مهندس هسته‌ای آمریکایی به اتهام فروش اسرار ملی در ازای ارز دیجیتال دستگیر شد

مهندس هسته‌ای آمریکایی به اتهام فروش اسرار ملی در ازای ارز دیجیتال دستگیر شد

یک مهندس هسته‌ای که در نیروی دریایی آمریکا کار می‌کند به همراه همسرش متهم شده که در ازای دریافت مقداری مونرو اطلاعات محرمانه نیروی دریایی آمریکا را به یک مأمور مخفی خارجی فروخته‌ است.

به گزارش کوین دسک، بر اساس شکایتی که جمعه هفته گذشته در دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) ثبت شده است، جاناتان توبی (Jonathan Toebbe) و همسرش دیانا، هر دو از ایالت مریلند، با مشارکت در نقشه‌ای توطئه‌آمیز سعی کرده بودند اطلاعات مربوط به طراحی زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا را به یک کشور خارجی بفروشند. در متن شکایت و استشهادنامه مربوط به این اتفاق، نامی از این کشور خارجی به میان نیامده است و از آن با عنوان «COUNTRY1» یاد شده است.

جاناتان توبی مهندسی است که در برنامه طراحی سیستم پیش‌رانه هسته‌ای نیروی دریایی در وزارت دفاع ایالات متحده حضور داشت. توبی یک «مجوز امنیت ملی فعال» دریافت کرده بود و به همین خاطر می‌توانست به اطلاعات حساس دسترسی داشته باشد. بر اساس این اتهام، این زوج قانون انرژی هسته‌ای آمریکا را نقض کرده‌اند. بر اساس این قانون، انتقال یا افشای اطلاعات هسته‌ای سری به قصد آسیب‌رساندن به ایالات متحده یا با هدف منفعت‌رسانی به هر کشور خارجی دیگری ممنوع است.

استفاده از یک ارز دیجیتال در معامله‌ای که پیامدهای امنیتی و ملی دارد، بهانه خوبی به‌دست اعضای کنگره و قانون‌گذارانی داد که می‌خواهند ارزهای دیجیتال را به‌خاطر تسهیل فعالیت‌های غیرقانونی محدود کنند.

بر اساس استشهادنامه مذکور، جاناتان توبی در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ فروردین ۹۹) بسته‌ای را برای یک دولت خارجی فرستاده است که حاوی نمونه‌ای از اطلاعات محرمانه بود. هدف توبی این بوده است که بتواند با این کشور خارجی ارتباط برقرار کند و اطلاعات حساس و سرّی دیگری را به آنها بفروشد. در این شکایت ادعا شده است که توبی از طریق یک ایمیل رمز‌گذاری‌شده با شخصی مکاتبه کرده که به عقیده او نماینده یک دولت خارجی بوده است.

بر اساس این شکایت، توبی و همسرش بین ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) تا ۹ اکتبر (۱۷ مهر) سه بار تلاش کرده‌اند اطلاعات محرمانه نیروی دریایی آمریکا را به این کشور خارجی بفروشند.

این زوج سه بار و در سه محل مختلف با یک مأمور مخفی ملاقات کرده‌اند و در هیچ‌کدام از این قرارها از محل موردنظر آگاهی نداشته‌اند. آنها در این دیدارها اسناد محرمانه دولتی شامل داده‌های رمزگذاری‌شده را در کارت‌های حافظه (SD Card) به مأمور کشور خارجی تحویل می‌دادند. این کارت‌های حافظه در یک بسته آدامس و یک ساندویچ کره بادام‌زمینی نصفه مخفی شده بودند. با بررسی کارت‌های حافظه مشخص شد که آنها شامل داده‌های محرمانه مربوط به رآکتورهای هسته‌ای زیردریایی‌هایی آمریکایی بودند.

بر اساس این شکایت، این زوج قبل از اینکه توسط اف‌بی‌آ‌ی و سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی ویرجینیای غربی دستگیر شوند، به اندازه ۱۰۰,۰۰۰ دلار، ارز دیجیتال مونرو دریافت کرده‌اند. این زوج سه‌شنبه همین هفته در دادگاه فدرال شهر مارتینزبرگ ویرجینیای غربی حضور خواهند داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Ehsan
Ehsan
۲ سال قبل

یکی از اهدافی بیت کوین داشت و ساتوشی هم به اون اشاره کرده حریم خصوصی هست. ولی بعد از مدتی که اکسپلورر پیشرفته تر شدند دیگه این حریم خصوصی هم از بین رفت و بجای آن تبدیل به ابزاری برای کنترل هرچه بیشتر شد. تا این که پرایوسی کوین ها دوباره چراغ امید رو روشن کردند.
پرایوسی کوین ها تنها راه نجات انسان ها از دیکتاتوری مالی خواهند بود که در آینده اتفاق می افتاد. هر کسی هم خواست سراغ این ها بیاید از بازی کنار گذاشته شد. توسعه دهندگان مونرو هم برای همین مخفی شدند ، چون می دانستند که اگر دست دولت و بیافتند چه بلایی سرشان می آید.
هر بار که یک پرایوسی کوین خواست بزرگ شود برای این برچسب های مختلفی زدند پولشویی ، حمایت از تروریسم ، مافیا و… . در حالی که بدون اینها هم این اتفاق خواهد افتاد مردمند که باید جلوی این استفاده های نادرست را بگیرند و دولت ها نمی توانند.

Hamed
Hamed
۲ سال قبل

دنبال یه راه می‌گردن بیشتر تراکنش ها رو رصد کنن اینا هم همش بازیه

برنامه نویس بلاک چین
برنامه نویس بلاک چین
۲ سال قبل

مونرو عشق کلاهبردار ها

Milad
Milad
۲ سال قبل

خیلی بعیده کسایی مثل تو ارزش حریم خصوصی را درک کنند.