انتقاد شدید ویتالیک بوترین از پذیرش بیت کوین در السالوادور

انتقاد شدید ویتالیک بوترین از پذیرش بیت کوین در السالوادور

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، پذیرش بیت کوین در السالوادور را به‌شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته است که طرفداران افراطی بیت کوین در برابر عواقب حمایت بی‌چون‌وچرای خود از این قانون مسئول هستند.

به گزارش کریپتو بریفینگ، ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، سیاست‌های دستوری پذیرش بیت کوین در السالوادور را به‌شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته است این تصمیم «بدون ملاحظه» عملی شده و برخلاف آرمان‌های آزادی‌خواهانه‌ای است که برای جامعه ارز دیجیتال اهمیت زیادی دارد. گفته‌های بوترین در واکنش به پست منتشرشده در یکی از انجمن‌های شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) است که از اجباری‌بودن قانون پذیرش بیت کوین نایب بوکله (Nayib Bukele)، رئیس‌جمهور السالوادور، انتقاد کرده بود.

بوترین تأکید کرده است که تشویق میلیون‌ها نفر به استفاده از بیت کوین آن هم بدون هیچ آموزش قبلی‌ای، می‌تواند به کلاهبرداری از افراد و هک‌شدن حساب‌های شخصی آنها منجر شود. او در ادامه هم آن دسته از اعضای جامعه ارز دیجیتال را که بدون توجه به مسائل کارشناسی سیاست‌های بحث‌برانگیز بوکله را ستایش می‌کنند، مورد انتقاد قرار داد. بنیان‌گذار اتریوم طرفداران افراطی بیت کوین را مسئول حمایت بی‌چون‌وچرا از قانون جدید السالوادور دانسته است.

پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی السالوادور تاکنون چندان بدون درگیری نبوده است و در اوایل سال جاری میلادی با اعتراض و انتقاد شدید از دولت بوکله همراه شد. نایب بوکله پیش از این هم به‌خاطر استبدادگرایی‌های خود مورد انتقاد قرار گرفته است که از جمله این موارد می‌توان به اعمال زور برای پیشبرد برنامه‌هایش در مجلس السالوادور و دیکتاتور خواندن خود در توییتر اشاره کرد. او اوایل سال ۲۰۲۰ با گروهی از سربازان ارتش السالوادور مجلس این کشور را تصرف کرد تا نمایندگان را مجبور به موافقت با یکی از طرح‌های خود کند.

بوترین گفته است:

هیچ نکته نامناسبی در رابطه با این عقیده وجود ندارد. اجبار کسب‌وکارهای به پذیرش یک ارز دیجیتال خاص برخلاف آرمان‌های آزادی‌خواهانه‌ای است که در فضای ارز دیجیتال اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این، فشارآوردن به مردم السالوادور برای استفاده از بیت کوین، در حالی که تقریباً هیچ تلاشی برای آموزش آنها نشده، بی‌ملاحظگی است و بسیاری از مردم بی‌گناه را در معرض خطر هک‌شدن و کلاهبرداری قرار می‌دهد.

بنیان‌گذار اتریوم افزود:

همه باید [از این موضوع] خجالت بکشند. بسیار خب، افراد اصلی‌ای را که [در این مورد] مسئول هستند خطاب قرار می‌دهم: طرفداران افراطی بیت کوین، کسانی که بدون فکرکردن [به این موضوع] آن را ستایش می‌کنند باید از خود خجالت بکشند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

12 دیدگاه
Hope
Hope
2 سال قبل

به عنوان یکی از رهبران کریپتوکارنسی بد نگفته
فقط داره خط و نشون میکشه اگه یه روزی به اسم رمز ارز مردم داراییشون رو از دست دادن پای کل سیستم بلاک چین نذارن
بهتر بود در مرحله اول اموزش همگانی میدادن و بعد استارت میزدن!

فیروز
فیروز
2 سال قبل

حرفاش درسته ولی تو یه جامعه جهان اول.برای جهان سوم یه آدم زورگو و دلسوز نیازه چون قرنها با دمکراسی فاصله دارن.تنها نکته مثبتش آموزش هستش که در هر حالت نیازه

علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
2 سال قبل

کمی هم راست میگوید اگر اخبار افزایش هک و کلاهبرداری دربیاید کلیت ارزرمزها را مخدوش کرد. او نمیخواهد دیکتاتورها و حاکمان دولتی از ارز رمزها سو استفاده کند. اگر بوترین زیاده خواه بود مقدار زیادی از شیبا خودش را به نفع دیگر دارندگان آن نمیسوزاند.

علی
علی
2 سال قبل

اگه اتریوم رو قبول میکرد که صدات در نمیومد گل من

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال قبل

هر چی باشه بهتر از ریال هست

اریا اصغری
اریا اصغری
2 سال قبل

برادر امروز وارد بازار ارز ها شدی؟

صمد احدی
صمد احدی
2 سال قبل

چه ربطی داره به ریال پسر خوب

ضیا مرادمند
ضیا مرادمند
2 سال قبل

به نایب میگم اتر رو هم قانونی کنه. گریه نداره که

صمد احدی
صمد احدی
2 سال قبل

واللا

yones_sheykhi
yones_sheykhi
2 سال قبل

اگه اتریوم رو قبول میکرد باز تو اعتراض میکردی؟

صمد احدی
صمد احدی
2 سال قبل
پاسخ  yones_sheykhi

اصلا

Ehsan
Ehsan
2 سال قبل

به راستی که خالق اتریومی ، واقعاً کسانی با درک و فهم ویتالیک بوترین در جامعه کریپتو خیلی کم آمد.