رکوردزنی خروجی تراکنش خرج نشده بیت کوین؛ معنی این اتفاق چیست؟

رکوردزنی خروجی تراکنش خرج نشده بیت کوین؛ معنی این اتفاق چیست؟

وضعیت شبکه بیت کوین نشان از رشد بسیار بالای پادشاه ارزهای دیجیتال دارد. شاخصی با نام «خروجی تراکنش خرج نشده» (UTXO) در بیت کوین به شدت افزایش یافته است. این رشد شدید UTXO‌ها، بیان‌گر برخی از نکات جالب توجه است.

به گزارش بیت کوینیست، هر تراکنش بیت کوین توانایی ایجاد یا تغییر یک UTXO را دارد که در این صورت، UTXO در یک آدرس دیگر دوباره توزیع می‌شود.

جیمسون لوپ (Jameson Lopp)، به تازگی نشان داده است که UTXO تراکنش‌ها با افزایش قابل توجهی در سال ۲۰۱۹ مواجه شده است. او در توییتی نوشت:

UTXO‌های بیت کوین از ۴۹.۶ میلیون به بالاترین میزانش یعنی ۶۴.۵ میلیون رسیده است. در هر دو ثانیه یک UTXO به شبکه افزوده می‌شود.

نشانه‌ای صعودی برای بیت کوین

میزان UTXO می‌تواند یک بحث فنی از نقطه نظر اعلام مقدار آن توسط ماینرها باشد. به علاوه استفاده از تلفیق سکه‌ها یا میکس هم در توجیه تعداد UTXOها دارای کاربرد است. میکسینگ (Mixing) یا تلفیق سکه‌ها، عملی است که در آن سکه‌ها به چندین بخش کوچکتر تقسیم و سپس با یکدیگر ادغام می‌شوند و برای پیگیرگریز کردن تراکنش‌ها کاربرد دارد.

می‌توان این رشد را به بازار صعودی مرتبط دانست. افزایش UTXO نشان می‌دهد که مقادیر کوچکتر بیت کوین در عین حال که ارزش آن‌ها بیشتر می‌شود، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از همین رو مقادیر کوچک سکه‌هایی که در اکوسیستم جابجا می‌شود، رو به افزایش است و به همین دلیل نیاز به واحدهای کوچکتر از یک سکه نیز بیشتر خواهد شد. این در حالی است که با قیمت فعلی بیت کوین، سطح استفاده از این ارز دیجیتال به میزان سال ۲۰۱۸ نزدیک است؛ مسئله‌ای که افزایش UTXOها را کمی گیج‌کننده می‌سازد. از طرف دیگر بیشتر کیف پول‌های بزرگ، ارزهای خود را بدون استفاده باقی گذاشته‌اند و افزایش میزان تراکنش‌ها از جانب کیف پول‌هایی است که به صورت فعال در معاملات و کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوپ در توییتی دیگر می‌نویسد:

در سال ۲۰۱۹ بار دیگر دیدیم که ارزشUTXOها، با نرخ تبادل بیت کوین دارای همبستگی نیست. تراکم خرج کردن در میانگین ۱۶ بیت کوین بر ثانیه قرار دارد که به میزان ۱۳ بیت کوین بر ثانیه در سال ۲۰۱۸ بسیار نزدیک است.

تراکنش‌های بیت کوین در بیشتر سال‌ها به طور رو به رشدی همگام با تولید کیف پول‌ها رشد کرده‌اند. اما در سال ۲۰۱۹، علاوه بر رشد کیف پول‌های متعلق به نهنگ‌ها با بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین، شاهد افزایش چشمگیر در کیف پول‌های دارای مبالغ کم هم بودیم. همچنین در ۲۰۱۹ جابه‌جایی بیت کوین‌ها هم تقریبا بلافاصله تاثیر خودش را بر بازار می‌گذاشت به طوری که با افزایش انتقال بیت کوین‌ها قیمت‌ها هم افزایش پیدا می‌کردند.

لوپ که خود از طرفداران پر و پا قرص بیت کوین است، دیگر شاخص‌هایی را مورد بررسی قرار داده است که به عقیده وی نشان از تحول بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۹ دارد. رشد گسترده ماینینگ از جمله این شاخص‌هاست. وقتی صحبت از امنیت شبکه بیت کوین به میان می‌آید، ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، امن‌ترین برهه تاریخی برای این شبکه بود. این افزایش امنیت در حالی بدست آمد که تنها یک ماه قبل از آن شاهد کاهش شاخص امنیت شبکه بیت کوین بودیم. لوپ در این خصوص می‌نویسد:

مدت زمان مورد نیاز برای بازنویسی تمام بلاک چین بیت کوین برای مهاجمی که ۱۰۰ درصد هش ریت شبکه را در اختیار دارد ۱۰۰ روز کاهش یافت، که ناشی از افزایش شدید نرخ هش شبکه در سال ۲۰۱۹ است. اخیرا شاهد افزایش ۵۰ روزه در خصوص این مدت زمان بودیم.

با فرض اینکه یک ماینر تمام هش ریت شبکه را در اختیار داشته باشد، بازهم بازنویسی تمام شبکه بیت کوین ماه‌ها زمان خواهد برد. با اینکه این سناریو غیرممکن است اما باز هم قابلیت‌های امنیتی شبکه این ارز دیجیتال را به رخ رقبا می‌کشد.

فعالیت‌های ماینینگ در سال ۲۰۱۹ با افزایشی ۱۶۲ درصدی همراه بودند و چین همچنان به عنوان یکه تاز این عرصه به کار خود ادامه می‌دهد. به گفته لوپ طی سال گذشته میلادی، هش ریت بیت کوین از ۳۸ اگزاهش بر ثانیه به ۱۰۰ اگزاهش بر ثانیه رسیده است.

جدای از تمام آمارهای ارائه‌شده، بیت کوین همچنان مراحل مختلف کشف قیمت خود را طی می‌کند. از طرف دیگر هنوز کاربردهای جنبه‌های مختلف فناوری بیت کوین مشخص نشده است. بیت کوین را می‌توان شبکه‌ای شلوغ و پر از اتفاقات عجیب دانست. از اسپم‌های عمدی تا پروژه‌های جانبی با تایید میلیون‌‌ها تراکنش کوچک و تعداد بسیار بالایی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های مالی که بر روی شبکه مشغول کارند و صد البته نهنگ‌ها!

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
گلاب
گلاب
۴ سال قبل

بیت کویت کلاهی بزرگ سرنوشت همان گلدکویست