بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

پردازش هر تراکنشِ اندک بیت کوین برای خرید یک فنجان قهوه، حدوداً ۱۷۶ دلار برای استخراج‌کنندگان (Miners) اروپایی و آمریکایی هزینه دارد. در‌واقع، این پردازش به حدود ۱,۱۷۳ کیلووات‌ساعت برق احتیاج دارد (معادل برق مصرفی شش هفته یک خانه معمولی در آمریکا). اگر میانگین بهای هر کیلووات‌ساعت برق را ۱۵ سنت در نظر بگیریم، بهای برق پردازش هر تراکنش برای ماینرها ۱۷۶ دلار خواهد بود.

با‌توجه‌به قیمت انرژی برق، روشن‌کردن دستگاه استخراج بیت کوین با هزینه برق خانگی در کشورهای اروپایی و آمریکایی کاری نامعقول است. البته نباید از این موضوع نیز غافل شویم که براساس گزارش خبرگزاری رویترز (Reuters)، در اواسط ژانویه ‌۲۰۲۲، هزینه انرژی در کشورهای اروپایی در سال جدید دو برابر شده است. بی‌شک هیچ استخراج‌کننده‌ای تمایل ندارد به‌جای کسب سود، هزینه اضافی از جیبش پرداخت کند؛ بنابراین، در حال حاضر بسیاری از ماینرها برای اینکه در این صنعت دوام بیاورند، به‌دنبال پیداکردن بهترین کشورها برای استخراج هستند.

بیشتر بخوانیم: استخراج بیت کوین چیست؟

ناگفته نماند دولت برخی کشورها مانند مصر، قطر، ویتنام، پاکستان، مراکش و نپال استخراج را ممنوع اعلام کرده‌اند. با‌این‌حال، به نظر نمی‌رسد هیچ ممنوعیتی شبیه به ممنوعیت استخراج در چین به این صنعت شوک وارد کرده باشد. پیش از این ممنوعیت، چین مقصد اول ماینرهای ارز دیجیتال بود. این کشور بیش از ۷۵درصد از قدرت استخراج را در دست داشت و سالانه ۶‌میلیارد دلار سود نصیب ماینرها می‌کرد. با‌این‌حال، دولت چین در سپتامبر ‌۲۰۲۱ قانونی تصویب کرد که به‌موجب آن، تمام فعالیت‌های مربوط به حوزه کریپتو از‌جمله استخراج ممنوع اعلام شد. این تصمیم دولت چین سبب شد ماینرهای بسیاری به‌سوی مناطق جغرافیایی دیگر روانه شوند؛ مناطقی که هزینه برق ارزان‌تر و قوانین مقبول‌تری دارند.

در‌واقع، بهشت ماینرها جایی است که هزینه برق ارزان باشد و قانون‌گذاران هم سختگیری چندانی درباره فعالیت‌های استخراج ارزهای دیجیتال نکنند. گفتنی است عوامل دیگری هم در جذب یا دفع ماینرها از مناطق جغرافیایی مختلف مؤثرند. در این مطلب، با استناد به آمارِ مقاله‌ای از وب‌سایت کوین مارکت کپ، ویژگی‌های مهم در ایجاد قطب استخراج ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم و به بهترین مقاصد استخراج‌کنندگان در شرایط فعلی نگاهی می‌اندازیم.

چین دیگر بهترین کشور برای استخراج نیست

روند صعودی ارزهای دیجیتال در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ثابت کرد که اکنون در میانه تب طلای دیجیتال زندگی می‌کنیم. همان طور که در سال ۱۸۴۹ بسیاری در سودای استخراج طلا در ایالات متحده آمریکا به‌سمت رودخانه‌های کالیفرنیا هجوم بردند، در‌ حال حاضر نیز بسیاری از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان آماده سفر به مناطقی هستند تا بتوانند راحت‌تر طلای دیجیتال (بیت کوین) استخراج کنند. این روند پس از ممنوعیت استخراج در چین شدت بیشتری گرفته است.

همان طور‌ که می‌دانید، شبکه بیت کوین از یک دفترکل توزیع‌شده (Distributed Ledger) و سازوکار اجماع اثبات کار (PoW) برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند. اثبات کار مبتنی بر فرایندی به نام هشینگ (Hashing) است که حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توان محاسباتی بسیار زیاد را شامل می‌شود. ماینرها با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته استخراج و مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا ای‌سیک‌ها (ASIC) این مسائل را حل می‌کنند و درمقابل بیت کوین‌ پاداش می‌گیرند. نکته مهم اینکه مصرف برق این دستگاه‌ها زیاد است و تأثیرات مخربی نیز بر محیط‌‌زیست می‌گذارند.

