سنای آمریکا در آستانه تصویب لایحه مربوط به اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال است؛ محدودیت‌های بیشتر در راه است؟

سنای آمریکا در آستانه تصویب لایحه مربوط به اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال است؛ محدودیت‌های بیشتر در راه است؟

قرار است تا چند روز دیگر طرح سرمایه‌‌گذاری زیرساختی سنا که شامل بندی برای دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال بود به رأی گذاشته شود. با این حال، عده‌ای از سناتورها و فعالان حوزه ارز دیجیتال آمریکا همچنان با اجرای این طرح مخالف هستند.

به گزارش دیکریپت، سنای آمریکا اواخر این هفته برای رأی‌گیری درباره لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی ۱ تریلیون دلاری آماده می‌شود. این لایحه در خصوص تأمین منابع مالی برای توسعه‌های زیرساختی نظیر جاده‌ها، پل‌ها و آب سالم در ایالات متحده است.

در بخشی از پیشنهادات این لایحه، بندی توسط نویسندگان ارائه شده است که تعریف «کارگزار» را به افرادی که با ارزهای دیجیتال معامله می‌کنند هم تعمیم می‌دهد. کارگزاران باید فرم‌های ۱۰۹۹ را از طرف مشتریان خود به سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) ارسال کنند. فرم ۱۰۹۹ یکی از فرم‌های اداره درآمد داخلی آمریکا است که برای رسیدگی به امور مالیات دهندگان دریافت می‌شود.

با این حال این طرح به‌جای آنکه فقط دارندگان ارز دیجیتال و صرافی‌ها را به‌عنوان کارگزار دیجیتال در نظر بگیرد، به‌اندازه‌ای گسترده است که می‌تواند دیگران از جمله استخراج‌کنندگان بیت کوین، اعتبارسنج‌هایی که تراکنش‌ها را بر روی شبکه‌های اثبات سهام پردازش می‌کنند، ارائه‌دهندگان کیف پول و حتی توسعه‌دهندگان پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را هم که خدمات غیرامانی ارائه می‌دهند درگیر کند.

پس از انتقادهای شدید طرفداران ارز دیجیتال که معتقد بودند اجرای این طرح تقریباً غیرممکن است، سناتور ران وایدن (Ron Wyden)، سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) و پت تومی (Pat Toomey)، اصلاحیه‌ای ارائه کردند که گروه‌های ارائه‌دهنده خدمات غیرامانی را از این بند معاف می‌کند. به‌دنبال آن سناتور مارک وارنر (Mark Warner) و راب پورتمن (Rob Portman) نیز اصلاحیه‌ای را اضافه کردند که به صراحت ماینرهای شبکه‌های مبتنی بر سازوکار اثبات کار و ارائه‌دهندگان کیف پول را از اجرای مقررات این طرح معاف می‌کند.

گروه‌های حامی مانند انجمن بلاک چین آمریکا از اصلاحیه وایدن، لومیس و تومی حمایت می‌کنند، اما با اصلاحیه وانر و پورتمن مخالف هستند. آنها معتقدند این اصلاحیه بی‌طرفانه نیست، بیت کوین و سایر شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار را به شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام ترجیح می‌دهد و الزامات گزارش‌دهی را به کسانی هم که نمی‌توانند این طرح را اجرایی کنند تحمیل می‌‌کند.

در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

سنای آمریکا در آستانه تصویب لایحه مربوط به اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال است؛ محدودیت‌های بیشتر در راه است؟

منابع آگاه از روند رسیدگی به این لایحه گفته‌اند هیچ کدام از اصلاحیه‌ها لزوماً رأی نمی‌آورد. چاک شومر (Chuck Schumer) رهبر اکثریت و میچ مک کانل (Mitch McConnell) رهبر اقلیت مجلس سنا، بر سر اینکه به کدام یک از ۵۰۰ اصلاحیه ثبت‌شده رأی خواهند داد در حال مذاکره هستند. سناتور بیل هاگرتی (Bill Hagerty) هم اخیراً توافقنامه‌ای را از دستور کار خارج کرده که سنا را ملزم می‌کرد در رسیدگی به مسائلی مانند هزینه‌های لایحه، رضایت یکپارچه نمایندگان را جلب کند.

نمایندگان تا روز شنبه برای تلاش مجدد در این زمینه گرد هم جمع می‌شوند. موضعی که سناتور هاگرتی دارد بی‌تأثیر به نظر می‌رسد. اقدامات او اگرچه قابلیت انجام اصلاحات را محدود می‌کند، اما تصویب لایحه را پیش از پایان رأی‌گیری و اتمام مذاکرات متوقف نمی‌کند.

یک منبع آگاه گفته است:

چیزی شبیه به اصلاحیه وارنر ممکن است در سنا رأی نیاورد.

شایان ذکر است که در صورت توافق نکردن نمایندگان بر سر اصلاحیه‌ها، همان لایحه اصلی به رأی گذاشته می‌شود.

پس از بررسی تمام اصلاحیه‌ها و رسیدن یا نرسیدن به توافق، سنا در مورد کل لایحه رأی‌گیری خواهد کرد. این لایحه برای اجرایی شدن به ۶۰ رأی نیاز دارد. اگر جمع سناتورهای جمهوری‌خواهی که با حسن نیت اصلاحاتی را بر روی این لایحه انجام می‌دهند، نشانه‌ای برای مخالفت این حزب با طرح اولیه در نظر گرفته شود، در طرف مقابل دموکرات‌ها هم برای تصویب این بسته از حمایت کافی در جناح خود برخوردار هستند.

حتی در صورت تصویب این لایحه، انتظار نداشته باشید که این داستان به‌زودی به پایان برسد. مجلس نمایندگان پیش از این لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی ۷۱۵ میلیارد دلاری را تصویب کرده بود که در راستای نظر رسمی هر دو حزب مجلس بود. این لایحه شبیه به نسخه اصلاح‌نشده طرح سنا نبود و در ادامه هم قرار نیست که مشابه آن باشد. برای تبدیل شدن این لایحه به قانون، مجلس نمایندگان و سنا باید بر سر آن به توافق برسند.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان می‌توانند به‌راحتی با تصویب طرح نسخه اولیه سنا، این لایحه را روی میز رئیس‌جمهور بایدن قرار دهند، اما آنها برای این کار عجله‌ای ندارند. در ابتدا باید بگوییم که قرار است سناتورها تا ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در تعطیلات باشند. دوم اینکه نانسی پلوسی (Nancy Pelosi)، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، منتظر است تا سنا بسته بزرگ‌تری را تصویب کند که هزینه‌ای ۳.۵ تریلیون دلاری دارد و مسائل مرتبط با حوزه سلامت، آموزش، تغییرات آب‌و‌هوایی و دیگر اولویت‌های دموکراتیک را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. از آنجا که دموکرات‌های سنا برای به‌دست آوردن این بسته با مخالفت‌های بیشتری رو‌به‌رو هستند، حتی اگر آن را به‌عنوان بخشی از روند اصلاح بودجه قرار دهند که برای تصویب به ۵۱ رأی نیاز دارد، ارائه آن ممکن است مدتی به طول بینجامد.

بر اساس گزارش این هفته نیویورک تایمز، دموکرات‌های ارشد از تمایل خود جهت دستیابی به یک طرح جامع‌تر برای هزینه‌های زیرساختی صحبت کرده‌اند.

اعضای کمیسیون بلاک چین کنگره هم ممکن است در جریان این اقدامات کارشکنی کنند. تد باد (Ted Budd) و تام امر (Tom Emmer)، نمایندگان جمهوری‌خواه و دارن سوتو (Darren Soto)، نماینده دموکرات، نامه‌ای به شومر، رهبر اکثریت مجلس سنا ارسال کرده‌اند و در آن اصلاحیه وایدن، لومیس و تومی را مورد حمایت قرار دادند.

دارن سوتو در توییتی نوشته است:

من به نمایندگان جمهوری‌خواه، تد باد و تام امر پیوسته‌ام تا از اصلاحیه دوحزبی سنا برای تنظیم مقررات مالیاتی ارز دیجیتال در بسته سرمایه‌گذاری زیرساختی مورد حمایت دو حزب پشتیبانی کنم. ما به تلاش خود برای دستیابی به نوآوری در ارز دیجیتال ادامه خواهیم داد.

اگر مجلس نمایندگان و سنا بتوانند به اندازه کافی به قانونی کردن لایحه توسعه زیرساختی نزدیک شوند، می‌توانند درباره اختلافات خود در کنفرانسی با حضور نمایندگان کمیسیون حمل و نقل و زیرساخت مجلس نمایندگان و سنا مذاکره کنند. تنها با انجام این کار است که لایحه به روی میز بایدن می‌رود و پس از امضای او این طرح به قانون تبدیل می‌شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

9 دیدگاه
rad irani
rad irani
2 سال قبل

این نشونه قدرت ونفوذ ارز دیجیتال ه

salman
salman
2 سال قبل

اینکه محدودیت نیست..این بدان معناست که ارز دیجیتال شناخته میشه..اگه تایید نشه همین روال خودشو میره..اگه هم تایید بشه بعد ریزش کمی باز شدیدا برمیگرده ..احتمال پامپ هست

Mehdi
Mehdi
2 سال قبل

خیالتون راحت
چین از نظر رمز ارزها خیلی برتر از امریکا بود
نتونست جلوی رشد اونو بگیره

30jey
30jey
2 سال قبل

دقیقا شبیه کاری که ایران در آینده نزدیک خواهد کرد و اونم گرفتن مالیات از صرافی ها و دارندگان ارز دیجیتال است

آقا هادی
آقا هادی
2 سال قبل
پاسخ  30jey

اینکارو که می کنن تا مردم جیب دارن دولت پولشو می خواد! تا همه آشغالگرد بشن...مشکل اصلی اینجاست که دقیقا چجوری میخوان اعمال کنن یعنی کاربر خرید کرده و لیکویید هم شده و باز هم دولت میگه مالیاتشو بده! یعنی نگاه کلی به صورت مالی هر فرد فارغ از سود و ضرر چون در سامانه معاملاتی ایرانی که کسی ترید نمی کنه داستانش سر دراز داره

رستم
رستم
2 سال قبل
پاسخ  30jey

سوالی که پیش میاد اینه . کلا بستر بلاکچین و همینطور ارز های دیجیتال برای این اومدن که دست دولت ها ازشون کوتاه باشه و نتونن پیگیری کنن . من واقعا دارم سوال میپرسم . چطوری میخوان پیگیری کنن که کی چقدر و کجا ارز داره که به نسبتش مالیات بگیرن ؟
بعد ما یدونه بستر و یدونه کیف پول و صرافی نداریم که هزاران تا ارز هم وجود داره. واقعا کسی میدونه برای اینکه دولت ها بخوان به این هم ورود کنن از چه راهی استفاده میشه ؟

ho3ein
ho3ein
2 سال قبل
پاسخ  رستم

اکثر صرافی ها و بیشتر ارزهای اصلی به صورت غیر مستقیم KYC دارن ...

رستم
رستم
2 سال قبل
پاسخ  ho3ein

خوب اگه تو کیف پول باشه چی ؟

یویو
یویو
2 سال قبل

این جریان حتی اگه تصویب هم نشه بخاطر جو روانی که ایجاد می کنه خیلی خریداران همینجا سیو سود می کنند و فروشنده می شن مخصوصا که روند به نوعی نسبت به چند ماه پیش به سطح خوبی رسیده و کسایی که در کف خریدند اینجا می فروشن!!!!