ویتالیک بوترین خواستار عرضه هر چه سریعتر اتریوم ۲.۰ شد

ویتالیک بوترین خواستار عرضه هر چه سریعتر اتریوم ۲.۰ شد

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم به تازگی پیشنهادی مبنی بر انتقال پیش از موعد به سمت نسخه دوم اتریوم (سرنیتی)، ارائه کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، بوترین سه روز پیش (۲ دی) در پستی در انجمن تحقیقاتی اتریوم، طرحی با نام «زمانبندی تسریع‌شده» به منظور انتقال از نسخه اول به نسخه دوم اتریوم را معرفی کرد. وی در این طرح به نوع جدیدی از اعتبارسنج‌ها اشاره کرد که «اعتبارسنج‌های سازگار با اتریوم یک» نام دارند.

ویتالیک در طرح پیشنهاد خود ضمن بیان اینکه با اجرای جزئیات طرح نیاز کمتری به تغییر ساختار در طراحی شبکه خواهد بود افزود:

در این طرح نیازی نیست کلاینت‌ها [تنها] به یک شبکه متعهد باشند؛ در طرف دیگر این مسئله برای ماینرها صدق نمی‌کند و خبری هم از وب اسمبلی (Webassembly) نیست. از همین رو برای رسیدن به آن نیازی به تغییرات ساختاری گسترده نیست.

در عین حال طرح پیشنهادی جدید بوترین، با همان سازوکارهایی به اجرا در خواهد آمد که پیش‌تر قرار بود در اجرای اتریوم ۲.۰، صورت گیرد.

نسخه دوم اتریوم یک به‌روزرسانی گسترده در خصوص بلاک چین اتریوم است و با عملی شدن آن، الگوریتم اجماع شبکه از اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد کرد. با تغییر الگوریتم اجماع، ماینرها از شبکه حذف و جای خود را به اعتبارسنج‌ها خواهند داد.

طبق گزارش‌ها فاز صفر پروژه اتریوم دو، ۳ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی) به اجرا در خواهد آمد.

بر اساس طرح جایگزین بوترین، اعتبارسنج‌های سازگار با اتریوم ۱، مسئولیت پشتیبانی و اجرای وظایف نودها در هر دو بلاک چین جدید و قدیمی را بر عهده خواهند داشت. بوترین در تشریح این مسئله می‌نویسد:

اعتبارسنج‌هایی که می‌خواهند در این طرح شرکت کنند باید به عنوان یک اعتبارسنج سازگار با اتریوم ۱ ثبت نام نمایند. از آنها خواسته خواهد شد تا به عنوان یک فول نود در اتریوم ۱ عمل کرده و در عین حال یک نود در زنجیره اتریوم ۲ (Beacon Chain) نیز باشند. فول نود اتریوم ۱ ملزم به دانلود تمام بلاک‌های شارد صفر بوده و می‌بایست به‌روزرسانی‌های عادی در شبکه اتریوم ۱ را نیز انجام دهد.

بوترین همچنین اشاره می‌کند که در صورت اجرایی شدن این طرح، هزینه تراکنش‌های شبکه اتریوم با کمی افزایش همراه خواهد بود. به گفته وی تسویه و اجرای یک قرارداد هوشمند نیازمند ۱ تا ۲ واحد کارمزد (Gas) بیشتر، به ازای هر بایت از کد، خواهد بود. بوترین ضمن اشاره به افزایش ۵ الی ۱۰ درصدی کارمزد تراکنش‌های معمول گفت:

نمی‌توان گفت که این اقدام به ضرر نرم‌افزارهای معمولی است که در شبکه فعالیت می‌کنند، با این حال بسیاری از این نرم‌افزارها مجبورند تا به منظور استفاده کمتر از قراردادهایی با حجم کامل، ساختار خود را تغییر دهند. چند نرم‌افزار نیز به عنوان استثنا وجود دارد که دوام‌شان امکان پذیر نیست. یک تراکنش ساده ERC20، ممکن است چیزی در حدود ۵-۱۰ درصد گران‌تر شود.

با وجود اینکه بوترین معتقد است تغییر الگوریتم شبکه اتریوم به سمت اثبات سهام باعث ایجاد امنیتی بیشتر از بیت کوین برای شبکه‌اش می‌شود، برخی از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال معتقدند که برنامه‌های اتریوم برای انتقال به سمت نسخه دوم، هنوز نتوانسته خود را اثبات کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
امین
امین
۴ سال قبل

سلام خسته نباشید.
من الان 1.5ساله که ماینر اتریوم هستم و خیلی وقته میشنوم که قراره ماینرها حذف بشن و جاشونو بدن به اعتبارسنج ها
سوال اولم اینه که آیا این موضوع درباره ی اتروم کلاسیک هم صدق میکنه یا خیر و همچنین بقیه کوین هایی که قابل ماین با کارت گرافیک هستن (همچنین بگم که من استخرم ethermine.org هست)
دومین سوالم اینه که آیا مقاله ای در این سایت موجود هست که بطور کامل این آپدیت رو توضیح بده و من بتونم متوجه بشم که دقیق قراره چه اتفاقی بیفته در این آپدیت یا خیر (مخصوصا قسمت اعتبارسنج ها)