همچنین، مناطق اصلی برای استخراج ارزهای دیجیتال مناطقی هستند که بخش زیادی از نرخ هش (Hash Rate) بیت کوین را در‌اختیار دارند. در سپتامبر ‌۲۰۱۹، چین ۷۵‌درصد از قدرت استخراج شبکه بیت کوین را در‌اختیار داشت. با وجود این، دخالت‌های دولتی و عوامل دیگر دست‌به‌دست دادند تا قدرت استخراج ماینرهای ساکن در چین تا آوریل ‌۲۰۲۱، به ۴۶‌درصد برسد و پس از ممنوعیت قانونی استخراج در سپتامبر ‌۲۰۲۱، این میزان تا صفر درصد کاهش پیدا کرد. به‌دلیل اهمیت چین در این صنعت، هنگامی که دولت این کشور استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد، سقوط سنگینی را در بازار کریپتو شاهد بودیم.

با‌این‌حال، ممنوعیت استخراج چین شمشیری دولبه بود؛ زیرا این فرصت را برای مناطق صنعتی دیگر ایجاد کرد تا جای خالی آن را بگیرند. علاوه بر‌ این، کوچ‌کردن ماینرها به‌ خارج از چین برخی از نگرانی‌های زیست‌محیطی درباره استخراج بیت کوین را نیز کم‌رنگ‌تر کرد. به‌گزارش نشریه فورچن (Fortune)، حدود ۶۳‌درصد از تولید برق در چین وابسته به منابع زغال‌سنگ و منابعی است که موجب تولید ‌آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌شود.

ویژگی‌های مکان ایدئال برای استخراج

ویژگی‌های متعددی می‌توانند مکانی خاص را برای استخراج مطلوب و مناسب کنند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • هزینه برق و انرژی
  • پایداری انرژی
  • زیرساخت‌های موجود
  • سیاست‌های پایدار و سازگاری دولت‌ها
  • ظرفیت نوآوری و تمایل به‌ پذیرش فناوری‌های جدید

قیمت انرژی

استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به‌ انرژی فراوانی نیاز دارد؛ بنابراین، سودآورترین مناطق برای استخراج مناطقی هستند که کمترین هزینه را داشته باشند. به‌عبارت دیگر، استخراج بیت کوین کاری کم‌بازده است که سوددهی آن در وهله اول به هزینه انرژی مصرفی بستگی دارد. به‌همین‌دلیل، منابع انرژی نسبتاً ارزان عامل اصلی برای استخراج ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌آیند.

پایداری

همواره انتقادهای فراوانی درباره مصرف انرژی شبکه بیت کوین مطرح بوده است. جالب است بدانید پردازش بیت کوین می‌تواند به‌اندازه مصرف برق یک سال کشور چک باشد. این واقعیت از دید ماینرهایی که به‌دنبال کسب سود بدون تخریب محیط‌زیست هستند، دور نمانده است. بنابراین، استخراج‌کنندگان بیت کوین اغلب به‌دنبال مکان‌هایی با دسترسی به منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر و زیرساخت‌های مطلوب هستند.

بسیاری از مناطقی که در فهرست این مطلب معرفی می‌کنیم، شبکه‌های برق مطمئن و پایدار دارند و از توربین‌های بادی و منابع خورشیدی و برق‌آبی استفاده می‌کنند.

زیرساخت‌های موجود

استخراج بیت کوین به منابع تغذیه پایدار و فضاهای تهویه‌شده‌ای نیاز دارد تا بتوانند از صدها ردیف ای‌سیک پشتیبانی کنند. مکان‌هایی با فضاهای صنعتی خالی و مقرون‌به‌صرفه برای این کار ایدئال هستند.

سیاست‌های حکومتی

ثبات سیاسی همیشه سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل می‌کند. صاحبان باهوش کسب‌وکارها تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در مکان‌هایی دارند که سیاست‌ها و چشم‌انداز مطلوبی به این صنعت داشته باشند. بنابراین، اولویت ماینرها مناطقی با ثبات سیاسی و سیاست‌های معقول و ثابت دولت درباره استخراج ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است.

تمایل به‌ پذیرش فناوری

اکوسیستم ارزهای دیجیتال پر از نوآوری و ابتکار است. مبتکران و نوآوران هم اغلب جذب مناطقی می‌شوند که تغییرات را بپذیرند و آینده‌نگر باشند. رشد شرکت‌های استخراج معمولاً در مناطقی اتفاق می‌افتد که از ایده‌های به‌ظاهر غیرمنطقی، مانند پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی یا تولید انرژی ازطریق بازیافت گرمای خروجی شبکه استخراج استقبال کنند.

در ادامه مقاله، برخی از بهترین مراکز استخراج بیت کوین را معرفی می‌کنیم که در مقایسه با مناطق دیگر وضعیت بهتری دارند.

تگزاس

تگزاس یکی از قطب‌های معروف استخراج نفت در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود و حالا به یکی از قطب‌های استخراج نفت دیجیتال هم تبدیل شده است!

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

در برخی از مجموعه داده‌های توزیع نرخ هش، ایالت تگزاس در رتبه چهارم جای گرفته است. این ایالت ۱۴درصد از نرخ هش ایالات متحده آمریکا را در‌اختیار دارد و در‌ عین حال، یکی از مقاصد محبوب‌ ماینرها به شمار می‌رود. به‌عنوان مثال، بسیاری از شرکت‌های بزرگ استخراج بیت کوین، ازجمله شرکت استخراج چینی بیت‌دیِر (Bitdeer) و شرکت آمریکایی رایوت بلاک چین (Riot Blockchain)، در این ایالت ۴۰ هکتار زمین برای کار استخراج بیت کوین در نظر گرفته‌اند.

به این ترتیب، ایالت تگزاس با فراهم‌کردن تقریباً تمام ویژگی‌های موردنیاز برای تبدیل‌شدن به قطب استخراج بیت کوین، ده‌هاهزار ای‌سیک را در خود جای داده است. نکته مهم دیگر اینکه محیط نظارتی تگزاس دوستدار ارزهای دیجیتال است و از مزیت کشوری با ثبات سیاسی بهره می‌برد.

شایان ذکر است گاهی تأمین برق این ایالت در زمان وقوع طوفان‌های زمستانی دچار مشکل می‌شود؛ اما درمجموع تگزاس از شبکه برقی خصوصی‌سازی‌شده (Deregulated Power Grid) با قیمت‌گذاری لحظه‌ای بهره می‌برد. این امر موجب شده است که این منطقه ازنظر تأمین برق برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال بسیار ایدئال باشد.

علاوه بر‌ این، تگزاس به چندین منبع انرژی مقرون‌به‌صرفه، ازجمله منابع فراوان تجدیدپذیر و گاز طبیعی دسترسی دارد. برخلاف ابهامات نظارتی در چین، در این ایالت قوانین مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال مشخص و شفاف هستند. ناگفته نماند در این منطقه، دولت نیز چندین قطعه زمین و قرارداد خرید مربوط به پردازش ارزهای دیجیتال دراختیار دارد.

سیاست‌های منعطف درباره انرژی به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد مستقیماً به شبکه برق ایالت تگزاس متصل شوند. افزون بر این، قیمت ارزان انرژی آن‌هم تنها ۲.۸ سنت برای هر کیلووات‌ساعت در‌ مقایسه با میانگین جهانی ۱۵ سنتی، حاصل استفاده از منابع خورشیدی پایدار است. در عین حال، فناوری به‌کاررفته در بسیاری از تأسیسات گاز طبیعی در تگزاس نیز آلاینده‌های زیست‌محیطی بسیار کمتری از سایر نیروگاه‌ها ایجاد می‌کنند.

شبکه برق آزاد تگزاس به استخراج‌کنندگان امکان می‌دهد از طرح‌های قیمت‌گذاری لحظه‌ای بهره ببرند و اگر قیمت برق افزایش یافت، آن را نخرند. اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، تگزاس به زودی یک‌سوم بیت کوین جهان را استخراج خواهد کرد.

نیویورک

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

نیویورک به گران‌بودن هزینه نیروی انسانی و زمین مشهور است؛ اما این ایالت هم یکی از پیشتازان استخراج بیت کوین در جهان محسوب می‌شود و ۱۹.۹درصد از نرخ هش بیت کوین آمریکا را در‌اختیار دارد. بزرگ‌ترین مرکز استخراج ارز دیجیتال ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شده است که برتری این ایالت را ازنظر زیرساخت‌های لازم برای استخراج نشان می‌دهد.

در این ایالت، تأسیسات استخراج شهر ماسِنا (Massena) با توربین‌های بادی و سدهای آبی روی رودخانه سینت لارنس (St. Lawrence) تغذیه می‌شود و آن را شرکت خدمات ماینینگ کوین‌مینت (Coinmint) اداره می‌‌کند. گفتنی است این شهر در مکان سابق یکی از کارخانه‌های ذوب آلومینیوم ایجاد شده است.

نیویورک نیز مانند تگزاس، آماده استخراج ارزهای دیجیتال است؛ زیرا در‌ حال حاضر، سیاست‌های نسبتاً دوستانه‌ای درقبال ارزهای دیجیتال پیش گرفته است. همچنین، آب‌و‌هوای سرد نیویورک و انبوهی از کارخانه‌های متروکه این ایالت را برای استخراج ارزهای دیجیتال ایدئال کرده است.

قیمت برق در نیویورک کمی گران‌تر از تگزاس است؛ اما نزدیک به یک‌سوم این انرژی از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. این ایالت هم به‌دنبال کاهش تولید کربن، برای تولید برق متکی به انرژی هسته‌ای است و بیش از هر ایالت شرقی دیگری در این کشور به انرژی برق‌آبی اتکا دارد.

در‌ حال حاضر، وضعیت قانون‌گذاری در نیویورک برای شرکت‌های ارز دیجیتال مطلوب است. با‌این‌حال با‌‌توجه‌‌به پیامدهای زیست‌محیطی بالقوه این صنعت، دولت در حال بررسی تصویب ممنوعیتی سه‌ساله برای استخراج ارزهای دیجیتال است. البته ازآنجا‌که بخش زیادی از انرژی این منطقه از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود، تصویب قانون ممنوعیت استخراج در نیویورک بعید به نظر می‌رسد.

کنتاکی

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

کنتاکی، ایالتی که در گذشته به‌دلیل استخراج زغال‌سنگ شهرت یافت، امروزه یکی دیگر از پیشتازان صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در آمریکا به شمار می‌رود. شایان ذکر است حدود ۱۸.۷درصد از نرخ هش این کشور در‌اختیار این ایالت قرار دارد. فرماندار فعلی کنتاکی دوستدار صنعت ارزهای دیجیتال است و قوانینی تصویب کرده که معافیت‌های مالیاتی برای عملیات استخراج ارزهای دیجیتال را به‌همراه داشته است.

نکته دیگر اینکه کنتاکی به‌دلیل تأمین برق از منابع انرژی پایدار، ازجمله سدهای برق‌آبی و توربین‌های بادی شهرت بسیاری دارد. علاوه بر این، عوامل دیگری نظیر نیروی انسانی فراوان و قیمت ارزان انرژی و فضاهای صنعتی بلااستفاده ایالت کنتاکی را به یکی از مقاصد محبوب ماینرها تبدیل کرده است.

جورجیا

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

جورجیا مانند همسایه خود، کنتاکی، بر اکوسیستم استخراج آمریکا سلطه دارد و عهده‌دار ۱۷.۳درصد از نرخ هش این کشور است. ماینرها به‌دلیل هزینه ارزان انرژی و قوانین سازگار با استخراج به این ایالت جذب می‌شوند. جالب است بدانید که قانون‌گذاران ایالت جورجیا در حال بررسی طرحی هستند که طبق آن، به شهروندان اجازه داده می‌شود مالیاتشان را با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت کنند.

سیبری

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

در‌حال‌حاضر، روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و قزاقستان، سومین کشور بزرگ دنیا ازنظر استخراج بیت کوین شناخته می‌شود و سهم درخورتوجهی از مهاجرت ماینرهای چینی را به خود اختصاص داده است. این کشور سردسیر شرایط مناسبی برای استخراج ارزهای دیجیتال فراهم کرده است.

دولت روسیه به‌دنبال افزایش درآمد و مالیات‌های حاصل از استخراج است و مجلس دوما (Duma) این کشور ماه گذشته طرح‌های جدیدی برای تصویب قوانینی کارآفرین‌پسند به‌منظور جذب استخراج‌کنندگان بیشتر بیت کوین پیشنهاد کرده است. البته تمام نمایندگان این طرح را تصویب نکردند و بانک مرکزی با مخالفت‌ها و درخواست‌هایی مبنی‌بر دریافت تعرفه‌های برق بیشتر از ماینرها مواجه شد.

روی‌هم‌رفته، آینده استخراج بیت کوین در روسیه، به‌ویژه پس از اظهارنظر ولادیمیر پوتین درباره باارزش‌بودن بیت کوین، بسیار روشن به نظر می‌رسد.

ژوهانسبورگ

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

قطب اقتصادی آفریقای‌جنوبی، ژوهانسبورگ، زمانی مقصد جویندگان طلا بود؛ اما حالا استخراج ارزهای دیجیتال را نیز به فهرست صنایع خود افزوده است. البته باید اشاره کنیم که ژوهانسبورگ صلاحیت معمول برای تبدیل‌شدن به قطب استخراج ارزهای دیجیتال را ندارد؛ زیرا شبکه برق آفریقای‌جنوبی نامطمئن است و به‌طور مرتب دچار خاموشی می‌شود. علاوه بر‌ این، این کشور اخیراً دچار بی‌ثباتی‌های سیاسی و مشکلات مربوط به اتحادیه‌های کارگری شده است.

با‌این‌همه، ژوهانسبورگ به‌دلیل رویکردهای نوآورانه درزمینه ارزهای دیجیتال در این فهرست جای گرفته است. به‌عنوان مثال، شرکت لیبرتاس (Libertas) روزانه ۳۰ کوین با استفاده از انرژی خورشیدی استخراج می‌کند که این شرکت را به یکی از شرکت‌های سودآور استخراج در جهان تبدیل کرده است. آفریقای‌جنوبی ازنظر نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش کمبودی ندارد و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مربوط به ارزهای دیجیتال با استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند مسیری جدید و جذابی پیش پای سایر کشورهای گرمسیری بگذارد.

ونکوور

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

مانند ژوهانسبورگ، این شهر ساحلی و زیبای کانادایی نیز به‌دلیل اقدامات نوآورانه‌اش در این فهرست قرار گرفته است. شهر نورث‌ونکوور اخیراً اعلام کرده است که تلاش می‌کند به اولین شهری تبدیل شود که با استخراج ارزهای دیجیتال گرمای موردنیازش را تأمین می‌کند.

در‌واقع، نورث‌ونکوور با این کار به دو هدف مهم دست می‌یابد: ۱. با تبدیل گرمای تولیدشده بیت کوین هزینه تولید انرژی را کاهش می‌دهد؛ ۲. کسب‌وکارهای بیشتری را به این شهر جذب می‌کند. همچنین، این نوآوری هم‌زمان با تغییرات اقلیمی مقابله می‌کند، منبعی برای تأمین انرژی گرمایی است و راه را برای استخراج ارزهای دیجیتال هموار می‌کند.

برای این منظور، سازمان تأمین انرژی نورث‌ونکوور با شرکت استخراج مینت‌گرین (MintGreen) وارد همکاری شده است. این شرکت از فناوری پاک برای ایجاد دیگ‌های بخار دیجیتالی (Digital-Boilers) استفاده می‌کند و می‌تواند تا ۹۶درصد از برق مصرفی در استخراج ارزهای دیجیتال را بازیابی کند.

السالوادور

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

کشور السالوادور امسال در رقابتی تنگاتنگ با جک دورسی، مدیرعامل توییتر و ایلان ماسک، توانست تأثیرگذارترین نام بر فضای ارزهای دیجیتال داشته باشد. این کشور در ماه می اعلام کرد که اولین کشور در جهان خواهد بود که بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی می‌پذیرد؛ خبری که بازارها را برای جهش صعودی دیگری آماده کرد.

این خبر فقط یکی از چندین پروژه مرتبط با ارزهای دیجیتال بود که نجیب ابوکیله (Nayib Bukele)، رئیس‌جمهور السالوادور، اعلام کرد. از سایر طرح‌های این رئیس‌جمهور می‌توان به اعطای ۳۰ دلار بیت کوین به هر شهروند و ایجاد شهری با نام بیت کوین (Bitcoin City) اشاره کرد.

بسیاری از پروژه‌های ابوکیله هنوز در مراحل اولیه خود هستند و احتمال شکست آن‌ها چندان دور از انتظار نیست. با وجود این، اگر او به‌ وعده‌های خود عمل کند، السالوادور در صدر پیشتازان دنیا در حوزه ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد و با استخراج پایدار با انرژی زمین‌گرمایی و سیاست‌های مطلوب و پذیرش انبوه کیف‌پول‌های بیت‌کوین به یکی از مقاصد محبوب ماینرها تبدیل خواهد شد.

