آمریکا ۷ میلیون دلار بیت کوین متعلق به یک طرح کلاهبرداری پانزی را مصادره کرد

آمریکا ۷ میلیون دلار بیت کوین متعلق به یک طرح کلاهبرداری پانزی را مصادره کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده، درمجموع ۶.۵میلیون دلار از سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده توسط مجری یک طرح پانزی، موسوم به بِنانا فاند (Banana Fund) را توقیف کرد.

به نقل از «The Block»، چهارشنبه هفته گذشته (۸ مرداد)، وزارت دادگستری ایالات متحده، دادخواستی را در خصوص توقیف دارایی‌های اکتسابی از طرح بنانا فاند تنظیم کرد.

بر اساس این دادخواست، مدیر بنانا فاند یک تبعه خارجی است که نامش هنوز فاش نشده است. بررسی‌های سرویس مخفی ایالات متحده (USSS) نشان می‌دهد که مدیر بنانافاند، تحت پوشش صندوق سرمایه‌گذاری، وجوهی از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کرد؛ اما در عوض، این وجوه را برای مصارف شخصی و معاملات ارزهای دیجیتال به‌کار می‌گرفت. این فرد نهایتاً از سود حاصل از معاملات ارزهای دیجیتال، خانه‌ای برای خود خریده است. حساب‌های مرتبط با بنانا فاند به نام آدرسی مسکونی در شهر تولِدوی اسپانیا ثبت شده بود.

گرچه مجری این طرح، یک‌ بار اعلام کرده بود که مبالغ سرمایه‌گذاری، افزون‌بر ۵۵۷ بیت کوین و ۱.۷۳میلیون تتر است، بازرسان سرویس مخفی ایالات متحده توانستند تنها ۴۸۲ بیت کوین و ۱,۷۲۱,۸۶۸ تتر را بازیابی و مصادره کنند.

وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد:

سرویس مخفی ایالات متحده، حکم توقیف این دارایی‌ها را اجرا کرد تا اولین گام در جهت بازگردانی سرمایه مال‌باختگان برداشته شود.

مجری این طرح پانزی در ابتدا بنانا فاند را در سال ۲۰۱۶، تحت پوشش یک پلتفرم سرمایه‌‌گذاری جمعیِ (Crowdfunding) بیت کوین جهت تأمین سرمایه برای پروژه‌های استارتاپی معرفی کرد. بااین‌حال، طبق اعلام وزارت دادگستری ایالات متحده، بازارگاه توکن وعده‌داده‌شده در وایت پیپرِ بنانافاند هرگز راه‌اندازی نشد. بر اساس دادخواست تنظیم‌شده، بیت کوین‌های واریزی به این صندوق سرمایه‌گذاری جعلی «مکرراً» به‌منظور پولشویی به چهار مکان مختلف ارسال می‌شد.

سال ۲۰۱۸، وب‌سایت بنانا فاند، کاربران را به یک صفحه گوگل داکس (Google docs) هدایت می‌کرد که در آن مدیر این طرح توضیح داده بود این سرمایه‌گذاری با شکست مواجه شده و از سرمایه‌گذاران می‌خواست تا برای دریافت غرامت، اطلاعات خود را وارد کنند. در این زمان، وزارت دادگستری اعلام کرد که اسناد صرافی‌ها نشان می‌دهد مدیر این طرح کماکان در حال خرید و فروش با استفاده از سرمایه‌ جمع‌آوری‌شده بوده است. درواقع، درحالی‌که موجودی حساب مجری این طرح پانزی حدود ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار بود، او ادعا می‌کرد فقط ۱,۷۳۰,۰۰۰ دلار برای پرداخت غرامت در حساب خود دارد.

طبق اطلاعیه وزارت دادگستری ایالات متحده، موجودی حساب مدیر این طرح پانزی مصادره می‌شود؛ زیرا اقدام وی یک کلاهبرداری «متعمدانه» اینترنتی و تخطی از قوانین دولت ایالات متحده محسوب می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه