افزایش ۲۰۰ درصدی حجم معاملات ارزهای دیجیتال در بزرگترین صرافی اوکراین

افزایش ۲۰۰ درصدی حجم معاملات ارزهای دیجیتال در بزرگترین صرافی اوکراین

پس از سقوط قیمت ارز ملی اوکراین به پایین‌ترین سطح تاریخی خود و در حالی که بانک مرکزی اوکراین با وضع قوانین متعدد سعی در کنترل نرخ ارز و تثبیت آن داشت، کیونا (Kuna) یکی از بزرگ‌ترین و با سابقه‌ترین صرافی‌‌های اوکراین از تغییر سریع و شدید حجم مبادلات ارزهای دیجیتال در آن صرافی خبر داد.

به گزارش کوین تلگراف، داده‌های به‌دست‌آمده از یکی از اصلی‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال اوکراین حاکی از آن است که حجم معاملات بیت کوین و آلت کوین‌ها پس از تهاجم روسیه افزایش داشته است.

در ۲۴ فوریه (پنج‌شنبه ۵ اسفند) حجم ارزهای دیجیتال صرافی کیونا با ۳ برابر رشد از ۴ میلیون دلار عبور کرد.

ارزهای دیجیتال در رادار اوکراینی‌ها

با شروع درگیری مسلحانه روسیه و اوکراین، ارزهای فیات هر دو کشور بلافاصله تحت‌تأثیر قرار گرفتند.

در حالی که ارزش روبل روسیه (ruble) به‌شدت سقوط کرد، گریونای اوکراین (hryvnia) نیز کاهش یافته و در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد. اکنون هر دلار معادل ۳۰ گریونا شده است.

همین ماه قبل بود که اوکراین قانون مجازبودن ارزهای دیجیتال را پس از کش‌وقوس‌های فراوان تصویب کرد و حالا استقبال از ارزهای جایگزین، روند به‌شدت روبه‌رشدی دارد.

صرافی کیونا که ۷ سال از تأسیس آن می‌گذرد، پیش از ۲۱ فوریه (۲ اسفند) تنها معادل ۱ میلیون دلار ارز دیجیتال داشت، این میزان اکنون پس از گذشت ۳ روز به حدود ۴.۱ میلیون دلار رسیده است.

البته پس از گذشت شور و شوق اولیه و همزمان با تثبیت نرخ ارزهای فیات این کشورها در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای اصلی، تقاضا نیز کاهش یافته است.

همچنین بخوانید: تحلیل قیمت بیت کوین در بحبوحه بحران اوکراین؛ ارزیابی مدیرعامل صرافی FTX

هرچند وضعیت قیمت‌ها در کیونا خیلی واضح نیست؛ داده‌ها افزایش قیمت بیت کوین در بازار آنی این صرافی را نشان می‌دهند. در زمان نگارش این گزارش، قیمت در بازار بیت کوین/ دلار صرافی بیت‌استمپ برابر با ۳۸,۳۰۰ دلار است. در حالی که قیمت بیت کوین در بازار دلاری صرافی اوکراینی کیونا به بیش از ۴۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. از سویی دیگر، جفت ارز بیت کوین/ تتر با قیمت ۳۷,۸۰۰ دلار در کیونا معامله می‌شود.

افزایش ۲۰۰ درصدی حجم مبادلات بیت کوین در اوکراین با توجه به بی‌ثباتی ارزی
حجم مبادله جفت‌ارزهای معروف در صرافی اوکراینی کیونا

محدودیت‌های ارزی بانک مرکزی اوکراین

یکی دیگر از توجیهات استفاده از بیت کوین در اوکراین، محدودیت‌های وضع‌شده روی ارز دولتی این کشور است.

روز چهارشنبه بانک مرکزی اوکراین سقف برداشت گریونا را به ۱۰۰,۰۰۰ واحد (معادل ۳,۳۵۳ دلار) در روز محدود کرد. همچنین خرید و برداشت ارزهای بین‌المللی نیز ممنوع شدند.

یک پست فیسبوک هم تأیید کرد که بانک مرکزی این کشور به‌دنبال تثبیت نرخ گریونا است.

در همین حال، بانک مرکزی روسیه نیز مداخله در بازارهای ارز داخلی خود را از پنج‌شنبه آغاز کرد و به نظر می‌رسد اقدامات زیادی در شبانه‌روز گذشته به این منظور انجام داده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
Dayana
Dayana
2 سال قبل

زنده باد ارزهاي ديجيتال

moein moradi
moein moradi
2 سال قبل

عجب فاند مثبتی