در این میان، منتقدان سیاست‌های دولت با استناد به اعتراض‌های اخیر هشدار می‌دهند که طرح آزمایشی ابوکیله ممکن است موجب آسیب شدید اقتصادی و بی‌ثباتی سیاسی در این کشورِ آمریکای لاتین شود. این نکته را نیز باید مدنظر قرار دهیم که ابوکیله شخصیت اصلی در تلاش السالوادور برای پذیرش بیت کوین است و هر تغییری در رهبری این کشور احتمال دارد به‌سرعت به‌ تغییر سیاست این کشور در‌قبال بیت کوین منجر شود. درمجموع، السالوادور به‌دلیل تمایل به نوآوری و ریسک‌کردن و استقبال از آینده در این فهرست گنجانده شده است.

قزاقستان

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

پس از ممنوعیت استخراج در چین، بسیاری از شرکت‌های ماینینگ چینی کسب‌وکارشان را به قزاقستان منتقل کردند. جالب است بدانید آسیای‌مرکزی در اوت ‌۲۰۲۱، حدود ۱۸.۱درصد از نرخ هش بیت کوین را دراختیار داشت. قیمت انرژی در این کشور ارزان است؛ اما در‌ این میان معایبی نیز وجود دارد که از چشم ماینرها دور نمانده است.

توسعه فعالیت‌های استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور باعث خاموشی‌های متعدد شده و بی‌ثباتی سیاسی را در آن‌جا به‌همراه داشته است. علاوه‌بر‌این، تقریباً تمام انرژی قزاقستان از نیروگاه‌های زغال‌سنگ با میزان آلودگی بسیار زیاد تولید می‌شود.

ایسلند

بهترین کشورها برای استخراج ارزهای دیجیتال کجاست؟

در سال‌های اخیر، حمایت کشورهای اسکاندیناوی مانند ایسلند از فراهم‌کردن فضایی منطبق بر موازین محیط‌زیستی برای استخراج بیت کوین کمک شایانی به تمرکززدایی بیت کوین کرده است. بنیاد بلاک چین ایسلند ادعا می‌کند که ۸درصد از کل بیت کوین‌ها با کمک انرژی برق‌آبی و زمین‌گرمایی این کشور استخراج شده‌اند.

با‌این‌حال، به نظر می‌رسد که آن روزهای طلایی رو به پایان است؛ چراکه گویا این کشور از حداکثر ظرفیت انرژی خود استفاده کرده و در حال حاضر با کمبود برق مواجه است. نتیجه چنین وضعیتی تعیین مجازات برای کاربرانی است که بیش‌ازحد از انرژی برق استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، کار برای تازه‌واردان به صنعت استخراج در این کشور دشوار شده است.

با‌توجه‌به اینکه انرژی ارزان و پایدار در حال تبدیل‌شدن به کالایی گران‌بها است، این احتمال وجود دارد که مجدداً نام ایسلند و سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی را در فهرست مناطق محبوبِ استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال شاهد باشیم.

جمع‌بندی

پس از بررسی این فهرست، نیویورک را می‌توان محبوب‌ترین مقصد ماینرهای بیت کوین در جهان دانست. حوادثِ چین نشان داد چگونه سیاست‌های نظارتی سرکوبگرانه می‌توانند نوآوری‌ها را از بین ببرند. گفتنی است سیاست‌ها و نگرانی‌های زیست‌محیطی در نیویورک نیز ممکن است در آینده به مشکلات مشابهی منجر شود. تگزاس بیشترین نرخ هش را در‌اختیار ندارد؛ اما بهترین بستر را برای توسعه استخراج بیت کوین ایجاد کرده است. در‌واقع، شرایط فعلی در این ایالت با تمام ویژگی‌های مناسب قطب‌های استخراج بیت کوین هم‌خوانی دارد.

در‌مجموع، پس از اعلام ممنوعیت استخراج در چین کوچ میلیونی جویندگان طلای دیجیتال به نقاط مختلف جهان را شاهد هستیم. در‌ این میان، نباید فراموش کنیم که برندگان اصلی این جریان مصرف‌کنندگان و محیط‌زیست هستند. خروج فرایند استخراج بیت کوین از چین و مهاجرت ماینرها به‌سمت منابع انرژی پایدار و تجدید‌پذیر ازنظر زیست‌محیطی به بیت کوین اعتباری دوچندان می‌بخشد و سود سرشاری را روانه جیب آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها، روس‌ها و آفریقایی‌ها خواهد کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه