تازه‌ترین پیشنهاد خالق اتریوم؛ ساختار چندبعدی جدید برای کارمزدها

تازه‌ترین پیشنهاد خالق اتریوم؛ ساختار چندبعدی جدید برای کارمزدها

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، بر این باور است گس (Gas) باید با توجه به منابع پردازشی مورد استفاده قرار گیرد و شرایط هر کدام از این منابع محاسبه شود تا ساختار فعلی کارمزدها در اتریوم بهبود یابد. ویتالیک طرحی جدید به این منظور تدوین کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، ویتالیک بوترین در ادامه تلاش‌های اخیر خود برای بهبود ساختار هزینه‌های کارمزد شبکه، ایده‌ای جدید مطرح کرده است.

طرح جدید با عنوان «Multidimensional EIP-۱۵۵۹» در قالب پستی وبلاگی در تاریخ ۵ ژانویه (۱۵ دی) ارائه شد و بوترین در آن به این نکته اشاره کرد که در ماشین مجازی اتریوم (EVM)، منابع مختلف، میزان مصرف گس متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

همچنین بخوانید:‌ گس (Gas) در اتریوم چیست؟ راهنمای جامع

بر اساس اظهارات بوترین هنگام اختصاص ظرفیت برای کاربردهای لحظه‌ای محدودیت بیشتری نسبت به کاربردهای پایدار برای ماشین مجازی اتریوم ایجاد می‌شود. بوترین برای مثال نحوه ذخیره‌سازی داده‌های هر بلوک، ذخیره‌سازی داده شاهد (witness data) و تغییرات اندازه حالت بلوک را در این دو حالت مقایسه کرد.

بوترین افزود:

روش کنونی ما که در آن همه منابع پردازشی تحت یک منبع چندبعدی واحد یعنی همان مفهوم گس ترکیب می‌شوند، از پس مدیریت این تفاوت‌ها برنمی‌آید.

به اعتقاد بوترین وقتی به این محدودیت‌ها توجه نکنیم و صرف‌نظر از این محدودیت‌ها برای همه منابع پردازشی یک گس در نظر بگیریم؛ هزینه کارمزدها اصلاً به‌صورت بهینه محاسبه نمی‌شود.

بوترین با محاسبات ریاضی مفصل تغییرات روش پیشنهادی خود را توجیه می‌کند؛ اما به طور خلاصه پیشنهاد او در پی ارائه دو راهکار بالقوه با استفاده از مفهوم «قیمت‌گذاری چندبعدی» است.

در راهکار اول پیشنهاد می‌شود برای منابع پردازشی مختلفی چون داده‌های تماس و ذخیره‌سازی، هزینه گس با تقسیم کارمزد پایه هر واحد منبع پردازشی مشخص بر کل هزینه پایه محاسبه شود. لازم به ذکر است که هزینه پایه همان کارمزد ثابت شبکه به ازای هر بلوک است که در الگوریتم EIP-1559 به آن پرداخته شده است.

راهکار دوم که کمی پیچیده‌تر است، در پی آن است که هزینه پایه را برای استفاده از منابع پردازشی مختلف با درنظرگرفتن محدودیت‌های لحظه‌ای هر منبع محاسبه کند. البته هزینه‌های اولویت نیز مدّنظر قرار گرفته‌اند که با ضرب درصد مختص به آن در هزینه‌های پایه محاسبه می‌شوند.

حال با توجه به تمرکز جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم بر به‌روزرسانی آتی شبکه، باید دید که آیا پیشنهاد بوترین مصوب خواهد شد یا نه. شبکه اتریوم در به‌روزرسانی پیش رو در پی ادغام بلاک چین فعلی اتریوم با بیکن چین (Beacon Chain) است تا در عمل با الگوریتم اثبات کار و ماینرها وداع کند. در حال حاضر شبکه آزمایشی کینتسوگی (Kintsugi) در حال خدمت‌رسانی است و انتظار می‌رود در سه ماهه اول سال جاری استقرار در شبکه جدید به‌طور کامل انجام شود.

هچنین بخوانید: نسخه دوم اتریوم اواسط ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد شد؛ پایانی برای ماینرهای اتریوم

هدف طرح EIP-1559 که در ماه اوت (مرداد) به عنوان بخشی از به‌روزرسانی لندن ارائه شد نیز کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها با قابل پیش‌بینی‌تر کردن قیمت گس بود. طبق داده‌های به‌دست‌آمده از زمان اجرای این طرح ۱.۳۶ میلیون اتریوم با ارزش تقریبی ۴.۷ میلیارد دلار از بین رفت.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
موسس
موسس
2 سال قبل

خوبه اگه بکنه این کارو الان کامزد شبکه تقریبا نصف ارزش اتریومه

م
م
2 سال قبل

به به چه بازاریه 🙈🙈🙈