خود را بچرخانند و نیازمند امثال....نباشند تمامی دارایی خود را که شایدبیشترازچندمیلیون نباشد سرمایه گذاری کرده اند برای آنچه گفتم ،
پس سعی کنیم به این قشر امیدبدهیم نه اینکه ناامیدشان کنیم
پاینده باشید