بزرگترین استارت‌آپ‌های حوزه ارز دیجیتال که اخیراً به ارزش ۱ میلیارد دلار رسیده‌اند

بزرگترین استارت‌آپ‌های حوزه ارز دیجیتال که اخیراً به ارزش ۱ میلیارد دلار رسیده‌اند

همچنان که بیت کوین توجهات بیشتری را به خود جلب می‌کند، استارتاپ‌های متمرکز بر ارزهای دیجیتال هم در حال جذب سرمایه از طرف شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند تا به یونیکورن‌های ارزهای دیجیتال تبدیل شوند.

به گزارش کوین تلگراف، مقاومت چندساله از سوی سرمایه‌گذارهای عادی در حوزه ارزهای دیجیتال در حال کم‌رنگ‌شدن است و حالا که نزدیک به دو ماه تا پایان سال ۲۰۲۱ باقی مانده، تعداد یونیکورن‌هایی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند، افزایش یافته است.

از شروع سال ۲۰۲۱ تا به حال، بیش از ۵۰ ارز دیجیتال و پروژه‌های مربوط به حوزه بلاک چین به وضعیت مطلوب یونیکورن رسیده‌اند و تحلیل‌گران بازار پیش‌بینی کرده‌اند که این تعداد رو به افزایش است.

یونیکورن به استارتاپی گفته می‌شود که سرمایه‌گذاران خطرپذیر، ارزش آن را بیش از ۱ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند. از جمله یونیکورن‌های فعال می‌توان به ایربی‌ان‌بی (Airbnb)، اوبر (Uber) و اسپیس ایکس (Space X) ایلان ماسک اشاره کرد که همگی توانستند به ارزش ده‌ها میلیارد دلاری برسند.

اما در دنیای ارزهای دیجیتال می‌توان به کوین بیس (Coinbase) اشاره کرد که یک صرافی آمریکایی و یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌ دیجیتال است. این صرافی نمونه‌ای شاخص است که نشان می‌دهد شرکت‌‌های فعال در صنعت ارزهای دیجیتال می‌توانند با سرعت زیاد به موقعیت مهم و چشمگیر برسند.

با توجه به اینکه شرکت‌هایی مثل امبر گروپ (Amber Group)، بلاک چین دات کام (Blockchain.com) و اوپن سی (OpenSea) در حال پیوستن به جمع شرکت‌هایی هستند که بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش دارند، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش استقبال عمومی از ارزهای دیجیتال و بلاک چین، تعداد این شرکت‌ها بیشتر خواهد شد.   

بلاک فای (BlockFi)

بلاکفای

اولین شرکت در این فهرست، بلاک‌فای است. این شرکت خدمات مالی برای کاربران ارزهای دیجیتال که در نیوجرسی واقع شده، در مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) موفق شد در دور جذب سرمایه سری چهارم، سرمایه‌ای به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار دریافت کند و ارزش کلی خود را به ۳ میلیارد دلار برساند.  

بلاک‌فای در سال ۲۰۱۷ توسط زک پرینس (Zac Prince) و فلوری مارکز (Flori Marquez) تأسیس شد و تا به حال توانسته سرمایه‌های مهم و چشمگیری جذب کند. برای مثال، این شرکت در یک نمونه در سال ۲۰۲۰ توانست در دور سرمایه‌گذاری سری سوم خود،‌ مبلغ ۵۰ میلیون دلار دریافت کند.

بلاک‌فای خدمات متنوعی را به سرمایه‌گذارهای کوچک ارز دیجیتال ارائه می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به خدماتی مثل صرافی ارز دیجیتال، حساب‌های سودآور و وام‌های ارز دیجیتال با بهره کم اشاره کرد. این استارتاپ یکی از معدود صرافی‌هایی است که بدون کمیسیون و کارمزد تراکنش فعالیت می‌کند.

این ویژگی‌ها باعث شدند تا کاربران بلاک‌فای از ۱۰ هزار نفر تا پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۵۰ هزار مشتری خرد و ۲۰۰ سرمایه‌گذار سازمانی برسد. با در نظر گرفتن آخرین دور جذب سرمایه، بلاک‌فای از زمان شروع کار خود تا به حال نزدیک به ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

بیت پاندا (Bitpanda)

بیت پاندا

شرکت بعدی بیت پانداست. این شرکت اتریشی که قبلاً به اسم کوین مال (Coinmal) شناخته شده بود، یک استارت‌آپ خدمات کارگزاری ارز دیجیتال است که پس از جذب سرمایه ۱۷۰ میلیون دلاری در جذب سرمایه سری دوم خود توانست به ارزش ۱.۲ میلیارد دلاری برسد.

این دور از سرمایه‌گذاری را والار ونچرز (Valar Ventures) مدیریت کرد که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آمریکایی است. این شرکت در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده و از حمایت شرکایی مثل دی‌اس‌تی گلوبال (DST Global) برخوردار است. والار ونچرز به‌طور فزاینده‌ای در حال ورود به فضای استارت‌آپی ارزهای دیجیتال است. این شرکت همچنین یکی از سرمایه‌گذارهای اپلیکیشن معاملاتی رابین هود (Robinhood) هم است.

با توجه به افزایش محبوبیت و استقبال از ارزهای دیجیتال و همچنین بازار صعودی که اغلب موجب افزایش درآمد تأمین‌کنندگان زیرساخت‌های بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، بیت پاندا ۹ ماه پیش در آخرین دور جذب سرمایه خود، ۵۲ میلیون دلار جذب سرمایه کرده است.

به‌گفته اریک دموث (Eric Demuth)، مدیرعامل بیت پاندا، این شرکت در چهار سال اخیر فعالیت خود سودآور بوده است و بدین ترتیب، هدف شرکت برای تبدیل شدن به مهم‌ترین پلتفرم صرافی و خدمات پرداخت ارز دیجیتال در اروپا پررنگ‌تر می‌شود.

دموث می‌گوید:

ما چهار سال است که سودآور هستیم، اما در ماه سپتامبر، استراتژی خود را تغییر دادیم و می‌خواهیم به [شناخته‌شده‌ترین] پلتفرم سرمایه‌گذاری در اروپا تبدیل شویم.

مدیرعامل بیت پاندا همچنین خاطرنشان کرد که این شرکت به‌دنبال شرکای بیشتر است تا بتواند به سرمایه‌های بیشتر و استعدادهای برتر دسترسی داشته باشد. بیت پاندا از نظر کیفیت خدمات هم در نظر دارد به یک ارائه‌دهنده خدمات سریع، خوشنام و صد البته به جایگزینی ارزان برای معامله‌گران و سرمایه‌گذارهای ارز دیجیتال تبدیل شود.

فایربلاکس (Fireblocks)

فایر بلاکس

فایربلاکس یک شرکت تأمین‌کننده زیرساخت‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ و در سرمایه‌گذاری سری سوم خود مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار جذب سرمایه کرد.

این استارتاپ که با حذف پیچیدگی‌های کار با دارایی‌های دیجیتال به شرکت‌های دیگر کمک می‌کند، در ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) و سری چهارم تأمین سرمایه خود توانست ۳۱۰ میلیون دلار دیگر جذب سرمایه کند.

با جذب آخرین سرمایه، فایربلاکس توانست تنها در عرض ۵ ماه به ارزش ۲.۲ میلیارد دلاری برسد. با در نظر داشتن آخرین افزایش سرمایه، این استارتاپ نیویورکی توانسته از آغاز کار خود تا به حال، در مجموع ۴۸۹ میلیون دلار سرمایه دریافت کند.

فایربلاکس از لحاظ تعداد کاربران نیز رشد داشته و از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا به حال، ‌تعداد مشتریان آن از ۱۵۰ به ۵۰۰ رسیده است. درآمد تکراری سالانه این شرکت نیز طی ۶ ماه اخیر ۲۰۲۱، بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

مایکل شائولوف (Michael Shaulov)، مدیرعامل و هم‌بنیانگذار این شرکت گفته است که «انتظار دارند امسال را با رقم ۵۰۰ درصد به پایان برسانند.»

درآمد تکراری سالانه این شرکت در سال ۲۰۲۰ و در مقایسه با سال ۲۰۱۹، تا ۴۵۰ درصد افزایش داشته و با توجه به این موضوع، سال ۲۰۲۱ نیز شاهد افزایش ارزش‌گذاری برای این شرکت بوده است.

شائولوف در رابطه با افزایش ارزش گفت:

ما تا به حال، ۳ بار پیش‌بینی درآمد سال ۲۰۲۱ را تنظیم کرده‌ایم.

بکت (Bakkt)

شرکت‌های ۱ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال

پس از اعلام عمومی ادغام بکت با VPC Impact Acquisition Holdings در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹)، ارزش بکت به ۲.۱ میلیارد دلار رسید.

این شرکت فعال در حوزه قرارداد آتی بیت کوین که از طرف گروه مشاوره بوستون (Boston Consulting Group) و مایکروسافت پشتیبانی می‌شود، مبلغ ۲۰۷ میلیون دلار به‌صورت نقدی و ۳۲۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران دیگر دریافت کرده است. این شرکت همچنین مبلغ ۵۰ میلیون دلار از بازار بورس اینترکانتیننتال دریافت کرده است.

انتظار می‌رود که این سرمایه، برای تأمین مالی شرکت به‌منظور تمرکز بیشتر روی اپلیکیشن‌های مصرف‌کننده برای دارایی‌های دیجیتال استفاده شود. بنابر گزارش‌ها، پلتفرم بکت بیش از ۳۰ برنامه وفادارساز مشتری را پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل، بیش از ۴۰۰ هزار مشتری از قبل برای اپلیکیشن بکت ثبت‌نام کرده‌اند.

این شرکت، معاملات ارزهای دیجیتال و ویژگی‌های پرداخت را با بازار مشتقات و قراردادهای آتی بیت کوین کاملاً قانونی ارائه می‌کند.

کوین دی‌سی‌ایکس (CoinDCX)

شرکت‌های ۱ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال هندی کوین دی‌سی‌ایکس اخیراً اعلام کرد که در دور سوم جذب سرمایه، مبلغ ۹۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

این استارتاپ که در بمبئی تأسیس شده، پس از دور جذب سرمایه که توسط بی کپیتال گراند (B Capital Ground) و با مشارکت شرکت‌های بلاک دات وان (Block.one)، پالی چین (Polychain)،‌ جامپ کپیتال (Jump Capital) و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) انجام شد، به اولین کسب‌وکار ارزهای دیجیتال در تاریخ هند تبدیل می‌شود که به موقعیت یونیکورن رسیده است.   

کوین دی‌سی‌ایکس تا به حال بیش از ۳.۵ میلیون کاربر جمع‌آوری کرده و قصد دارد سرمایه‌های جذب شده در آخرین دور سرمایه‌گذاری‌ها را برای سرعت بخشیدن به روند افزایش تعداد کاربران اختصاص دهد و این تعداد را به ۵۰ میلیون کاربر در هند برساند.

بلاک چین دات کام (Blockchain.com)

شرکت‌های ۱ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال

بلاک چین دات کام که قبلاً به بلاک چین دات اینفو (Blockchain.info) معروف بود، یک صرافی و کیف پول محبوب ارز دیجیتال است که از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۱ تا به حال، ‌رشد چشمگیری داشته است.

بلاک چین دات کام با بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار تراکنش ارز دیجیتال تا به امروز، در یک دوره جذب سرمایه مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار در دریافت کرده که ارزش این پلتفرم را به بیش از ۱ میلیارد دلار رسانده است.

بلاک چین دات کام کار خود را به‌عنوان یک جستجوگر بلاک چین شروع کرد که اجازه دسترسی به بلاک چین‌های بیت کوین و تمام داده‌های مربوط به تراکنش آن را می‌داد؛ از کارمزدها گرفته تا تعدادی از تأییدیه‌ها برای هر تراکنش و همچنین آدرس کیف پول‌ها.

این پلتفرم در حال حاضر خدمات خود را به بیش از ۳۰ میلیون کاربر فعال ارائه می‌کند. تعداد کاربران این پلتفرم طی یک سال گذشته ۳ برابر شده است. بلاک چین دات کام پشتیبانی خود را برای جستجو و مبادله ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین دیگر نیز گسترش داده و حالا دیگر محدود به بیت کوین نیست.

بلاک چین دات کام پس از افزایش سرمایه ۱۲۰ میلیون دلاری، برای جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری در مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) اقدام کرد تا ارزش خود را به ۵.۲ میلیارد دلار برساند. این بخشی از دوره سوم جذب سرمایه شرکت بود که در آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مثل دی‌تی‌اس گلوبال (DTS Global)، وی‌وای کپیتال (VY Capital) و لایت اسپید ونچر پارتنرز (Lightspeed Venture Partners)‌ حضور داشتند.

سرمایه نهادی آماده ورود به دنیای ارزهای دیجیتال

با وجود تمام فراز و فرودهای بیت کوین، بازار ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهد. همان طور که کارشناسان بازار پیش‌بینی می‌کنند، تعداد یونیکورن‌ها تا پایان سال ۲۰۲۱ بیشتر می‌شود.

اولین افرادی که پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشتند، پس از سال‌ها تلاش و عبور از مراحل مختلف نوسانات ارزهای دیجیتال، در حال جمع‌کردن ثروت هستند.

همزمان که شرکت‌های بیشتری در حال رسیدن به موقعیت یونیکورن هستند، شواهد مختلف مبنی بر حرکت آهسته اما مطمئن بازار ارزهای دیجیتال به‌سمت بالغ شدن،‌ آشکارتر می‌شود. افزایش در جریان ورود سرمایه‌های نهادی به فضای ارزهای دیجیتال به‌وضوح به چشم می‌خورد و بدین ترتیب، فقط زمان باید بگذرد تا ارزهای دیجیتال به جریانی متداول در جامعه تبدیل شوند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه