مقامات انگلیس نگران فروش املاک با ارزهای دیجیتال؛ مجرمان جذب می‌شوند

مقامات انگلیس نگران فروش املاک با ارزهای دیجیتال؛ مجرمان جذب می‌شوند

مدیر آژانس‌ ملی مقابله با جرائم انگلیس نگران است که فروش دارایی‌های گران‌قیمت با استفاده از بیت کوین، توجه مجرمان پول‌شویی را به خود جلب کند.

به گزارش دیکریپت، نایجل لری (Nigel Leary)، مدیر آژانس ملی مقابله با جرائم انگلیس در مصاحبه‌ای با تایمز لندن گفت:

من درباره هر چیزی که با ارزهای دیجیتال خریداری شده باشد کمی تردید دارم.

لری در ادامه افزود:

من می‌خواهم ببینم چرا فروش دارایی‌های گران‌قیمت به این روش انجام می‌شود، چه لزومی برای این ناشناس‌بودن وجود دارد و چرا این کار باید در یک تراکنش ارز دیجیتال انجام شود.

البته قیمت‌گذاری دارایی‌های گران‌قیمت با بیت کوین، نه‌تنها آنهایی را که پول‌شویی می‌کنند، بلکه احتمالاً ثروتمندان ارز دیجیتال را نیز جذب می‌کند.

به‌عنوان مثال، تصمیم دیوید گتا (David Guetta) دی‌جی فرانسوی، برای فروش آپارتمان ساحلی خود در میامی به قیمت ۳۸ بیت کوین، می‌تواند تلاشی برای جمع‌آوری اندکی از کوین‌های در اختیار ماکسیمالیست‌های بیت کوین باشد که بعد از کنفرانس هفته گذشته بیت کوین، بلاتکلیف مانده‌اند.

مورد مشابه دیگر، فروشنده یک ملک ۲۴۱ میلیون دلاری در وان هاید پارک (One Hyde Park) لندن است که در ماه آوریل گزارش شد پیشنهادات خرید با بیت کوین و اتریوم را می‌پذیرد.

تراکنش‌های بیت کوین به‌طور کامل ناشناس نیستند، اما بر اساس نام مستعار (آدرس‌های بیت کوین) انجام می‌شوند. شما می‌توانید جریان پول بین کیف پول‌ها را در دفاتر کل‌ عمومی دنبال کنید، اما باید محققان حرفه‌ای بلاک چین را به‌ کار بگیرید تا شانسی برای شناسایی صاحبان کیف پول داشته باشید.

آژانس جرائم ملی انگلیس (NCA) در گزارش ماه مه گفت، بازار صعودی اخیر بیت کوین زندگی را برای مجرمان پولشویی آسان‌تر کرده است. در ادامه این گزارش آمده است:

در زمان اعمال محدودیت‌های کرونا در انگلیس، استفاده معمول از ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و هم‌چنین سرویس‌های دارک‌وب برای انجام جرائم سازمان‌یافته، به‌شدت افزایش یافته است.

لری در مصاحبه خود با تایمز گفت:

وقتی همه چیز از راه دور انجام می‌شود، کلاهبرداری راحت‌تر است. این‌طور نیست که من مجبور باشم با گذرنامه خود به بانک بروم. اگر بخواهم کلاهبرداری کنم، آماده‌سازی آن به‌صورت آنلاین در زمان اندکی انجام می‌شود و می‌توانم با اسناد هویت و اظهارنامه بانکی جعلی این کار را انجام دهم.

رونق اخیر توکن‌های غیرمثلی (NFTها) این نگرانی را به‌وجود آورد که مجرمان از آثار هنری رمزنگاری‌شده برای پولشویی استفاده می‌کنند. کت گرافام (Cat Graffam) عضو کمکی هیئت علمی گروه هنر و طراحی دانشگاه لاسل، در مصاحبه با دیکریپت گفته است، اینکه از توکن‌های غیرمثلی نیز همانند آثار هنری فیزیکی برای پول‌شویی استفاده شود، امری محتمل است.

گرافام افزود:

NFT‌ها می‌توانند انتقال پول‌های کثیف را حتی ساده‌تر کنند، زیرا به یک ارز غیرمتمرکز مرتبط هستند و نگهداری اثر هنری را به مجرمان تحمیل نمی‌کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention