راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها

راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها

اگرچه هیاهوی بازی‌های بلاک چینی تا حد زیادی فرونشسته است و این بازی‌ها فعلاً در صدر اخبار نیستند، دنیای بازی‌های وب۳ هنوز ظرفیت‌های فراوانی دارد تا دوباره گردوخاک به‌پا کند. ادغام فناوری بلاک چین و گیمینگ اقتصادی نوپا و باز و غیرمتمرکز تشکیل داده است که در آن، گیمرها مالکیت کامل دارایی‌های درون‌‌بازی خود را در‌اختیار دارند. بدین‌ترتیب، به‌راحتی می‌توانیم ادعا کنیم که ورود بلاک چین به دنیای بازی و گیمینگ، این جهان و تجربیات آن را دستخوش تحولی اساسی و بنیادین کرده است.

درواقع، چه گیمری حرفه‌ای باشید و چه کاربری که از بازی‌کردن و کسب درآمد لذت می‌برد، خبر خوش برایتان این است که در آستانه عصر تازه‌ای از سرگرمی و درآمدزایی ایستاده‌اید. تنها کاری که باید انجام دهید، انتخاب هوشمندانه بازی‌هاست. برای این کار ابتدا باید بهترین معیارهای ارزیابی بازی‌ها را بشناسید. سپس با اندکی کنجکاوی، پروژه‌های سودآور و برجسته‌ را در میان گزینه‌های فراوان بازی‌های بلاک چینی انتخاب کنید.

در این مقاله از ارزدیجیتال، به‌کمک مطلبی از وب‌سایت کوین‌گیکو به نکاتی مهم برای تحلیل و انتخاب بازی‌های بلاک چینی و وب۳ اشاره و معیارهایی همچون اندازه بازار و عملکرد توکن بومی و احساسات جامعه بازی را بررسی می‌کنیم. همچنین، اهمیت پیگیری و شناخت بازی‌های بلاک چینی جدید را توضیح می‌دهیم؛ زیرا پلتفرم‌های نوظهور بازی اغلب پاداش‌های سخاوتمندانه‌ای اعطا می‌کنند و فرصت‌های ویژه‌ای در‌اختیار اولین کاربرانشان قرار می‌دهند. اگر حوزه بازی‌های وب۳ برای شما هم جذاب به‌نظر می‌رسد، تا پایان مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های مختلف بررسی و ارزیابی بازی‌های بلاک چینی را مرور کنیم.

گیمفای از دید گیمرها

بازی‌های بلاک چینی زمینه‌ساز ایجاد اقتصادی نوظهور و باز در صنعت بازی شده‌اند و مالکیت‌ دارایی‌های دیجیتالی درون‌بازی را تماماً به گیمرها سپرده‌اند. بدین‌ترتیب، این بازی‌ها انقلاب و تحولی اساسی در صنعت گیمینگ پدید آورده‌اند که آن‌ها را کاملاً از بازی‌های سنتی متمایز می‌کند.

برخلاف بازی‌های سنتی که صرفاً اکوسیستم‌هایی بسته روی سرورهای متمرکز هستند، بازی‌های بلاک چینی به‌شکلی توزیع‌شده مالکیت واقعی دارایی‌های درون‌بازی را به گیمرها می‌دهند. این دارایی‌ها روی بلاک چین ثبت می‌شوند و بازیکنان می‌توانند آن‌ها را در ازای ارزهای دیجیتال خریدوفروش کنند. این تغییر بنیادین هم گیمرها و هم علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال را به خود جذب می‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری عصر جدیدی در بازی‌های کاربرمحور شود.

بیشتر بخوانید: بازی کنید و کسب درآمد کنید؛ بهترین بازی‌های بلاک چینی

نقش مهم گیمرها در بازی‌های وب۳

گیمرها نقشی محوری در دنیای بازی‌های وب۳ ایفا می‌کنند؛ زیرا فعالانه در فرایند ساختن و شکل‌دادن اکوسیستم بازی مشارکت می‌کنند و دائماً در حال ترید دارایی‌های درون‌بازی هستند. بازی‌های موفق اغلب داده‌های درون‌زنجیره‌ای شفافی ارائه می‌دهند تا گیمرها بتوانند تصمیم‌های سرمایه‌گذاری آگاهانه‌تری بگیرند و زمان و مکان مناسب برای ورود سرمایه به بازی را تخمین بزنند. این امر به بازیکنان کمک می‌کند تا تجربه بازی خود را بهینه کنند و برای مدت طولانی‌تری درگیر بازی باقی بمانند.

اگرچه پروژه‌های مختلف در فضای بازی‌های بلاک چینی به‌دنبال ارائه بازی‌های جذاب برای بازیکنان هستند، گیمرها خود می‌توانند روی معیارهای تأثیرگذار بر کیفیت بازی فعالانه نظارت کنند. بدین‌ترتیب، گیمرها می‌توانند مطمئن شوند که از حقوقشان محافظت می‌شود و به آنان اجازه داده می‌شود تا از مشارکت در بازی سود بیشتری کسب کنند.

در‌ادامه، به برخی از معیارهای مهم برای انتخاب بازی‌های وب۳ اشاره می‌کنیم که گیمرها می‌توانند برای انتخاب بهترین بازی در نظر بگیرند. بنابراین، اگر گیمر یا سرمایه‌گذار هستید و یافتن بهترین و سودآورترین بازی برای شما هم دغدغه شده است، پیش از ورود به بازی یا سرمایه‌گذاری، حتماً این ملاک‌ها را برای ارزیابی ظرفیت‌های بازی‌ها بررسی کنید.

اندازه بازار

اندازه بازار به ارزش کل بازاری خاص اشاره می‌کند که معمولاً با میزان درآمد یا فروش بازار اندازه‌گیری می‌شود. در صنعت بازی‌های وب۳، اندازه بازار مفهوم گسترده‌تری است که به گیمرها کمک می‌کند تا اندازه فعلی بازی‌ها و ثبات و شهرت آن‌ها را ارزیابی کنند. با تحلیل اندازه بازار، بازیکنان می‌توانند درباره سرمایه‌گذاری زمان و منابع خود در بازی‌های خاص آگاهانه‌تر تصمیم‌گیری کنند.

چندین عامل مهم بر اندازه بازار در صنعت بازی وب۳ تأثیر می‌گذارد. برای تعیین اندازه بازار بازی‌ها، گیمرها باید به تعداد کاربران فعال و حجم تراکنش و ارزش تراکنش توجه کنند.

راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها
اندازه بازار بازی‌های برتر (منبع: Footprint)

در حوزه بازی‌های وب۳، تعداد کاربران فعال نقش مهمی در تعیین محبوبیت و تأثیر پروژه ایفا می‌کند. پایگاه کاربری بزرگ‌تر نشان‌دهنده نفوذ و ثبات بیشتر پروژه است. حجم و ارزش تراکنش هم به‌عنوان معیاری برای ظرفیت‌های تجاری پروژه عمل می‌کند و بازتابی از میزان تعامل و اعتماد کاربران را نشان می‌دهد. بدیهی است که هرچه ارزش تراکنش‌ها بیشتر باشد، قابلیت‌های درآمدزایی پروژه هم بیشتر خواهد بود.

با درنظرگرفتن همه این عناصر، بازیکنان می‌توانند درک روشنی از اندازه بازار بازی‌ها به‌دست آورند و درباره تعهدشان به پروژه آگاهانه‌تر تصمیم‌گیری کنند. برای بررسی اندازه بازار بازی‌ها، به پلتفرم‌هایی همچون فوت‌پرینت (Footprint Analytics) می‌توانید مراجعه کنید و تمام داده‌های موردنیاز برای ارزیابی اندازه بازی را به‌دست آورید.

برخی از این داده‌ها شامل تعداد کاربران فعال و حجم تراکنش و ارزش تراکنش می‌شوند. با تحلیل اطلاعات بازی، می‌توانید پروژه‌هایی را پیدا کنید که نه‌تنها سرگرم‌کننده، بلکه پایدار و سودآور هستند و اقتصاد درون‌بازی قدرتمندی دارند.

بیشتر بخوانید: بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

عملکرد توکن

عامل مهم دیگر در تعیین روند و توسعه بازی‌های وب۳ عملکرد توکن است. این معیار افزایش اعتماد بازار را نشان می‌دهد که می‌تواند گیمرها و حتی سرمایه‌گذاران بیشتری را به بازی‌ها جذب کند. توکن بومی در هر بازی اغلب به‌عنوان وسیله مبادله در اکوسیستم بازی به‌کار گرفته می‌شود.

عملکرد بازار توکن بومی هم نشان‌دهنده اعتماد بازار و انتظاری است که سرمایه‌گذارها و گیمرها از بازی دارند. از‌آن‌جا‌که ارزش این توکن‌ها می‌توانند بر‌اساس عرضه و تقاضا در بازار واقعی تغییر کنند، بهتر است بازیکنان و سرمایه‌گذاران به‌طور منظم عملکرد توکن‌ها را زیر‌نظر بگیرند و براساس آن، تصمیمات استراتژیک را در بازی اتخاذ کنند.

راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها
فهرستی از داده‌های توکن برترین بازی‌ها (منبع: Naga)

وقتی قیمت توکنی افزایش پیدا می‌کند، اطمینان و اعتماد بازار را به بازی نشان می‌دهد. در این‌ حالت، معمولاً می‌توان احتمال رشد بیشتر توکن را هم در نظر گرفت. همچنین، هر بازی با عملکرد موفق توکن به‌احتمال زیاد بازی قدرتمندی خواهد بود که حمایت پایدار و طولانی‌مدتِ گیمرها را دریافت می‌کند.

بااین‌حال، نوسان‌های قیمت توکن نیز می‌تواند بی‌اعتمادی به بازار و خطرهای بالقوه را منعکس کند. کاهش شدید قیمت هم ممکن است حاکی از اعتمادنداشتن به شرکت ساخت بازی باشد که اغلب باعث ازدست‌رفتن علاقه سرمایه‌گذاران و گیمرها می‌شود.

عوامل تأثیرگذار بر رشد عملکرد توکن

وضعیت ایدئال برای قیمت هر توکن، شیب صعودی نمودار قیمت همراه با نوسان‌های متوسط است. در این شرایط، نظر کلی بازار مثبت و مساعد است و به این پروژه اعتماد دارد؛ اما از سفته‌بازی بیش‌ازحد در میان کاربران خبری نیست. بااین‌حال، برای اینکه قیمت توکن با حداقلِ نوسان‌ها رشد ثابتی داشته باشد، باید از وجود چند مؤلفه مطمئن شویم. این مؤلفه‌ها می‌توانند شامل نقشه مسیر واضح و تعریف‌شده برای بازی، جامعه منسجم و وفادار کاربران، مدیریت ریسک قدرتمند و اقتصاد توکنی کارآمدی باشند که به‌خوبی ‌طراحی شده است و کار می‌کند.

بنابراین، گیمرها باید فعالانه عملکرد توکن بازی را زیر‌نظر بگیرند؛ زیرا بازیکنان با شناخت عملکرد توکن با اقتصادی پویا که زیربنای خود بازی است، می‌توانند بهتر درگیر شوند و بر آن تأثیر بگذارند. برای پیگیری عملکرد توکن بازی‌ها، می‌توانید سری به پلتفرم ناگا (Naga) بزنید و عملکرد و نوسان‌های ۲۴ساعته سودآورترین و پرطرفدارترین توکن‌ها را در این صفحه دنبال کنید.

احساسات جامعه

احساسات جامعه در بازی‌های بلاک چینی برآیندی از احساسات و نگرش‌ها و برداشت‌های بازیکنان از آن‌هاست. موفقیت بازی‌های بلاک چینی به‌شدت تحت‌تأثیر احساسات جامعه است که شامل نظرها و نگرش‌ها و برداشت‌های جمعی بازیکنان می‌شود و آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند توییتر و دیسکورد می‌توان مشاهده کرد.

چندین عامل مهم وجود دارد که به شکل‌گیری این احساسات کمک می‌کنند. تجربه گیم‌پلی عاملی تعیین‌کننده و اساسی برای موفقیت بازی‌هاست. بازی‌های سرگرم‌کننده و جذاب و با‌ارزش می‌توانند بازیکنان را حفظ و احساسات مثبتشان را تقویت کنند. در‌این‌بین، سبک مدیریتی تیم توسعه هم نقش مهمی ایفا می‌کند.

توسعه‌دهندگانی که شفاف و پاسخ‌گو و فعالانه با جامعه خود تعامل برقرار می‌کنند، می‌توانند محیطی مثبت ایجاد کنند. شرایط بازار و عملکرد توکن‌ها نیز تأثیر بسزایی بر احساسات جامعه می‌گذارد؛ زیرا بازار صعودی احتمالاً جامعه بازی‌های پررونق را تقویت می‌کند.

راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها
بازی‌های بلاک چینی برتر با جوامع روبه‌رشد و احساسات مثبت (منبع: Degame)

احساسات جامعه بر پویایی بازی‌های بلاک چینی و درنتیجه ارزش درک‌شده توکن‌ها و NFTهای درون‌بازی تأثیر فراوانی می‌گذارد. وقتی احساسات مثبت باشد، می‌تواند تقاضا و ارزش این دارایی‌ها را افزایش دهد. درمقابل، احساسات منفی ممکن است تقاضا و ارزش این دارایی‌ها را کاهش دهد؛ بنابراین، احساسات جامعه تأثیر بسزایی بر سلامت بازی می‌گذارد.

ازطریق پلتفرم دی‌گیم (DeGame)، بازیکنان به انبوهی از داده‌ها از شبکه‌هایی همچون توییتر و دیسکورد و تلگرام دسترسی دارند که احساسات جامعه را منعکس می‌کنند. با بررسی این داده‌ها، بازیکنان می‌توانند درک جامعی از برداشت‌ها و نگرش‌های جامعه به بازی‌ها به‌دست آورند.

سایر شاخص‌ها برای بررسی بازی‌های وب۳

جنبه‌های دیگری مانند گیم‌پلی نیز باید در نظر گرفته شود. بازی‌های جذاب به‌احتمال زیاد شما را برای مدت طولانی‌تری در خود نگه می‌دارند و به شما امکان می‌دهند تا درآمد بیشتری کسب کنید و لذت بیشتری ببرید. هرچه گیمرها مدت‌زمان بیشتری را صرف بازی‌کردن کنند، توانایی بازی در سرگرم‌کردن و درگیرکردن کاربران بیشتر است. حس خوشایند پیشرفت و کسب پاداش می‌تواند افراد را درگیر بازی نگه دارد و انگیزه آنان را برای ادامه بازی حفظ کند.

همچنین، اگرچه لذت‌بردن از گیم‌پلی بسیار مهم است، ارزیابی ظرفیت‌های درآمدزایی بازی‌های بلاک چینی به همان اندازه اهمیت دارد. تحلیل معیارهایی همچون عملکرد اقتصاد توکنی بازی‌ها و میزان استقبال از توکن در بازارهای ثانویه و عادلانه‌بودن توزیع پاداش‌ها و پرداخت‌ها می‌تواند در ارزیابی ظرفیت‌های درآمدزایی بازی‌ها به کاربران کمک بزرگی کنند.

درمجموع، باید بگوییم که ایجاد تعادل بین ظرفیت‌های درآمدزایی و انگیزه‌های گیم‌پلی پایدار برای موفقیت و رشد طولانی‌مدت بازی‌های بلاک چینی ضروری است.

بازی‌های جدید؛ فرصت‌ها و ریسک‌ها

علاوه‌بر ردیابی عملکرد بازی‌های موجود، برخی از بازیکنان هم نیم‌نگاهی به بازی‌های جدید و تازه‌نفسی می‌اندازند که بستری از فرصت‌ها و خطرها برای کاربران می‌توانند ایجاد کنند.

در مراحل اولیه، بازی‌ها معمولاً پول زیادی را برای جذب کاربران خرج و شرکت‌کنندگان اولیه همیشه جوایز زیادی دریافت می‌کنند؛ بنابراین، مشارکت زودهنگام در بازی‌های جدید بلاک چینی می‌تواند فرصت‌هایی برای کسب پاداش در قالب NFTها و توکن‌های مختلف فراهم کند. بااین‌حال، اگرچه ممکن است این دارایی‌ها در طول زمان با رشد بازی‌ها ارزش بیشتری پیدا کنند، احتمال شکست بازی‌ها در بازار و بی‌ارزش‌شدن دارایی‌های درون‌بازی نیز خطری است که می‌تواند مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران اولیه را تهدید کند.

ممکن است برای بررسی بازی‌ها به‌ویژه بازی‌های تازه‌راه‌اندازی‌شده‌ به داده‌های کمی دسترسی داشته باشید. دراین شرایط، پیشنهاد می‌کنیم پیشینه تیم سازنده و توسعه بازی‌ها را بررسی کنید و عواملی همچون اقتصاد توکنی و میزان تعامل تیم توسعه با جامعه کاربران را در نظر بگیرید. همچنین، خواندن دیدگاه‌های کاربران دیگر در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند از ریسک‌پذیری بیش‌ازحد جلوگیری کند.

راهنمای تحلیل بازی‌های وب۳ برای گیمرها
فهرستی از بازی‌های جدید (منبع: Chainplay)

ناگفته نماند که ازطریق پلتفرم چین‌پلی (Chainplay)، می‌توانید به انبوهی از اطلاعات درباره بازی‌های بلاک چینی تازه‌عرضه‌شده دسترسی داشته باشید. این امر به شما اجازه می‌دهد تا گزینه‌های مختلف را بررسی و بازی‌هایی را پیدا کنید که مطابق با سلیقه شما هستند.

جمعبندی

ظهور بازی‌های وب۳ نشان‌دهنده مرز جدید هیجان‌انگیزی است؛ اما گیمرها هم باید درباره این صنعت اطلاعات کافی داشته باشند. از‌طریق نظارت بر تحلیل‌های مهمی مانند اندازه بازار، عملکرد توکن، احساسات جامعه و راه‌اندازی بازی‌های جدید، بازیکنان می‌توانند تصمیم‌های استراتژیک سرمایه‌گذاری بگیرند و تجربه کامل‌تری از بازی‌کردن کسب کنند.

ماهیت این صنعت نوپا هنوز با خطرهایی همراه است که احتیاط و بررسی بیشتر گیمرها را می‌طلبد. بااین‌همه، ابزارهای جمع‌آوری و تحلیل داده‌های درون‌زنجیره‌ای به گیمرها کمک می‌کند تا فرصت‌های گیم‌فای را شناسایی و در عین مشارکت در آن‌ها، رویکردی منطقی و سنجیده را حفظ کنند. اگرچه دنیای بازی‌های وب۳ هنوز نوپا محسوب می‌شود، داشتن آگاهی از معیارهای اساسی شناخت پروژه‌ها به کاربران این حوزه کمک می‌کند تا چشم‌انداز خود را وسیع‌تر کنند و به کشف ظرفیت‌های این فضا دست بزنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Sti Zar
Sti Zar
۳ هفته قبل

معراج
آذرنیا