گزارش: اوکراین در جنگ با روسیه از بیت کوین استفاده می‌کند

گزارش: اوکراین در جنگ با روسیه از بیت کوین استفاده می‌کند

داده‌های جدید شرکت تحلیلی الیپتیک (Elliptic) نشان می‌دهد که در یک سال گذشته حجم کمک‌های مالی به گروه‌های غیردولتی اوکراینی که بعضاً فعالیت نظامی هم دارند، به‌شدت رشد کرده است. به‌گفته این شرکت، این کمک‌های مالی به‌احتمال زیاد برای تأمین هزینه‌های جنگ احتمالی با روسیه است.

به گزارش دیکریپت، داده‌های جدید شرکت الیپتیک نشان می‌دهد که با ادامه تشدید تنش‌ها در مرز اوکراین، سازمان‌های غیردولتی این کشور شاهد افزایش قابل‌توجه میزان کمک‌های مالی از طریق بیت کوین هستند.

سازمان‌هایی که در این گزارش به آنها اشاره شده است، مؤسسات خیریه یا نهادهای فعال در زمینه گسترش عدالت اجتماعی نیستند؛ بحث درباره گروه‌های هکری و سازمان‌های نظامی طرفدار اوکراین است که با مقاصد سیاسی فعالیت می‌کنند.

به‌گفته الیپتیک، سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های دیگر از ارزهای دیجیتال برای تأمین «سرمایه موردنیاز در جنگ» استفاده می‌کنند.

روسیه برای برخورد با حملات احتمالی پیش رو، در مرز خود با اوکراین و بلاروس ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۳۰٬۰۰۰ سرباز مستقر کرده است. آمریکا، متحد اصلی اوکراین، نیز ۳٬۰۰۰ سرباز را به منطقه منتقل کرده است و ۸٬۵۰۰ نفر دیگر در حالت آماده‌باش هستند.

گزارش: اوکراین در جنگ با روسیه از بیت کوین استفاده می‌کند
نمودار میزان کمک‌های مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال به سازمان‌های غیردولتی اوکراینی

بر اساس این گزارش، در یک دهه گذشته، سازمان‌های غیردولتی اوکراین در واکنش به فساد دستگاه‌های دولتی این کشور، حمایت مالی از سربازان، تأمین تسلیحات نظامی و تجهیزات پزشکی را آغاز کرده بودند. الیپتیک گفته است اهداکنندگان از بیت کوین برای انتقال پول به این سازمان‌ها استفاده می‌کنند و هر بانک و مؤسسه مالی‌ای که ممکن است پرداخت‌ها را مسدود کند، دور می‌زنند.

در این گزارش آمده است:

الیپتیک چند کیف پول دیجیتال مورد استفاده این گروه‌های داوطلبانه و سازمان‌های غیردولتی را شناسایی کرده است که مجموعاً بیش از ۵۷۰٬۰۰۰ دلار ارز دیجیتال دریافت کرده‌اند و بخش عمده آن مربوط به سال گذشته بوده است.

برخی از گروه‌هایی که الیپیتک به آن اشاره کرده است و در حال دریافت کمک‌های مالی از طریق بیت کوین هستند، عبارت‌اند از:

  • کام بک الایو (Come Back Alive) – ارائه‌کننده تجهیزات آموزشی، نظامی و پزشکی.
  • مایروت ورتس سنتر (Myrotvorets Center) – گروه وابسته به دولت اوکراین.
  • اتحاد سایبری اوکراین (Ukrainian Cyber Alliance) – گروه هکری با اهداف سیاسی.
  • بلاروس سایبر باتیزانز (Belarusian Cyber-Partisans) – گروه هکری با اهداف سیاسی.

لازم به ذکر است که گروه‌های هکری تاکنون حملاتی را نیز علیه اهداف روسی انجام داده‌اند. الیپتیک گفته است در سال گذشته، اتحاد سایبری اوکراین به‌تنهایی درمجموع نزدیک به ۱۰۰٬۰۰۰ دلار بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و استیبل کوین دریافت کرده است.

به‌گفته الیپتیک این ایده از اوکراین نشأت نگرفته است. نهادها این روش را از گروه‌های طرفدار روسیه یاد گرفته‌اند که از اوایل سال ۲۰۱۴ شروع به استفاده از بیت کوین برای جمع‌آوری سرمایه کرده‌اند.

با این حال، بیت کوین و ارزهای دیجیتال تنها بخش کوچکی از سرمایه‌ای را تشکیل می‌دهند که به اوکراین سرازیر می‌شود. بیشتر وجوه از طریق سیستم‌های پرداخت سنتی، با ارزهای فیات منتقل شده‌اند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
مظاهر
مظاهر
2 سال قبل

چراتایید نمیشه کامنت های من

مظاهر
مظاهر
2 سال قبل

بیت کوین یا گاو شیرده سیاست باز ها. وقتی شیر دادن این گاو تموم بشه میفرستنش صحرا تا دوباره سیر برگرده . و ما خورده خریدارها مثل مشتری های کنار سطل شیر هستیم شاید جرعه ای به ما برسه شایدم بزنن کاسه مونو بشکنن.

محمد
محمد
2 سال قبل

نظر بر اینکه قیمت بیت کوین نزولی است خیالی بیش نیست.
روسیه بیت کوین رو به عنوان ارز قانونی پذیرفت

sمهر
sمهر
2 سال قبل

چند مطلب مهم عنوان شده را کمی برجسته تر نگاه کنیم . قبلا خیلی اعلام شده بود که فدرال رزرو تصمیمی را عملیاتی نخواهد کرد زیرا هزینه خواهد داشت . فدرال رزرو از زمان همه گیری ویروس کرونا (tax return schemes ) یعنی مبلغ برگشت مالیاتهای تشویقی را هنوز نتوانسته پرداخت کند و اگر کوچکترین تغییری در سود بانکی لحاظ می کرد باید تمامی مبلغ فوق را پرداخت می کرد . این یک قانون است . خیلی ها معتقد هستند که ماه مارچ هم کاری نخواهد کرد . اگر قرار به نرخ بالای تورم بوده باشد که باید همین کار را در ژانویه انجام می داد .وارد جزییات نمی شویم ولیکن در بهترین حالت افزایش سود بانکی فقط 1 درصد از تورم کاسته خواهد شد . الان در حال حاضر فدرال رزرو روی بالانس شیت و سر فصل های آن بصورت جداگانه دارد کار می کند من جمله مزد کارگر و .... و اما مناقشه روسیه و اوکراین ! اگر اتفاق بیفتد 50 هرار نفر کشته و حد اقل 5 میلیون نفر آواره بجای خواهد گذاشت . اتفاق نمی افتد . آنوقت خود اروپای مرکزی هم باید یخ بندان بی سابقه ایی را تجربه کنند .جای گزینی قطعی گاز روسیه به اروپا ( آلمان ) بسادگی میسر نخواهد شد . نتیجه این جنگ در صورت وقوع بسیار بسیار وحشتناک خواهد بود . در اینجا فقط رد و بدل شدن چند امتیاز سیاسی و .... مساله را فیصله خواهد داد البته به نحوی که پرستیژ روسیه هم پایین نیاید . !!

ناشناس
ناشناس
2 سال قبل

این بالا اومدن قیمت ها صعودی شدن بازاری که حتی حجم معاملاتی نداره موقتی هست و تا شب عید قیمت ها نزولی میشه..
خیلی ها مطمعنا مخالف هستند ولی توجه کنید که این بازار یک کف قیمتی بدهکار است و از اونجا که اگه تحقیق کنید متوجه می‌شوید بیت کوین برای استخراج کننده‌اش حداقل۳۳هزارتا هرواحدش هزینه می‌بره تا استخراج بشه وقتی قیمت این نقطه رو لمس کرد عموم استخراج کنندها وشرکت های که تو زمینه استخراج فعالیت داشتند به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده تلاش کردند اهرم های که تو این زمینه دارند رو به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند و اجازه ندهند بازار روند طبیعی خودش طی کنه و کف قیمتی جدیدی ثبت کنه چرا که همون زمان کوتاهی که بیت سی و سه هزار بود هم استخراج کنندها در اصل نسبت به قیمت تموم شده استخراج هر واحد بیت کوین که همین محدوده هست متضرر بودند
حالا اگه همه شرایط بنیادی یا فاندامنتال در نظر بگیرید به اضافه بررسی تحلیل های تکنیکال مشخص میشه درحال حاظر نباید قیمت ها تو سطوح فعلی قرار می‌گرفتند و بازی گردان های اصلی روایت دیگه ای برا قیمت ها تو این بازه زمانی داشتند که با دخالت استخراج کنندها نه اینکه سناریو تغییر کنه چرا که کارگردانی عوامل فان سناریو افرادپرنفوذی هستند که استخراج کنندها یکی از صدها بازیگر این بازار است،درنهایت استخراج کنندها عوامل بنیادی بازار تغیری ندادند و فقط رسیدن بیت کوین به کف قیمتی رو عقب انداختن،درنتیجه این بازار ثبت کف قیمتی جدیدی رو به تمام عوامل این سناریو بدهکار است که برای بهم نخوردن معادلات کلی باید زودتر بدهی خودش پرداخت کنند
تصور شخصی خودم اینه که قبل از سال جدید قیمت نزولی خواهد شد تا برای اونور سال آماده زدن سقفی جدید بشه

Reza
Reza
2 سال قبل
پاسخ  ناشناس

فدرال رزرو آمریکا هر سه ماه بهره بانکی رو بازبینی میکنه که اولین بار است وسال های گذشته هر سه یا شش ماه یک بار انجام نمیداد،خروج ماینرها از قزاقستان و کوچ های شرکت های بزرگ فارم،خروج بیت کوین های ماینرها از صرافی های بزرگ و هلد بلندمدت فارمرها،قوانین های جدید انگلستان ،هند و روسیه و آمریکا بابت ارزهای دیجیتال و گرفتن مالیات،همگرایی و شاخص های بورسی مثل نزدک با بیت کوین و انواع خبرها و تحلیل های فان تا تحلیل احساسات بازار که مثل تکه های از پازل وقتی در کنار هم قرار بگیرند مشخص میشه سال میلادی جدید می‌تونه سال سختی برا ارزهای دیجیتال باشه و امکانش وجود داره که بیت بعد از لمس کردن مقاومت های قبل از پنجاه هزار دلار برگشت به حمایت های قبلی خودش داشته باشه و کف جدیدی رو ثبت کنه

Reza
Reza
2 سال قبل
پاسخ  ناشناس

کوچ ماینرها از قزاقستان در ماه گذشته و خروج بیت کوین ماینرها از صرافی ها تا مقررات بانک مرکزی آمریکا که برا اولین بار جای تنظیم سودهای بانک سالی یک بار هر سه ماه یک بار گفته اگه لازم بشه بازبینی میشه تا هم گرایی شاخص های بورس آمریکا مثل نزدک با بیت کوین همگی تکه های پازلی هستند که وقتی کنار هم قرار بگیرند مشخص میشه سال میلادی پیش رو سال نزولی برا بازار دیجیتال می‌تونه باشه و احتمال خیلی زیادی وجود داره بیت بعداز رسیدن به مقاومت های بالاتر به حمایت های قبلی برگرده و قبل ارسال جدیدشمسی کف جدیدی رو ثبت کنه..

Msnsour
Msnsour
2 سال قبل

بیت کوین ریزش میکنه و کلا اینا همه داستانه

kia
kia
2 سال قبل
پاسخ  Msnsour

بخواب تا بیاد به خوابت